Reklama

Lenovo Thinkpad X1 Carbon 2016 - Ultrabook pre biznis

Erik Birčák
94 %
Do rúk sa mi dostala už štvrtá generácia notebooku Thinkpad X1 Carbon od spoločnosti Lenovo. Tá predstavila tento rok novú sériu Thinkpad-ov, ktorou sa snaží zaplniť dieru na trhu biznis modelov.

Výhody

  • nízka hmotnosť
  • konštrukčné spracovanie a vlastnosti
  • konektivita (WiGig)

Nevýhody

  • absencia USB-C
  • slabšie reproduktory
  • jas displeja

Ide z môjho pohľadu o úspešný počin, nové modely sú naozaj spojením starého dobrého a nového imidžového. Aj moja priateľka podotkla, že sa jej nový X1 Carbon páči a chcela by ho aj napriek tomu, že je zástancom značky Apple.

Príbeh generácií modelov X1 Carbon mi pripomína cestu Microsoftu s jeho modelom Surface. Aj tam bolo treba niekoľko generácií na to, aby zákazník dostal vyladené zariadenie pripravené na každodenné použitie.

Niežeby bol minuloročný X1 Carbon zlý Ultrabook, ale 2016-ka je jednoducho to pravé orechové už na prvý pohľad a dotyk. Určite si všimnete nízku hmotnosť, ktorá nedosahuje ani 1,2 kilogramu. To je na 14“ Ultrabook naozaj ultra nízka hmotnosť, ktorá s prehľadom prekoná aj väčšinu stále používaných 12“ modelov.

Pri práci s X1-kou na kolenách tak budete skôr cítiť váhu vašich rúk opretých o klávesnicu, ako hmotnosť samotného notebooku. Napriek tomu je konštrukcia pozostávajúca z plastových dielov (posilnených uhlíkovými vláknami) a horčíkovej zliatiny veľmi pevná a odolná.

Nič sa neprehýba a všetky diely do seba dokonale zapadajú. Kvalitné kovové pánty displeja držia pevne, no napriek tomu je po chvíli cviku možné otvoriť Thinkpad aj jednou rukou.

Samotný WQHD displej sa dá trocha ohnúť, no na jeho vlastnostiach sa to nijako neprejavuje. Kvalita IPS panelu je uspokojivá pre väčšinu bežných činností, rozhodne však nejde o panel na profesionálne účely.

Osobne by som bol radšej, keby bol displej o trochu jasnejší. Ani matná úprava povrchu totiž neponúka úplnú čitateľnosť na priamom slnku. Pozorovacie uhly sú veľmi široké a kontrast je tiež na dobrej úrovni.

Lenovo ponúka X1 Carbon aj s nižším Full HD rozlíšením, na rozdiel od predchádzajúcich generácií však nenájdete model s dotykovou obrazovkou. Túto funkciu prebral úplne nový rad X1 Yoga.

Veľkým pozitívom X1 Carbon je určite aj klávesnica a touchpad. Klávesnica sa na prvý pohľad javí ako identická s modelmi osadenými v tohtoročných Thinkpadoch radu T, no v skutočnosti som si všimol o niečo menší zdvih tlačidiel.

Bude však závisieť na preferencii každého používateľa, či mu klávesnica sadne, alebo nie. Ja považujem X1-kový model klávesnice za kvalitný a vhodný aj na písanie dlhších textov.

Vyhladené okraje klávesov a malé priehlbinky v ich strede rozhodne zvýšili ergonómiu, a tak som dokázal rýchlo písať aj bez pozerania sa na jednotlivé klávesy. Lenovo myslelo aj na situácie, kedy potrebujete nájsť ten správny kláves a vybavilo Ultrabook dvoma stupňami podsvietenia.

Touchpad a Trackpoint sú tiež výborne spracované. Touchpad má veľmi hladký a jemný povrch, a tiež vykazoval veľkú citlivosť. Jeho plocha 10 x 5,8 centimetra je dostatočná.

Spodná hrana plochy je stlačiteľná a slúži ako ľavé a pravé tlačidlo myši. Okrem toho je dostupný aj Trackpoint s klasickým trojtlačidlovým systémom. Tlačidlá pritom dostali veľmi štedrú veľkosť, a tak ich viete rýchlo nahmatať.

X1 Carbon pripojíte takmer ku všetkému. K dispozícii je až trojica USB 3.0 portov, HDMI port, Mini DisplayPort či 3,5 mm audio jack. Z nepochopiteľného dôvodu tu však chýba nové moderné USB-C.

Je možné, že Lenovo neočakáva tak rýchly nástup tohto rozhrania, preto tento port ešte nezaradilo do ponuky. Na zadnej strane nájdete skrytý slot pre Micro SD karty a SIM kartu (pre modely so vstavaným WWAN modulom podporujúcim aj LTE).

Čo sa týka bezdrôtovej komunikácie, výrobca vyťažil z použitej čipovej sady, a tak v X1 Carbon nájdete Wi-Fi 802.11ac aj Bluetooth 4.2. Azda najväčšou novinkou je ale možnosť pripojenia WiGig dokovacej stanice.

Toto príslušenstvo je revolučné samo o sebe, pretože umožňuje bezdrôtové pripojenie akéhokoľvek WiGig zariadenia. Samotná stanica má trojicu USB 3.0, dvojicu USB 2.0, HDMI, DisplayPort, RJ45 a 3,5 mm jack, takže si k nej viete pripojiť všetky bežne používané periférie a používať Ultrabook bez toho, aby bol vôbec na rovnakom pracovnom stole.

Pre mnohých je podstatná výdrž batérie a aj tu musím konštatovať, že nie je zanedbateľná. Výrobcom deklarovaných 11 hodín môže byť pre mnohých nedosiahnuteľné, no pri bežnom používaní a pripojení cez Wi-Fi bola výdrž niečo nad 7 hodín.

To je v spojení s rýchlym nabíjacím cyklom (viac ako 80% batérie za 1 hodinu) veľmi dobrý výsledok. Počas týchto 7 hodín som mal pritom dostatočný výkon na všetky činnosti, snáď okrem hrania a profesionálneho grafického dizajnu.

Netreba sa preto báť nízkonapäťového procesora či integrovanej grafickej karty. Hardvér je podriadený spotrebe, ale nie za každú cenu. Vedľajším efektom je pasívny chod chladenia, ktoré by sa však dalo vylepšiť tichším chodom ventilátora v záťaži.

Lenovo Thinkpad X1 Carbon je doteraz najľahší, najvýkonnejší a najpohodlnejší Carbon, aký som testoval. Svojimi prednosťami dokáže osloviť nielen prívržencov samotného radu, ale aj širokú biznis verejnosť. Od našej redakcie si vyslúžil ocenenie TIP REDAKCIE.

Recenzia bola uverejnená v časopise TECHBOX číslo 5/2016.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.