Reklama

iRobot Roomba 980 – najmúdrejší robotický vysávač súčasnosti

Zdroj | iRobot
Števo Porubský
Zdroj | iRobot
Zdroj | iRobot
92 %
Robotický vysávač nielen dospel, ale aj zmúdrel. Cez mobil ho možno ovládať z druhého konca sveta. Zároveň je o čosi výkonnejší, ako jeho predchodca. Oplatí sa do neho investovať?

Výhody

  • vSLAM mapovanie
  • Li-Ion batéria
  • mobilná appka
  • elegantné virtuálne steny

Nevýhody

  • vysoká cena
  • nemožnosť nastaviť bez smartfónu
  • nefungovanie na čiernom koberci
Zdroj | iRobot

Už nejaký ten piatok testujeme horúcu novinku zo sveta robotických vysávačov, americký iRobot Roomba 980. S odstupom času a po dlhodobom teste staršieho modelu Roomba 880 môžeme povedať, že novinka dospela.

Pozrite si

iRobot Roomba 880 po vyše pol roku fungovania v domácnosti

Dizajnom sa od staršej verzie veľmi nelíši, hoci zaujímavé detaily sa tu nájdu. Zmizli napríklad 4 funkčné tlačidlá na hornej strane, ktoré nahradili tlačidlá na bodové vysávanie a príkaz na zaparkovanie do kolísky.

Táto zmena je na prvý pohľad elegantná, no v praxi má svoje nevýhody. Napríklad bez pripojeného smartfónu Roombu nenačasujete na pravidelné upratovanie. Bez smartfónu či tabletu sa tak nepohnete.

Pozitívne hodnotím zmenu rúčky na prenášanie z miestnosti do miestnosti. Nie je taká veľká a tenká a pôsobí odolnejšie.

Asi najvýraznejšou zmenou na tele je však kamera na hornej strane, ktorá sníma počas vysávania celú miestnosť. Nepozerá sa pritom na strop, ale pred robota a slúži na lepšie mapovanie miestnosti.

Kamera nemá klasický farebný CMOS snímač, nič v domácnosti teda neodfotí. Priestor vidí čierno-bielo. V tme nefunguje, no Roomba 980 má stále dostatok senzorov, aby sa v priestore zorientovala aj bez nej.

Kamera je súčasťou nového navigačného systému iAdapt 2.0, ktorý generačne vymieňa predošlý systém iAdapt 1.0. Obrovskou výhodou nového systému je tvorba mapy priestoru, ktorý robot vysáva.

Tú si počas vysávania ukladá na 90 minút do pamäti, pričom ak nepovysáva na jedno nabitie celý priestor, vráti sa nabiť a svoju prácu potom dokončí. Predošlé modely to nedokázali.

Mapovanie priestoru so systémom vSLAM (Visual Simultaneous Localization and Mapping) je ako soľ hlavne pre tých, ktorí nemajú ako vymedziť priestor pre Roombu vo veľkých otvorených miestnostiach.

Zdroj | iRobot

Novinkou iAdapt 2.0 systému je i to, že Roombu neposiela po miestnosti chaoticky, ale logicky, v priamych linkách. Využíva na to aj špeciálny senzor Floor Tracking Sensor.

Vďaka tomu je Roomba 980 schopná sledovať aj takú drobnosť, akou sú metre štvorcové povysávanej plochy. Tie je možné sledovať cez mobilnú aplikáciu. Appka iRobot HOME je vyvinutá aj pre iOS aj pre OS Android. Stačí ju stiahnuť a cez domácu WLAN sieť spárovať smartfón s 980-tkou.

 

Týždňový plán môžete kedykoľvek a odkiaľkoľvek zmeniť cez appku iRobot HOME, pričom v aplikácii je možné sledovať aj naplnenie zberného koša či upchatie valčekov systému AeroForce.

Po prvotných problémoch pri prvých dojmoch sa mi s novým testovacím kusom Roombu podarilo spárovať na prvý pokus. Záleží to asi od nálady všetkých zainteresovaných zariadení (smartfón, Wi-Fi router, Roomba).

V jednoduchej aplikácii, ktorá je už lokalizovaná aj do českého jazyka nie je problém nastaviť čokoľvek. Napríklad aj novú vychytávku Carpet Boost, čo v praxi znamená zvýšenie výkonu vysávania, pokiaľ sa ocitne na koberci.

V nastaveniach je možné zapnúť i dvojnásobné vysávanie plochy a ďalšie šikovné funkcie. Výborná funkcia – história vysávania po každom vysávaní zobrazí nielen čas, ale aj rozlohu vysávanej plochy.

Senzory sú dostatočne múdre na to, aby to rozoznali. Carpet Boost sa zapne na krátky moment vždy aj na začiatku vysávania, hoci nie je Roomba 980 na koberci. Vysávač si takto overuje, či je funkcia k dispozícii.

Potom už klasickú podlahu vysáva bežným procesom vysávania. Carpet Boost funguje vďaka výkonnejšiemu motoru, ktorý je opäť v zbernej nádobe. Tá je síce malá (0,6 l), ale zmestí sa do nej množstvo nečistôt.

Zdroj | iRobot

O ochranu ovzdušia sa pritom stará HEPA filter, rovnaký, aký má Roomba 880. V aplikácii je aj tlačidlo kalendár, pomocou ktorého si za pár sekúnd navolíte, kedy má Roomba počas týždňa vysávať.

Časom sa možno v appke objaví možnosť prepojenia cez IFTTT v domácnosti a tak keď opustíte dom, Roomba sa pustí do vysávania. Tak by nebolo potrebné už absolútne nič, len Roombu prvýkrát zapnúť a navoliť podmienky.

V aplikácii je aj ďalšia nová funkcia a to dvojité vysávanie. Roomba 980 tak vysáva tú istú plochu dvakrát. To síce viac vyšťavuje batériu, ale vďaka spomínanej funkcii dobíjania a následného dovysávania to vôbec nie je problém.

Zdroj | iRobot

Keď už o batérii. Jej kapacita nie je o nič väčšia, ako v staršom modeli 880, no veľkým plusom je nahradenie Ni-MH batérie novším typom Li-Ion. Vďaka tomu sa batéria samovoľne nevybíja a nemusí byť stále na nabíjačke. Batéria sa nabíja maximálne 3 hodiny.

Pri klasickom vysávaní Roomba zvládne behať zhruba 2 hodiny, pri dvojitom vysávaní je to okolo 1,5 hodiny. Za ten čas povysáva zhruba 60-70 m2 tvrdej plochy.

Režim Carpet Boost vyšťavuje batériu výraznejšie. K nabíjačke smeruje už po necelej hodine vysávania. V appke je tiež možné sledovať, či je zberná nádoba už plná, či kefy alebo valčeky nie sú príliš zachytané od vlasov či iných dlhých nečistôt. V tomto prípade mi ale v aplikácii chýbala notifikácia, že je potrebné vyprázdniť kôš alebo vyčistiť kefy.

Novinkou Roomby 980 sú aj elegantnejšie virtuálne steny s novou funkciou Halo mód pre ochranu napríklad misiek so žrádlom pre domácich miláčikov. Steny majú zároveň väčší dosah, vytvoria virtuálnu stenu na vzdialenosť 3 metre.

Pozrite si

Čo je v iRobot Roomba 880? Pozreli sme sa do jeho vnútra

Roomba 980 je celkovo generačne vyspelejšia, ale aj drahšia. Takmer 1 000 eur nie je vôbec nízka suma a je len na vašom zvážení, či sa vám to oplatí. Ale pozor, Roomba je prudko návyková vec.

Ak s ňou raz začnete, budete mať problém sa jej vzdať. Počítajte tiež s tým, že Roomba nie je tichá záležitosť. Jej hlučnosť sa pohybuje na úrovni 56 – 68 dB v závislosti od povrchu.

Zdroj | iRobot

iRobot Roomba 980 je podobná, ako predošlé modely a predsa iná. Má viacero vychytávok, ktoré som si prial už pri modeli 880 a iRobot s nimi prišiel. Obrovské plus si u mňa vyslúžilo mapovanie miestnosti a automatické dovysávanie v prípade vybitia. Za toto všetko si od nás vyslúžil aj ocenenie Tip redakcie.

Dlhodobé skúsenosti s 980-tkou si budete môcť prečítať už o pár mesiacov. Za dva týždne testovania sa nedá zistiť úplne všetko.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.