Výhody
- výdrž batérie
- bohaté nastavenia fotoaparátu
- hlasný reproduktor
Nevýhody
- časté zaváhania systému
- menej spoľahlivá čítačka odtlačkov
- slabá notifikačná dióda
Po minuloročnom úspechu lacnejšej verzie vlajkovej lode sme sa aj tento rok dočkali jej nástupcu. Huawei P9 Lite je tu a my sme mali príležitosť vyskúšať si ho na vlastnej koži. V čom je rozdiel oproti lepšie vybavenej P9 a oplatí sa vôbec?
Dizajn nie je ničím výnimočný, no nesklame. Konštrukcia je solídna, mala by zniesť aj menej opatrné zaobchádzanie. Na pravej stene sa nachádza všetko podstatné, a to tlačidlá hlasitosti a tlačidlo zapnutia/prebudenia. Tie sú zapustené akurát a odozva je veľmi príjemná.
Ľavá strana je obdarená iba slotom pre SIM kartu. V prípade novinky ide ale hneď o dve Nano SIM karty, jeden slot môže byť použitý aj pre microSD kartu.
Spodnú stranu lemujú klasický microUSB port s mikrofónom a reproduktorom, ktorý je prekvapivo hlasný. A prekvapivo hlasné sú aj vibrácie, ktoré bolo niekedy počuť viac, ako samotné upozornenie v normálnom režime.
Na 5,2-palcový Full HD IPS displej sa pozerá dobre prakticky zo všetkých uhlov či priamom svetle. Telefón sa aj napriek rozmernejšiemu panelu drží pohodlne vďaka mierne zaobleným hranám.
Medzi rozdiely, ktoré odlišujú vlajkovú loď od Lite verzie, patrí aj fotoaparát, novinka totiž nemá duálny snímač. Nájdeme tu len jednu šošovku s 13 Mpx rozlíšením. Tá je však pomerne kvalitná a počas denného svetla zaručí ostré a živé fotografie.
Pod fotoaparátom sa nachádza čítačka odtlačkov prstov. Tá je taká istá, ako v neokresanej verzii, ja som však od nej čakal viac. Často sa mi stávalo, že som ju buď správne nenahmatal, alebo ak sa mi to aj podarilo, telefón som neodomkol na prvýkrát. Úspešnosť odomknutia na prvýkrát bola cca 60%. Páči sa mi ale, že čítačka môže byť využitá aj pri sťahovaní spodnej lišty či prezeraní fotografií.
Otravovali ma aj neustále otázky ohľadom povolení. Obľúbil som si ale budík, ktorý funguje aj pri vypnutom smartfóne či krokomer. Operačným systémom je Android vo verzii 6.0 s nadstavbou EMUI.
Najväčším prekvapením bola pre mňa batéria s kapacitou 3 000 mAh, ktorá podávala nadpriemerné výkony. Hravo vydržala náročný deň a ani dva dni normálneho používania telefónu nebudú robiť problém. Doba nabíjania bola trochu dlhšia, podpora rýchleho nabíjania by tak nebola na škodu.
Huawei P9 Lite tento rok prichádza s očakávaním, že minuloročný úspech predchodcu sa bude opakovať. S cenou 300 € to ale bude mať ťažké. Za ten rok totiž konkurencia zlacnela a zlepšila sa. Stále ho však môžeme považovať za zlatú strednú cestu.