Výhody
- prepracované ovládanie
- výborný foto a video výstup
- kompaktné rozmery
- uzávierka až 1/32 000 s.
Nevýhody
- microUSB bez nabíjania
- nefunkčné časozberné snímanie
- zle umiestnené video tlačidlo
- chýba stabilizácia snímača
Fujifilm X-T10 je už na prvý pohľad zaujímavým CSC foťákom. Má taký svoj „retro look“, hlavne v čierno-striebornej kombinácii.
Práve strieborné prvky sú vraj z odolného horčíka, čo novinke pridáva nielen na kvalite spracovania, ale aj vyššej odolnosti. Telo však po vzore svojho veľkého brata X-T1 nie je utesnené voči poveternostným vplyvom.
Je to čiastočne škoda, pretože aj X-T10 mieri aj do výbavy profi fotografov, ktorí sú naučení na istý štandard odolnosti. Našťastie pre nich existuje možnosť – zainvestovať viac a kúpiť si X-T1.
Prednej strane dominuje nielen nápis Fujifilm, ale aj vcelku príjemný predný grip a samozrejme závit na objektívy s X bajonetom. Drobnými detailmi je AF lampa a kruhový volič pre manuálne režimy. Okolo závitu objektívu si našli miesto dva mikrofóny pre stereo zvuk videa.
Na opačnej strane objektívu je samozrejme názov modelu a malý prepínač režimov autofókusu – jednorazový, kontinuálny alebo manuálny.
Z pravej strany vidieť už o čosi lepšie hrúbku predného i zadného gripu. Predný síce mohol byť o čosi masívnejší, no aj napriek menším rozmerom sa novinka v ruke drží príjemne a nie je problém s fotením iba v jednej ruke.
Na tejto strane by som uvíta slot na SD kartu, príp. microSD kartu. Predsalen, slot v spodnej časti je neprístupný v prípade fotografovania so statívom.
Na ľavom boku fotoaparátu sú plastové dvierka ukrývajúce microUSB a microHDMI porty + jeden nezvyčajne malý audio port. Ten má len 2,5 mm, takže na pripojenie mikrofónu budete potrebovať redukciu. 2,5 mm port ale slúži aj na pripojenie káblového diaľkového ovládania.
Spodná strana je pomerne strohá. Spomínané dvierka ukrývajú šachtu na batériu a slot SDXC karty. Samozrejmosťou je závit na statív. Na opačnú stranu spodnej strany výrobca umiestnil mono reproduktor.
Horná strana je azda najzaujímavejšia. Chvíľu mi trvalo, kým som sa v nej zorientoval, keďže klasický jog-dial s režimami snímania by ste tu hľadali márne.
V ľavej časti je kruhový volič režimov snímania. Obsahuje dvojicu Bracketing režimov (BKT1 + BKT2), kontinuálne snímanie vysokou rýchlosťou 8 fps (CH) a pomalou rýchlosťou 3 fps (CL), snímanie jednotlivých snímok (S), pokročilé filtre (Adv.1 + Adv.2), multiexpozíciu a režim panorámy.
Malá páčka pri tomto voliči uvoľňuje zabudovaný blesk, ktorý okamžite vystrelí. Ten je okrem iného schopný ovládať aj externé blesky, má funkciu Commander.
Samozrejmosťou novinky sú „koľajničky“ pre externý blesk alebo iné príslušenstvo.
Hneď pri vyskakovacom blesku je ďalší kruhový volič. Tento má na starosti zmenu rýchlosti uzávierky. Tá je schopná pracovať od B (Bulb) režimu – max. 60 minút až do 1/4 000 sekundy.
V prípade prepnutia do elektronickej uzávierky je X-T10 schopná „sklápať“ rýchlosťou až 1/32 000 sekundy! Voľba T dovoľuje korigovať rýchlosť uzávierky stlačením spúšte. Ak volič prepnete do A režimu, rýchlosť si bude X-T10-ka nastavovať sama.
Aj tu Fujifilm pridal páčku. Táto však neuvoľňuje blesk, ale prepína medzi automatickým režimom a manuálnym režimom. V prípade automatiky sa o všetko stará X-T10.
Zvoliť si však môžete okresané režimy Simulácie filmov alebo niektorý z mnohých scénických režimov či prepínať v Adv. režimoch efekty.
Ak však prepnete páčku do manuálneho režimu, dostávate funkcie bežných režimov PASM. Pokiaľ necháte volič rýchlosti uzávierky na automatike (S) a neriešite ani clonu (A), máte zapnutú programovú automatiku.
Ak pohnete prstom a prepnete clonu, automaticky prechádzate do režimu priority clony. V prípade, že pohnete aj voličom času, X-T10 je plne manuálna (M). Šikovné riešenie, len si treba dávať pozor čo všetko máte poprepínané, aby ste nemali plný manuál v prípade, že chcete len prioritu času.
Hneď vedľa je dvojpolohová kovová spúšť so závitom na lankovú spúšť. Okolo nej Fujifilm umiestnil otočný ON/OFF vypínač. Tretím kruhovým voličom na hornej strane je koliesko kompenzácie expozície v rozmedzí +/- 3EV.
Otáčanie je pomerne náročné, ale aspoň sa vám nestane, že počas nosenia sa samé otočí do polohy, ktorú nechcete. Tesne pri tomto koliesku je aj dedikované tlačidlo videa. To však výrobcovi vôbec nevyšlo. Jeho stláčanie je nemožné.
Ak máte miniatúrne prsty, možno vám to pôjde, no ani dámske ruky s ním mali problém. Je tuhé, príliš hlboko zapustené a s minimálnou odozvou. Radšej ho Fujifilm mal umiestniť niekde pod palec na zadnú stranu.
Zadná strana je tiež zaujímavo prepracovaná. Na ľavej strane od elektronického hľadáčika sú tlačidlá na mazanie a prezeranie fotografií.
Na opačnej strane je v horčíkovej striebornej časti dvojica tlačidiel AE-L a AF-L, ktorých funkciu môžete cez menu i prehodiť. Potom vás ale bude mýliť popis, ktorý na nich je.
Medzi nimi je druhé koliesko, ktoré neslúži len v manuálnych režimoch, ale aj pri prechádzaní menu. Zároveň má rovnako ako predné koliesko i možnosť stlačenia, teda potvrdenia voľby.
Elektronický hľadáčik je pod hruhovou očnicou je veľmi jemný. Má uhlopriečku 0,49“ a rozlíšenie výborných 1 024 x 768 px a panel je typu OLED. Vedľa očnice je tlačidlo na prepínanie režimov zobrazenia – hľadáčik alebo veľký displej a malé koliesko na úpravu optiky.
Očnica je však pomerne tvrdá a chýba mi tu bodne tienenie. Takto sa počas slnečného dňa „zapotíte“ s tým, aby vám slnko nesvietilo do strán.
Pod hľadáčikom je horizontálne výklopný LCD displej s VGA rozlíšením a uhlopriečkou 3 palce. Škoda však, že Fujifilm nesiahol po plne výklopnom displeji. Displej je vcelku dobre čitateľný na priamom slnku, vďaka možnosti polohovania si ho viete sklopiť tak, aby naň Slnko nesvietilo priamo, takže na ňom uvidíte omnoho viac.
Vedľa displeja je klasické ovládanie – štvorica tlačidiel do kruhu s potvrdzovacím tlačidlom v strede. Tlačidlá nemajú žiadny popis pretože cez bohaté menu si ich môžete prispôsobiť podľa svojich predstáv.
A nielen tie. Funkcie môžete zmeniť i kruhovým voličom vpredu i vzadu, tlačidlu videa či Fn tlačidla v spodnom rohu.
Tlačidlo Q slúži na rýchle menu, ktorého 12 tlačidiel si môžete taktiež zmeniť podľa ľubovôle. Fujifilm to vymyslel veľmi šikovne hlavne pre tých, ktorí potrebujú špecifické nastavenia.
Mimochodom, v Q menu v manuálnych režimoch je k dispozícii okrem základného (Base) až 7 používateľských režimov (C1 – C7) s rôznymi nastaveniami. Tie si môžete upraviť jednorazovo pred vytvorením fotografie alebo trvalo cez menu nastavení.
Novinka sa vďaka dobre tvarovanému prednému a zadnému gripu drží v ruke pohodlne a isto. Ak by vám ale grip bol predsalen malý, môžete si dokúpiť akési ochranné puzdro s masívnejším gripom.
V balení nechýba ani pútko na krk, úchyty sú po stranách tela umiestnené tak, aby nezavadzali pri ovládaní.
S ovládaním súvisí aj menu, ktoré je na prvý pohľad pomerne komplikované. Listujete síce len cez 5 záložiek pre fotenie a 3 záložky pre nastavenia, no tie majú ďalšie podmenu a viaceré sú vetvené.
Takže ak sa chcete dostať k špecifickým nastaveniam, je to komplikované. Našťastie si môžete väčšinu vložiť do používateľských profilov pod Q tlačidlo.
Osobne mi prekážalo jedine to, že X-T10 nemá možnosť rýchlej zmeny efektov. Tie si môžete uložiť do Adv.1 a Adv.2 rýchlych režimov, ale len dva. Každý ďalší efekt budete musieť opäť meniť cez komplikované menu.
Snáď je to len softvérový bug a výrobca v ďalšom update zapracuje na tom, aby bolo možné meniť efekty napríklad pomocou zadného kolieska. S efektami nie je možné natáčať videá. Tie si môžete užiť len so simuláciami rôznych filmov.
Keď už o simulácii filmov. Nižšie v galérii nájdete jednotlivé filmy a ich rozdiely. Niektoré sú len jemné, niektoré výraznejšie, záleží však aj od situácie. Medzi nimi je však rýchla možnosť prepínania nastavením do jedného z funkčných tlačidiel.
Fujifilm tak jasne dáva najavo, že radšej foťte so simuláciami ako s efektami. Ak však máte dva obľúbené efekty, stačia vám aj rýchle režimy Adv.1 a 2 v ľavom jog-diale.
Samotné fotografie sú veľmi vydarené. 16,3 Mpx X-Trans CMOS II podáva výborné výkony. Využíva hybridný autofókus s 49 bodmi fázovej detekcie a 77 bodov detekcie kontrastu. Nastavenie ostrenia je jednoduché a rýchle.
Ostrenie je presné a rýchle, málokedy sa stávalo, že by X-T10 ostrila inak, ako som si prial. Jedinou chybičkou krásy je režim AF-C, ktorému robili problémy rýchlo sa pohybujúce predmety, resp. ľudia. Kontinuálne zvládol ostriť len tie pomalšie objekty.
Ukážkové fotografie po otvorení v novom tabe/okne sa otvoria v plnom rozlíšení.
Samozrejmosťou vo výbave je aj možnosť natáčania videí. Maximom je Full HD rozlíšenie pri 60 fps v H.264 formáte. Vďaka stereo mikrofónom je zvuk o čosi lepší, no využiť môžete aj 2,5 mm audio vstup pre vlastný mikrofón. Video je natáčané s dátovým tokom okolo 36 Mbit/s, čo je tak akurát, horšie je, že maximom jedného videa je 14 minút.
Vo výbave nájdete aj Wi-Fi modul pre priame spojenie so smartfónom. S ním sa prepája pomerne rýchlo, pričom je cez mobilnú appku nielen fotky zálohovať do pamäte zariadenia, ale i ovládať základné nastavenia fotoaparátu.
O chod X-T10 sa stará 1 260 mAh batéria. Tá vydrží niekoľko stoviek fotiek, no akonáhle sa začnete hrať s pripojením na mobil či natáčaním videa, jej výdrž rapídne klesá. Ak teda chcete natáčať viac videí, zaobstarajte si minimálne jednu batériu navyše.
Hoci X-T10 má microUSB port, nie je ho možné využiť na nabíjanie batérie. Powerbanka tak na cestách nepomôže.
Napriek drobným muchám je Fujifilm jedným z najzaujímavejších CSC modelov na trhu. Nástupcu zatiaľ nepozná, mnoho prvkov si požičiava s vlajkovej lode, čo mu nahráva do karát. Škoda chýbajúcej stabilizácie čipu, microUSB portu bez nabíjania či pár iných nedostatkov. Chybičky ale môžete pomerne rýchlo prehliadnuť pri pozeraní výsledných fotografií s výbornou kvalitou.