Reklama

DJI Osmo Mobile 2 - urobí z vás tento stabilizátor počas leta profíka?

Richard Pliešovský
75 %
Ručný stabilizátor DJI Osmo Mobile 2 je určený pre tých, ktorí radi a veľa filmujú. Dodá ich videám (a obrázkom) profesionálnejší vzhľad, ktorý môžu spestriť množstvom nastavení a funkcií.

Výhody

  • Stabilizácia videa je excelentná
  • Panoráma, Timelapse, Motionlapse, ActiveTrack
  • 15-hodinová výdrž

Nevýhody

  • Časté padanie aplikácie
  • Vypnutý gimbal neposlúži ako „hlúpy“ držiak
  • V balení chýba obal na prenášnie

Pomocníka pre filmárov – gimbal – preslávila aj firma DJI. Najprv išlo o profesionálne a poloprofesionálne zariadenia, ktoré našli svoje uplatnenie vo filmovej a dokumentárnej tvorbe. Ich cena tomu zodpovedala. Po čase však prišiel na trh DJI Osmo Mobile a začiatkom tohto roka aj jeho nástupca Osmo Mobile 2. Aké sú naše dojmy? Vyvarovala sa firma chýb svojho prvého stabilizátora?

Najprv sa pozrime na definíciu slova gimbal. Je to špeciálne stabilizačné zariadenie pre redukciu nechcených otrasov, chvenia a náklonov. Tento konkrétny je určený pre mobilné telefóny, takže ak by ste ho chceli využiť na stabilizáciu napríklad akčnej kamery, nepochodíte. Zariadenie komunikuje cez Bluetooth a bezplatnú aplikáciu, ktorú si stiahnete z App Store, alebo Google Play. Ja som ju bezproblémovo spároval s iPhone 8 aj so Samsungom S8 plus.

Keď som rozbalil krabicu s DJI Osmo Mobile 2, potešila ma kvalita spracovania. Rozhodne sa nejedná o lacno pôsobiaci, nekvalitne zmontovaný prístroj, ale o prémiový výrobok.

Stabilizátor od DJI je bezpečne uložený v obale, ktorý ochráni toto citlivé zariadenie pri prenášaní.

Druhé poznanie bolo o čosi menej radostnejšie. Pokým sa gimbal nespáruje s telefónom, je to len „mŕtvy“ kus železa, ktorý neposlúži ani ako obyčajný držiak. Po spárovaní s telefónom všetko prebehlo korektne a na prvý pokus. Gimbal má len tri tlačidlá. Power / mode, joystick ovládajúci pohyb motorčekov a červené tlačidlo na zapnutie / vypnutie snímania. Na ľavej strane je ešte posuvný ovládač zoomovania.

Po otvorení príslušnej aplikácie si porozklikávam nastavenia. Takmer hneď mi začne prekážať to, že keď mám telefón vložený do zariadenia, nemotorne sa mi pracuje s funkciami. Ovládacie tlačidlá sú po stranách a malé  – displej s telefónom je pomerne hlboko vsadený dovnútra. Keď vytiahnem telefón, nemôžem hneď skúšať funkčnosť nastavení a preto ho vkladám naspäť. Ináč, telefón drží ako pribitý, takže by som sa nebál vstrčiť ho aj z idúceho auta a robiť zaujímavé zábery.

Aplikácia DJI GO ponúka rôzne stupne spracovania fotografií a videa. Fotografie „vie“ nafotiť obyčajne, alebo v HDR móde. Nechýba blesk, ani časovač na 2, 5 a 10 sekúnd, ktorý je vhodný nielen pre skupinové fotky, ale aj na fotenie v slabom svetle (zabráni sa otrasom spôsobeným stlačením tlačítka).

Ďalej je tu možnosť urobiť si panorámy – v bežnom režime je každá z nich zložená z deviatich  fotiek, v Ultrawide až z 15-tich (!). Potom je tu funkcia 180-stupňovej a 360-stupňovej fotografie.

Pozrite si

DJI Ronin 2 – najpokrokovejší stabilizátor na svete

Video ponúka okrem klasického natáčania aj spomalené – Slow Motion (musí ho ale podporovať smartfón), ďalej je tu časozberné snímanie (Timelapse), ktoré som si úplne zamiloval a považujem ho, okrem stabilizácie obrazu pri filmovaní, za naj vychytávku tohoto zariadenia.

Ďalšia perfektná funkcia je aj sledovanie zvolenej osoby – ActiveTrack. Využiť to môžu napríklad vlogeri a youtuberi. Položia gimbal na rovný povrch, alebo nasadia na statív (áno, má potrebný závit) a na displeji označia osobu, ktorú chcú mať stále v zábere, teda seba. Potom sa už môžu voľne pohybovať, zariadenie ich nespustí z dohľadu. Využiť sa to dá, prirodzene aj inak, podľa potrieb a fantázie používateľa. Ďalšie funkcie na záznam videa sú Motionlapse a Hyperlapse.

Režim Zoom Control slúži na plynulé približovanie počas pohybu. DJI Osmo sa dá využiť aj na live stream. Podporuje napríklad služby Facebook, alebo YouTube. Určite môže byť zaujímavé podeliť sa s ostatnými o zážitok z koncertu na Facebooku.

Gimbal má netradičný tvar a keďže je v ňom pomerne citlivá mechanika, chcelo by to prenosný obal, kde by sa pri používaní v teréne ochránil. Ten polystyrénový, v ktorom prišiel zabalený je síce fajn, ale krehký. Ďalšiu vec, ktorú by som rozhodne v ďalšej generácii privítal, je štvrté tlačítko, ktoré by sa dalo naprogramovať podľa potreby používateľa. Keď totiž pracujete so zariadením na slnku, na displeji toho veľa nevidíte a trvá večnosť, keď napríklad prepínate možnosti vo fotografickom režime. Často by sa mi hodilo rýchle prepínanie medzi filmovaním a fotením.

Pri tvorbe panorámy trvá istý čas, kým softvér spojí všetky fotografie. Keď to prebehne, zobrazí sa výsledná fotka. Ak chcete pokračovať s fotením / filmovaním ďalej, musíte ju zrušiť a dostať sa na hlavnú obrazovku. Je to otravné, ak si chcete urobiť takýchto panorám viac.

Panorámy majú slúžiť hlavne na fotografovanie krajiniek. Keď sa pokúsite odfotiť v tomto režime utekajúce dieťa – razom je ich o čosi viac – konkrétne na tejto ukážke tri. To by sa rodičia potešili, keby sme im namiesto jedného srdiečka priniesli rovno tri, však?

S gimbalom sa treba naučiť pracovať. Je to úplne iný spôsob, aký ste doteraz poznali. Keď totiž chcete napríklad horizontálne „švenkovať“, zariadenie udrží kameru v pôvodnom smere.

Pohyb sa zabezpečuje joystickom (na obrázku je to najväčšie koliesko naľavo). Ten je pre zmenu nastavený opačne, takže keď chcete pohnúť objektívom doprava, musíte aj joystickom pohybovať doprava, nie doľava, ako je to prirodzenejšie. Takisto pri vertikálnom náklone, keď som chcel zdvihnúť objektív nahor, musel som joystick posúvať prstom hore. V prípade, že by som to chcel urobiť „po starom“, zdvihnutím, alebo otočením celého Osma, nepochodím. Stabilizátor udrží smartfón v tej polohe, ako som ho mal.

DJI Osmo Mobile 2 má hmotnosť 485 gramov. Sklon zvládne v rozmedzí  ±170°, na šírku ± 155° a maximálna rýchlosť ovládania 120°/s.

Do držiaka sa zmestia všetky mobily s operačnými systémami Android (od 5.0) a iOS (od verzie 10.1) so šírkou 58,6 až 84,7 mm. O bezdrôtové spojenie s telefónom sa stará Bluetooth Low energy 4.0. Batéria je typu LiPo s kapacitou 2 600 mAh, ktorá má zabezpečiť neuveriteľných 15 hodín stabilizovaného videa. Pre ilustráciu – pôvodný model DJI Osmo mal výdrž necelé 4 hodiny. Nabíja sa cez priložený microUSB kábel približne 2 hodiny. Zariadenie sa dá využiť aj ako powerbanka, čo je fajn, pretože telefón sa vybíja rýchlejšie ako Osmo. Rozmery stabilizátora sú 295 x 113 x 72 mm.

Cenou DJI milo prekvapil, je skoro o polovicu lacnejší, ako jeho predchodca. Medzi ďalšie vylepšenia patrí možnosť otočenia telefónu do horizontálnej polohy, pridaný závit na statív, väčšia kapacita batérie, LED diódy signalizujúce úroveň stavu batérie a hlavne ľahšia, pritom kvalitnejšia konštrukcia.

Tento šikovný stabilizátor nájde uplatnenie u kreatívnych ľudí, ktorí sa živia (alebo to majú ako koníček) fotením a hlavne filmovaním. Viem si ho predstaviť napríklad pre redaktorov webových novín, kde už často nahrádzajú kamery kvalitnými smartfónmi. Kto nemá hlboko do vrecka a myslí si, že si kúpi drahšiu selfie tyč s ďalšími výhodami, ten bude ale sklamaný.

Najväčším nedostatom zariadenia je častá strata spojenia Osma s mobilom. Túto nepríjemnosť robilo už pri prvej generácii a zjavne sa im tento problém nepodarilo vyriešiť.

DJI Osmo Mobile 2 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.