Reklama

HP Spectre 13 - okúzľujúca kombinácia dizajnu a výkonu

Erik Birčák
92 %
Dnešný svet ultrabookov má problém. Je ním nedostatok inovatívnych nápadov. Ak sa aj niečo nové objaví, tak trh väčšinou zareaguje masívnym kopírovaním daného nápadu. HP prinieslo do vôd ultrabookov sviežu zmenu a nápaditosť na ktorú sa už dlho čakalo.

Výhody

  • výborné spracovanie a dizajn
  • výkon
  • šírka a hmotnosť

Nevýhody

  • touchpad
  • vyššia hlučnosť
  • cena

Za zmienku napríklad stojí uvedenie konvertibilných notebookov, ktorých k sláve priviedol model Lenovo Yoga alebo inšpirovanie sa dizajnovými a materiálovými vlastnosťami modelov značky Apple.

Používateľ má tak možnosť vybrať si medzi množstvom identických konštrukcií, ktoré sa predbiehajú v syntetických testoch výkonu a výdrže batérie.

Netreba to však zazlievať iba jednotlivým spoločnostiam. Ony koniec koncov robia iba to, čo im zabezpečuje dobrý odbyt na trhu. Dnes sa vývoj nových vecí oplatí iba myšlienkovým inovátorom a tých už príliš mnoho neexistuje.

Aj preto som zo záujmom recenzoval nový Spectre 13. Spoločnosť HP totiž nezmenila iba svoje logo. Uvedením modelu Spectre ukázala, že dokáže zmeniť aj dizajn svojich modelov a priniesť im nápaditý vzhľad a inovatívne prvky.

Pri návrhu sa pritom muselo vyriešiť niekoľko prekážok, aby vôbec mohol vzniknúť najtenší Ultrabook. Tých najtenších a najľahších Ultrabookov je v poslednej dobe toľko, že o nových rekordoch v tejto kategórii rozhodujú iba desatiny milimetra.

HP malo ale u tohto modelu jasný plán, a to vytvoriť tenký a štýlový ultrabook. O tom že sa mu to podarilo nie je pochýb.

Dizajn modelu Spectre by som označil jednoducho za elegantný. Osobne mi príde, že sa jedná o ženský Ultrabook. Kombinácia luxusne odvedenej práce na uhlíkových vláknach v kombinácii s metalickými prvkami evokuje drahé kabelky alebo iné príslušenstvo.

Ale možno je to iba môj pohľad a nájdu sa medzi vami aj páni, ktorým sa tento dizajn bude pozdávať. Nebudem protirečiť tomu, že môj pohľad na dizajn je značne špecifický.

Na druhú stranu viem potvrdiť, že sa Spectre 13 páčil každej žene v mojom okolí, ktorá ho mala možnosť vidieť alebo používať. Z technického hľadiska sa jedná o špičkovo odvedenú prácu.

Na povrchu nenájdete dva diely, ktoré by od seba čo i len mierne odstávali alebo spolu perfektne nesedeli. Takisto materiály sú na dotyk príjemné a dobre opracované.

Škoda len, že sa nevyhnete odtlačkom prstov, ktoré sa zachytávajú na úplne každej časti Ultrabooku. Budete sa tak musieť pripraviť na pravidelné čistenie, alebo jednoducho rezignujete a prestane vám to vadiť.

Konštrukčnou chuťovkou sú jednoznačne kĺby a ich prevedenie. HP vytvorilo nový systém skrytých kĺbov, u ktorých je odpor vytváraný pomocou plynového piestu v základni notebooku.

Displej sa dá vyklopiť do uhlu niečo cez 120°. Pohyb kĺbov je plynulý a odpor je nastavený tak, aby bolo zariadenie možné otvoriť aj jednou rukou.

Samotný displej má hrúbku iba 2 milimetre a spolu s krytom tak tvorí vrchná časť zariadenia len 4 milimetre. 13,3-palcový panel má rozlíšenia „iba“ Full HD, čo však nevidím ako problém.

Áno, zástancovia superjemných displejov sa asi pozrú po konkurenčných modeloch, ale pri reálnom používaní je 166 bodov na palec dostatočná hustota a Spectre tak nemá zbytočne vysokú spotrebu kvôli displeju.

Takisto je potrebné spomenúť, že displej nie je dotykový. Mne to nevadilo, ale viem že existuje mnoho používateľov, ktorí ovládajú Windows 10 kombináciou dotykov a klávesnice.

Pri takto lesklom displeji je ale dobré, že sa zbytočne nemaže. Navyše by dotykový displej zväčšil hrúbku panelu, a to je asi hlavný dôvod prečo sa HP rozhodlo pre toto riešenie.

Práve spotreba je ďalším z faktorov, ktoré sa HP snažilo vylepšiť za každú cenu, aj keď v takto malom zariadení, nie je mnoho miesta.

Vnútorné rozmiestnenie hardvéru spôsobilo, že v Spectre nemá svoju batériu v jednom kuse ale v niekoľkých častiach pospájaných dokopy.

Tento typ batérie tak nie je možné jednoducho vymeniť, ale to nebolo u tohto modelu ani zámerom. Výsledná výdrž sa pohybuje pri kancelárskom používaní na úrovni 7 hodín.

To považujem vzhľadom k výkonu a veľkosti zariadenia za dobrý výkon. Je ale samozrejmé, že ak túžite po „celodennej“ výdrži, tak vás Spectre nemusí osloviť.

Výdrž však určite odpovedá prémiovému výkonu, ktorý dodáva kombinácia procesoru Intel Core i7 a 512 GB SSD disku. 8 GB operačnej pamäte bohate stačí na beh niekoľkých aplikácií súčasne.

Jediná slabina modelu je nízky grafický výkon, čo je očakávané vzhľadom k využívaniu integrovanej grafickej karty. Prekvapivo ale aj tá zvládne menej náročné hry.

Pokiaľ sa ale zameriame na kancelársku prácu, internet či multimediálne aplikácie, tak ich Spectre zvláda bez akéhokoľvek zaváhania.

Plynulosť práce si naozaj po chvíli zamilujete a je doslova návyková. Pocitovo k tomu dopomáha aj klávesnica, ktorá má síce nižší zdvih, no dokážete na nej písať pomerne rýchlo a pohodlne.

Osobne ju považujem za lepší štandard medzi novými Ultrabookmi s nízkym zdvihom. Naopak rozčarovanie mi spôsobovala práca s touchpadom a je to v podstate jediná vec, ktorá mi kazila plynulý a pohodlný zážitok.

Touchpad je sám o sebe pomerne malý, a to hlavne na výšku. Takisto mi nie vždy zachytil kliknutie v dolnom rohu a pohyb prstu bol tiež miestami trhaný.

Po zvýšení citlivosti sa už dá na jedno „prejdenie“ pohnúť kurzorom cez celý displej, strácate tým ale precíznosť pri výbere položiek.

Rozhodne by som pri recenzii nechcel vynechať štvoricu reproduktorov, ktorými je Spectre osadený. Aj vďaka zvukovým vylepšeniam na od spoločnosti Bang & Olufsen na úrovni hardvéru aj softvéru je zvuk naozaj prémiový a subjektívne ho hodnotím ako najlepší zvuk v Ultrabooku za posledné mesiace.

Pozitívom je hlavne schopnosť dostatočne kvalitne ozvučiť celú miestnosť bez toho aby boli nastavenia zvuku hnané na svoje limity.

Tým pádom je prednes čistejší a živší ako u bežných ultrabookových „ozvučovadiel“. Hlavným súperom tak ostáva už iba nový Apple MacBook (12).

Ten má prekvapivo o čosi lepšie podanie basov, takže viac reproduktorov nemusí nutne znamenať lepší zvuk. Aj tak si ale myslím že vo výsledku bude závisieť od každého z vás, či zvuk budete považovať za lepší.

Technicky (a „cvengom“ značky stojacej za audio riešením) by ale malo HP MacBook porážať. Žiaľ sa tak nedeje, a tak je otázne, či je to dané tenkou konštrukciou alebo niečim iným.

Jednou z kontroverzných pokrokových úvah u HP je osadenie trojice USB-C portov a jedného 3,5 mm jacku. HP je vo všeobecnosti lídrom v adaptácii USB-C portu a nejeden ich model už nemá osadené žiadne iné rozhrania.

Chápem že toto rozhranie je budúcnosťou, treba si ale uvedomiť, že tomu nerozumie stále väčšina trhu, ktorá vytvára príslušenstvo. Je pozitívne že jeden z portov slúži na nabíjanie, a tak sa dá pri behu na batériu použiť ako tretí port.

Túto filozofiu by mali uplatňovať všetci výrobcovia, pretože ak je niečo v dnešnej dobe prežitkom, tak je to práve napájací konektor.

Výber portov tak môže reflektovať moderné zameranie Ultrabooku, ako aj dizajnovú voľbu, pretože všetky porty sú takto na zadnej strane a bočné aj predná strana ostali bez jediného rozhrania.

Lenže za budúcnosť považujem napríklad aj microSD karty (alebo pamäťové karty vo všeobecnosti), a slot na ne u Spectre nikde nevidím.

Externá myš sa ešte dá kúpiť bezdrôtová, ale u USB diskov od známych alebo projektorov v prezentačných miestnostiach budete pravdepodobne behať s redukciami a dúfať že sa pripojíte.

Našťastie vám HP jednu redukciu na klasické USB pridá do balenia podobne ako príjemné kožené púzdro na prenášanie.

Záverom by som ešte spomenul chladenie a hlučnosť zariadenia. V kľude sú oba parametre v norme, a tak po väčšinu času nebudete o prítomnosti chladenia ani vedieť.

V záťaži sa situácia mení a hlavne vysoké otáčky ventilátora produkujú počuteľný hluk. Nepríjemným faktorom ale bola skôr teplota zadnej časti Ultrabooku po dlhodobejšej záťaži.

Tá sa na spodnej strane dostávala cez hranicu 50°C, a tak bol Spectre položený na kolenách pomerne nepríjemným zážitkom obzvlášť v týchto letných mesiacoch.

V klimatizovanej miestnosti na stole sa teplota držala v norme, hoci aj tu si určite všimnete rozdiel medzi teplotou v kľude a v záťaži.

HP Spectre je inovatívny po stránke dizajnu aj užívateľského zážitku. Najtenší ultrabook sveta je naozaj tenký a rýchly. Má svoje muchy ako napríklad výber portov či nedotykový displej. Rozhodne sa ale jedná o špecifický model, ktorý je možné iba doporučiť.

 

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.