Reklama

Lenovo Legion Y520 - stvorený pre hráčov

Erik Birčák
91 %
Lenovo sa začiatkom tohto roka rozhodlo predstaviť konečne plnohodnotnú hernú líniu svojich notebookov. Pomenovalo ju jednoducho Legion, aby prinieslo herné notebooky pre herné masy. Jednoduché, výkonné a ešte lepšie, ako boli v minulosti.

Výhody

  • prítomnosť IPS displeja
  • kvalitná podsvietená klávesnica
  • výborné chladenie

Nevýhody

  • nižšia výdrž batérie
  • iba klasický pevný disk
  • kvalita touchpadu

U Lenova už bolo takpovediac načase, aby vytvorilo samostatnú líniu herných notebookov. Predsa len v rámci popredných výrobcov mobilného hardvéru bolo jediným, kto ich nemal.

Herné modely od Lenova doteraz patrili k modelovému radu Ideapad Y, pričom ich označovanie bolo miestami mätúce. Rad Legion to mal možnosť zmeniť.

Lenovo však iba jasne vymedzilo herný hardvér od toho pre bežných užívateľov. Označovanie z radu Y zostalo, a tak dnes máme k dispozícii nové modely Y520 a Y720. Čo ale záhadné cifry 5 a 7 označujú? Je to uhlopriečka obrazovky? Prítomnosť procesorov Core?

Nie, je to len jednoduché označenie toho, že Y720-ka je ten lepší model, v ktorom nájdete Dolby Atmos, 4K displej či grafickú kartu vhodnú pre virtuálnu realitu.

Skôr ako Y720-ka však na náš trh dorazil model Legion Y520, ktorý je už na prvý pohľad zaujímavý herný notebook. Mnoho výrobcov sa spolieha na rôzne svetelné efekty, ktoré by mali okolie uistiť v tom, že majiteľ hrá na skutočnej hernej mašine.

Lenovo si však vysvietené logo „Y“ nechalo pre drahší model. Na testovanej novinke nájdete len logo Lenovo v rovnakej čiernej farbe, ako celý kryt a nachádza sa nenápadne v jednom z rohov.

Mne osobne je veľmi sympatické, ak sa niektorý z výrobcov rozhodne vytvoriť výkonný notebook, ktorý pri hraní neruší okolie a v konečnom dôsledku neruší ani hráča rôznymi nezmyselnými svetelnými efektmi.

Takisto ma poteší, keď za tieto svetelné efekty, ktoré mám aj tak vypnuté, nemusím platiť výrobné náklady. Napriek tomu Y520-ka nie je nudným notebookom. Jednofarebný kryt displeja s imitáciou uhlíkových vlákien je v kontraste s červenými prvkami vo vnútri.

Červený lem sa nachádza okolo jednotlivých klávesov, aj okolo touchpadu.

Klávesnica má pritom dva stupne intenzity podsvietenia. Mne osobne stačilo na hranie to menej výrazné, ale ani pri plnej intenzite by som neoznačil jej žiarenie za rušivé.

Červená farba nemusí vyhovovať každému, no v posledných rokoch sa stala vyhľadávanou v kombinácii k základnej čiernej farbe notebookov.

Ak by ste preferovali klávesy podsvietené inou farbou, model Legion Y720 má klávesy s RGB podsvietením. Červených prvkov sa ale aj tak úplne nezbavíte.

Po stránke komfortu som si na klávesnicu zvykal zhruba 2 dni, potom sa mi už na nej pracovalo naozaj luxusne. Klávesy síce nemajú mechanické spínače, ale ich zdvih je vysoký a odpor primeraný.

Po dlhšom čase som narazil na klávesnicu s veľkými smerovými šípkami, čo považujem za pozitívum, aj keď na úkor veľkosti numerického bloku. To nemusí vyhovovať každému.

Menšia veľkosť klávesu Backspace či úzky Enter mi moc nesadli, ale dalo sa na ne po čase zvyknúť. Touchpad je na herný notebook primerane veľký a mal samostatné tlačidlá.

Jeho odozva či komfort používania však zodpovedajú tomu, že pri hraní siahnete radšej po externej hernej myške.

Zdroj | Peter Frolo

Lenovo nastolilo pri modeli Y520 pomerne prekvapivú cenovú politiku, a tak som mal obavy o kvalitu konštrukcie. Na jednej strane sú dizajnové prvky pekné, no predchádzajúce modely mali často povrch z brúseného hliníka, zatiaľ čo Y520-ka je celá z plastu.

Po teste však musím povedať, že kvalita spracovania a precíznosť materiálov ma skutočne príjemne prekvapili. Dokonca ich považujem za lepšie, ako u konkurenčného modelu ASUS Strix. Odtlačky prstov uvidíte najmä na kryte displeja, idú však ľahko očistiť.

Na spodnej strane je veľký priestor pre nasávanie chladného vzduchu. Kĺby displeja vyzerajú tiež pevne a Lenovo v tomto prípade presne trafilo tenkú hranicu medzi tuhosťou kĺbu, ktorý drží displej v danom uhle a možnosťou otvoriť notebook jednou rukou.

Herný notebook ale vždy bude predovšetkým o výkone potrebnom na hry. V poslednej dobe s nástupom grafických kariet podporujúcich hranie v rozlíšeniach 4K či podpore virtuálnej reality v notebookoch nie je o výkon núdza.

Y520 má iba Full HD displej, ide však o IPS panel, a tak predstavuje v tejto cenovej kategórii v podstate osamelého jazdca. Je pravda, že podanie farieb zaostáva v porovnaní s profesionálnym IPS panelom, ale stále sa je na čo pozerať.

Full HD rozlíšenie si zase skvele sadne s dvojicou procesora Intel Core i5-7300HQ a grafickej karty NVIDIA GeForce GTX 1050.

Ak k tomu pridáme ešte 8 GB operačnej pamäte, tak je notebook pripravený na hranie aj tých najnáročnejších hier aspoň na stredných detailoch.

Práve u modelu GTX 1050 som si uvedomil, že Full HD hranie na notebooku je veľmi reálne a neplatí už staré pravidlo, že na slušné hranie je potrebná aspoň grafická karta radu 60 (napr. GTX 1060).

Trochu ma zamrzela prítomnosť iba 1 TB pevného disku, resp. absencia SSD disku. Drahšie a vybavenejšie konfigurácie tohto modelu ho však obsahujú.

Pri výbere by som preto odporučil kúpiť práve model s SSD diskom, prípadne s procesorom radu Intel Core i7, pokiaľ vám to rozpočet dovolí a chystáte sa hrať výpočtovo náročnejšie hry.

Zdroj | Peter Frolo

Čo som si na Y520-ke naozaj zamiloval, bolo chladenie. Málokedy sa stane, že pri nepretržitom zaťažení procesora aj grafickej karty zostane notebook tichý.

Lenovo sa príliš nehralo s estetikou chladenia, a tak na zadnej strane nájdete výrazný nesymetricky umiestnený ventilátor, ktorý je masívnym mementom toho, ako sa chladenie v herných notebookoch výrobcu vylepšilo od predchádzajúcich generácií.

Riadiaci softvér Lenovo Nerve Sense dokonca dovoľuje zapnúť funkciu extrémneho chladenia, čo sú vlastne manuálne nastavené maximálne otáčky ventilátora, ale neviem si predstaviť toho, kto by pri tejto konfigurácii potreboval využiť takúto možnosť.

Automatika je tichá, účinná, celý notebook je chladný a hranie na ňom je príjemné a plynulé. Odporúčam však hrať na sieti, pretože výdrž batérie pri hraní sa pohybovala pod dvoma hodinami, čo nie je práve najlepšia hodnota.

Legion je však rad, ktorý je využiteľný aj na cestách. Štyri hodiny surfovania po internete sú takmer istotou a pri ľahšej kancelárskej práci sa výdrž pohybovala aj na úrovni piatich hodín.

Zdroj | Peter Frolo

Dizajn, výkon, skvelý displej a dobré chladenie či cena, toto všetko Lenovo skĺbilo v modeli Legion Y520. Je to skvelý štart hernej série, ktorá zaujme tých, čo majú radi kvalitu a ocenia aj rozumnú cenu.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.