Reklama

Epson EH-TW5650 je výborný domáci projektor s Full HD obrazom

Richard Pliešovský
90 %
Projektory sú výbornou pomôckou pri prednáškach, prezentáciách, školeniach, motivačných kurzoch, ale aj pri vyučovaní na školách. Ich cena je stále pomerne vysoká, ale dnes si ho už aj bežný smrteľník môže zaobstarať bez toho, aby zaň vysolil 2 000 eur, ako stáli pred 15-timi rokmi.

Výhody

  • Full HD obraz
  • konektivita
  • 1,6-násobný zoom

Nevýhody

  • bezdrôtový prenos obrazu
  • 3D obraz len s aktívnymi okuliarmi
  • vyššia cena

S projektormi mám osobné skúsenosti. Kedysi som ich používal na prednáškach. Jeden máme doma už asi siedmy rok. Viem teda aké sú jeho vlastnosti a čo od neho reálne očakávať.

Keď som vytiahol z krabice Epson EH-TW5650, ako prvé ma zaskočila jeho veľkosť. Je hádam o štvrtinu širší, ako môj staručký BenQ. Keď som ho zapol a uvidel projekciu, prišlo prekvapenie druhé. Obraz bol ostrý a jasný. Doslova mi to rozšírilo zreničky. Áno, toto je projektor hodný označenia Full HD!

Obraz sprostredkováva trojčipový 3LCD displej. Rozlíšenie je 1080p – alebo povedané ináč 1920 x 1080 px pri pomere strán 16:9.

Každý projektor trpí jedným vážnym neduhom. Vysokou hlučnosťou. V sále pri prednáške to nevadí, ale doma je to dosť veľký problém. Ani tento Epson EH-TW5650 nie je výnimkou. Je hlučný ako starý počítač so zaprášeným ventilátorom.

Ale Epson tu má šikovnú funkciu ECO a hluk sa zázračne zníži na veľmi príjemnú úroveň. Palec hore, toto sa mi páči. Po kvalitnom a ostrom obraze je to u mňa druhé výrazné plus. Samozrejme, pri ECO sa zníži jas, z 2 500 na 1 650 lúmenov, ale v skutočnosti obraz sa viditeľne nezhorší.

Projektor zvládne projekciu od 30 do 300 palcov a to už naozaj stojí za pohľad. Aký je obraz cez deň – za svetla? Nuž, nie je to to pravé orechové, ale stačí, keď do miestnosti nevniká priame slnečné svetlo a hneď je jas aj kontrast v dobrom pomere.

Poviem to ešte inak – keď som pozeral film v izbe zatienenej žalúziami, ale za nimi svietilo slnko, film som síce videl, ale nebolo to bohviečo. Stačilo, že slnko zašlo za roh a filmový zážitok bol oveľa lepší. Určite už neplatí, aspoň pri tomto projektore, že si treba počkať na tmu. Šero však zážitku neuškodí.

Zobrazenie čiernej farby je spoločný neduh všetkých projektorov a ani tento nie je výnimkou. Je to vlastnosť s ktorou treba rátať. Kto chce dokonalé zobrazenie farieb a čiernu naozaj čiernu, musí si zadovážiť OLED televízor. Projektor nám do domácnosti prináša obrovskú plochu, kino priamo do izby.

Skepticky som sa staval k bezdrôtovému prenosu obrazu. Ten sa dá uskutočniť dvoma spôsobmi – pomocou zrkadlenia obrazovky, alebo cez aplikáciu iProjection. Ako sa ukázalo, mal som pravdu.

Najprv som si stiahol aplikáciu do telefónu, ale akosi mi nešlo spárovať sa s projektorom. Pomocou diaľkového ovládača som nastavil SSID siete a heslo. Až potom sa mi zobrazil QR kód z projektoru, s ktorým som prepojil telefón.

Potom už smartfón bez problémov komunikoval s projektorom. Zarazilo ma však, že sa video súbory nedali zdieľať. Z mobilu sa dali prenášať len fotky, náhľad z kamery, dokumenty a webové stránky.

Potom som si stiahol appku iProjection do počítača a odtiaľ zrkadlil plochu. Tam už samozrejme išlo pustiť všetko, aj video. To ale strašne sekalo, že to bolo nepozerateľné.

Káblové pripojenie je tak naďalej stávkou na istotu. Dva HDMI vstupy sú štandard, vďaka ktorému spojíme s projektorom set top box, notebook, hernú konzolu, kameru alebo fotoaparát. S redukciou prepojíme aj smart zariadenia.

Jeden HDMI vstup podporuje aj MHL a je tak umožnené pripojiť smartfón, alebo tablet. S Android smart zariadeniami som sa bez problémov spojil s projektorom práve cez HDMI MHL. S iOS to bolo ešte jednoduchšie – vďaka redukcii z konektoru Lightning na HDMI.

Okrem HDMI vstupov tu nájdeme starý VGA vstup – tu treba počítať s tým, že tento štandard neprenáša audio, ale len video signál.

Keď spomínam káble, musím podotknúť, ako ma príjemne prekvapila dĺžka napájacieho kábla. Nie je v štandardnej dĺžke, čo málokedy stačí pre tento typ prístroja, ale v predĺženej – bez pár centimetrov má tri metre.

Poteší trojročná záruka na lampu, v štandardnom režime má vydržať 4 500 hodín. V úspornom ECO režime výrobca sľubuje až 7 500 hodín. Náhradná lampa stojí 73,50 eur, čo nie je až tak veľa. Epson tvrdí, že nechce postaviť svojich zákazníkov do rozhodovania, či kúpiť novú lampu, alebo si radšej zadovážiť novší projektor.

Pozrite si

ASUS ZenBeam E1 nie je len kompaktný projektor, ale aj externá batéria

Z ďalších funkcií projektora môžem spomenúť technológiu interpolácie snímky, ktorá vkladá nové snímky medzi pôvodné. Vďaka tomu je obraz plynulejší. Nechýba tu vertikálna aj horizontálna korekcia lichobežníka, zaostrovanie a hlavne zoom.

To je veľmi užitočná pomôcka, pretože málokedy máte k dispozícii miesto na projektor v takej vzdialenosti, aby premietal obraz v tej akurátnej veľkosti. V praxi to vyzerá následovne: zo vzdialenosti 258 cm projektoru od plátna som si mohol zoomovať rozsah veľkosti premietaného obrazu od 137 cm až do 220 cm.

Projektor Epson EH-TW5650 sľubuje aj 3D zážitok. Bol som zvedavý ako to dopadne, ale nedostalo sa mi toho potešenia. Nadšenec 3D filmov bude musieť investovať ďalších 74 eur do kúpy aktívnych 3D okuliarov.

V projektore je zabudovaný 10-wattový reproduktor, ktorý môže niekedy prísť vhod. Nehrá zle, ale nepredpokladám, že bude stačiť niekomu, kto si chce vychutnať film vo Full HD. K tomu už treba priestorový zvuk cez externé reproduktory, ktoré sa k projektoru dajú pripojiť pomocou kábla (3,5 mm jack).

Z ďalších parametrov spomeniem, že obrazový snímač je 3LCD 0,61”, kontrast je 60 000 : 1. Video processing tu výrobca sľubuje 10-bit (1 miliarda farieb), pomer projekcie je 1,33 až 2,16 : 1 s clonou 1,51 až 1,99. 

Spotreba tohoto zariadenia je 296 W (227 W v režime ECO). Hladina hluku 37 dB a pri režime ECO 27 dB. Rozmery sú 30,9 x 28,5 x 12,2 cm pri hmotnosti 3,5 kg.

Kúpa projektora do domácnosti je veľmi individuálna záležitosť. Projektor nie je televízor. Je hlučnejší, lampa nevydrží večne a niekoľkonásobne väčšia spotreba v porovnaní s veľkou telkou tiež stojí za zváženie. Nehovoriac o svetelných požiadavkách pre vynikajúci obraz.

Poslednou nevýhodou projektorov je celková koncepcia premietačky. Musíte mať plátno, alebo svetlú stenu, na ktorej nič nie je (obrazy, poličky, skrine). Premietaniu nemôže stáť v ceste žiadna prekážka a musí byť primerane vzdialená od plátna. Kto si tieto všetky nedostatky zváži – istotne neoľutuje kúpu nami testovaného projektoru Epson EH-TW5650.

Ak by som ja osobne zvažoval kúpu nového projektoru, tento model by patril medzi favoritov, hlavne ak by cena klesla ešte o nejakých 100 eur. Doporučená cena je totiž 939 eur.

Epson EH-TW5650 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.