Výhody
- Nízka cena
- Kvalitná odolnosť
Nevýhody
- Nepraktické vkladanie SIM karty
- Chýba viac funkcií
Odolné smartfóny sa stali mojou srdcovou záležitosťou. Začal to ešte dávnejšie telefón EVOLVEO, pokračovalo to minuloročným CAT S60, ktorý mi tak prirástol k srdcu, že som sa ho rozhodol otestovať aj dlhodobo a najnovšie sa mi do rúk dostal ARCHOS 50 Saphir, na ktorom spolupracovala firma Logic Instrument. Ide o prvý pokus tejto francúzskej firmy vytvoriť odolný smartfón, tak si prečítajte, ako to s ním dopadlo.
Prvé chvíle so smartfónom si ma získali. Pekný čierny dizajn, pogumované kraje aj zadná časť s označením WATERPROOF a hlavne príjemné držanie v ruke mi dokázali, že po dizajnovej stránke sa smartfón skutočne podaril.
Zaujímavo je vyriešený aj zadný fotoaparát, ktorý dostal netradičný lichobežníkový tvar. Čo sa týka tlačidiel, smartfón má klasické dotykové Androidové tlačidlá, ktoré však mohli byť umiestnené aj o niečo nižšie, keďže smartfón má relatívne veľkú nevyužitú čiernu plochu pod samotnou obrazovkou.
Na ľavej strane nájdete port pre SIM kartu a tiež pre pamäťovú kartu. Manipulácia s výsuvnou zásuvkou je trochu problematická. Najväčší problém pre mňa predstavovalo umiestnenie mojej SIM karty do výrezu, ktorý akoby nesedel s tvarom karty. Po prvotnej asi 15 minútovej manipulácii som však kartu do smartfónu končene dostal.
V hornej časti nájdete pod gumenou časťou port pre slúchadlá, ktoré v balení nájdete. Spodnú časť tvorí port pre nabíjanie cez Micro USB. Na pravom boku máte hardvérové pogumované tlačidlá pre spustenie smartfónu a ovládanie hlasitosti.
Po spustení sa na vás usmeje 5″ IPS displej s HD rozlíšením, ktorý je navyše chránený Gorilla Glass 4. Po prvotnej inštalácii systému sa poďme pozrieť, čo si pre nás smartfón pripravil.
Najväčším prekvapením bol pre mňa fotoaparát. Predná 5 Mpx webkamera nebola síce žiadna sláva, no zadná 13 Mpx už je na tom o niečo lepšie. Telefón je tak ideálny aj na bežné fotenie a samotný fotoaparát funguje relatívne rýchlo.
Fotoaparát ponúka rôzne režimy vrátane farebných úprav, panorámy a zaujímavého módu Picture-in-Picture, ktorý vám umožní odfotiť selfie a klasickú fotografiu súčasne. Nechýba ovládanie fotoaparátov pomocou gest, HDR režim, časozberný režim a ďalšie bohaté nastavenia fotografovania a natáčania. Zaostrovanie tiež funguje relatívne dobre, aj keď stále je čo zlepšovať.
Tu musím ARCHOS určite pochváliť, keďže odolné telefóny väčšinou nedisponujú kvalitným fotoaparátom, no tento Francúz sa rozhodol pridať relatívne dobrý fotoaparát a tým potešiť aj mladšiu instagramovú generáciu. Pod zadným fotoaparátom nájdete šikovne umiestnené svetlo.
Vo vnútri smartfónu nájdete spoľahlivý Android 6.0 Marshmallow, štvorjadrový procesor s frekvenciou 1,5 GHz, 2 GB RAM, 16 GB úložisko a mega veľkú 5 000 mAh batériu.
Práve dlhá výdrž batérie je vlastnosť, ktorú pri smartfóne najviac oceníte. ARCHOS si pokojne môžete zobrať na predĺžený víkend aj bez nabíjačky a v pohode to vydrží. Mne osobne vydržal priemerne tri dni bez nabitia a väčšinou som ho nabíjal až na štvrtý deň ráno. To je na dnešné smartfóny veľmi slušná výdrž. Oddych od každodenného nabíjania bol pre mňa vítanou zmenou.
Benchmark AnTuTu udelil smartfónu skóre 37 905 bodov. Pre porovnanie iPhone 7 Plus má hodnotenie 183 106 bodov. 3DMark mu udelil 176 bodov, konkrétne sme testovali cez program Sling Shot Extreme.
Po zvukovej stránke na tom smartfón tiež nie je najhoršie. Reproduktor je síce zabudovaný v zadnej spodnej časti, no dokáže hrať skutočne hlučne. Aj keď cez smartfón hudbu často nepočúvam a keď už, tak cez slúchadlá, potešilo ma, že ARCHOS 50 Saphir vám poskytne relatívne hlučný zvukový zážitok. Telefón je tak vhodný aj pre modernejších seniórov, keďže hlasitosť vyzváňania sa dá nastaviť na poriadne vysoké tóny.
Čo sa týka samotnej odolnosti, smartfón sa môže pochváliť certifikáciou IP68. Nechýba samozrejme spomínaná vodotesnosť po dobu 30 minút. My sme sa s ním skúšali ponárať po dobu asi 10 minút a smartfón funguje stále veľmi dobre. Ovládanie pod vodou stále nie je vyriešené ani u tohto vodotesného smartfónu, takže nehrozia nejaké podmorské fotografie.
Ak vám ARCHOS 50 Saphir spadne, mal by prežiť v pohode pád z výšky jeden meter, čo sme aj vyskúšali. Šikovne umiestnené ťažisko spôsobí, že vám telefón spadne väčšinou na gumovú časť, takže sa mu skutočne nič nestane.
Vo vnútri smartfónu nenájdete žiadne zaujímavejšie aplikácie. Prítomnosť ARCHOS Video považujem v čase Google Fotky aplikácie za zbytočnosť. Autori do telefónu zabudovali funkciu Sťahovanie Turbo, ktoré vám pomocou Wi-Fi v spolupráci s 3G/4G internetom prenerie väčšie súbory, ktoré majú nad 20 MB.
Smartfón síce nedisponuje nejakou zaujímavejšou funkciou ako napríklad termokamera u konkurencie CAT S60 alebo vodotesnosť do hĺbky 5 metrov, no všetky ostatné funkcie v ňom nájdete, navyše je cena tohto smartfónu nastavená na veľmi príjemných 209 eur. Ak premýšľate, aký smartfón by ste si kúpili a ste náročný na odolnosť, určite vám ARCHOS odporúčam.
Komu by som telefón odporúčil? Podobne ako CAT, smartfón je určený ľuďom, ktorí častokrát chodia s pavučinou zo skla na displejoch svojich smartfónov a tiež tým, ktorým sa nechce smartfón nabíjať každý deň. Priemerne tri dni na jedno nabitie, odolnosť a spoľahlivosť za cenu okolo 200 eur je luxus, ktorý dnes ponúkne len máloktorý smartfón. Preto si novinka od nás vyslúžila i ocenenie DOBRÁ CENA.
ARCHOS 50 Saphir má veľmi príjemne prekvapil a to nie len rýchlym používaním ale aj nízkou cenou. Samotná odolnosť smartfónu sa časom nestratí a ak ho nebudete hádzať o zem „vší silou“ tak by vám mal smartfón bez ujmy vydržať veľmi dlho.