Výhody
- najvýkonnejší smartfón na trhu
- skvelé fotografie a videá
- ikonický dizajn
Nevýhody
- absencia nabíjačky a slúchadiel
- nezmenený výrez v displeji
Novinka z Cupertina je tento rok výrazne iná ako v minulých rokoch. Apple totiž kombinuje ikonický hranatý dizajn iPhonov s modernými prvkami a funkcionalitou. Výsledkom je séria iPhone 12, v ktorej sa jednotlivé zariadenia navonok rozlišujú len veľkosťou a počtom fotoaparátov.
Prvou, do očí bijúcou novinkou je návrat k hranatým tvarom. Musím sa priznať, že tento dizajn sa mi vždy veľmi páčil a obdivujem ho i na nových iPadoch Pro.
Dizajn je tak výrazný, že môj iPhone 11 vyzerá ako z dávnej minulosti. Paradoxne je to však naopak, ostré hrany tu boli skôr. Farebný odtieň Graphite pôsobí mimoriadne elegantne, priam luxusne. Na výber sú aj ďalšie farby – Silver, Gold a Pacific Blue.
Zadná strana zariadenia je z matného skla, čo pôsobí aj na dotyk akoby bol kovový. Šikovné, pekné a z hľadiska podpory bezdrôtového nabíjania praktické. Bohužiať, modul s fotoaparátmi opäť veľmi vyčnieva. Nie, ani tento rok to nepôsobí pekne, rovnako ako tvrdošijne opakujúci sa scenár s výrezom na displeji.
Displej v porovnaní s minuloročným 11 Pro narástol z 5,8″ na 6,1″, parametrovo sa príliš nezmenil. Stále má len 60 Hz obnovovaciu frekvenciu. Ponúka podporu HDR10 a Dolby Vision s jasom až do 1 200 nitov (bežne 800 nitov). Vylepšenia sa dočkalo krycie sklo, ktoré je spevnené keramickými kryštálmi (Ceramic Shield).
Novinka má pomerne kompaktné rozmery: 146,7 x 71,5 x 7,4 mm pri 189 g, je teda menší a ľahší ako minuloročný model, čo je potešujúci fakt. Aj rozmiestnenie ostalo rovnaké – v ľavom boku sú dve tlačidlá na reguláciu intenzity zvuku a prepínač na tichý režim. Vpravo hore tlačidlo ON/OFF a v spodnej časti slot na nanoSIM kartu. Dole je umiestnený port pre Lightning konektor.
Základná kapacita telefónu je 128 GB, zvoliť sa dajú aj 256 alebo 512 GB. Napriek tomu, že sa očakávala veľkosť 1 TB, nestalo sa tak. Na druhej strane, koľko ľudí potrebuje v telefóne takú veľkú pamäť?
Kapacita batérie je 2 815 mAh, podporuje 20 W rýchle nabíjanie, 15 W cez MagSafe, resp. 7,5 W cez štandard Qi. Aj keď je batéria o niečo menšia ako minulý rok, vďaka vyladenému systému a čipsetu Apple A14 Bionic, má spotrebu porovnateľnú s minuloročnými modelmi. Iná situácia môže nastať pri využívaní 5G. Prvé informácie ukazujú zvýšenú spotrebu, ale aj problémy s prehrievaním.
Apple proste vyrába telefóny s výdržou na jeden deň – buď sa s tým používateľ zmieri, alebo musí vymeniť značku.
Fotoaparát
Ten sa oproti minuloročnému modelu takmer nezmenil. Hlavný snímač má 12 Mpx rozlíšenie s lepšou svetelnosťou (26 mm, f/1,6), nasleduje 12 Mpx snímač (13 mm, f/2,4) a 12 Mpx 2-násobný zoom (52 mm, f/2,0).
Veľkou novinkou je prítomnosť LiDAR-u. Ide o skenovací senzor, ktorý vníma 3D priestor. Dokáže skenovať objekty a miestnosti, vylepší prácu s AR a výrazne pomáha v horšom svetle. Podľa slov výrobcu dokáže ostriť v zle osvetlených scénach až 6-krát rýchlejšie, ako doteraz. LiDAR si má poradiť aj s lepším bokehom počas fotenia portrétov v zlých svetelných podmienkach.
Poloprofesionálnych fotografov poteší režim Apple ProRAW, kde môžu vidieť, ako kvalitne nafotí iPhone 12 Pro v RAW formáte. Podpora režimu ProRAW má prísť až neskôr, zrejme príchodom verzie iOS 14.3. Pri snímaní videa je tu vylepšené nahrávanie vo formáte Dolby Vision HDR (4K/60 fps).
Počas testovania som zistil dve veci. Smartfón fotí perfektne, ale rozdiel medzi mojim iPhone 11 som veru nespozoroval. Výnimkou boli nočné portréty, kde sa o výborný výsledok postaral LiDAR.
Dole vidíte snímky zhotovené hlavným snímačom, širokouhlým a 2-násobným zoomom:
Apple iPhone 12 Pro vs iPhone 11 Pro
Rozdielov medzi minuloročným iPhone 11 Pro nie je veľa, čo je samozrejmé. Už sú nenávratne preč tie doby, keď sa smartfóny z generácie na generáciu skokovo vylepšovali. Preto ani nemá pre majiteľov iPhone 11 Pro význam rozmýšľať nad „dvanástkou“.
Okrem väčšieho displeja v menšom tele, novšieho procesoru, LiDAR-u, podpory 5G či systému MagSafe tu nie je nič mimoriadne, čo by malo (príčetného) vlastníka jednoročného iPhonu prinútiť kúpiť si novší model. Je tu o niečo lepší fotoaparát, ale nejde o dramatické rozdiely, viditeľné na prvý pohľad.
V prípade Apple však nejde len o čisto racionálne uvažovanie, ale aj o emócie. A ako vieme, kde sa bijú city a rozum, vždy víťazí to prvé.
Novinky
Noviniek, na ktoré láka Apple iPhone 12 Pro nie je veľa a (okrem LiDAR-y a podpory 5G) nejde o nič zásadné. Keď sa však spojí množstvo detailov, drobností a vylepšení dokopy, získate špičkové zariadenie, z ktorého behá mráz po chrbte.
So sériou nových iPhonov tu máme technológiu MagSafe. Tá vďaka zostave magnetov umiestnených na zadnej strane zariadenia dokáže uchytiť príslušenstvo. Bezdrôtovú nabíjačku, rôzne kryty, ale napríklad aj peňaženku.
Výkonu na rozdávanie dodáva 6-jadrový procesor (so 4-jadrovou grafikou a 16-jadrovým Neural Engine) A14 Bionic. Je vyrobený 5 nm architektúrou, iPohne 12 sú prvé na svete, ktorý využívajú túto technológiu.
Verdikt
Apple iPhone 12 Pro je šperk – osobne si myslím, že momentálne niet krajšieho smartfónu. To isté sa týka aj jeho vnútra. Ide o technologicky neskutočne vyspelé zariadenie. Podpora 5G sietí, Wi-Fi 6, LiDAR, systém fotoaparátov – kúpou tohto modelu získate zariadenie, s ktorým prečkáte nielen koniec koronavírusu, ale aj ďalšie roky „mieru“.
Apple si bol zrejme vedomý dokonalosti iPhonu a tak si neodpustil niekoľko zlomyseľností. Áno, mám na mysli odstránenie nabíjačky z balenia. Spolu s vložením kábla Lightning/USB-C ide o geniálny ťah, ktorý prinúti milióny používateľov dokúpiť si (u nás za 25 €) nabíjačku, pretože doma nájdu len s koncovkou USB-A.
To, že používateľ nedostane ani slúchadlá, už zrejme nikoho nezdvihne zo stoličky. Viac by potešil aspoň 90 Hz displej, reverzné nabíjanie, nehovoriac o poriadnom rýchlonabíjaní, veď aj 200-eurová Motorola má 30 W nabíjanie (s nabíjačkou v balení).
Po týždni testovania mám pocit, že hranatý tvar telefónu bude náchylnejší na poškodenie, ale možno je to len môj pocit. Používateľ tak bude aj pri tomto modeli riešiť dilemu, či schovať pekný dizajn do obalu, alebo sa z neho tešiť a riskovať nehodu. Dôrazne však odporúčam aplikovať ochranu na displej, ideálne aj na zadnú stranu.
Minulý rok dostali majitelia nových iPhonov zdarma ročné predplatné na službu Apple TV+, tento rok získajú 3-mesačné predplatné na Apple Arcade.
Kúpou Apple iPhone 12 Pro získate absolútnu špičku medzi smartfónmi. Viem, že sa to často hovorí, ale skutočne mám pri tejto „dvanástke“ pocit, že telefón dospel a naozaj mu nič nechýba. Vďaka podpore 5G je pripravený na budúcnosť viac než dobre. Uvidíme, ako sa využije LiDAR, potenciál má obrovský, tým pravdaže nemyslím hry v AR realite.
Pre tých, ktorým je tento model príliš Pro, veľký či malý – môžu siahnuť po modeloch iPhone 12, iPhone 12 mini, alebo iPhone 12 Max. Ani v jednom prípade nebudete svoje rozhodnutie ľutovať.
Aj preto získava Apple iPhone 12 Pro od nás ocenenie TIP REDAKCIE.
Apple iPhone 12 Pro sme zakúpili na alza.cz, novinka sa dala na Slovensku predobjednať od 6. 11., ich predaj začal 13. 11. 2020.