Výhody
- dlhá výdrž batérie
- odolnosť IP68 a MIL-SPEC 810G
- HW funkčné tlačidlá + programovateľné
- plnohodnotný Dual SIM
Nevýhody
- slabší procesor a pomalšie reakcie
- chýba notifikačná dióda
- vyššia hmotnosť
Mobilné telefóny CAT, ako je už dobre známe, ctí najmä zvýšená odolnosť, ale aj dlhá výrž batérie. Preto, keď som po dvoch rokoch od testovania smartfónu CAT S30 dostal do rúk jeho priameho nástupcu, model CAT S31, som od neho očakával najmä tieto vlastnosti. Hoci po jeho predstavení a oboznámení sa s parametrami vzrástla moja zvedavosť aj v smere vylepšení tejto novinky.
CAT S31 je rozmerovo o niekoľko milimetrov väčší, no nie až na toľko, aby jeho držanie v ruke a manipulácia s ním bola nepohodlná. Hmotnosť vzrástla o takmer 20 g. Na pohľad je to možno zanedbateľné, no v každom prípade to pri nosení vo vrecku nohavíc alebo v saku už cítiť. Oboje je však daňou za vylepšené hardvérové parametre.
Displej smartfónu CAT S31 má 4,7-palcovú ulopriečku s jemnejším rozlíšením ako predchodca. HD zobrazovací panej je technológie IPS, čo prispelo k lepšej čitateľnosti a vernejšiemu podaniu farieb. V tomto smere došlo k viditeľnému pokroku.
Je pochopiteľné, prečo smartfóny CAT nedisponujú čítačkou odtlačkov prstov, preto jej neprítomnosť nie je potrebné považovať za nevýhodu. Naopak, to, že funkčné tlačidlá pod displejom sú mechanické, je v tomto prípade plusom. Predsalen, snažiť sa ovládať softvérové tlačidlá, ktoré sú súčasťou displeja v rukaviciach (hoci pri zvýšenej citlivosti displeja), alebo s mokrými rukami, či v prašnom prostredí a podobne je veľmi obtiažne až nemožné.
Isteže, aj na S31-ke si môžete zvýšiť citlivosť displeja pri používaní v rukaviciach, takže základné ovládanie mobilu uskutočníte aj v takomto prípade. No, ak teda nemáte na rukách napríklad hrubé hutnícke palčiaky. Na druhej strane ale stredné funkčné tlačidlo Home po dvojitom stlačení rozsvieti displej, aby ste si mohli pozrieť čas, upozornenia a iné. Takže nemusíte zakaždým nahmatávať tlačidlo ON/OFF.
Rozloženie ostatných mechanických tlačidiel je v S31 rovnaké ako u predchodcu. Na pravej strane sú k dispozícii tlačidlá hlasitosti a na ľavej tlačidlo ON/OFF a programovateľné tlačidlo. Všetky štyri majú menšiu plochu, ako u S30, mne však aj napriek tomu ich ovládanie nerobilo problém. Praktickou zaujímavosťou je rýchle odblokovanie telefónu stlačením tlačidiel ON/OFF a programovateľného hneď po sebe.
Programovateľné tlačidlo je tradične farebne odlíšené a opäť ponúka možnosť buď prijatia/ukončenia hovoru, zobrazenia oznámení vyrolovaním hornej lišty, alebo spustenia niektorej z aplikácií. Pritom si môžete zvlášť vybrať akciu pre krátke a zvlášť pre dlhé stlačenie tohto tlačidla.
Aby som nezabudol, medzi displejom a funkčnými tlačidlami je opäť umiestnený externý reproduktor. Od jeho zvukového prejavu, pochopiteľne, nečakajte zázraky. No pri zvonení by ste ho nemali prepočuť ani pri zvýšenom hluku. Nehovorím o prípade, keď by ste pracovali s cirkulárom, alebo so zbíjačkou s protihlukovými slúchadlami na ušiach. To by ste nepočuli ani kvalitnú repro sústavu. No na bežné počúvanie hudby, či hlasitý odposluch pri telefonáte je postačujúci.
Takže toľko z popisov. Ale čo praktická stránka používania smartfónu CAT S31?
Po zverejnení prvých informácií o tomto telefóne som si myslel, a možno sa i tak trochu nádejal, že údaj o procesore v technických parametroch na stránke výrobcu nie je správny a že došlo len k omylu alebo preklepu. Avšak, opak je pravdou. Prečo to tak zvýrazňujem? Pretože v novom modeli CAT S31 je použitý rovnaký, a to už pomerne zastaraný čipset Qualcomm Snapdragon 210 (MSM8909) so štvoricou jadier ARM Cortex A7 a grafikou Adreno 304, ako v predchodcovi S30.
Toto je dosť nepochopiteľný krok. Pozitívom však je implementácia operačného systému Android vo verzii Nougat 7.1.2 bez kustomizovanej nadstavby a predovšetkým zdvojnásobenie kapacity pamätí. Takže CAT S31 disponuje 2 GB pamäťou RAM a vnútorným priestorom veľkosti 16 GB. Ten môžete doplniť pamäťovou microSD kartou do 128 GB. Plusom je aj plnohodnotný Dual SIM režim, takže môžete mať v telefóne dve SIM karty spolu s pamäťovkou.
Podľa AnTuTu si S31 síce o niečo polepšil, no i tak sú reakcie telefónu pomalšie, než by sa na zariadenie v roku 2018 patrilo. Nie že by CAT S31 bol vysloveným „slimákom“, mal som aj oveľa lenivšie telefóny, ale použitie novšieho a výkonnejšieho procesora, ako v prípade len o stupienok vyššieho modelu S41, by mu prospelo.
Hoci som k hernému testu bol spočiatku skeptický, predsalen som do S31-ky nainštaloval moju tradičnú dvojicu hier Real Racing 3 a World of Tanks Blitz. A čuduj sa svete. Pred ich spustením som sa obával, že ich telefón ani len neotvorí, no WoT-ko sa podarilo „rozbehať“ na slušných 30fps, i keď pri najnižších nastaveniach.
No a keďže RR3 nemá priame nastavovanie výkonových parametrov a prispôsobuje sa danému zariadeniu, predpokladal som, že i tak ani len neodštartujem. A podarilo sa, dokonca som niekoľko pretekov úspešne dokončil na prvej priečke bez toho, aby auto počas jazdy od lagovania poskakovalo ako splašený kôň. Takže aj na CAT S31 si nejakú tú hru predsalen zahráte.
U smartfónov tejto značky je už samozrejmosťou ich zvýšená odolnosť, veď sú prioritne určené na používanie v extrémnych podmienkach nie len outdoorových aktivít, ale aj pri práci. CAT S31 je preto certifikovaný podľa IP68 a vojenského štandardu MIL-SPEC 810G. Základom je teda odolnosť voči vniknutiu prachu a vody (do 1,2 m počas 32 min – údaj výrobcu), čomu napomáhajú pevné gumené kryty konektorov i slotov pre SIM a microSD.
Taktiež musí zvládnuť pád z výšky 1,8 metra, či pracovať v teplotnom rozpätí -30°C až 55°C. No, s telefónom som nebol ani v Afrike či na Sibíri a taktiež som ho nemal na nekompromisný crash test, aby lietal vzduchom ako futbalová lopta alebo aby som ho prechádzal off-roadom, či strieľal naň paintballom. Niekoľko nechcených pádov (aj z výšky väčšej ako 1 meter) však bez najmenšej ujmy prežil. V tomto smere sa o CAT S31 neobávam.
Čo sa týka fotoaparátov, tak predný s 2 Mpx snímačom vám na bežný videohovor postačí. V jeho prípade nedošlo k žiadnym zmenám v porovnaní s predchodcom. Trochu iná káva je ale hlavný, teda zadný fotoaparát. Tu už vylepšenie vidieť.
Aj keď fotoaplikácia ponúka len tri základné režimy, teda Fotka, Video a Panoráma, prítomné je aj HDR na potlačenie protisvetla, či zopár efektov ako Mono, Sépia, Negatív atď. Základom hlavného fotoaparátu je 8 Mpx snímač s optikou clony f/2,3, automatickým zaostrovaním i možnosťou zaostrenia na konkrétny bod (je to čiastočne vidieť na vzorových fotkách pod článkom) a prisvetľovacia LED dióda.
Výsledné fotografie sú v porovnaní s modelom S30 viditeľne kvalitnejšie. Majú lepšie vykreslenie detailov, nie sú „zahmlené“ (v prípade S30 to nebolo spôsobené znečistenou optikou), farby nie sú presaturované a zaostrovanie je presné, takže pri „pevnej ruke“ sa mi nestalo, aby snímky boli rozmazané. Toto určite oceníte, ak v práci, v prípade nutnej potreby, nebudete mať po ruke samostatný fotoaparát.
Ak ste už netrpezliví, čo sa týka výdrže batérie v telefóne CAT S31, tak teraz je ten správny čas na to, aby som vám to prezradil. To najlepšie predsa býva na koniec. Smartfón je vybavený batériou s kapacitou 4 000 mAh. Už samotný tento parameter dáva tušiť, že jej výdrž bude výborná. Hoci by som mohol vysloviť ešte expresívnejši, či honosnejší prívlastok, už by to mohlo vyznievať ako „píárkové“ vychvaľovanie telefónu.
Pravdou však je, že pri hernom záťažovom teste benchmarku GFX bola dosiahnutá 1,8-násobne dlhšia výdrž. Aby som bol konkrétny, S30 dosiahol výsledok cca 367 min., u S31 to je vyše 657 min., teda takmer 11 hodín! A čo bežné používanie?
Bez hrania hier a pravidelného, niekoľko hodín denne trvajúceho streamovania videí, pritom však s niekoľkými telefonátmi, správami i synchronizáciou jedného účtu na pozadí, som sa pod dva dni nedostal. Naopak, takmer pravidelne to bolo v rozpätí 80-90 hodín. Áno, ďaleko cez tri dni. Paráda. Verím, že aj mnohí z vás, ktorí tento telefón používate, máte podobnú skúsenosť.
Moja skúsenosť nie len z výdrže 4 000 mAh batérie mobilného telefónu CAT S31, ktorá je výborná, ale celkovo z jeho používania je veľmi dobrá. Ako som v texte uviedol, škoda, že výrobca nepoužil novší procesor. Prospelo by to celkovému chodu telefónu. Ostatné vylepšenia, ako väčší a kvalitnejší displej, väčšie pamäte, kvalitnejší hlavný fotoaparát, ale taktiež funkcie programovateľného tlačidla, ako aj zachované mechanické funkčné tlačidlá pod displejom, či rýchle odomknutie stlačením ON/OFF – programovacie dobrý dojem len umocňujú. Tento telefón výborne plní to, na čo je určený a hlavne v akých prostrediach bude prioritne používaný. Naša redakcia mu udeľuje ocenenie DOBRÁ CENA.
Pozrite si aj vzorové fotografie z fotoaparátov CAT S31 – pre zobrazenie v plnom rozlíšení si ich otvorte na novej karte, alebo v novom okne: