Výhody
- telo sa menej šmýka
- hlasnejšie stereo reproduktory
- vylepšenia fotoaparátu
Nevýhody
- u nás zatiaľ chýba podpora eSIM
- fotoaparátu chýba nočný režim
- pomalá nabíjačka v balení
Súčasne s veľkým iPhonom XS Max predstavil Apple počas eventu aj jeho menšieho súrodenca v podobe Apple iPhone XS. Ten rovnako prináša novú zlatú farbu. Okrem striebornej a čiernej tak môžete mať nový iPhone XS aj v zlatej.
Ak teda potrebujete dať vedieť svojmu okoliu, že to, čo v ruke držíte nie je žiadny iPhone X, ale nové „iks-esko“, zlatá to dá vedieť za vás. Práve v tejto farbe som si nový Apple iPhone XS prevzal od operátora O2, ktorému by som týmto chcem poďakovať za poskytnutie novinky na test.
Apple mal taký nepísaný zvyk, kedy svoj menší model častokrát ochudobnil o nejaké funkcie. Pri iPhone 7 to bol len jeden fotoaparát, ktorý navyše nebol stabilizovaný. iPhone 8 priniesol stabilizáciu, ale stále sa spoliehal len na jeden fotoaparát. Až súčasný Apple iPhone XS prináša takmer všetky funkcie a novinky väčšieho iPhonu XS Max.
Dalo by sa povedať, že sa veľmi podobá na nový iPhone XS Max, ale súčasne platí, že je vlastne rovnaký, ako minuloročný iPhone X. Keďže na našich stránkach sme sa novému iPhonu XS Max už podrobne venovali, dovolím si odkázať vás na jeho recenziu, kde nájdete do detailov popísané všetky novinky, ktoré oproti minulým modelom prináša. V tejto recenzii sa teda pozrieme na otázku, čo je nové na iPhone XS, oproti minuloročnému modelu iPhone X a či sa vôbec oplatí vymeniť ho.
Pozor toto nie je „X-ko“
Ako som už spomínal iPhone XS prichádza v novej zlatej farbe. Tá však pri určitom dopade svetla pripomína skôr rúžovú. Teda najmä zadná časť. Bočný kovový rám má jasnú tmavo zlatú farbu. Podobne, ako pri veľkom iPhone XS Max, aj tu musím pochváliť nové materiály. Nielenže máte pocit, že v rukách držíte skutočne prémiové zariadenie, ale Apple ako keby naniesol na nový iPhone XS nejakú nano vrstvu. Aj bez obalu sa totiž takmer vôbec nešmýka.
Samozrejme krátky pohľad na cenu tohto telefónu a najmä na cenu výmeny zadnej časti potom, ako by vám nový iPhone XS padol na zem, vás okamžite presvedčí o tom, aby ste používali kryt. Navyše okrem neho by som investoval aj do poriadneho ochranného skla.
Apple síce vo svojej prezentácii tvrdí, že na nových iPhonoch je použité najodolnejšie sklo, aké kedy bolo na ich smartfónoch použité, no pravda je taká, že už na testovacom kúsku sa objavilo na displeji niekoľko malých škrabancov. Predpokladám teda, že pri dlhšom používaní bude displej dosť trpieť.
Po stránke dizajnu toho Apple tiež veľa nezmenil. Rozmery ostali v porovnaní s iPhonom X zachované takmer na milimeter. Až na drobný posun objektívu, ktorý zabezpečí to, že ak máte doma kryt na iPhone X, nie je isté, že vám bude pasovať aj na iPhone XS.
Apple proste je a vždy bol majstrom v tom, ako z ľudí vytiahnuť ešte nejaké tie peniaze navyše. Práve preto v balení napríklad už nenájdete adaptér na 3,5 mm audio konektor a ešte stále len tú pomalú nabíjačku. Čo už, toto sa asi nikdy nezmení.
To, že je iný nevidí každý
Ak sa pozrieme na nový iPhone XS a porovnáme ho s iPhonom X, iba pozorné oko si všimne drobné rozdiely. Pri pohľade spredu nie sú nijako badateľné. Nový iPhone používa rovnaký OLED displej ako minuloročný model, dokonca aj v rovnakom rozlíšení.
Samozrejme zachovaný ostal aj ten známy výrez vo vrchnej časti. Ten skrýva sofistikovanú technológiu pre TrueDepth kameru. Tá slúži okrem prepracovaných autoportrétov aj na rozpoznávanie tváre pre technológiu FaceID.
Tá je v prípade iPhonu XS už druhej generácie a teda prináša mierny nárast rýchlosti a presnosti. Apple sľubuje o niečo menej neúspešných pokusov, aj keď ja osobne som nemal problém ani pri prvej verzii. Aj napriek rýchlejšiemu odomykaniu prostredníctvom FaceID druhej generácie, stále platí, že snímač odtlačkov TouchID je ešte o kúsok rýchlejší.
Ak sa na dvojicu iPhone XS a iPhone X pozriete zo zadnej strany, rozdiely by ste hľadali márne. Sú si podobné, ako vajce vajcu. Je to predsalen evolúcia minuloročného modelu a nie úplne nový iPhone. Čo však iPhone XS prezradí sú bočné steny. Tlačidlá a slot na SIM kartu sú síce na rovnakých miestach, ale nového umiestnenia sa dočkali pásy pre antény.
Tie nie sú už tak symetricky rozmiestnené, ako tomu bolo v prípade iPhonu X. Apple navyše trochu nečakane zmenil aj rozmiestnenie otvorov pre mikrofón a reproduktor v spodnej časti, ktoré rovnako nie sú symetrické. Mne, ako dlhoročnému používateľovi iPhonov táto drobnosť okamžite udrela do očí. Samozrejme na funkčnosť to nemá vplyv, ale bola to skôr vždy taká estetická otázka, že pri pohľade zospodu mal iPhone vždy symetricky rozmiestnené jednotlivé otvory.
Bude na vás kričať viac
Okrem týchto zmien Apple v prípade iPhonu XS popracoval aj na reproduktoroch. Teda najmä na tom hornom, ktorý funguje ako reproduktor počas hovoru. Nová generácia je teda o niečo hlasnejšia. Skutočne ak vedľa seba položíte na stôl iPhone X a nový iPhone XS, bude zvuk z novšieho „jabĺčka“ o niečo hlasnejší. Oceníte to najmä pri sledovaní videí, kedy druhý reproduktor nebude len takým slabým príbuzným toho hlavného, ale reálne Vám ponúkne podstatne príjemnejší zážitok.
Samozrejme aj nový iPhone XS prichádza s operačným systémom iOS 12, ktorý stále považujem za jednu z najlepších verzií iOS, aké Apple v poslednej dobe vydal. Nie preto, že prináša tonu smajlíkov, hlúpe Animoji a podobné „extrémne dôležité“ vylepšenia, ale preto, že po útrapách, ktoré si majitelia iOS 11 užili tu máme konečne systém, ktorý je stabilný už od prvej beta verzie. Navyše iOS 12 doslova vdýchol život aj starším zariadeniam. Škoda, že môj iPad Mini prvej generácie sa ho už nedočkal.
Nový iOS 12 je tak super začiatkom pre tento iPhone XS a ja dúfam, že okrem smajlíkov bude Apple stále pracovať aj na tom, aby iOS nestratil svoju povesť stabilného a rýchleho systému. V aktuálnej verzii s upravenými notifikáciami, skratkami, časom pred obrazovkou a podobnými užitočnými funkciami je to systém, ktorý je doslova radosť používať.
Tak ako som hovoril na začiatku, Apple mal vo zvyku svoj „malý“ model vždy o nejaké tie funkcie a vychytávky ochudobniť. Nie však v tomto prípade. Takže aj iPhone XS si, podobne ako iPhone XS Max ponecháva najnovšie 7 nm srdce Apple A12 Bionic. To znamená nielen to, že má výkonu na rozdávanie, ale aj bohatú rezervu do budúcnosti pre ďalšie verzie iOS a nové funkcie, ktoré prinesú.
Jednoducho ak Apple v budúcnosti predstaví ďalšie verzie, ktoré budú ešte hojnejšie využívať rozšírenú realitu, alebo iné výpočtovo náročné funkcie, iPhone XS si s nimi hravo poradí. Oproti iPhonu X nie je nárast výkonnosti tak citeľný, teda nie pri bežnom používaní. Ak však aktuálne používate akýkoľvek iPhone starší od osmičky, budete doslova nadšení z toho, ako rýchlo dokáže iPhone reagovať.
Ďalšou drobnou zmenou, ktorú si na prvý pohľad nevšimnete je vylepšené bezdrôtové nabíjanie. Apple totiž prepracoval samotnú cievku bezdrôtového nabíjania, takže nie je potrebné tak presné umiestnenie smartfónu na nabíjačku, ako tomu bolo v prípade iPhonu X.
Rozptyl jeho polohy je o niečo väčší. Navyše je samotné nabíjanie opäť o niečo rýchlejšie. A Apple musím tak, ako pri iPhone X pochváliť za to, že použil štandard Qi a nie nejaký vlastný, ako to má vo zvyku.
Stále má vedia nesmierne pobaviť „hejterské pripomienky“ o tom, akú malú batériu má iPhone. Áno, má. Aj iPhone XS má batériu o kapacite chabých 2 660 mAh. To je oproti mnohým Android smartfónom doslova smiešna hodnota. No vďaka odladenému systému a aplikáciam nemám problém ani s týmto malým iPhonom prežiť celý pracovný deň.
A to nehovorím o iPhone položenom na stole, ale reálne vyťaženom smartfóne, na ktorom robím množstvo operácií počas celého dňa. Apple tvrdí, že by mal vydržať o pol hodinu viac, ako iPhone X. Osobne som si tento rozdiel až do takejto miery nevšimol, isté však je, že výdrž pre mňa nie je sklamaním.
Nový iPhone XS podobne, ako jeho väčší súrodenec však prináša ešte nejakú tú novinku navyše. Tou je možnosť používania dvoch SIM kariet súčasne. To by však nebol Apple, ak by túto technológiu neimplementoval po svojom a tak namiesto slotu, do ktorého viete pekne a jednoducho umiestniť dve SIM karty využíva integrovanú eSIM kartu.
Je to super, lebo iPhone XS je skutočne Dual SIM smartfónom, bohužiaľ ani jeden z našich operátorov zatiaľ túto službu nepodporuje. Verím však, že sa čoskoro dočkáme, keďže Telekom v susedných Čechách ju už začal podporovať.
Dva foťáky teraz vidia viac
Už pri predstavení iPhonu X Apple básnil o tom, aký super fotoaparát ponúka. Inak tomu nie je ani v prípade vylepšeného iPhonu XS. Samotný snímač sa dočkal rôznych drobných vylepšení, ktoré určite oceníte. Zväčšenia sa dočkalo nie rozlíšenie, ale samotné pixely.
Tie narástli z hodnoty 1,22 µm na 1,4 µm. V konečnom dôsledku to znamená, že iPhone XS vie prijať viac svetla a tým pádom aj za slabších svetelných podmienok vytvoriť zaujímavé fotografie.
Toto môžem potvrdiť a vo fotografiách je naozaj aj v noci vidieť podstatne viac detailov. Súčasne je na nich menej badateľný šum. Stále mi však chýba dedikovaný nočný režim, ktorý by vedel pracovať s dlhšou expozíciou. Súčasne sa mi pomerne často stalo, že iPhone XS si nie príliš dobre poradil s vyvážením bielej. Má totiž tendenciu ťahať odtiene do teplých farieb. Samozrejme je to možné následne upraviť v postprocesingu, ale je to krok navyše.
Vylepšenia sa dočkal aj predný fotoaparát, ktorý prináša prepracovaný stabilizačný algoritmus a upravené portrétne režimy. Tie od svojho prvého predstavenia prešli poriadny kus cesty, ale označiť portrétny režim smartfónu za konkurenta zrkadlovky mi stále príde prehnané.
Výsledok vždy závisí od aktuálne svetla a subjektu pred kamerou. Čím je menej svetla, tým je fotografia horšia, a rovnako horšie je aj umelé rozmazanie.
Apple totiž tak agresívne odstraňuje šum, že sa z fotografie, že sa v nej stratí množstvo detailov. Aj sám Apple priznal, že selfie fotografie, ktoré produkujú iPhony XS a XS Max sú umelo vyhladené a sľúbil nápravu v niektorej z nasledujúcich verzií operačného systému iOS.
Celkovo musím povedať, že fotoaparát sa naozaj dočkal vylepšenia, avšak ako najlepší fotoaparát v smartfóne by som neoznačil. Medzi Android zariadeniami je niekoľko, ktoré celkovo dokážu vytvárať o niečo lepšie fotografie. Napríklad Apple dlhodobo ignoruje možnosť použitia manuálneho režimu, alebo mne osobne doslova chýba dedikovaný nočný režim, ktorý by bol schopný vytvárať fotografie s dlhšou expozíciou.
Aj napriek tomu som si istý, že fotoaparát iPhonu XS bude rovnako obľúbený, ako všetky predchádzajúce modely. Nie nadarmo je iPhone najpoužívanejším fotoaparátom na svete.
Podobne, ako predchádzajúce iPhony aj iPhone XS patrí medzi tie najlepšie smartfóny pre natáčanie videa. Nielenže ponúkne možnosť natáčania 4K videa pri 60 fps, alebo Full HD videa pri 240 fps, ale napríklad aj možnosť natáčania 4K videa pri 24 fps, čo má za následok podstatne vyšší dynamický rozsah videa.
Apple navyše prepracoval stabilizačné algoritmy, takže výsledné video by malo byť zas o niečo menej roztrasené. Súčasne nový iPhone XS konečne prináša aj nahrávanie stereo zvuku počas videa. Jednoducho, ak by som si mal vybrať jediný smartfón, s ktorým by som chcel natáčať video, bol by to práve iPhone XS.
Verdikt
Apple iPhone XS nie je úplne novým modelom, ktorý by priniesol revolučné zmeny v dizajne, alebo úplne nové funkcie. Podobne, ako všetky predchádzajúce „S“ modely len pridáva na výkone a prináša niekoľko vylepšení. Ak ste teda šťastným majiteľom iPhonu X, určite by som vám neodporučil prechod na nový iPhone XS. Ak však práve teraz používate iPhone 8, 7, či dokonca ešte iPhone 6S, bude pre vás nový iPhone XS úplne novým svetom, ktorý si zamilujete.
Quatro ti teraz ponúka možnosť vziať si Apple iPhone XS na splátky. Ak ho splatíš do polroka, získaš 0% úrok. Viac informácií a zoznam predajných miest nájdeš TU.
Apple iPhone XS si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.