Výhody
- stále výborná hrateľnosť
- štyri výborne kampane
- výborná historická séria lekcií a bitiek
- osem civilizácii ponúka odlišné hranie
- výborná hudba a atmosféra
- prístupne aj pre nováčikov, nielen expertov
Nevýhody
- minimum noviniek či zmien v sérii
- menej dodatočného obsahu
- osem civilizácii nie je veľa
- chýba editor máp či tvorba ďalších možností
Microsoft oživil po dlhých rokoch jednu z najznámejších strategických sérií. V posledných troch rokoch nám vždy priniesol tzv. definitívnu edíciu troch minulých dielov, aby na ňu nadviazal úplne novou hrou.
No Age of Empires IV čelí veľkej výzve. Tretí diel nás dostal ďaleko za dobyvateľské éry a pokiaľ nechcel Microsoft ísť už do 19. a 20. storočia, ostali mu dve možnosti – buď zmapovať celé dejiny od praveku až do futuristickej budúcnosti ako to robila konkurenčná stratégia Empire Earth. Alebo druhá alternatíva, ktorú aj využil – vrátiť sa v čase späť do konkrétneho obdobia a dať si isté repete. A tak sa štvorka sa odohráva opäť v stredoveku, kde parádne panoval druhý diel. Je to časovo dlhé obdobie, ktoré pokrýva mnohé vojny, pestré národy a ich konflikty, ale zároveň budú hráči určite pozorne porovnávať či novinka funguje lepšie.
Fádny engine a skvelé animácie
Veľa sa popísalo o engine a štylizácii novinky. Mnohí čakali ako nové PC úplne zmenia sériu alebo z nej urobia realistickejší zážitok. Microsoft síce nasadil nový engine, ale ponechal pôvodný štýl, takže vás štvrtý diel série neposadí na zadok, resp. nie je výrazne odlišný ako minulé časti. Hra má oveľa viac detailov ako minulé časti, terén má dobré vykreslenie nerovností, niektoré budovy ako francúzske kostoly či anglické valy vyzerajú pekne a všetko beží pomerne plynule aj na starších grafických kartách. K tomu si pripočítajte tiene, lepšie spracovanú vodu alebo aj lesy.
A treba podotknúť, že Age of Empires IV relatívne zvládajú aj grafiky ako GeForce 660 či iné stariny, i keď tam vám hra nebude núkať lepšie rozlíšenie ako 1080p a vypne niektoré nastavenia. Ale je plne hrateľná a to sa cení, ak ste sporadický PC hráč, máte doma starší notebook alebo PC, na ktorom hráte len pár hier v roku.
Daň za tento kompromis spočíva v tom, že Age of Empires IV nemá najmodernejšiu grafiku. Má svoje čaro, ale nie najväčšie detaily či farebnú paletu. Je to moderný titul, pýta si takmer 50 GB na disku a je zrejmé, že veľa miesta zhltli výborné animácie v kampani či bonusy. Využívajú reálne prostredia miest či krajín a vkladajú do nich digitálne siluety armád, takže si viete okamžite predstaviť, v akých lokalitách prebiehali boje. Keď vidíte takmer tisícročnú katedrálu v animácii a o pár desiatok minút neskôr premietnutú do engine hry, vyzerá to úchvatne a tento efekt sa nezunuje. A navyše sa aj čosi naučíte.
Herné princípy v základe nemenné
Keď prvý raz pustíte Age of Empires IV, pošle vás do úvodného tutoriálu, kde vás učí elementárne základy. Ak ste hráč znalý stratégií, môžete ho preskočiť, ale inak je dobré absolvovať každú lekciu, lebo tam objavíte nové prvky štvrtej časti. A osobne by som odporúčal aj ďalšie výukové lekcie v časti Art of War, minimálne niektoré časti z boja a obliehania budov, lebo ekonomika sa príliš nemení.
Základný kolobeh funguje: máte dedinu, v ktorej centrum vyrába vidiečanov a tí sú vhodní pre zháňanie surovín. Jedlo istí zber bobúľ z kríkov, lov zveri či farmárčenie. Drevo získate sekaním lesov. Kameň a zlato ťažíte z baní. Keď budete mať tržnicu, v istých konverzných kurzoch môžete meniť jedny suroviny za iné. To sa oplatí najmä v misiách, kde je limitovaný počet kameňa či zlata, ale jedla či dreva máte neúrekom.
Suroviny potrebujete rôznorodo. Jedlo na tvorbu nových vidiečanov, drevo na pokročilé jednotky a aj celé stavby. Zlato sa investuje najmä do postupných vylepšení. Navyše každá surovina vám dáva aj možnosti pre budovanie aliancií, eventuálne dohody či podplácanie – dajte niekomu 3000 ks zlata a nebude na vás útočiť.
Budovy plnia svoje účely: kasárne otvoria základné bojové jednotky, strelnica lukostrelcov, stajne dajú prístup ku koňom a jazdeckým jednotkám. Okolo mlynu tvoríte farmy, pri lese či bani máte kempy. Budovať sa dá nielen na súši, ale neskôr aj na vode (tým pádom si otvoríte rybárske, obchodné i bojové lode).
Tým, že sme v neskoršom stredoveku však zohrávajú väčšiu rolu aj múry (drevené, kamenné) a celé osídlia. Vás dokážu chrániť – pri útokoch budete s nimi mať zase veľa práce. Na hradbách môžu byť lukostrelci, múr má svoj kúsok zdravia, takže dobýjanie čosi trvá. A zároveň pri útokoch môžete využívať rôzne formácie či obliehacie zbrane: baranidlo, drevené veže, autori mysleli na všetko.
Ekonomická časť je kvalitne prepracovaná – takmer každá budova vám dá možnosť postupného vylepšenia, čo znamená mať neustále po ruke peniažky. Musíte si vytvoriť vlastný ekonomický kolobeh – veľa domov je základom pre veľké množstvo jednotiek. Desiatky pracujúcich vidiečanov doručia stály prísun jedla, dreva i zlata. Môžete mať skautov na skúmanie okolia a eventuálne dovážať či privážať tovar z inej časti mapy (ale tam si treba postaviť tržnicu). Keď toto všetko funguje a máte dobrú pevnosť, môžete sa pustiť do boja.
Ale výnimkou nie sú ani mapy, kde budete mať základní viac – jedna v pozadí môže mať inú funkciu či sériu budov ako dve ďalšie niekde bližšie k nepriateľovi. A ako to už v stratégiách chodí, hráčov sa budú pozdávať skôr misie s budovaním základní ako záťahy, kde máte iba jednotky a nemôžete si doplniť zásoby či armády.
Age of Empires IV využíva štyri vývojové éry – každá ponúka nové možnosti či vynálezy. Na prechod do ďalšej z nich treba postaviť jeden z dvoch ponúknutých monumentov, ktoré dávajú pekné bonusy. Kostol je užitočný pre liečbu jednotiek, iné môžu priniesť ekonomické či ďalšie výhody.
Boje s veľkými armádami
Ak chcete dobre vzdorovať v boji, treba sa naučiť pravidlá. A po vzore RPG či iných stratégií tu funguje tzv. trojuholník zbraní. Funguje tak, že istá jednotka je silná proti druhej, ale slabá voči inej. Takže lukostrelci sú silní na boj z diaľky, ale zmetie ich kavaléria. Tá zase nemá veľa možnosti proti vojakom s kopijou. Ale aby ani tí neboli neporaziteľní, dokážu ich na diaľku poraziť lukostrelci. Tento trojuholník vám udáva možnosti boja, a preto si treba namiešať armády zo všetkých.
Ideálne je značenie formácií, štandardne je u mňa jednotka pre luky, dvojka kopije, trojka rytieri na koňoch. Všetko ďalšie – katapulty, veže či iné dobývacie metódy – má vyššie čísla a používam ich v čase potreby. Hra je citlivá na počty jednotiek: pošlete 40 lukostrelcov do boja, môžu byť dosť silní. No príde 5-6 rytierov a je po vašej armáde. Také sú výrazné rozdiely. Preto sa môžete niekedy spoľahnúť, že obrovská presila vám dá výhodu, ale ak má nepriateľ lepší mix armády, je ťažko v boji obstáť.
A počas dobývania sa mapa hemží desiatkami až stovkami jednotiek. Preto je dobré dávať príkazy i formácie a najmä dávať pozor na lídrov. Majú vyšší ukazovateľ zdravia i špeciálne schopnosti – no treba ich chrániť.
Štyri veľké kampane
Tvorcovia sľúbili veľké pestré kampane s desiatkami misií. A treba uznať, že namiešali ich solídne. Štart sa sústredí na normandské ťaženie v 11. a 12. storočí, čo môže niekoho prekvapiť, že ako sa mastili francúzske, britské a ďalšie jednotky na Britských ostrovoch i kontinentálnej Európe. Normandia má pestrý rodokmeň a rozličné šarvátky na rôznych miestach, často aj neznámych mestečkách. Navyše hneď na začiatku servíruje prvú VIP – Viliama dobyvateľa. Ak absolvujete prvé dve misie za Normandiu, ukážu sa tri ďalšie kampane. I keď osobne odporúčam absolvovať všetkých desať misií a dostať sa do roku 1217.
Storočná vojna medzi Anglickom a Francúzskom si dáva repete po Age of Empires II, ale autori vyberajú iné bitky. Hra za Francúzov dáva iné možnosti, Môžu rýchlejšie napredovať ekonomicky (aj rýchlejšie trénujú jednotky) a neskôr majú obchodné bonusy i solídne vojnové mašiny na obliehanie. Storočná vojna trvala síce 116 rokov, ale misie v hre sa sústredia na obdobie od 1351 do 1450.
Azda jednou z najlepších kampaní je budovanie impéria Mongolov, ktoré vznikalo dobývaním iných častí sveta. Mongoli sú kočovný národ a stavili veľa na presúvanie rýchlych jednotiek či prepadov. Hra za nich má iný nádych aj po grafickej stránke a po dvoch európskych kampaniach pôsobí veľmi sviežo. O slovo sa hlási aj Džingischán a zaujímavosťou kampane je krátke trvanie v rokoch 1213 až 1273.
Napokon je tu štvrtá kampaň, kde čaká Ivan Hrozný a ruský národ naprieč štyrmi storočiami. Začínate v roku 1238 a končíte až v roku 1552, takže táto séria misií skáče cez obdobia, ale má opäť iné princípy či jednotky. Rusi sú veľmi zameraní na drevo a lov, takže určite treba rátať s týmito atribútmi a surovinami. Navyše majú vyváženú hrateľnosť – často v ich kampani riešite defenzívu, ale nebudete ochudobnení ani o útočné misie.
Osem rôznych civilizácií
Ak absolvujete 35 misií z kampani, ostanú vám dve možnosti: skirmish mapy, kde budete hrať proti AI alebo stavíte na online súboje proti živým hráčom na iných mapách. Na štart si Microsoft pripravil osem civilizácií – nie je to veľa oproti Age of Empires II, ale sú výborne vybalansované.
Niektoré si vyskúšate už v kampani, iné len tu. Angličania a Francúzi sú základ, ku ktorému sa pridajú Rusi, Mongoli, Číňania a azda tri exotickejšie: sultanát Dilí, kalifát Abbasid a Svätá ríša Rímska (tam boli aj Česi, no Slováci nie). Môžete hrať v tímoch alebo každý proti každému, maximálne osem hráčov a úlohy bývajú rôzne: niekde stačí dobyť pevnosti druhého, inde brániť div sveta alebo chrániť posvätné miesta.
Každá civilizácia má iné zamerania a výhody, ktoré môžete v menu študovať. Niekto má lepšie pechoty, iní dobývacie metódy, niekto buduje rýchlejšie, ďalší lacnejšie. Rozhodne odporúčam po kampani vyskúšať iné civilizácie či mapy, hra má čo ponúknuť.
Ako sa posúva séria Age of Empires?
Na príklade štvrtej časti možno vidieť, že séria sa výrazne neposunula vpred. Akoby autori nechceli pokaziť etablované pravidlá, takže sa vrátili do stredoveku, nasadili známe civilizácie i nové kampane. Očividne je druhý diel ten najlepší, a preto má k nemu hra najbližšie, iba využíva iný engine. Zároveň platí, že stredovek ponúka obrovské možnosti a je tu ešte veľa neobjavených bitiek, techník či momentov histórie.
Age of Empires IV je stávka na istotu, ale nie je to úplne na škodu. Po dlhých rokoch vyšla nová časť, ktorá rešpektuje hráčov a nemá radikálne zmeny. Teraz je otázne, či ju bude Microsoft ďalej rozširovať a či hráči pri nej vydržia alebo sa po čase časť vrátia k parádnej dvojke, najmä na multiplayer boje a kvôli ešte väčším počtom civilizácii.
Distribútor: Xbox Game Studios / Microsoft
Cena: 50 EUR (alebo zahrnutý v Game Pass Ultimate)