- #Smart watch
- 8 min.
- 28.4.2022
Amazfit GTR 3 posielajú konkurenciu na hanbu, zvládajú skoro všetko za tretinu!
Výhody
- Univerzálny dizajn na šport aj bežné nosenie
- Komplexné sledovanie zdravia, pohybu a spánku
- Skvelá výdrž batérie
Nevýhody
- Chýba podpora bezkontaktných platieb
- Chýbajú aplikácie 3. strán
- Hodinky nezrkadlia všetky notifikácie (iOS)
Za uplynulé tri roky by sa počet dní, ktoré som absolvoval bez smarthodiniek na ruke, dal napočítať na… prstoch jednej ruky. Sledujem si pomocou nich pohyb, spolieham sa na ne pri notifikáciách a platení a keď mám pocit, že zle spávam, využijem ich aj na sledovanie spánku, hoci to oficiálne nepodporujú.
Za tú dobu sa táto kategória elektroniky posunula riadne vpred, čo má na jednej strane za následok to, že nové modely už majú okrem monitoringu spánku a meranie ďalších zdravotných funkcií v malíčku a na druhej strane zas fakt, že ich cena výrazne klesla. Aj vďaka tomu si na funkciami nabité smart hodinky stačí vyhradiť aj o polovicu či tretiu menej peňazí, ako tomu bolo pred rokmi.
Príkladom toho sú nové Amazfit GTR 3, ktoré sú na našom trhu oficiálne dostupné za maloobchodnú odporúčanú cenu 149,90 €. Na prvý pohľad by ste si však možno tipli, že stoja minimálne dvojnásobok.
Môže za to najmä pomerne masívny okrúhly ciferník, v ktorom je osadený 1,39“ AMOLED displej obklopený hliníkovou zliatinou s matným povrchom. Klasický dizajn analógových hodiniek dotvára otočná korunka slúžiaca na pohyb v systéme a špeciálne tlačidlo na spúšťanie tréningov. Nebyť gumeného remienka, Amazfit GTR 3 by ste pri letmom pohľade nerozoznali od bežných hodiniek.
Pri pohľade zozadu už hodinky až tak prémiovo nepôsobia, senzory majú totiž osadené v obyčajnom plaste. V praxi na tom však vôbec nezáleží, túto časť hodiniek uvidíte len zriedka a pocit pri ich nosení to nijako neovplyvňuje.
Ako vidíte nižšie, aj tie spomínané remienky sa dajú veľmi jednoducho vymeniť za iné, či už kožené alebo kovové. Musím však povedať, že ak by som hodinky nepotreboval niekedy zobrať k elegantnejšiemu oblečeniu, nad výmenou remienkov by som ani neuvažoval. Silikónové či gumené remienky pribalené k hodinkám sú príjemné a najmä praktické, ak plánujete s hodinkami aj športovať.
Amazfit GTR 3 dokážu merať tep, kroky, spálené kalórie či hladinu kyslíka v krvi a to po celých 24 hodín denne, vďaka čomu im v ponuke funkcií nechýba ani pokročilý monitoring spánku, sledovanie ženského cyklu či meranie hladiny stresu. V rámci pohybu dokážu sledovať viac ako 150 rôznych športov a to aj za asistencie GPS. Vynárajú sa vám už v tomto bode obavy o výdrž batérie?
Na to zabudnite. Pokiaľ si na hodinkách nič neprestavíte, na jedno nabitie vydržia fungovať až po dobu 21 dní. Osobne som ich ale chcel vyskúšať naplno, zapol som si preto nepretržitý monitoring tepu, stresu, hladiny kyslíka v krvi a pridal som si k tomu aj always-on displej, teda nepretržité zobrazovanie času aj na vypnutej obrazovke. Výsledok? Hodinky sa mi nepodarilo vybiť ani po týždni.
Toto je výdrž, o ktorej môžu mnohé konkurenčné inteligentné hodinky iba snívať.
Zrejme sa pýtate, kde je teda zakopaný „ten pes“? Nuž, v jednoduchšom operačnom systéme, ktorý neponúka takú knižnicu aplikácií, akú si užijete u drahšej konkurencie s horšou výdržou batérie. V hodinkách nájdete predinštalované základné aplikácie od tých športových a zdravotných, až po kalendár, počasie, zoznam úloh či hudobný prehrávač. V sprievodnej aplikácii Zepp k hodinkám síce nájdete Obchod s aplikáciami, no ide iba o drobné aplikácie priamo od výrobcu, nie známe aplikácie od 3. strán.
Môže to znieť ako veľké mínus, no pravdou je, že aj keď mám vo svojich Apple Watch doinštalovaných mnoho externých aplikácií, počas testovania Amazfit GTR 3 mi nechýbala ani jedna z nich. Ako výrazný nedostatok som pocítil iba chýbajúcu podporu pre bezkontaktné platby, ktoré využívam prakticky denne a neschopnosť hodiniek zrkadliť všetky notifikácie zo všetkých aplikácií, čo však mohlo byť spôsobené aj tým, že som ich testoval v spojení s iOS.
Aktualizácia (29.4.2022): Amazfit vydal softvérovú aktualizáciu pre hodinky série GT 3, ktorá so sebou prináša možnosť odpovedania na notifikácie a možnosť odmietnutia hovorov s automatickou odpoveďou prostredníctvom SMS správy. Táto novinka sa týka iba Android smartfónov.
Kde som mal naopak pocit, že Amazfit GTR 3 míľovými krokmi predbiehajú konkurenciu, bolo komplexné sledovanie zdravia. Ako som to už spomínal vyššie, hodinky dokážu bez kompromisov po stránke výdrže sledovať prakticky každý aspekt vášho zdravia, ktorý je v súčasnosti pomocou takéhoto zariadenia možné merať. Všetky tieto dáta máte k dispozícii na hodinkách, alebo ešte prehľadnejšie, v spomínanej appke Zepp.
Zepp dokáže zanalyzovať každý váš pohyb do posledného detailu a odprezentovať vám tieto získané dáta v intuitívnom prostredí, v ktorom okamžite zistíte, ako dopadol váš tréning, kde sú vaše limity a kde sa naopak môžete nabudúce ešte zlepšiť. Špeciálne oceniť musím zobrazenie zón srdcového tepu, vďaka čomu presne viete, kedy ste príliš pomalí, kedy spaľujete tuky a kedy už robíte pravé kardio.
Na vyššie zobrazenú nedeľnú prechádzku som so sebou súbežne vzal aj Apple Watch, aby som mohol porovnať, či je meranie počtu spálených kalórií cez Amazfit GTR 3 presné, resp. aspoň rovnaké, ako u drahšej konkurencie. Výsledok ma milo prekvapil, podľa Amazfit som touto prechádzkou spálil 417 kcal, podľa Apple 413 kcal. Ak by som si dal väčší pozor na to, aby som tréning na oboch hodinkách aktivoval v tej istej sekunde, možno by z nich vypadlo úplne identické číslo.
Vedeli ste, že…
Všetky športové hodinky a náramky od Amazfit a Xiaomi na prezentáciu vašich zdravotných dát už istú dobu využívajú novú jednotku PAI – Personal Activity Intelligence? Ide o skóre rátané na základe vášho veku, pohlavia, srdcovej frekvencie a zdravotného stavu, ktoré by ste si mali zlepšovaním vašej fyzičky postupne zlepšovať, resp. zvyšovať. Ide o motivačný faktor, ktorý vás má prinútiť vstať z gauča a posúvať sa vpred.
Rovnako podrobné dáta ako z tréningu získate aj vtedy, keď si Amazfit GTR 3 vezmete so sebou do postele. Zepp vám ukáže graf, na ktorom uvidíte striedanie jednotlivých fáz spánku, ako aj celkové skóre, ktoré sa môžete pokúšať postupnými zmenami vo vašom životnom štýle zlepšovať.
Prostredníctvom appky Zepp si môžete nastaviť každú funkciu hodiniek do posledného detailu a využiť ju môžete aj na sťahovanie nových ciferníkov. Základná ponuka predinštalovaná v hodinkách je pomerne skromná a nie celkom sa mi hodila k dizajnu samotných hodiniek. Navyše, ako vidíte na fotke nižšie, mnohé z nich vám zobrazia anglické popisy aj napriek tomu, že hodinky podporujú aj slovenčinu.
Galéria ciferníkov na stiahnutie však našťastie obsahuje dizajny od výmyslu sveta, s ktorými sa môžete do sýtosti vyblázniť a nejaký si vybrať na každú príležitosť. Škoda len, že tieto dizajny si nemôžete úplne slobodne upravovať. Pri niektorých z nich si môžete vymeniť mini-aplikácie zobrazené v nich, farbu ručičiek alebo dizajn pozadia, iné sú však pevne dané a s ich rozložením nič nespravíte. Pri tak širokom výbere na tom však až tak veľmi nezáleží, koniec koncov si z galérie aj tak napokon vyberiete nejaký, ktorý vám bude vyhovovať.
Amazfit GTR 3 ma vo výsledku veľmi milo prekvapili. Pri ich cene som očakával výrazne viac kompromisov, no dočkal som sa naopak mnohých plusov, ktoré by mohli byť pre konkurenciu inšpiráciou. Ak hľadáte cenovo dostupné, no elegantné a všestranné smarthodinky, tento model vám môžem odporučiť všetkými desiatimi.
Amazfit GTR 3 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.