Reklama

Lenovo Vibe P1: slušný phablet s 5 000 mAh batériou

Dominik Fúsek
86 %
Batéria je veľmi často najslabším článkom smartfónu. Avšak, na rozdiel od výrobcov, ktorí ju osádzajú len s povinnosti a zásadne čo najmenšiu kvôli hrúbke, Lenovo Vibe P1 ide na to opačne.

Výhody

  • 5,5" displej
  • hardvérový prepínač úsporného režimu
  • bohatá softvérová nadstavba

Nevýhody

  • nevyužitý potenciál veľkej batérie
  • pre úsporný stroj zbytočné Full HD rozlíšenie displeja

Za tých pár rokov, čo mám tú česť testovať najnovšie smartfóny, sa objavilo veľmi málo kúskov, ktoré som mohol pochváliť za výdrž batérie. V tejto disciplíne smartfóny priniesli oproti „hlúpym“ mobilným telefónom podstatné zhoršenie. Ale časom sa situácia veľmi pomaly zlepšovala.

Dnes je v niektorých prípadoch pokrok skutočne veľký. Nie ani preto, že by dôležitosť batérie pochopili už všetci výrobcovia, to žiaľ zďaleka nie je pravda. Ale niektorí v nej vidia veľkú trhovú príležitosť a do niektorých smartfónov osádzajú napájacie články, o akých sa nám ani nesnívalo. Napríklad 5 000 mAh, aký má Lenovo Vibe P1.

Aby sme hneď na začiatku spomenuli nevýhody veľkej batérie a potom už sa iba tešili z výhod, spomeňme predovšetkým hmotnosť zariadenia. 189 gramov je pomerne dosť, na druhej strane sú to dobre využité gramy, navyše ide o pomerne veľký smartfón s 5,5“ displejom. Hrúbku 9,9 mm nepovažujem za problém.

Ako už je pre Lenovo dobrý zvyk, v balení nájdete ochranný plastový kryt a fóliu na displej. Nadštandard je tentoraz pribalená redukcia USB On The Go. Pointa? Okrem klasického pripájania zariadení (asi typicky USB kľúčov) môžete pripájať aj iné zariadenia, pokojne aj iný smartfón s Androidom.

A vďaka 5 000 mAh batérii má zmysel aj ich nabíjanie. Keď sa mi po pripojení k P1-tke objavilo na displeji môjho smartfónu oznámenie „Pripojené ako mediálne zariadenie“ a Lenovo ponúkalo možnosti zobrazenia či importu súborov, takmer som sa preľakol.

Výnimočne treba niečo povedať aj o nabíjačke. 5 000 mAh totiž nie je málo a aj 10-wattovej nabíjačke, akú používajú najväčšie smartfóny a množstvo tabletov, by Lenovo Vibe P1 nabíjala pomalšie, než býva zvykom. Lenovo preto pribalilo nabíjačku, ktorá síce tiež zvláda 2 ampére, ale pri napätí 5,2 V, 7 V, 9 V či dokonca 12 voltov!

Tlačiť do smartfónu 24 wattov už vyzerá dosť nebezpečne pre jej životnosť, ale snáď výrobca počítal správne a vie, čo robí. Rýchle nabíjanie vyšším napätím na úkor životnosti batérie je žiaľ dnešný trend.

Mimochodom, jedna z automobiliek aktuálne čelí obvineniam kvôli nečakane rýchlej strate kapacity batérií jej elektromobilov. Skúste hádať, či za to môžu (aj) rýchlonabíjacie stanice.

Späť k smartfónom. Než sa pozrieme dovnútra testovaného phabletu, spomeňme ešte dva nadštandardné prvky. Prvým je hardvérový prepínač úsporného režimu napájania. Zodpovedá žiaľ tomu, čo u ostatných výrobcov poznáme ako režim extrémnej úspory energie a čoho ja osobne nie som veľkým fanúšikom.

Smartfón sa vám totiž razom premení na telefón so základnými funkciami a bez možnosti použitia aplikácií tretích strán. Aspoň že sa tu nachádza aplikácia hodiny, režim má potom zmysel minimálne v noci – pokiaľ teda používate vstavaný budík.

Ďalšie využitie by mohlo byť v prípade, že vopred viete, že nejaký čas (napr. aspoň hodinu) nebudete žiadne pokročilejšie funkcie využívať a budú vám stačiť hovory, SMS, hodiny, kalendár a rádio.

Ako tak uvažujem o svojich aktuálnych zvyklostiach využívania smartfónu, asi by to malo zmysel aj pre mňa. Zvlášť keď návrat do normálneho režimu trvá vďaka tlačidlu len pár sekúnd a nevyžaduje dlhé polminútové prepínanie ako u niektorých iných výrobcov.

Pozrite si

Lenovo YOGA Tab 3 8”: šikovný drobec s výborným zvukom

Ďalším nadštandardným prvkom je čítačka odtlačkov prstov integrovaná v hardvérovom tlačidle „domov“ pod displejom. Nemá síce toľko vymožeností ako riešenie od Huaweiu, ale môcť prístroj odomknúť tlačidlom pod displejom je na nezaplatenie a je smutné, že tohto princípu sa drží už iba Samsung.

Zadný fotoaparát patrí prinajlepšom k priemeru. Porovnateľný snímač majú aj podstatne lacnejšie prístroje, Vibe P1 má iné zbrane, fotoaparát nie je preň prioritou. Mierne sklamala kvalita HDR fotografií. Každopádne, ak na tento phablet budete prechádzať zo staršieho smartfónu s 5 či 8 Mpx fotoaparátom, určite budete spokojní.

Ľudí obľubujúcich nahrávanie videa zas poteší automatické preostrovanie, fotenie počas videa či možnosť zapínať a vypínať LED svetlo. Škoda chýbajúceho 60fps režimu a stabilizácie, v tejto triede by sa hodili.

V spodnej hrane prístroja sa nachádzajú stereo reproduktory… aspoň na prvý pohľad. Pri pozornom počúvaní zistíte, že hrá iba ten vpravo a druhá mriežka falošného reproduktora skrýva iba mikrofón. Opakovaný vtip zjavne ešte stále je vtipom.

A poďme dovnútra. Tu vás víta bohaté rozhranie nadstavby Vibe UI od Lenova, tentokrát ako nadstavba nad Androidom 5.1. Osobne mám túto nadstavbu veľmi rád a spolu s tou od Huaweiu ju považujem za špičku medzi riešeniami výrobcov. Množstvo hlbších systémových nastavení a správcov, bohatá informačná lišta, príjemné témy…

Veľa doinštalovaných aplikácií, pre mnohých používateľov zbytočne, je zasa druhá strana mince, ale aj na to je tu pokročilejšia nadstavba, poľa potreby ich môžete odinštalovať, zakázať či obmedziť.

S priestorom pritom problémy robiť určite nebudú, 24,15 GB voľnej pamäte po vybalení je prebohatý priestor. Navyše podporený slotom na pamäťovú kartu. SIM karty môžete osadiť rovno dve, tentoraz vo verzii nano.

Počas testovania sa objavilo niekoľko systémových aktualizácií. Je potešujúce, že Lenovo svoje prístroje vylepšuje a chyby opravuje promptne.

Výkon je bezproblémový, aj keď opäť nie je kategóriou, ktorá by bola pre Vibe P1 hlavnou zbraňou. 2 GB RAM je úplne komfortná hodnota a nič na tom nemení ani fakt, že rovnakú majú aj niektoré pristroje s polovičnou cenou. Po štarte systému máte k dispozícii asi 1 000 MB pre svoje aplikácie.

Procesor je trochu sklamaním, ja osobne dúfam, že toto je už jeden z posledných nových prístrojov, v ktorých vidíme nie celkom podarený Snapdragon 615 od Qualcommu.

Bežný používateľ výhrady k výkonu na úrovni 36 600 bodov v AnTuTu a 7 780 bodov v 3DMarku Ice Storm Unlimited mať nebude, ale v porovnaní s konkurenciou nie je tento procesor hoden ani svojej ceny, ani svojho mena, teda vysokého číselného označenia.

Žiaľ, napriek svojej stavbe z 8 úsporných jadier nepomáha procesor dvakrát ani rekordnej výdrži. Druhá vec je, že 5,5“ displej s vysokým Full HD rozlíšením, ten rekord v záťaži úplne sabotuje. Iste, je krásny, ale čo tak ponúknuť ľuďom alternatívu v podobe phabletu s HD rozlíšením a bravúrnou výdržou?

Naozaj by to marketing neprežil? Lenovo síce ponúka aj alternatívu v podobe menšieho modelu Vibe P1m, ten má však menší 5“ displej a najmä slabšiu výbavu (slabý štvorjadrový 1 GHz procesorík či 8 Mpx fotoaparát).

Mrzí ma totiž, že smartfón s kapacitou batérie takmer dvojnásobnou oproti svojim konkurentom nebol schopný ani sa priblížiť k rekordnej výdrži. Vo webovom teste (50 % jas, Wi-Fi) dosiahlo Lenovo Vibe P1 výdrž na úrovni približne 7 hodín, pričom som už testoval aj smartfóny, ktoré prekročili hranicu 10 hodín. Musím však poznamenať, že pri testovaní boli, ako zvyčajne, všetky úsporné funkcie vypnuté.

Ich zapnutie by pár desiatok minút pridalo. A samozrejme v praxi Lenovo veľa získa najmä v nečinnosti a slabej záťaži. A ešte viac, ak budete často používať prepínač úsporného režimu. V záťaži však rekordy zrejme nedosiahnete, čo je škoda. Dovolím si tvrdiť, že chýbajúce 3 hodiny do rekordu by HD rozlíšenie určite zabezpečilo a voľba vhodnejšieho procesora by trón poistila.

Lenovo Vibe P1 je phablet za relatívne rozumnú cenu, ktorý je určený do rúk nadšenca, ktorý ho bude ladiť, zvlášť na čo najdlhšiu výdrž. 5 000 mAh batéria totiž sama o sebe na úspech nestačí, potrebné je hrať sa s nastaveniami, úspornými funkciami, obmedzením aplikácií na pozadí a podobne. Napokon, na tieto úlohy je nadstavba od Lenova perfektne pripravená.

Ďalšie odborné recenzie na smartfón Lenovo Vibe P1 nájdete na Recenzie.SME.sk.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.