Výhody
- množstvo technológií vylepšenia obrazu
- dizajn
- nový systém
Nevýhody
- presaturovaný obraz
- vysoká cena
- zbytočné zakrivenie
Dizajnovo je novinka o niekoľko krokov pred konkurenciou. Kvalitné spracovanie je samozrejmosťou, no Samsung sa pohral aj so zadnou stenou, ktorá pri mnohých konkurenčných kúskoch vyzerá ako zadná stena stolového počítača. Mnoho konektorov, úchytov a zbytočností, ku ktorým ani neviete, čo pripojiť. Samsung JS9000 je iná.
Uznávam síce, že svojím profilom v tvare starého vlnovkového plechu nemusí sadnúť každému, no je to krok vpred. Okrem dvoch káblov – sieťový a kábel na pripojenie One Connect (stále jedinečné riešenie, ktoré si neviem vynachváliť) k nej nevedú žiadne iné káble. Škoda len, že Samsung už nemyslel na taký detail, ako zladenie farieb. Zadná stena je sivá, káble však zostali čierne.
Napriek tomu je JS9000-ku možné postaviť do priestoru bez toho, aby ste sa museli hanbiť za jej zadnú časť. Trochu posmeškov od známych si však užijete kvôli jej hrúbke. Takmer 10 cm je dosť, aj keď ide o zakrivenú telku. Hlavne v dobe, kedy len to najužšie je „in“. Mimochodom, novinka nemá zabudovanú webkameru, ako jej predchodca. Pripojiť si tak musíte externú kameru cez USB port v zadnej stene. To už ale JS9000 stráca svoju eleganciu.
Predná strana je taká klasika. Lesklý kovový rám okolo displeja výrazne lemuje okraje telky v zapnutom i vypnutom stave. V spodnej časti v strede je malý LED pásik, ktorého funkciu zapnutia či vypnutia si môžete nastaviť v menu. Ak vám prekáža počas sledovania obrazu, môžete ho nechať svietiť len vo vypnutom stave televízora. Vtedy vyzerá efektnejšie.
V spodnej časti vpravo je zároveň aj IrDA prijímač komunikujúci s dvojicou pribalených diaľkových ovládaní. Mierne krivá silueta prednej strany je len optickou ilúziou, ktorú vytvára zakrivenie v uhle 4 200 R (rádius 4,2 m). Nečakajte tak nejaké výrazné zakrivenie.
Osobná skúsenosť vo mne opäť zanechala zmiešané pocity. Viac však tie negatívne, ako pozitívne. Myslím hlavne zakrivenie, ktoré okrem pokrivenej siluety prakticky nevidieť. Postavil som si totiž vedľa seba súkromnú 49“ UHD TV s plochým displejom a zakrivený model od Samsungu a v obraze som nevidel rozdiel.
Rozdiel som však zbadal na prvý pohľad v podaní čiernej. Vďaka kvantu najrôznejších technológií (pozrite tabuľku) vie JS9000 zobrazovať nádhernú čiernu. Nie všetky vychytávky sú ale pozitívne. Najväčší problém mi robilo neustále sa zapínajúce nastavenie Dynamického režimu obrazu. Znie to pekne, ale výsledok je otrasný.
Tak presaturované farby som nevidel už pekne dávno. Sú podobne presaturované, ako AMOLED displeje Samsungu v smartfónoch. Neviem, či v Južnej Kórei majú nejakú úchylku na neprirodzené svietiace farby.
Keby sa po každom vypnutí či zhruba 10 minútach sledovania Prirodzený alebo Štandardný režim (Filmový si radšej ani nezapínajte, jeho sépiový efekt film skôr kazí, ako vylepšuje) neprepol automaticky do Dynamického režimu, nepovedal by som ani pol slova, ale toto? Pritom v nastaveniach obrazu je aj voľba aplikovania vlastných nastavení obrazu na všetky zdroje. Nefunguje.
A hoci sú nastavenia obrazu extrémne bohaté, nikde som v nich nenašiel možnosť, aby si JS9000-ka nezapínala Dynamický režim automaticky sama, kedy sa jej zachce. Sklamaním je aj upscaling, ktorý nie je zlý, ale niekoľkonásobne lacnejšia minuloročná UHD TV to vie lepšie. Prečo? To netuším, no zjavne nie je všetko mať 8-jadrový procesor a množstvo marketingovo pekne znejúcich názvov rôznych technológií. Verím však, že prípadný update spomínané problémy vyrieši, hardvérovo je totiž JS9000 vybavená nadpriemerne.
Operačným systémom novej smart telky od Samsungu je systém postavený na OS Tizen. Ten výrazne pripomína Web OS od LG, hlavné menu Smart Hubu je v spodnej časti s rôznofarebnými záložkami. Nový Tizen v JS9000 je ukážkovo rýchly, ponúka všetky známe aplikácie, no nečakajte ich toľko, čo nájdete vo svojom smartfóne.
Samozrejmosťou sú appky ako YouTube, Facebook, Twitter, Vimeo či SME alebo Óčko. Známy Stream.cz by ste tu ale hľadali márne. Potešil ma však internetový prehliadač, ktorý síce nepracuje s flashom, ale YouTube videá na stránke prehrávať vie.
Ak sa tešíte na hry známe zo starších modelov výrobcu, ktoré ste mohli ovládať gestami alebo skákaním pred telkou, musím vás sklamať. Nie sú tu. A ak sú, ovládať ich môžete jedine diaľkovým ovládačom. Ten je však opäť o čosi lepší. Klasické pribalené diaľkové funguje cez IrDA port, druhé, elegantnejšie, komunikuje aj cez Bluetooth. To má zároveň aj senzor pohybu – stačí sa dotknúť tlačidla Pointer v jeho strede a už môžete TV ovládať pohybom zápästia.
Mnohé aplikácie tretích strán však Pointer nepoznajú, na ovládanie slúžia šípky. Samsung appku TV & Remote si už síce stiahnete, no bez IrDA portu vo vašom telefóne je vám nanič. Škoda, že Samsung nepripravil aplikáciu, ktorá by vedela komunikovať cez Bluetooth podobne, ako diaľkové ovládanie.
Zaujímavá funkcia Multi-Link Screen umožňuje rozdeliť obraz na dve časti. V jednej môžete sledovať aktuálne vysielanie, v druhej zas surfovať na webe.
Kvalitná TV potrebuje aj kvalitný zvuk. 70 W zo zabudovaných 4.2-kanálových reproduktorov akosi ale stále nestačí. Ich zvuk síce neznie ako zo suda, je celkom kvalitný, no ak chcete pozerať filmy, zabudované reproduktory vám stačiť nebudú. Preto príde vhod napríklad aj testovaný soundbar, ktorý je samozrejme tiež zakrivený.
Samsung HW-H7501 má byť unikátny svojím zvukovým prejavom práve vďaka svojmu zakriveniu. V praxi, podobne ako v prípade zakrivenej TV, rozdiel nerozoznáte. Reproduktor je vybavený až ôsmimi reproduktormi a bezdrôtovým subwooferom.
Pripojiť ho k zdroju môžete pomocou HDMI alebo optického kábla, ale aj cez Bluetooth! Čo sa týka zvuku, niet mu čo vytknúť. Bohaté nastavenia, kopec vylepšovacích technológií ako Surround Sound Expansion pre lepší priestorový zvuk či 160 + 160 W výkonu robia svoje.
Zvuk je tak vyvážený v každom smere, nechýbajú jemné výšky, slušné stredy a basy podľa nálady prakticky kdekoľvek, kde si umiesnite basový reproduktor. Odporúčam za sedaciu súpravu. Výrazným sklamaním je cena, ktorá presahuje 700 €. Za soundbar je to poriadna pálka. Podobný zvuk totiž získate aj za polovicu, akurát nebude zakrivený.
+ výborný zvuk, bohaté nastavenia, Bluetooth
– vysoká cena, chýba NFC
Čo dodať? Zakrivená telka ma stále nedostala, nie s 55“ uhlopriečkou. Za polovičnú cenu totiž kúpite podobne vybavený model s plochou obrazovkou. Rovnako za polovicu dostanete kvalitný soundbar s bezdrôtovým subwooferom. Otázka teda znie, či je unikátnosť zakriveného displeja hodná dvojnásobnej ceny. Ja v tom mám jasno, no rozhodnutie nechám každopádne na vás.
Cena 3 799,00 € Rozmery 1248,5 x 713,7 x 90,7 mm, 21,7 kg (bez stojanu) Displej 55” (138 cm), 3 840 x 2 160 px, Ultra Clear Pro Panel, LED podsvietenie (UHD Dimming Pro a Precision Black) 1 200 Clear Motion Rate Hardvér 8-jadrový procesor, Nano Crystal Color, Auto Depth Enhancer, Peak Illuminator Pro, PurColor, Mega Contrast, Samsung 3D Full HD, 4.2ch 70 W RMS repro, 3D zvuk, Dolby Digital Plus, DNSe+, DTS Premium Audio 5.1, Multiroom Link, One Connect pripojenie, 2x DVB-T2/C/S2, CI+ (1.3), analóg, komponentný a 2x kompozitný vstup, Anynet+, Ethernet, Wi-Fi (AllShare, DLNA, Direct), 4x HDMI 2.0, MHL, 4x USB, Smart Evolution, ovládanie hlasom, BLE, Briefing on TV, VESA, spotreba 266 W (201 kWh/rok) Softvér Smart Hub, aplikácie, hry, sociálne siete, Multi-Screen Quad, SMART View, Sports a Game Mode, SMART View, web prehliadač
Ďalšie odborné tablet na televízor Samsung UE55JS9002 nájdete na Recenzie.SME.sk.