Výhody
- výdrž až 68 dní na jedno nabitie v režime Expedition GPS
- odolnosť podľa MIL-STD-810
- optický snímač srdcovej frekvencie
Nevýhody
- menší displej
Pokiaľ čítate TECHBOX pravidelne, tak si možno spomeniete, že Garmin Instinct sme už raz testovali. Sú to fitness hodinky mnohých extrémov – sú extrémne odolné, majú extrémne prepracované športové funkcie a ich dizajn sa vám buď extrémne páči, alebo extrémne nepáči. Nič medzi tým.
Teraz Garmin prichádza s novou generáciou a na prvý pohľad sa môže zdať, že sa toho veľa nezmenilo. Keď sa však na displej hodiniek zadívate lepšie, tak si všimnete jeden podstatný rozdiel. Okraje krycieho sklíčka, ktoré boli v prvej verzii len nudne čierne, sa teraz lesknú zaujímavým medeným odtieňom. To je solárny panel.
Solárne panely ako pomocný zdroj energie pre hodinky použil Garmin po prvýkrát minulý rok v modeli Fenix 6X, no pri novom Instincte posunul výkon alternatívneho zdroja energie na úplne inú úroveň. Plocha fotovoltaického panela zaberá značnú časť displeja hodiniek, no v porovnaní s Instinctom bez soláru sa ani o milimeter nezmenšila viditeľná plocha displeja.
Jednoducho len namiesto čierneho okraja máte solárny článok. Garmin Instinct Solar má však v sebe ešte jeden fotovoltaický panel. Je umiestnený pod displejom, je väčší, no zároveň má výrazne nižšiu efektivitu, keďže cez displej k nemu prenikne len 10 % slnečného svetla. Kombinácia oboch však zabezpečí slušnú dávku energie pre dlhšiu výdrž hodiniek.
O koľko teda predĺžia solárne panely výdrž hodiniek? To závisí najmä od režimu, v akom Instinct Solar používate, a samozrejme od toho, koľko slnka dopadá na displej. V režime smartwatch vydrží batéria modelu Instinct Solar na jedno nabitie 24 dní, no zo slnka môžete získať navyše ďalších až 30 dní.
V režime Expedition s aktívnym GPS trackingom vystačí batéria na 28 dní a energia zo slnka pridá ďalších 40 dní. Ak Garmin Instinct Solar nabijete 30. júna, tak v režime Expedition vydrží bez potreby nabíjania až do 6. septembra, teda celé prázdniny. Aký je v tom háčik? Režim Expedition zaznamenáva vašu polohu len raz za hodinu.
Presnejšie GPS prijímač sa raz za hodinu zapne, počká si na signál zo satelitov, uloží polohu a znova sa vypne. Na záznam pol hodinového behu je to samozrjeme nepoužiteľné, na to má Garmin Instinct Solar bežecký mód so sekundovým GPS trackingom. No pri niekoľko týždňovej expedícii je hordinový tracking úplne postačujúci, hlavne ak to znamená, že vás nemusí trápiť nabíjanie hodiniek. Na to, aby ste vďaka solárnym panelom dosiahli takúto úctyhodnú výdrž batérie, je potrebné, aby aspoň tri hodiny denne dopadalo na displej hodiniek slnečné svetlo s intenzitou 50 000 luxov.
Pre lepšiu predstavu, počas jasného slnečného dňa má slnečné svetlo 100 000 luxov, ak je však zamračené, tak intenzita svetla klesne na 20 000 luxov. O tom, koľko svetla akej intenzity zachytili solárne panely počas posledných 6 hodín, informuje samostatný widget v menu hodiniek a ikonka zobrazovaná v krúžku displeja zas hovorí o tom, koľko energie získavate zo slnka práve teraz.
Garmin Instinct Solar som testoval počas slnečných jesenných dní. Faktom je, že ak som trávil viac času vonku, tak sa deklarovaná výdrž batérie v režime Battery Saver vôbec neznížila, v režimoch, pri ktorých som mal zapnuté GPS, Bluetooth a iné snímače, išla výdrž batérie dole len veľmi veľmi pomaly.
Garmin vo svojej špecifikácii udáva pre režim Battery Saver nepretržitú výdrž batérie, čo znamená, že na dobíjanie hodiniek úplne stačí slnečné svetlo a nikdy ich nemusíte nabíjať elektrickou energiou. Hoci to na prvý pohľad vyzerá ako marketingový bullshit, na základe mojich skúseností počas testu tomu úplne verím. Treba však dodať, že v tomto super úspornom móde je Instinct deklasovaný na obyčajné digitálky, ktoré ukazujú čas a počítajú kroky. No nie je vonku ako vonku.
Aby to fungovalo tak na solárne panely musí naozaj svietiť priame slnko. Akonáhle sa ocitnete v tieni, napríklad v lese pod stromami, tak svetlo, ktoré vtedy dopadá na hodinky je príliš slabé. Ďalším limitom sú zamračené dni, kedy je intenzita slnečného svetla až 5 krát nižšia a teda aj pomoc solárnych panelov pre akumulátor bude výrazne slabšia.
Ďalším veľmi užitočným nástrojom pre dosiahnutie maxima z dostupnej energie je Power Manager. Prednastavené sú dva základné režimy spotreby. Už spomínaný Battery Saver, ktorý vypne všetky funkcie, okrem počítania času a krokov. Tým druhým je Power Modes.
Tu si môžete vybrať buď režim Max Battery s výdržou 70 hodín, kedy sa vypne optický snímač srdcovej frekvencie, prepojenie s telefónom a GPS ukladá polohu len raz za 1-2 minúty, čo je na bežnú turistiku úplne postačujúce.
Ďalšou voľbou je Jacket mode s výdržou 33 hodín vytvorený pre situácie, kedy máte hodinky na rukáve vetrovky a preto nemá zmysel aby dostupnú energiu spotrebovával optický HR snímač. Ten sa teda vypne, no všetko ostatné vrátane GPS trackovania alebo prepojenia so smartfónom funguje bez obmedzení.
Pri oboch režimoch sa môžete hrať s nastavovaním mnohých parametrov, ktoré rôznym spôsobom ovplyvnia celkovú výdrž batérie. Napríklad ak si v Jacket Mode vypnete Glonass snímač, tak predĺžite výdrž batérie o 4 hodiny, ak si však ku GPS prijímaču zapnete aj Galileo prijímač, tak výdrž klesne o 2 hodiny. Aby tých možností nebolo málo, tak si môžete namixovať vlastný Power Mode.
Hodinky Garmin Instinct Solar kúpite za 399,90 €.
Garmin Instinct Solar nie je pre každého. Väčšina parametrov je podmienených jedinému cieľu – extrémna výdrž batérie. Ak však hľadáte GPS hodinky, s ktorými na jedno nabitie pokojne prejdete napríklad celú Cestu hrdinov SNP, tak ste ich práve našli.
Aj preto si od nás hodinky Garmin Instinct Solar zaslúžia ocenenie:
Porovnajte si ceny Garmin Instinc Solar v slovenských e-shopoch
(denne aktulizované)