Na prvý pohľad môže pripomínať GALAXY Note 10.1, no Android by ste v ňom hľadali márne. Výdrž jeho batérie je cez 10 hodín, no ARM procesor sa v ňom nenachádza. Ako je to vlastne možné? Samsung ATIV Smart PC v sebe totiž ukrýva procesor Intel Atom a beží na novom operačnom systéme Windows 8.
ATIV Smart PC nie je úplne prvým tableto-notebookom s operačným systémom Windows 8, ktorý som mal možnosť testovať. Staršie modely však mali bez výnimky nainštalovaný Windows 7, ktorý predsa len nebol ideálnym riešením pre zariadenia s dotykovým displejom. Windows 8 mal túto situáciu zmeniť a Microsoft robil všetko preto, aby z neho urobil systém vhodný pre dotykové obrazovky. Uznávam, že sa mu tento cieľ podarilo z veľkej časti naplniť. Aj keď sa prístroj môže na prvý pohľad javiť ako netbook, správne ho treba chápať ako tablet s pripojiteľnou klávesnicou. Tá je precízne vyhotovená a drží sa na kvalitatívnej úrovni Ultrabookov od tohto výrobcu. Škoda, že Samsung nezapracoval aj na kvalite touchpadu, ktorý je aj v tomto prípade slabším prvkom celého zariadenia. Je však otázne, nakoľko to bude prekážať v prístroji s dotykovým displejom.
Dobrý dojem som mal aj zo zasúvacieho mechanizmu. Jediné, čo mi podvedome chýbalo, bol akýsi indikátor (zvuk alebo dióda), kedy by som vedel, že je tablet už pevne spojený s klávesnicou. Zasúva sa totiž naozaj veľmi ľahko. Celý modul má v sebe okrem klávesnice a touchpadu aj dvojicu USB portov a nabíjací konektor. Práve množstvo portov je milým prekvapením, keďže na samotnom tele tabletu nájdeme ďalšie USB, microHDMI, 3,5 mm jack či sloty na microSD a SIM kartu. Výrobca nezanedbal ani bezdrôtové pripojenie, a tak je prítomné Wi-Fi, Bluetooth aj 3G.
Umiestnenie portov muselo byť samozrejme prispôsobené tomu, že prístroj je súčasne tabletom aj notebookom. Pri používaní s nasadenou klávesnicou však môže dôjsť k situácii, že chcete pripojiť tri USB zariadenia, pričom to tretie zasúvate do hornej hrany tabletu. Komicky vyzerá aj pripájanie externého displeja, HDMI redukcia s káblom totiž trčí z hornej hrany displeja, čo značne obmedzuje manipuláciu s celým prístrojom. Myslím si, že výrobca mohol tieto konektory umiestniť na strany tabletu, ktoré sú bližšie ku kĺbu dokovacej stanice, alebo ich priamo nechať do nej vyviesť.
Pochvalu si zaslúži aj samotná tabletová časť. Celková konštrukcia je pevná, dizajn je veľmi čistý a elegantný. Podobnosť s modelmi GALAXY Tab 10.1 či GALAXY Note 10.1 nie je náhodná. ATIV Smart PC má dokonca v sebe podobne, ako Note 10.1, zabudované dotykové pero. To sa ukázalo byť dobrým pomocníkom pri práci s Windowsom, pretože skôr či neskôr som pri používaní vždy narazil na staré známe drobné ikony z predchádzajúcich verzií tohto operačného systému. Zabudované pero určite využijete a vďaka jeho citlivosti nebudete mať problém s klikaním aj na tie najmenšie prvky systému.
Nestáva sa veľmi často, aby výrobca výrazným spôsobom vylepšil aj celkový užívateľský pocit z operačného systému. Samsungu sa to však v tomto modeli podarilo. Osobne si myslím, že za to vďačí jeho skúsenosti s výrobou tabletov, ako aj skutočnosti, že nový Windows je proste taký, aký je. Veľmi ma potešila napríklad integrácia náhrady klasického menu Štart, ktorá je dostupná cez panel na hornej hrane pracovnej plochy. Taktiež spomínané dotykové pero veľmi pomáha v mnohých situáciách.
Odbočím teraz práve k operačnému systému, pretože Windows 8 nečakalo podobné pozitívne prijatie odbornou či laickou verejnosťou, ako tomu bolo u jeho predchodcu. Microsoft rozhodne riskuje veľa tým, že podobný systém vypustil. Jedným z hlavných argumentov pre zmeny, ktoré vykonal, však bolo práve lepšie ovládanie v prístrojoch s dotykovou obrazovkou. ATIV Smart PC je tak ideálnym kandidátom na otestovanie tejto funkcionality. Tablet som testoval niekoľko dní a musím uznať, že aktuálne vyhotovenie menu Štart či mnohé aplikácie, ktoré boli vytvorené tak, aby boli kompatibilné s novým užívateľským rozhraním, sa ovládajú naozaj pohodlne. Takisto chválim vylepšenú dotykovú klávesnicu, konečne ovládateľnú prstami a potešil ma aj nový Task Manager. Tu však viac menej končí zoznam výhod a dostávame sa k faktu, že Windows 8 je systémom dvoch tvárí a podobne ako Dr. Jekyll a Mr. Hyde, aj tento operačný systém je pomerne rozpoltený.
Na jednej strane je tu klasická pracovná plocha z Windows 7, ktorej ale chýba klasické tlačidlo Štart. Na strane druhej je tu super dotykové rozhranie s dlaždicami, ktoré sa interaktívne menia. Jedno sa bez druhého nedá ovládať, a tak sa stávalo, že som celý prístroj ovládal kombináciou klávesnice, myši a dotykov. Osobne sa mi tento spôsob ovládania zdal komplikovaný, avšak stále prirodzenejší, ako ovládanie obrovských dlaždíc kurzorom či vyťahovanie dotykového pera zakaždým, keď bolo treba kliknúť na „x“ pre zatvorenie okna.
Jedným z nedostatkov netbookov a tabletov s čipovou sadou od Intelu bola nižšia výdrž batérie oproti tabletom s procesormi ARM. ATIV Smart PC je však veľkým prekvapením aj po stránke výdrže. Jeho integrovaná 30 Wh batéria vydrží s prehľadom cez 10 hodín kombinovaného používania a pri vypnutej Wi-Fi sa jej výdrž šplhá až k 13-14 hodinám. 11,6“ HD ready displej je viditeľný takmer za každých okolností. Nevýhodou je iba jeho lesklé vyhotovenie, kvôli ktorému vás budú rozptyľovať odtlačky prstov, nečistoty a rôzne odrazy na povrchu displeja. Celková hmotnosť zariadenia je rovnomerne rozdelená medzi tablet a klávesnicu, pričom 744-gramovú tabletovú časť som dokázal v rukách udržať aj dlhšiu dobu. Uznávam, že nejde o výnimočne ľahké zariadenie, no ani celková hmotnosť 1,45 kg vrátane klávesnice nie je katastrofou.
Ako to už u tabletov býva, ani ATIV Smart PC nemá žiadne viditeľné chladenie ani ventilátor a teplo sa rozvádza pasívne po povrchu zariadenia. Intel v tomto smere naozaj dobre zapracoval na vyhotovení komponentov. ATIV funguje na 1,8 GHz dvojjadrovom procesore Atom, ktorý dokáže spracovať až štyri vlákna súčasne. Podobne výkonné modely boli v netbookoch takmer bezvýhradne aktívne chladené, no v tomto prípade sa tablet nezahrial ani po stresovom teste trvajúcom niekoľko minút.
Samsung ATIV Smart PC je pre mňa veľmi milým prekvapením na súčasnom trhu. Verím, že mnohým zákazníkom sa bude hodiť tablet s OS Windows, na ktorom si budú môcť spustiť rovnaké aplikácie, ako na svojich notebookoch či stolných počítačoch. Samsung navyše docielil, že Windows 8 je použiteľný aj vo svojom tabletovom, aj desktopovom móde. Zo všetkých drobností by som vyzdvihol príjemné dotykové pero. Reálny úspech tohto zariadenia však ukáže až čas. Pre veľký úspech však bude prekážkou najmä cena (presne 999 €), čo je pravdepodobne predsalen viac ako sú kupujúci ochotní zaplatiť.
HODNOTENIE: 4,5/5
CENA: 999,00 eur
+ spracovanie a dotykové pero, výdrž, množstvo portov, softvérové vylepšenia Windows 8
– nevhodné rozmiestnenie portov, vyššia hmotnosť, vysoká cena
Rozmery 304 x 189,4 x 9,9 mm (tablet) / 20,5 mm (celkovo), 744 g (tablet) / 1,45 kg (celkovo) Displej 11,6“ displej (1366 x 768 b.), 400 nit Hardvér Intel Atom Z2760 1,8 GHz (2 jadrá / 4 vlákna, 1 MB L2 cache), Intel Graphics Media Accelerator, 2 GB LPDDR2 RAM, 64 GB SSD, Wi-Fi a/b/g/n, Bluetooth 4.0, 3G modem, 8 Mpx kamera / 2 Mpx predná kamera, 1x USB 2.0 (+ 2x USB 2.0 v pripojiteľnej klávesnici), micro HDMI, 3,5 mm jack (slúchadlá/mikrofón), čítačka Micro SD, Stereo reproduktory, 2-článková batéria 30 Wh. Softvér OS Windows 8 32-bit
Foto: TECHBOX