Výhody
- výborný hardvér
- extra služby
- bohaté balenie
Nevýhody
- slabá batéria
- chýba slot na microSD karty
- pomalšie reakcie
Novinka z prvotriednych materiálov sa k nám opäť dostala exkluzívnou cestou priamo od predajcu týchto luxusných kúskov na Slovensku a prvýkrát v histórii si môžeme vyskúšať nielen telefón ako taký, ale aj unikátne služby Vertu.
Vertu Aster je poriadny kus telefónu, hoci medzi ostatnými modelmi značky až taký obor nie je. Jeho rozmery vcelku príjemných 143,4 x 69 x 11,2 mm zabíja však hmotnosť neuveriteľných takmer 200 gramov. Prv, než Aster zavrhnete, prečítajte si ešte pár riadkov.
Vertu Aster je ručne vyrobený v Anglicku, kde ho skladajú pod prísnym dohľadom len vyvolení zamestnanci. Ten, ktorý je zodpovedný za celkové spracovanie je dokonca podpísaný na kryte SIM karty. Ten náš poskladal istý pán P. Dromido z titánu, zafírového skla a čiernej teľacej kože. Samozrejme ručne. Titán, ako jeden z najpevnejších a najluxusnejších kovov na našej planéte netvorí len vonkajší obal, ale aj celú konštrukciu.
Nad displejom je nezvyčajne tvarovaný tzv. vankúšik, v ktorom okrem reproduktora je ukrytá aj malá LED info dióda a šošovka 2,1 Mpx webkamery.
Mimochodom, ak si priplatíte tisícku-dve, môžete mať Aster nielen s exotickou kožou, ale aj s tzv. PVD vankúšikov čiernej farbe. Vertu čierny titán dosahuje práve PVD technológiou (Physical Vapour Deposition).
Hneď pod týmto „vankúšikom“ začína zafírové krycie sklo s uhlopriečkou 5,1 palca, hoci displej pod ním má „len“ 4,7 palca a Full HD rozlíšenie. IPS displej je výborne čitateľný, no na priamom slnku máva občas svoje problémy.
Zafírové sklo Vertu Aser má až 117 karátov čo v preklade do ľudskej reči znamená, že jeho hmotnosť je 23,4 gramov.
Zafír je zaujímavý aj tým, že po diamante je korund (rodina, do ktorej patrí aj zafír) najtvrdším minerálom na svete. Nečakajte však zafír ako z prsteňov. Tento syntetický je extrémne tvrdý a odolný voči poškriabaniu, no pád na zem prežije len ťažko. Je totiž veľmi krehký.
Pod displejom je pomerne veľký pozdĺžny otvor stereo reproduktora (11 x 15 mm), ktorý ale na moje počudovania hrá poriadne hlasno. Má to na svedomí asi aj technológia Dolby Digital Plus s prednastavenými profilmi. Prekvapivé ale je, že Aster je ďalším z Vertu telefónov, ktoré sa už nepýšia logom Bang & Olufsen vo svojej výbave, hoci táto švédska spoločnosť im roky pri audio zložke telefónov pomáhala.
Pod časťou s reproduktorom začína jemná koža, ktorá sa cez úplne hladkú spodnú stranu telefónu preklápa až na zadnú časť a pokračuje až cez hornú stranu späť nad spomínaný „vankúšik“. Zadnej strane dominuje masívna kovová časť.
V nej je nielen optika 13 Mpx fotoaparátu, duálny LED blesk ale aj otvor mikrofónu na odstraňovanie ruchov z okolia a tiež nenápadné dvierka slotu na SIM kartu. Práve pod týmito dvierkami sú všetky dôležité informácie o telefóne či spomínané meno pracovníka, ktorý Aster ručne poskladal.
Mierne ma sklamalo otváranie týchto dvierok, ktoré pri vkladaní micro SIM karty vcelku zavadzajú. Našťastie kartu tak často asi nik z nás nemení. Zásadnejším sklamaním je obrovská náchylnosť lešteného i brúseného titánu na odtlačky prstov. Aj keď máte úplne suché ruky, odtlačkov na Vertu Aster necháte viac ako dosť. Neviem si predstaviť, ako bude tento 5-tisíc eurový smartfón vyzerať v lete, kedy sa spoteným rukám nevyhne ani kráľ.
Tým sa dostávam k lešteným bočným častiam. Vertu si dalo opäť záležať a tak sú skosené časti brúsené, zatiaľ čo ostatné rovné časti sú vyleštené do „zrkadla“. V ľavej strane je 3,5 mm audio konektor a ovládanie hlasitosti.
V pravej časti je microUSB konektor, Vertu tlačidlo a tlačidlo ON/OFF. Asi najväčšie problémy som mal práve s týmto tlačidlom. Keďže výrobca chcel dizajn novinky udržať v akejsi úhľadnej rovine, toto tlačidlo je až extrémne ťažké nahmatať. Prst vám po ňom skĺzne skôr, ako si uvedomíte, že ste na ňom práve boli.
Druhým nedostatkom tlačidla je, že pri stlačení nevie vydať žiadnu spätnú odozvu a tak pri zamykaní displeja pár sekúnd neviete či ste ho stlačili, alebo nie. Displej sa totiž zamyká 2 sekundy. Je to síce efektné, ale menej praktické.
Vo vnútri novinky sa ukrýva pomerne výborný hardvér. Kým pred pár rokmi sme boli zvyknutí, že v luxusných telefónoch je predpotopný hardvér, dnes je to presne naopak. Srdcom novinky je procesor Qualcomm Snapdragon 801 taktovaný na 2,3 GHz na každom zo štvorice jadier.
32-bitovému procesoru sekunduje 2 GB pamäť RAM a grafický čip Adreno 330. Aj vďaka tomu si Vertu Aster vyslúžil 14 929 bodov v 3DMark ISU alebo 34 975 bodov v AnTuTu 5.3. Benchmarky sú jeden pohľad na výkon, druhým sú praktické skúsenosti.
Operačný systém Android je len čiastočne upravený výrobcov, inak ide o čistý Android 4.4.2, no akosi táto úprava zahŕňajúca niekoľko widgetov spomaľuje systém a jeho reakcie. Nejde len o pomalé (kvôli efektu) zamykanie displeja, ale aj rolovanie v menu či spúšťanie aplikácií, čo ma vcelku nemilo prekvapilo. Reakcie sú vzhľadom na použitý hardvér spomalené, čo je škoda. Napriek tomu som nemal problém so žiadnou aplikáciou či multimediálnym súborom. Ak nepočítam mierne zahrievanie telefónu okolo šošovky fotoaparátu, tak mu nemám čo vytknúť.
Už pri starších modeloch Vertu s OS Android som sa divil, prečo výrobca nezainvestoval aj do nejakého štýlového launchera, ktorý by zmenil vzhľad pestrofarebných ikoniek programov do štýlovejšieho zobrazenia, napríklad aj do čierno-bielych farieb, ako v prípade Vertu widgetov na ploche.
Tie mimochodom spúšťajú prakticky všetky služby Vertu vrátane Certainty, Concierge či Vertu Life. Lahôdkou sú 3D pozadie, ktoré sa tvári akoby sa na ňom leskli odrazy a tiež analógové hodiny, ktoré pri naklopení telefónu do strany vytvárajú virtuálny odraz svetla. Je to drobnosť, ale vcelku zaujímavá.
Po prihlásení do Vertu sveta máte nárok na využívanie troch hlavných služieb spomínaných vyššie. Keďže Vertu je pre horných desaťtisíc, nemohlo pri prihlasovaní chýbať ani výber oslovenia. Od pána či pani sa viete dostať až k jeho excelencii, šejkovi či princeznej.
Po prihlásení máte plný prístup k Vertu Life, v ktorom sa zobrazujú rôzne ponuky na akcie, prístupy do luxusných klubov či exkluzívne veci len pre majiteľov Vertu telefónov. Tak si môžete nájsť 25% zľavu na nákupy vo Vladivostoku, VIP vstup do najrôznejších klubov, podnikov či obchodov, ale aj „drobnosti“ ako 114 000 €+ akciu na 25 letových hodín v súkromnom lietadle.
Aby toho nebolo málo, nemusíte ani prstom pohnúť a o všetko sa postará vaša nová osobná asistentka Concierge. Nájdete ju vždy pod tlačidlom s hotelovým zvončekom a okrem zatelefonovania jej môžete napísať e-mail či naživo chatovať.
Nejde však o žiadnu Siri či Cortanu. Vertu Concierge je 24-hodinová služba so živými ľuďmi na „druhej strane“! Vybaví vám naozaj všetko, na čo si spomeniete, ak to samozrejme neobmedzí váš denný limit na platinovej kreditke. Platí sa za všetko, za Concierge ale ani cent, toho dostávate spolu s telefónom a doživotne.
Naša Sarah nám počas testu stihla nielen odpovedať na jednoduché otázky, ktoré so vie človek vygoogliť v priebehu pár minút, ale nám aj zavolala, aby si overila všetky údaje a uistila sa, či sme so službami Vertu spokojní.
Treťou top službou Vertu je Certainty. Táto služba slúži na ochranu telefónu a jeho servis v prípade, ak sa s ním niečo stane. Stačí jeden klik a už voláte alebo e-mailujete do servisného strediska Vertu, ktoré by malo byť schopné Vertu v istých situáciách opraviť aj na diaľku.
V Certainty nájdete aj Kaspersky Antivirus, ale aj špeciálne appky Silent Phone či Silent Text na bezpečné šifrované telefonovanie a SMSkovanie. Poslednou appkou v Certainty je iPass Open Mobile pre Wi-Fi prístup po celom svete. Nejde o klasické free Wi-Fi hotspoty, ale o bezpečné hotspoty, ktorých je ale v Bratislave podľa Vertu minimum – 1!
Info o hotspotoch je možné stiahnuť aj do off-line verzie, takže ak sa ocitnete vo svete bez dátového roamingu, hotspoty stále nájdete. V on-line mapke ich už ale neuvidíte. Tá funguje len v on-line režime. Inak vo Vertu Aster nenájdete žiadne iné špeciálne či predinštalované appky. Tieto spomínané však stoja za to a ostatné si jednoducho stiahnete z Google Play obchodu. Čo si však nestiahnete je slovenčina. Tú vo Vertu Aster nenájdete. Najpríbuznejšia lokalizácia je do češtiny.
Potešili ma však nastavenia zvuku. Okrem toho, že si môžete vybrať unikátne zvonenia a pripomienky, ktoré pre Vertu nahral LSO – Londýnsky symfonický orchester, tak pri úplnom stíšení zvuku pomocou bočných tlačidiel sa objaví vyskakovacie okno na ako dlho si prajete zvuk vypnúť – 30 minút, hodina, 2 hodiny, do ďalšieho budíku alebo do času, aký si určíte sami. Výborné!
Hlavne počas noci je to viac ako príjemné, pretože vibračný motorček Vertu Aster je tak výkonný, že prichádzajúca SMS či iná notifikácia dokáže rozozvučať celý nočný stolík a bez námahy vás zobudí aj počas noci. Počas dňa je to tiež poriadny extrém, hlavne ak máte Aster položený na akomkoľvek inom predmete. Vibrácia je jednoducho obrovská a občas môžete liezť poriadne na nervy.
Z multimediálnych súborov je azda najpoužívanejším fotografia a video. Novinka je na ne dobre pripravená. 13 Mpx fotoaparát s dual LED bleskom, autofókusom a Full HD videom je na svoju triedu výborný.
Vertu sa v prípade fotoaparátu hrdí spoluprácou so známym výrobcom profi aparátov Hasselblad, no nečakajte zázraky. Hoci vývojárom z Vertu určite inžinieri Hasselbladu pomohli, vo Vertu Aster žiadny Hasselblad fotoaparát nenájdete.
Fotografie sú však slušnej kvality, bohatá je aj ponuka nastavení vrátane expozície (+/- 2 EV), ISO (100-1600), merania expozície či HDR režim. V prípade Full HD videa je to podobné. Nechýba digitálna stabilizácia obrazu, ale ani časozberné video s nastavením od 0,5 do 24 hodín či opäť známy HDR režim snímania. Hoci Vertu Aster nemá hardvérovú spúšť, rýchle zapnutie je možné aj cez zablokovaný displej – malá ikonka v rohu.
Vertu Aster je pripravený aj na prácu. Okrem podpory všetkých sietí UMTS a LTE mu nechýba ani dual-band Wi-Fi b/g/n/ac či Bluetooth 4.0. Prekvapením nie je už ani NFC čip pre rýchle párovanie zariadení. V balení však Bluetooth handsfree nenájdete, čo je škoda, hlavne pri cene smartfónu v tisíckach eur.
Druhým nedostatkom pre pamätechtivých je absencia slotu na microSD karty. Vystačiť si budete musieť s 10,2 GB internej flash pamäte a cca 44 GB flash pamäte na zabudovanej microSD karte. MicroUSB konektor našťastie podporuje USB OTG, takže externú pamäť viete pripojiť aj počas pracovnej cesty.
Azda najväčším sklamaním celého telefónu je batéria. Tá má kapacitu len 2 275 mAh čo je na takýto hardvér pomerne málo. Pri bežnom pracovnom dni som Aster musel nabíjať už počas dňa, s výdržou do večera sa dostal len počas víkendu.
Našťastie nechýbajú režimy ako Vyvážené nastavenie napájania či Režim slabej batérie, ktoré vedia vypnúť najväčších žrútov energie. Prečo tam ale patrí energeticky nenáročné Bluetooth 4.0 je otázne. Čerešničkou na torte by malo byť bezdrôtové nabíjanie so štandardom Qi, takže ak zainvestujete do štýlovej bezdrôtovej nabíjačky, starosti s nedostatkom energie môžete zahodiť za hlavu.
Vertu Aster je tak podobne, ako predchádzajúci model, konečne konkurencieschopný (hardvérovo), hoci cenou určite nie. Extrémna cena je daňou nielen za luxus, ale aj starostlivosť a pocit akejsi výnimočnosti. A za tú si poriadne priplatíte. Mimochodom, v predaji je aj Aster s pštrosou alebo haďou kožou v rôznych farbách. Cena ale stúpne na 6 500, resp. 6 900 €!
Cena 4 990,00 € Rozmery 143,4 x 69 x 11,2 mm, 193 g Displej 4,7“ IPS (1080 x 1 920 px), zafírové sklo Hardvér Snapdragon 801 (4 jadrá, 2,3 GHz), grafika Adreno 330, 2 GB RAM, 64 GB pamäť (10,2 + 44 GB dostupných), 13 Mpx CMOS snímač, AF, dual LED blesk, Full HD video (30 fps), HDR, Panoráma, 2,1 Mpx webkamera, HSPA+/LTE (150/50 Mbit/s), Wi-Fi a/b/g/n/ac s DLNA, BT 4.0, NFC, microUSB, GPS/GLONASS, gyroskop, digitálny kompas, 3,5 mm audio, microUSB (+ OTG), stereo reproduktor, Dolby Digital Plus, Li-Ion 2 275 mAh, Qi bezdrôtové nabíjanie Softvér Android 4.4.2, Vertu Certainty, Concierge, Life, Assist, Silent Phone, Silent Text, Kaspersky Mobile Security
Ďalšie odborné tablet na smartfón Vertu Aster nájdete na Recenzie.SME.sk.