Výhody
- čistý jedinečný zvuk
- špičkové prevedenie
- konektivita + aplikácia SoundTouch
Nevýhody
- mohutný subwoofer
- komplikovanejšie menu
- vyššia investícia
Počuť hlasné stereo, aj výstrahy pred neverou. Suseda sa čuduje, že TECHBOX Bose testuje. Aj takto by sa dala zhrnúť naša ochutnávka toho najlepšieho zo segmentu Home Cinema od americkej firmy Bose.
Značka, ktorú najmä mladí fagani poznajú ako príplatkový zvuk v ich prvých, z Nemecka dovezených „tédéíčkach“, má bohatú históriu. Ozvučenie v automobilovom priemysle je len čerešničkou na torte.
Firma s vyše 50-ročnou tradíciou má v talóne niekoľko skvelých patentov, technologických riešení a stále dokazuje, že chce byť o krok vpred. Nám sa dostala do rúk ich vlajková loď medzi domácimi kinami, Bose Lifestyle 650, ktorá pretavuje tieto riešenia do reality a potvrdzuje, že vývojové oddelenie odvádza svoju prácu dokonale.
Na trhu je na výber nespočetné množstvo 5.1 zostáv, ktoré dokážu simulovať priestorový kino zvuk. Sú dostupné za zaujímavé ceny a majú rôznorodý dizajn. Aký je však medzi nimi skutočný rozdiel? Zaručí vyššia cena aj vyššiu kvalitu zvuku, a tým aj väčší zážitok? Prečo sú niektoré až podozrivo lacné?
Odpovede postupne nachádzam pri vybaľovaní, keď sa mi do rúk dostávajú všetky súčasti zostavy. Celohliníkové minimalistické satelity, inak nazvané aj OmniJewel, majú po celom obvode repro mriežku.
Masívny a ťažký subwoofer má, rovnako ako centrálna konzola, lesklý sklenený povrch pre jednoduchú údržbu. Všetko to navodzuje dojem elegantnosti a precízne odvedenej práce.
Krabica je, ako inak, doplnená o kilometre káblov, no zapájam ich s pocitom, že pre kvalitu sa niečo strpieť musí. Predné satelity sa pripájajú káblami, rovnako ako aj centrálny reproduktor, ktorého kábel pripomína skôr PC zbernicu.
Priestorové satelity a subwoofer majú tiež káblové napájanie, ale našťastie len pre spojenie s vysielačmi, ktoré už s centrálnou konzolou komunikujú bezdrôtovo. Aby káblov nebolo málo, ku konzole je nutné pripojiť i spleť prijímacích senzorov. Našťastie len na zadný panel.
Samotná centrálna konzola má decentný hranatý dizajn a zapasuje do každej hi-tech obývačky. Slúži ako prípojné miesto všetkých zdrojov zvuku, ktoré tak pokojne môžu byť skryté v komode pod televízorom.
Zadný panel obsahuje 5 HDMI vstupov, cez ktoré pripojíte aj zariadenia podporujúce 4K UHD. Zároveň obsahuje aj HDMI výstup na televízor a vytvára tak medzikus medzi satelitom a TV.
Okrem dvoch optických vstupov má aj dva koaxiálne a 2 stereo analógové cinch vstupy. Obsahuje aj LAN konektor, no bohužiaľ len servisný USB slot. Plnohodnotné USB mi chýbalo asi najviac. Aj keď je potrebné si uvedomiť, že doba ide dopredu a bezdrôtové rozhrania budú čoraz viac nahrádzať akékoľvek klasické.
Konzola podporuje Wi-Fi pripojenie a samozrejme aj Bluetooth, ktoré inak fungovalo bezchybne. Predný panel obsahuje konfigurovateľný audio jack konektor, ktorý slúži ako slúchadlový výstup, no dá sa nastaviť aj ako AUX vstup.
Je to však potrebné nastaviť cez nie veľmi užívateľsky príjemné a intuitívne menu. Síce elegantne pôsobiace, upravené a jednoduché, no v tomto prípade bol minimalizmus skôr na škodu. Chýbala mi možnosť nastaviť viacero pre mňa potrebných vecí.
V mnohom mi to pripomínalo bezradnosť, ktorú človek zažíva, keď prvýkrát prejde z iOS na Android.
Musím ale pochváliť špičkové diaľkové ovládanie so zabudovaným LCD displejom, ktoré je zároveň aj podsvietené, takže už žiadne tápanie v tme. Ovládač je samozrejme kompatibilný so sesterskými Bose produktmi a mal by byť kódovateľný aj na niektoré ďalšie značky televízorov.
Niektoré nastavenia, ako napríklad ekvalizér reprodukcie bolo možné ovládať len cez jeho displej. Samotný ekvalizér vedel doladiť okrem troch pásiem aj priestorové repro, teda ich hlasitosť.
Vyžadovalo to ale značnú dávku trpezlivosti a zručnosti. Po pár sekundách, ak ovládač zhasol, ma to vrátilo späť do hlavnej ponuky. To isté, aj keď som upravil hodnotu pásma.
Apropo, viete, ako reproduktor vydáva zvuk? Membrána reproduktora pred sebou tlačí vzduch a vibrácie sa dostávajú k poslucháčovi. Je preto logické, že každý reproduktor má svoje spektrum záberu, kde má zvuk najlepší dosah – ideálne nasmerovaný na poslucháča.
Bose OmniJewel má však 360º záber a je úplne jedno, ako ho máte natočený. Ako sa im to podarilo?
Riešenie je v skutku prekvapivé. Dva výškové drivery namierili oproti sebe. Ak sa pohybujú v súzvuku, vyvíjajú rovnaký tlak na vzduch medzi nimi a ten sa rozplýva rovnomerne do okolia. Ak sú pohyby membrán trochu odlišné, dokážu nasmerovať zvuk, kam len chcú, a tým nasimulovať 360º priestorový zvuk v akomkoľvek uhle.
To vysvetľuje ten neskutočný zážitok z 5.1 rozostavenia. V Bose to majú fakt premakané. Zážitok je o to väčší, keď vám z reproduktorov znie krištáľovo čistý zvuk. V tej chvíli máte pocit, že sedíte priamo na futbalovom štadióne vo Wembley a vychutnávate si koncert.
Aby toho nebolo málo, Bose vyvinulo skvelý systém nastavenia celej audio sústavy ADAPTiQ, ktorý nastaví celé kino za vás. Kalibrovanie jednotlivých reproduktorov, a tým nastavenie optimálnej hlasitosti každého z nich, toto rozhodne nedokážu zostavy za pár stovák.
Po pripojení náhlavnej súpravy do audio jacku vás menu prevedie niekoľkými krokmi kalibrácie, ktorá vyžaduje pár minút bez pohybu. Reproduktory vydávajú špecifické zvuky a mikrofón na náhlavnej súprave vyhodnocuje ich vzdialenosť a orientáciu.
Konzola ich nastaví tak, aby posluch a zážitok z priestorovej reprodukcie bol čo najväčší. Nevedel som si však aj napriek kalibrácii poradiť so subwooferom. V nie malej obývačke som pociťoval nedostatok basov, v iných miestnostiach to však poriadne dunelo.
Ako som už spomínal, všetko smeruje k bezdrôtovému prenosu nielen dát, ale aj hudby. Bose nastavilo latku veľmi vysoko. Navyše má skvelú aplikáciu do smartfónov s názvom SoundTouch (Android, iOS), ktorá vďaka updatom neustále získava nové služby.
Pomocou nej tak máte k dispozícii nielen lokálne či svetové internetové rádiá zoradené podľa žánrov, ale viete si pridať aj iné zdroje hudby, napríklad streamovacie servery Deezer, iTunes či Spotify. Dokonca sa môžete cez Wi-Fi pripojiť k vlastnému počítaču a nazdieľať priečinok s hudbou. Absolútny luxus.
Jedinou nevýhodou aplikácie je, že má obmedzené možnosti nastavení. Dokáže upraviť jedine hlasitosť. Privítal by som update s možnosťou nastavenia ekvalizéra či prístupu do celého menu konzoly.
Bose vyvinulo skutočne skvelý domáci systém, prešpikovaný technológiami s nádherným zvukom, ktorý hrdo nesie posolstvo Amara Bose, zakladateľa značky, prinášať stále lepšie a lepšie riešenia. Aj napriek vyššej cene 4 550 € svojím prejavom a spracovaním oprávnene patrí k tomu najlepšiemu v prémiovej triede.
Bose Lifestyle 650 získal od našej redakcie ocenenie TIP ČÍSLA v časopise TECHBOX 2/2017.