Výhody
- kvalita spracovania
- špičkový displej
- fotoaparát
- menu a inovácie
- IP67, microUSB 3.0
- snímač odtlačkov prsta
- režim extrémneho šetrenia batérie
Nevýhody
- väčsie rozmery a hmotnosť oproti S4
- vyššia cena
- dizajn, ktorý je opozeraný
- málo inovácií v porovnaní oproti predchodcovi
Presne o týždeň, t.j. 11. apríla 2014 sa totiž nový Samsung GALAXY S5 začne predávať na celom svete vrátane Slovenska. Pre prvých majiteľov novinky je navyše pripravený darček – Samsung Gear Fit, fitnes náramok, na ktorý sme sa taktiež podrobnejšie pozreli.
Nový Samsung GALAXY S5 sa narodil skôr, ako sa očakávalo. Predstavený bol už počas výstavy MWC 2014. Od novej vlajkovej lode výrobcu sa očakávalo veľa, mnohí si priali kovové telo a ten najlepší hardvér na trhu. Dizajnom novinka neprekvapila, telo zostalo plastové a hardvér patrí síce k tomu najlepšiemu na trhu, ale tiež nie je nijak ohurujúci… Prečo by ste sa vlastne mali o S5-ku zaujímať? Sú to najmä funkcie, ktoré vám uľahčia každodenné používanie smartfónu. A tu Samsung nenechal nič na náhodu.
Pre mňa je dizajn novinky skôr sklamaním. Niežeby S5-ka nebola pekný smartfón. Ale zmeny v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma generáciami sú najmä kozmetické. Ani to by mi až tak neprekážalo, ale keď sa pozriete na súčasné portfólio výrobcu od najlacnejších modelov, cez strednú triedu až po high-end modely, sú si podobné ako vajce vajcu. Vlajková loď by si zaslúžila viac. Našťastie keď ju otočíte displejom nadol, už malú zmenu pocítite. Zadný kryt je totiž úplne nový a s pogumovaným povrchom zabezpečuje výborne držanie smartfónu v rukách. Zmenu si všimnete aj na väčšom objektíve fotaparátu a taktiež pod ním, LED blesku totiž sekunduje novinka vo svete smartfónov – snímač srdcového tepu. Malá zmena nastala aj na bočnom lemovaní tela, ktoré je teraz viac členité a pretŕča cez displej, takže ho viac chráni. Novinku spoznáte aj podľa krytu konektora nabíjania, ktorý je po vzore Note 3 už vo verzii microUSB 3.0. Kryt chráni konektor voči vode a prachu, jeho časté otváranie/zatváranie vás však môže otravovať. Ja ho musím otvárať aj v prípade umiestnenia smartfónu do Brodit držiaka s nabíjaním.
Zadný kryt je vymeniteľný. To považujem za výhodu. Môžete si tak prispôsobiť váš smartfón napríklad aj praktickým flipovým puzdrom, ale najmä v budúcnosti si môžete vymeniť batériu (tá je o 200 mAh väčšia ako u S4-ky) a poteší aj jednoduchý prístup k pamäťovým kartám či microSIM karte. Kryt má gumené prvky, ktoré chránia S5-ku voči vode a prachu, teda podstatné hardvérové časti, vďaka čomu sa novinka pýši odolnosťou voči prachu a vode do hĺbky 1 metra na 30 minút so stupňom krytia IP67. Práve vodeodolnosť považujem za jednu z najpodstatnejších a najpraktickejších inovácií S5-ky. Áno, má ju napríklad konkurenčná SONY Xperia Z1 či Z2, ale stále ju neponúka drvivá väčšina zariadení na trhu.
Osobne ma mrzí, že novinka je napriek len mierne zväčšenému displeju širšia, vyššia, hrubšia a ťažšia až o 15 gramov v porovnaní s S4-kou. Nehovorím, že Samsung GALAXY S5 je veľký smartfón, ešte stále má ďaleko k zariadeniam typu Note, ale novinka je zbytočne väčšia. Ak si chcete priamo porovnať novinku S5 s modelom S4, pozrite si náš článok: SÚBOJ GENERÁCIÍ | Samsung GALAXY S5 vs Samsung GALAXY S4
Displej novej S5-ky má 5,1-palca, je teda o 0,1-palca väčší a zachoval si Full HD rozlíšenie. To úplne stačí, vyššie rozlíšenie nie je pri danej uhlopriečke nutné. Farby Super AMOLED displeja sú krajšie a reálnejšie, najmä biela je výrazne lepšia, ako v predchádzajúcich modeloch. Pre náš trh je určený 2,5 GHz štvorjadrový procesor Snapdragon 801 a postačiť vám musí aj 2 GB RAM. Počas celého týždňa som nepocítil nutnosť mať väčšiu RAM či rýchlejší procesor. Aj vďaka novému OS Android 4.4.2 či výrazne vylepšenému grafickému rozhraniu Samsung TouchWiz budete mať pocit úplne nového zariadenia. Ak by vás telom S5-ka nepresvedčila, užívateľským prostredím a novými funkciami vás dostane. Všetko funguje tak ako má, písmo je jemnejšie, funkčnosť vyladená do najmenšieho detailu.
Známej lište po potiahnutí prsta nadol z vrchnej časti displeja pribudla dvojica rýchlych volieb S Finder či Rýchle pripojenie. Ikony rýchlych volieb sú úplne nové a nechýba ani mega matica volieb s možnosťou rýchleho spustenia funkcií, taktiež v novom dizajne. Absolútnou zmenou však prešla ponuka nastavení. Funkciám pribudli samostatné kruhové ikony, ktoré majú príjemnú farbu a peknú grafiku. Škoda, že Samsung nepoužil takéto ikony aj v celom menu smartfónu.
V nastaveniach nájdete aj úplne nové položky. Napríklad pre funkciu Geosprávy, ktorá vás informuje aj prostredníctvom kontextových okien o extrémnych zmenách počasia. Môžete tak dostať výstrahu priamo na displej o silnom vetre, daždi či dokonca o zemetrasení. Samsung v S5-ke ukázal aj špeciálny režim šetrenia energie. Môžete si v ňom napríklad obmedziť výkon procesora, prepnúť displej do odtieňov sivej či vypnúť osvetlenie dotykových tlačidiel. Rád som používal režim odtieňov sivej, kedy sa celé menu v akejkoľvek úrovni prepne do čiernobieleho režimu. Pri AMOLED technológii takto ušetríte slušnú časť batérie. Dokonca ma i bavilo prezerať si fotografie v tomto režime. Vrcholom šetrenia je však Režim extrémneho šetrenia energie, kedy sa nielen automaticky zmení farba obrazovky na odtiene sivej, ale smartfón vám umožní používať len základné aplikácie. Výborný nápad! Pri vypnutí obrazovky sa vypne napríklad aj dátové pripojenie. Skutočne môžete v tomto režime výrazne predĺžiť životnosť batérie, čo je v situáciách na cestách bez možnosti dobitia batérie mimoriadnou pomocou. Je taktiež zaujímavé používať drahý smartfón len so základnými funkciami ako je telefonovanie či písanie správ 😉
Aj Samsung už má čítačku odtlačkov prstov. Nachádza sa v hardvérovom tlačidle pod displejom a poslúži vám napríklad pre bezpečné odomknutie smartfónu, overenie v konte Samsung či pre spustenie bezpečnostného riešenia KNOX. Registrovať si môžete trojicu rôznych odtlačkov. Po viacerých nesprávnych pokusoch o zadanie odtlačku prsta si smartfón odomknete pomocou hesla, ktoré si taktiež určíte. Novinka ma potešila, i keď na jej fungovanie si treba zvyknúť. Dôležitá je správna poloha prsta pri registrácii odtlačku. Uvedomte si, ako v rukách smartfón najčastejšie držíte, keď ho potrebujete odomknúť. Ja som si registroval prst aj ľavej ruky, pretože často si smartfón odomykám aj ňou. Rovnako som registroval odtlačok mojej manželky, pretože využíva voľné minúty môjho paušálu a nie je praktické, aby sa pokúšala zadať odtlačok a následne si musela pamätať heslo na odblokovanie smartfónu. Čítačka má určite praktickejšie umiestnenie ako pri HTC One max, no je menej praktická ako pri Apple iPhone 5S. Jej implementáciu však považujem za dobrý krok zo strany výrobcu.
Diskutovanou novinkou je aj vôbec prvýkrát v smartfóne použitý snímač srdcového tepu. Ten spolupracuje s novou verziou aplikácie S Health 3.0, ktorá je prehľadnejšia a výrazne lepšie využiteľnejšia. Ak sa naučíte správne umiestniť prst na pravú stranu snímača, tep srdca sa dozviete približne za 4 sekundy. Síce som nemal možnosť porovnať hodnoty snímané smartfónom s lekárskym zariadením, napriek tomu je novinka pre mňa skôr kontroverzná. Je možno dobré poznať svoj tep, ale potrebujem to? Údaje z meraní boli navyše dosť výrazne odlišné v krátkych časových intervaloch po sebe, taktiež snímanie vyžaduje, aby ste boli „ticho“ a nehýbali sa… nie je jednoduché dostať údaj zo snímača. Snímač tepu je využiteľný skôr v hodinkách Gear 2 či Gear Fit, o čom píšem aj nižšie.
Naopak, veľmi som si obľúbil tzv. Panel s nástrojmi. Ten vám totiž z akejkoľvek úrovne menu umožní rýchly prístup k vybraným aplikáciám, ktoré si nastavíte. Kdekoľvek si totiž môžete na displeji umiestniť malý priehľadný krúžok, ktorý zobrazí ikony vybraných aplikácií. Ak tu máte napríklad web prehliadač či kalkulačku, kedykoľvek sa k nim dostanete. Celkovo mám z nového systému S5-ky dobrý pocit. Kdekoľvek ste pocítite novší prístup, či už je to lepšia klávesnica s väčšími rozostupmi medzi znakmi, tenšie písmo a prehľadnejšia grafika alebo aj také maličkosti ako multitaskingové okno prichádzajúceho hovoru, ktoré si presuniete kam potrebujete. Pri telefonovaní napríklad vidíte aj poslednú komunikáciu s volajúcim. Vidíte, kedy ste naposledy telefonovali, alebo si môžete prečítať aj časť správy vašej poslednej komunikácie. Sú to maličkosti, ale opäť zopakujem, budú vás tešiť a to každý deň. Takto si predstavujem vylepšenia, o ktorých sa možno toľko nehovorí, ale sú praktické.
Presne takouto maličkosťou je aj vylepšená aplikácia diaľkového ovládania. Áno, aj S5-ka ma v hornej časti infraport a môžete ju použiť ako diaľkové ovládanie televízora, set-top-boxu či iných zariadení. Mimoriadne ma tešila možnosť zobrazenia ovládania aj na zamknutej obrazovke. Jednoducho zoberiete smartfón z konferenčného stolíka a ihneď televízor ovládate, bez toho, aby ste vstúpili do menu či odblokovali uzamknutý smartfón pomocou odtlačku prsta. Samsung GALAXY S5 má aj funkciu Download Booster, v preklade Zrýchľovač sťahovania. Tá dokáže pri súboroch nad 30 MB využiť naraz rýchlosti Wi-Fi a LTE sietí, o čom vás informuje aj nová ikona v stavovom riadku. Funguje však len pri LTE sieťach, v HSDPA pripojení sa mi nepodarilo funkciu využiť. Naopak často som používal nový Režim deti, ktorý budú vaši najmenší milovať aj vďaka interaktívnemu krokodílovi, ktorého dieťa môže prezliekať a tešiť sa z rôznych zvukov. Vy rozhodujete, ktoré aplikácie deťom povolíte. Potešia vás aj prispôsobené aplikácie, napríklad fotoaparát má špeciálne detské vychytávky vrátane pridávania fúzov či kreslených okuliarov priamo počas fotenia. Špeciálny rekordér nahrá hlas a potom ho dokáže prehrávať rôznymi postavičkami. Verte mi, toto je aplikácia, ktorú ste hľadali, keď chcete dieťa na chvíľu zabaviť smartfónom, ale obávate sa, že vám niečo vymaže, niekomu zavolá a podobne. To sa nestane, jedine ak by poznalo kód pre odchod z detského režimu. Dilemu či smartfón patrí do rúk dieťaťa nechám na každom z vás.
Nový je aj fotoaparát, ktorý má 16 Mpx rozlíšenie. Jeho menu je taktiež nové a subjektívne výrazne lepšie ovládateľné a prehľadnejšie. Veľmi sa mi páči možnosť vybrať si obľúbené funkcie do pravého bočného panelu. Pribudli aj niektoré režimy fotenia, z ktorých celkom zaujme virtuálna prehliadka. Dokonca si môžete ďalšie režimy doinštalovať priamo cez menu fotoaparátu, kam sa presunula aj minuloročná novinka Ozvučená snímka. Stačí mať aktívne Samsung konto. Novinkou je i možnosť nahrávať Ultra HD videá, čo ocenia najmä prví majitelia Ultra HD televízorov. Inak, nahrávanie vo vysokom rozlíšení neodporúčam. Zbytočne vám zaberie veľa miesta a navyše nahrávanie obmedzuje použitie niektorých efektov počas nahrávania.
Páči sa mi aj rýchle automatické zaostrovanie, kde Samsung hovorí o 0,3 sekundách. Novinkou vlajkových lodí výrobcov pre rok 2014 je funkcia Selektívne zaostrovanie, ktorá chce priblížiť fotoaparáty zrkadlovkám. Vďaka nej môžete vytvárať fotografie podobne ako so zrkadlovkou, pretože dokážete rozmazať časť fotografie. Výhodou je, že ak fotografiu vytvoríte v tomto režime, dodatočne v galérii si môžete snímku upraviť zaostrením do blízka, do diaľky, alebo ponecháte plné zaostrenie.
Príjemné je aj prostredie My Magazine, ktoré využíva plnú veľkosť displeja pre zobrazenie rôznych informácií a správ zo svetových médií. Slovenské síce chýbajú, ale môžete si nechať zobraziť RSS kanály napríklad aj nášho TECHBOXu, rovnako YouTube kanál či dokonca informácie zo sociálnych sietí. Ak si My Magazine správne nastavíte, môže byť príjemným spestrením príjmu informácií na samostatnej obrazovke.
Spolu s novým smartfónom sa na trh dostáva aj zaujímavý fitnes náramok Samsung Gear Fit za cenu 189 €. Dokonca, prví 60 kupujúci ho 11. apríla 2014 dostanú k novému smartfónu Samsung GALAXY S5 zadarmo! Už dlhšie používam hodinky Samsung GALAXY Gear, teda ich prvú generáciu. Musím priznať, že Gear Fit na ruke sedí výrazne lepšie ako hodinky, vôbec ho takmer necítiť. Môže za to pravdepodobne ľahký remienok, ktorý je vraj aj hypoalergénny a dokonca si ho môžete vymieňať, ale aj úzke rozmery samotnej hardvérovej časti (hmotnosť celého zariadenia Gear Fit je len 27 gramov!). Ani tu však nenájdete microUSB konektor priamo na tele Gear Fit, nabíjacia kolíska je tak nutnosťou. Našťastie nechýba odolnosť voči vode a prachu (IP67).
Efektne pôsobí displej Gear Fit. Ide totiž o zaoblený 1,84-palcový Super AMOLED displej s rozlíšením 432 x 128 pixlov. Konečne vidím produkt, kde má zaoblený displej význam. Keď ho porovnám s displejmi akýchkoľvek fitnes náramkov, nemá konkurenciu! Aj s viditeľnosťou na priamom slnku som bol spokojný, odozva na dotyk je dokonalá. Nevedel som si však zvyknúť na rozloženie menu, ktoré je horizontálne. Síce si ho môžete prispôsobiť pravej alebo ľavej ruke, ale uvítal by som vertikálne usporiadanie položiek. Minimálne pre hlavné menu, pretože takto je ovládanie krkolomné. (DOPLNENÉ: Dňa 7. apríla 2014 Samsung vylepšil softvér Gear Fit náramku a doplnil možnosť zobrazenia menu aj vertikálne. Výborne, ďakujeme!) Tiež ma nepotešilo umiestnenie hardvérového tlačidla na bočnej hrane, rozhodne lepšie by sa Gear Fit ovládal, ak by ste tlačidlo našli vedľa displeja.
Samsung Gear Fit si vyžaduje inštaláciu aplikácie Gear Fit manažér vo vašom smartfóne, pričom náramok je so smartfónom spárovaný cez Bluetooth. Podobne ako pri hodinkách Gear si tu dokážete nastaviť správanie sa náramku vrátane úpravy domácej obrazovky. Prekvapila ma možnosť vybrať si aj vlastnú tapetu – pozadia displeja z vašej fotogalérie. Gear Fit vás dokonca dokáže upozorňovať na množstvo udalostí, ktoré si nastavíte. Môžete si tak na displeji prečítať SMS správy s možnosťou rýchlych odpovedí, ktré sú dokonca editovateľné v smartfóne. Vidíte aj prichádzajúci hovor, e-maily, ktoré si môžete dočítať v smartfóne a ďalšie udalosti ako informácie z kalendára či aplikácií sociálnych sietí a podobne. Samozrejmosťou je aj možnosť „prezvonenia“ si vášho smartfónu, ak ho hľadáte.
Najviac však pri Gear Fit oceníte fitnes funkcie a prepojenie s aplikáciou S Health. Samozrejmosťou je krokomer, ktorý ponúkajú aj Gear hodinky. Dokonca nechýba merač srdcového tepu, ktorý tu má väčší význam ako v smartfóne. Nemusíte nič nikde prikladať, jednoducho si tep odmeriate potvrdením ŠTART v položke srdcového tepu. Pri športových aktivitách vám dokonca náramok meria tep priebežne a vy sa dokážete pozrieť aj na graf vývoja tepu počas aktivity. Snímač tepu je v tomto prípade skutočne použiteľný a dokonca som mal pocit, že meria presnejšie ako na smartfóne. Pri aktivitách cvičenia si môžete vybrať, že idete bežať, bicyklovať sa alebo idete na turistiku či chodíte pešo. Hodinky vaše aktivity zaznamenávajú, vyhodnocujú a nechýba ani možnosť nastavenia cieľov. Na displeji priamo vidíte aj hodnotu spálených kalórií pri jednotlivých aktivitách. Samozrejme vďaka prepojeniu s aplikáciou S Health sú aktivity a ich hodnotenie na veľkom displeji ešte prehľadnejšie. Ak chcete chudnúť, alebo len tak mať kontrolu nad tým, čo pre svoje telo robíte, Gear Fit je zaujímavou alternatívou dostupných fitnes zariadení.
Kúpiť nový Samsung GALAXY S5, alebo nie? Možno na prvý pohľad neprináša S5-ka až toľko zmien, aby majitelia S4-ky utekali do predajní a vymieňali svoj smartfón. Ak však oceníte vodeodolnosť, väčší displej, čítačku odtlačkov prstov či napríklad výhody lepšieho fotoaparátu – výmena stojí za zváženie, pretože aj celý systém je rýchlejší, prehľadnejší a budete mať z výmeny dobrý pocit. Ak vlastníte S3-ku a chcete nový smartfón ani neváhajte, zmien je extrémne veľa a rozdiel dvoch generácií cítiť výrazne. Ak vlastníte konkurenčný smartfón, alebo sa rozhodujete či kúpiť Z2-ku, alebo počkať na nový HTC One (M8), napíšem vám len jedno – pri kúpe s náramkom Samsung Gear Fit v uvádzacej akcii rozhodne neurobíte zlý krok. Ja osobne používam S4-ku a rád na S5-ku prejdem, ale pochopím, že pre mnohých majiteľov je cenový rozdiel medzi novým a starým smartfónom zbytočne veľký a rovnako i to, že zmeny nie sú tak zásadné, aby bola výmena nutná.
Cena: 679,00 € (16 GB) Rozmery 142 x 72,5 x 8,1 mm, 145 g Displej Super AMOLED, 5,1“, Full HD (1 920 x 1 080 px, 432 ppi), Gorilla Glass 3 Hardvér Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801 (4 jadrá Krait 400, 2,5 GHz), Adreno 330 grafika, 2 GB RAM, 16/32 GB pamäť, GPRS-EDGE-HSPA-LTE (Cat4 – 150/100 Mbps), Wi-Fi (dual-band), Bluetooth 4.0, NFC, ANT+, IrDA, GPS s GLONASS, 16 Mpx fotoaparát, LED blesk, Ultra HD video s 30 fps, HDR, autofókus 0,3 s, Dual Shot, stabilizácia, touch focus, foto počas videa, Background defocus, 2 Mpx predný fotoaparát, gyroskop, barometer, snímač teploty a vlhkosti, senzor priblíženia, snímač gest, svetelný snímač, snímač srdcového tepu, snímač odtlačkov prstov, microSIM, microSDXC (max 128 GB), microUSB 3.0, USB OTG, USB host, MHL, 3,5 mm audio konektor, IP67 certifikácia (voda 1m, prach, vlhkosť), download Booster, Li-Ion 2 800 mAh Softvér Android 4.4.2 (KitKat), Samsung Apps, ChatON, Duálny fotoaparát, inteligentná pauza, inteligentné posúvanie, S Health 3.0, S-Voice, Ultra Power Saving mód, IR Remote, služby Google Mobile, Detský režim, Režim súkromia