Výhody
- nízka hmotnosť
- konštrukčné spracovanie a vlastnosti
- konektivita (WiGig)
Nevýhody
- absencia USB-C
- slabšie reproduktory
- jas displeja
Niežeby bol minuloročný X1 Carbon zlý Ultrabook, ale 2016-ka je jednoducho to pravé orechové už na prvý pohľad a dotyk. Určite si všimnete nízku hmotnosť, ktorá nedosahuje ani 1,2 kilogramu. To je na 14“ Ultrabook naozaj ultra nízka hmotnosť, ktorá s prehľadom prekoná aj väčšinu stále používaných 12“ modelov.
Nič sa neprehýba a všetky diely do seba dokonale zapadajú. Kvalitné kovové pánty displeja držia pevne, no napriek tomu je po chvíli cviku možné otvoriť Thinkpad aj jednou rukou.
Osobne by som bol radšej, keby bol displej o trochu jasnejší. Ani matná úprava povrchu totiž neponúka úplnú čitateľnosť na priamom slnku. Pozorovacie uhly sú veľmi široké a kontrast je tiež na dobrej úrovni.
Veľkým pozitívom X1 Carbon je určite aj klávesnica a touchpad. Klávesnica sa na prvý pohľad javí ako identická s modelmi osadenými v tohtoročných Thinkpadoch radu T, no v skutočnosti som si všimol o niečo menší zdvih tlačidiel.
Bude však závisieť na preferencii každého používateľa, či mu klávesnica sadne, alebo nie. Ja považujem X1-kový model klávesnice za kvalitný a vhodný aj na písanie dlhších textov.
Touchpad a Trackpoint sú tiež výborne spracované. Touchpad má veľmi hladký a jemný povrch, a tiež vykazoval veľkú citlivosť. Jeho plocha 10 x 5,8 centimetra je dostatočná.
X1 Carbon pripojíte takmer ku všetkému. K dispozícii je až trojica USB 3.0 portov, HDMI port, Mini DisplayPort či 3,5 mm audio jack. Z nepochopiteľného dôvodu tu však chýba nové moderné USB-C.
Čo sa týka bezdrôtovej komunikácie, výrobca vyťažil z použitej čipovej sady, a tak v X1 Carbon nájdete Wi-Fi 802.11ac aj Bluetooth 4.2. Azda najväčšou novinkou je ale možnosť pripojenia WiGig dokovacej stanice.
Toto príslušenstvo je revolučné samo o sebe, pretože umožňuje bezdrôtové pripojenie akéhokoľvek WiGig zariadenia. Samotná stanica má trojicu USB 3.0, dvojicu USB 2.0, HDMI, DisplayPort, RJ45 a 3,5 mm jack, takže si k nej viete pripojiť všetky bežne používané periférie a používať Ultrabook bez toho, aby bol vôbec na rovnakom pracovnom stole.
Pre mnohých je podstatná výdrž batérie a aj tu musím konštatovať, že nie je zanedbateľná. Výrobcom deklarovaných 11 hodín môže byť pre mnohých nedosiahnuteľné, no pri bežnom používaní a pripojení cez Wi-Fi bola výdrž niečo nad 7 hodín.
To je v spojení s rýchlym nabíjacím cyklom (viac ako 80% batérie za 1 hodinu) veľmi dobrý výsledok. Počas týchto 7 hodín som mal pritom dostatočný výkon na všetky činnosti, snáď okrem hrania a profesionálneho grafického dizajnu.
Lenovo Thinkpad X1 Carbon je doteraz najľahší, najvýkonnejší a najpohodlnejší Carbon, aký som testoval. Svojimi prednosťami dokáže osloviť nielen prívržencov samotného radu, ale aj širokú biznis verejnosť. Od našej redakcie si vyslúžil ocenenie TIP REDAKCIE.