Výhody
- exkluzívny dizajn a farby
- neprekonané nočné snímky
- rýchle 40 W nabíjanie Huawei SuperCharge
Nevýhody
- chýba 3,5 mm audio konektor
- problematický senzor okolitého svetla
- 5x zoom je priveľa
Už po mojich skúsenostiach s predchádzajúcou verziou Huawei P20 Pro a následne aj modelom Mate 20 Pro som si bol doslova istý, že čínsky výrobca sa bude aj tentokrát snažiť ponsunúť pomyselnú latku ešte vyššie. Tým však nemyslím len samotný fotoaparát, ale aj množstvo iných veci. Poďme však na to pekne postupne.
Prémiovejšie to už snáď nejde
Možno aj vy si pamätáte niekoľko rokov späť, keď Huawei smartfóny predstavovali cenovo dostupnejšiu alternatívu pre v tej dobe zabehnuté vlajkové lode. Toto je už história. Aktuálne top modely čínskeho výrobcu pôsobia exkluzívne a hodnotne už pri prvom kontakte. Inak tomu nie je ani v prípade nového Huawei P30 Pro.
V momente, keď som smartfón prvýkrát držal v ruke som cítil prvotriedne materiály a spracovanie na skutočne vysokej úrovni. Špeciálny punc tomu dodala unikátna farba Breathing Crystal, ktorú som mal na test. Odtiene, ktoré tento model vrhá ma doslova dostali. Stále však považujem za najkrajšiu bielu verziu, ktorá sa však bohužiaľ na našom trhu nepredáva.
Huawei v prípade modelu P30 Pro použil sklo na prednej, ale aj zadnej strane, pričom boky smartfónu sú z oboch strán zahnuté. Vďaka tomu sa aj smartfón s takto veľkým displejom pohodlne drží v ruke a nebudete mať pocit, že by vám mal každú chvíľu z nej vypadnúť.
Doslova čerešničkou na torte je následne rovná horná a spodná stena smartfónu, až to budí pocit, že by mal zvládnuť stáť. V skutočnosti to aj ide, len je potrebné ho postaviť opačne, teda konektorom hore. V opačnom prípade ho preváži váha nového snímača fotoaparátu. K nemu sa však dostanem neskôr.
Displej takmer bez okrajov
Ešte predtým, ako začnete skúmať unikátny snímač na zadnej strane, sa určite pozriete na displej. Ten sa na prednej ploche tak rozmohol, že úplne do kúta zahnal rámčeky. Jednoducho zaberá takmer celú prednú plochu. Jedine v spodnej časti nájdete o niečo hrubší rámik. Osobne mi to však neprekáža ani náhodou, keďže práve vďaka nemu je aj klávesnica posunutá o niečo vyššie, čo poskytuje väčšie pohodlie pri písaní.
Po skutočne obrovskom výreze v prípade Huawei Mate 20 Pro, ktorý mi zbytočne zavadzal pri používaní a najmä kontrole notifikácií som privítal riešenie v podobe iba malého výrezu v tvare kvapky. Ten ukrýva snímač predného fotoaparátu.
Bohužiaľ vďaka tomu nebolo možné v prípade P30 Pro implementovať dostatok snímačov pre 3D snímanie tváre a novinka sa tak spolieha na 2D snímanie. To, že nie je až tak bezpečné, ako by sa mohlo zdať. Ostatne o nevýhodách tohto riešenia sa mohli presvedčiť už majitelia nového Samsungu Galaxy S10.
Huawei P30 Pro našťastie nepoužíva túto technológiu, ako primárnu formu zabezpečenia. Podobne, ako pri Mate 20 Pro, aj tu integroval výrobca snímač odtlačkov priamo pod displej. Aj keď v prípade Huawei Mate 20 Pro nebolo jeho používanie nejako extrémne rýchle, musím uznať, že P30 Pro si v tomto smere výrazne polepšila.
Odomknutie smartfónu prostredníctvom práve spomínaného snímača odtlačkov pod displejom je rýchle a dokonca aj o niečo presnejšie, ako tomu bolo doposiaľ. Takmer vždy sa mi podarilo P30 Pro odomknúť aj to aj v prípade, ak som smartfón práve nedržal priamo, ale odomykal ho v nejakej krkolomnej polohe.
Samotný displej používa technológiu OLED, takže k nemu nemám žiadne výhrady. Podanie farieb je veľmi dobré a to isté platí aj o jeho čitateľnosti na priamom slnku. Navyše si môžete podľa potreby podanie farieb ešte doladiť v nastaveniach smartfónu.
Vďaka OLED technológii aj Huawei P30 Pro ponúka možnosť Always On displeja, teda zobrazovania informácií aj na odomknutom smartfóne. V minulosti som mal určité výhrady k nevyužitiu tejto technológie, keďže Huawei vždy zobrazoval len čas a stav batérie. Našťastie s poslednou aktualizáciou pribudlo aj zobrazenie ikon zmeškaných udalostí. Využitie tejto technológie sa tak opäť o niečo zlepšilo.
Displej sa teda v prípade P30 Pro naozaj podaril. Poteší aj malý výrez vo vrchnej časti, ktorý nebráni zobrazovaniu notifikácii v stavovom riadku, tak ako tomu bolo v prípade Huawei Mate 20 Pro. Už teraz sa však teším na moment, keď nebude v displeji potrebný žiadny výrez.
Malou daňou za minimálny výraz je pravdepodobne použitie nie príliš presného snímača pre okolité svetlo. Často sa mi totiž stávalo, že po prechode do tmavého priestoru senzor automaticky stiahol intenzitu podsvietenie displeja zbytočne nízko. Vždy som si ju tak musel manuálne zvýšiť ja.
Naozaj sa tam nezmestil?
Po stránke konektorovej výbavy sa nekoná nič výnimočné. Teda žiadna zmena oproti predchádzajúcemu modelu Huawei P20 Pro. V spodnej stene nájdete USB-C konektor a jediný reproduktor. Áno, jediný! Huawei totiž v prípade modelu P30 Pro úplne odstránil horný reproduktor, ktorý slúžil aj na telefonovanie a ako stereo reproduktor v kombinácii s tým spodným.
Namiesto neho sa rozhodol o použitie unikátneho riešenia v podobe rezonančného reproduktoru priamo pod displejom. Úprimne som sa sprvoti bál, či nebude zvuk moc tichý, alebo nejako inak skreslený, oproti štandardnému reproduktoru nad displejom, ale moje obavy boli zbytočné.
Počas testovania som so smartfónom uskutočnil množstvo hovorov a musím povedať, že žiadne problémy som nepostrehol. Zvuk počujem úplne zreteľne, tak ako v prípade bežného reproduktoru. Dokonca aj v prípade ak som mal na hlave čapicu, som úplne bez problémov počul, čo druhá strana hovorí.
Ak by ste si však potrpeli na štandardnom reproduktore, ponúka ho napríklad menšia verzia Huawei P30. Menšia verzia rovnako ponúka 3,5 mm audio konektor, ktorý by ste v prípade Huawei P30 Pro hľadali úplne zbytočne. Ja chápem, že je doba bezdrôtová, stále však sú situácie, kedy je jednoducho audio konektor nenahraditeľný.
Napríklad v momentoch, ak svoj smartfón využívate na nahrávanie zvuku prostredníctvom externého mikrofónu. V balení síce nájdete redukciu z USB-C na 3,5 mm konektor, ale aj tak sa občas stane, že z nejakého mne neznámeho dôvodu sa rozhodne mikrofón nekomunikovať.
Výkonu na rozdávanie
Písať pri dnešných top smartfónoch o výkone je už pomerne zbytočné. Väčšina z nich dosahuje výsledky o akých sa nám v minulosti ani nesnívalo. Rovnaká je situácia aj v prípade nového Huawei P30 Pro. Veď podobne výkonný procesor ako je nový Kirin 980 postavený na 7 nm technológii by ste márne hľadali v množstve notebookov.
To isté platí aj v prípade RAM, ktorá mala pri testovanom kúsku hodnotu 8 GB. Samozrejme platí, že Android potrebuje pre plynulý chod o niečo viac operačnej pamäte, no 8 GB postačí aj pre tých najnáročnejších používateľov. Aplikácie ostávajú na pozadí a pre smartfón nie je problémom prepínanie medzi niekoľkými aplikáciami súčasne.
Ak chcete, aby vám v pamäti ostávalo čo možno najviac aplikácií je je potrebné deaktivovať už tradične agresívne zatváranie aplikácií, ktoré do svojich smartfónov Huawei implementuje. Jednoducho v snahe dosiahnuť čo najlepšiu výdrž sa vždy snaží minimalizovať bežiace procesy. Tak sa často stane, že vám smartfón automaticky ukončí aplikáciu, ktorú ste mali minimalizovanú na pozadí. Pritom stačí v nastaveniach správy energie zmeniť automatické spúštanie aplikácie na manuálne a následne sa budete starať o to, ktoré aplikácie pobežia vy.
Ak však nepotrebujete mať spustených niekoľko desiatok aplikácií, odmení sa vám Huawei P30 Pro ešte vyššou výdržou. Vďaka vydarenej optimalizácii grafickej nadstavby EMUI 9 a novému procesoru nie je problém z batérie, ktorá má kapacitu 4 200 mAh vytiahnuť viac ako jeden deň výdrže pri aktívnom používaní.
Aj v mojom prípade, kedy som mal deaktivované automatické zatváranie aplikácií na pozadí som však nemal problém dosiahnuť výdrž na úrovni jedného dňa. Večer, keď som telefón dával na nabíjačku, väčšinou ešte mal viac ako 25 % kapacity batérie.
Obrovským plusom je aj technológia Huawei SuperCharge, ktorá v tomto prípade ponúka až 40 W rýchlonabíjanie. Za 30 minút môžete mať energiu na ďalší celý deň. Takže aj v prípade, že si nestihnete nabiť smartfón v noci, veľmi rýchlo ho nabijete aj v priebehu dňa. Navyše Huawei P30 Pro podobne, ako Huawei Mate 20 Pro ponúka 15 W rýchle bezdrôtové nabíjanie a dokonca aj bezdrôtové zdieľanie energie. Batériu vo svojom smartfóne tak môžete využiť na nabitie iného smartfónu, ktorým disponujete.
EMUI s umelou inteligenciou
Ak sa pozrieme na softvér, tak Huawei P30 Pro prichádza s najnovším Androidom 9, ktorý je zabalený do grafickej nadstavby EMUI 9. Jedná sa o kombináciu, ktorú veľmi dobre poznáme už z predchádzajúcich modelov výrobcu. Niekomu grafická nadstavba, ktorú vo svojich smartfónoch ponúka Huawei vyhovuje viac, inému menej.
Aj napriek tomu, že ja sa radím skôr do tej druhej skupiny, EMUI má niekoľko vlastností, ktoré oceňujem. Patrí sem napríklad možnosť rýchleho prístupu k niektorým funkciám, ako je napríklad svietidlo, kalkulačka, alebo diktafón priamo zo zamknutého smartfónu. Nepýtajte sa ma, ako často večer pri svojej nočnej návšteve chladničky využívam práve svietidlo.
Čo ma však ešte stále nepresvedčilo je spúšťač Huawei Domov. Jednoducho mu neviem prísť na chuť. Aj napriek tomu, že vďaka integrácii umelej inteligencie sa dokáže podstatne lepšie prispôsobiť tomu, ako svoj smartfón využívate, stále má svoje muchy. Napríklad by som privítal podstatne menší priestor medzi ikonami na domácej obrazovke. Priestor tak ani zďaleka nie je dostatočne využitý.
Našťastie sa zatiaľ nepotvrdili dohady o tom, že bude Huawei blokovať spúšťače tretích strán a tak som bez problémov počs testu používal ako svoj hlavný spúšťač obľúbený Nova Launcher. Ten umožňuje nielen bohatšie nastavenia, ale aj podstatne hustejšie umiestnenie ikon, čím vyťažíte z priestoru, ktorý displej ponúka naozaj maximum.
Král vo svojom svete
Dostávame sa k disciplíne, kde je Huawei P30 Pro opätovne kráľom a touto disciplínou je mobilná fotografia. Základným kameňom pre viac ako dobré výsledky je v jeho prípade štvorica snímačov na zadnej strane. Kombinácia základného, širokouhlého, tele a ToF snímača prináša výsledky, ktoré ma prekvapili.
Ostatne s tým, ako fotí Huawei P30 Pro som sa s vami už niekoľkokrát podelil. Napríklad v porovnaní so Samsungom Galaxy S10+, alebo pri teste jeho až šialeného priblíženia. Celkovo musím povedať, že Huawei P30 Pro v tomto smere oprávnene patrí medzi top smartfóny.
Aj keď počas dňa občas používa až príliš studené farby a fotografie zbytočne preexponuje, v šere, alebo dokonca tme je neprekonateľný. Už pri predchádzajúcich modeloch som si zvykol na nočný režim, ktorý dokáže aj pri fotografii z ruky ponúknuť ohromujúce výsledky. P30 Pro však posúva latku ešte vyššie.
Je to najmä vďaka novému procesoru, umelej inteligencii a rovnako aj vďaka úplne novému RYB snímaču. Ten nahradil dvojicu zelených diód žltými, takže je schopný prijať podstatne viac svetla. Táto vražedná kombinácia sa podpisuje na doslova nevídanej citlivosti ISO 409 600. Tú však samotný fotoaparát pri každodennom používaní aktivuje naozaj minimálne.
Môžete si však vyskúšať ako takto veľká citlivosť vyzerá. Stačí ak si aktivujete Pro režim a následne manuálne zvolíte takto vysokú hodnotu citlivosti. Oveľa reálnejšie využitie má však nočná fotografia v automatickom režime fotoaparátu, ktorá ťaží práve z nového snímača.
V prípade, ak ste v mieste, kde naozaj nie je takmer žiadne svetlo, môžete bez problémov vytvoriť fotografiu a to bez blesku, či dokonca nočného režimu. Unikátny snímač je totiž schopný poňať tak veľa svetla, že aj v takto zlých podmienkach vytvorí fotografiu, ktorá má nielen dostatok detailov, ale aj verné farby. Keď som prvýkrát vytvoril fotografiu v podobne zlých podmienkach ostal som naozaj v nemom úžase.
Slovo ďaleko nepozná
To však stále nie je všetko. Huawei P30 Pro prichádza aj s unikátne riešeným teleobjektívom. Ten je totiž umiestnený priečne a pre smerovanie svetla používa sériu šošoviek. Vďaka tomu sa môže pochváliť hodnotami priblíženia, aké doposiaľ neboli možné.
Základným priblížením je 5 násobné optické priblíženie, ktoré je bez akejkoľvek straty kvality. Po svojich skúsenostiach musím povedať, že to je pravda. Ak by vám ani toto priblíženie nepostačovalo, môžete siahnuť po 10 násobnom hybridnom priblížení.
V tomto prípade už k nejakej tej strate detailov dôjde, avšak nie je to nijako výrazné. Úplným extrémom je však až 50x priblíženie. Aj keď sa jedná o digitálne priblíženie, ktoré budete využívať maximálne občas na ohúrenie kamarátov, bol som milo prekvapený z výsledkov, ktoré ponúka. Ostatne sa o nich môžete presvedčiť aj vy v samostatnom článku.
Ak už Huawei P30 Pro vlastníte, môžete sa pozrieť aj na sériu 10 tipov, ako využiť jeho fotoaparát na maximum. Po svojich skúsenostiach by som povedal, že 5 násobné priblíženie je často už priveľa. Niekedy by som namiesto neho skôr privítal 3 násobný zoom, ktorým disponoval predchádzajúci model.
Huawei P30 Pro však okrem toho prináša aj vylepšenia vo svojich kreatívnych režimoch, ktorých je hneď niekoľko. Napríklad môžete konečne používať režim pre rozmazanie svetiel aj počas dňa, alebo naopak režim Hodvábna voda využiť aj na to, aby ste zo scény odstránili pohybujúce sa predmety.
Pozrite sa na tú šírku
Podobne, ako Huawei Mate 20 Pro, aj P30 Pro ponúka okrem štandardného objektívu, teleobjektívu aj širokouhlý objektív. Práve vďaka nemu je možné tento model považovať za skutočne univerzálny foto smartfón. Táto kombinácia zabezpečuje, že vždy budete mať k dispozícii snímač, ktorý sa bude hodiť práve pre danú situáciu.
Navyše vďaka tomu, že aj širokouhlý snímač disponuje automatickým zaostrovaním, môžete ho využívať na vydarené makro zábery. Samozrejme podobne, ako predchádzajúce modely aj P30 Pro disponuje dedikovaným módom pre makro fotografie, niekedy však potrebujete zachytiť detail z väčšej vzdialenosti a práve v týchto situáciách sa hodí širokouhlý objektív. Jeho jedinou slabinou je uhol záberu. Nie je až tak veľký, ako v prípade Samsungu Galaxy S10+.
Nie je selfie, ako selfie
Ako inak, v dnešnej dobe sa musí svojho vylepšenia dočkať aj predný fotoaparát. Ten ponúka po novom rozlíšenie 32 Mpx. Ako som sa však mal možnosť už niekoľkokrát v minulosti presvedčiť, pravdou ostáva, že nie všetko je o rozlíšení.
Snímač si určite polepšil v oblasti dynamického rozsahu. Naozaj sa mu aj pri svetelne veľmi náročných scénach darí verné podanie rôznych častí fotografie. Vyššie rozlíšenie sa zas podpisuje na množstve detailov, ktoré vo výslednej fotografii uvidíte.
Predchádzajúce modely výrobcu však trpeli na nemožnosť vypnutia režimu pre skrášlenie, ktorý zbytočne vyhladzoval fotografie. Podobným neduhom trpí aj Huawei P30 Pro, aj keď musím povedať, že nie v tak výraznej forme, ako tomu bolo doposiaľ. Občas sa totiž stane, že aj napriek tomu, že mód pre skrášlenie je vypnutý, stále sa na fotografii objaví určité jemné vyhladenie.
Do budúcna by som možno ako vylepšenie privítal aj širokouhlý režim pre selfie fotografiu. Ten si svoje uplatnenie nájde nielen v momente, keď snímate skupinu ľudí, ale vďaka nemu zachytíte okrem seba aj väčšiu časť okolia. Možno sa ho dočkáme v Huawei P40.
Konečne lepšie video?
Počas prezentácie k novému Huawei P30 Pro spomínal výrobca aj výrazné vylepšenia v oblasti videa. Práve video a výsledky, ktoré poskytovali predchádzajúce modely som vždy považoval za najväčšiu slabinu modelov čínskeho výrobcu. Huawei P30 Pro v tomto smere ponúka skutočné vylepšenia.
Základným je, že stabilizácia je konečne dostupná aj počas nahrávania UHD videa, alebo Full HD videa pri 60 fps. Jej výkon je však z nejakého neznámeho dôvodu o niečo slabší, ako v prípade, ak budete nahrávať Full HD video pri 30 fps. Aby sta ma však nechápali zle. Stabilizácia videa funguje, a to dokonca veľmi dobre, len pri nižších rozlíšeniach je jej vplyv o niečo citeľnejší.
Rovnako ako v prípade statických snímok, môžete aj počas videa využívať všetky objektívy a dokonca použiť aj viacnásobné priblíženie. Samozrejme v tomto prípade už dôjde k strate kvality. Ak by som mal videu niečo vytknúť, tak to bude reprodukcia farieb. Štandardný snímač totiž pri videu produkuje až príliš saturované farby.
Akonáhle prepnete na teleobjektív, alebo širokouhlý snímač, podanie farieb sa bude viac blížiť k realite. Podobne, ako pri fotografiách, aj počas videa môžete využívať špeciálny nočný režim. Ten je schopný zaznamenávať video aj v prípade, ak iné smartfóny doslova nevidia nič.
Novinkou je v prípade Huawei P30 Pro aj portrétny režim, ktorý je dostupný pri videu. Umožňuje to na jednej strane neskutočne výkonný procesor a na strane druhej umelá inteligencia. Okrem režimu selektívnej farby si tak môžete počas videa aktivovať aj portrétny režim. Ten funguje prekvapivo spoľahlivo, aj keď podmienkou je, aby na scéne nebolo veľa ľudí. V týchto momentoch má totiž občas problém detekovať, čo treba rozmazať a čo nie.
Verdikt
Huawei P30 Pro je obrovským skokom vpred. Po stránke výkonu si zobral všetko dobré, čo ponúka Huawei Mate 20 Pro a pridáva fotoaparát úplne novej generácie. P30 Pro je jednoducho kráľom nočnej fotografie a aktuálne nenájdete na trhu smartfón, ktorý by fotografie pri slabom osvetlení zvládal lepšie. Navyše vďaka kombinácii snímačov v prípade Huawei P30 Pro získate najuniverzálnejší foto smartfón súčasnosti.
Vďaka kvalite fotografií, ktorú Huawei P30 Pro ponúka a to najmä v noci, ako aj vďaka neskutočnému výkonu a súčasne vynikajúcej výdrži si tento smartfón od nás odnáša ocenenie „TIP REDAKCIE“.