Výhody
- plynulý chod
- veľká vnútorná pamäť + microSD
- vhodné rozmery i pomer strán
- cena
Nevýhody
- slabšia kvalita fotografií
- aplikácie radu OP3N DOTT nie sú zatiaľ využiteľné na Slovensku
Tesco si pod palec vzal trojicu zariadení OP3N DOTT Tablet, Telefón a Fitband a uviedol ich na trh v Maďarsku, Poľsku, Čechách i na Slovensku. Čo za pomerne nízke uvádzacie ceny ponúkajú? Pozrite sa v prvej časti recenzie na test tabletu OP3N DOTT.
OP3N DOTT Tablet
Na všetky zariadenia OP3N DOTT sa musíme pozerať z pohľadu ich relatívne nízkej, až dampingovej ceny, a teda neočakávame od nich nijaké zázraky. (Radšej sa necháme prekvapiť.) To sa, ako ste mohli vidieť vo videu, prejavilo hneď v balení. Tablet má, okrem seba samého, v krabici len sieťový USB adaptér a USB kábel. No a zopár najnutnejších brožúrok. Nie však používateľskú príručku. Tú nájdete vo vnútri zariadenia, prípadne si ju stiahnete zo stránky produktu.
Nikoho isto neprekvapí, že operačný systém, nainštalovaný v tablete, je Android, a to vo verzii 4.4.2. Ten je celkom dobre prispôsobený užívateľským prostredím, ktoré je prehľadné, nie je ničím zbytočným preplnené, takže by v ňom nemal zablúdiť ani začiatočník. To môžeme tomuto tabletu pripísať k plusovým bodom. Okrem várky Google aplikácií súčasťou softvérovej výbavy sú aj proprietárne aplikácie pod hlavičkou OP3N DOTT. V prvom rade je to aplikácia na registráciu a získanie Open-ID, ktoré umožní prístup k viacerým nadstavbovým službám. Jednou z najhodnotnejších, predajcom (rozumej Tesco) vo veľkom deklarovaných, je OP3N DOTT Cloud, neobmedzený úložný priestor. Háčik je však v tom, že je bezplatný len po dobu troch mesiacov. K zaujímavým by mali patriť aj knižničné aplikácie Books a Magazines a filmotéka Movies, vďaka ktorým sa dostanete k elektronickým knihám či časopisom alebo k filmom. Tu sa však vlúdila trošku vážnejšia chybička. Nielen, že všetky aplikácie sú iba v maďarčine, no i ponúkané tituly sú v tomto jazyku a ceny vo forintoch. Proste, pre nás je tento obchod, zatiaľ, nedostupný. Aplikácia OP3N DOTT Talk by vám mala ušetriť náklady na telefonovanie. To je vykonávané prostredníctvom VoIP a k plnohodnotnému využívaniu je potrebná spomenutá registrácia. Mňa ešte zaujala aplikácia Filmové štúdio, využiteľná na tvorbu drobných video projektov poskladaných z nasnímaných videí i fotografií, s možnosťou doplnenia zvukovej stopy. Stojí za vyskúšanie.
Povedzme si teraz niečo o hardvéri tabletu OP3N DOTT. Dotykový displej má namerané rozmery 120 x 160 mm, z čoho vychádza uhlopriečka v dĺžke 200 mm, alebo 7,87”. Horný stavový riadok a dolný panel s dotykovými ovládacími tlačidlami mu ukrojí 11 mm, a to podľa orientácie buď z výšky alebo šírky. Vyrobený je technológiou TTF IPS, čo sa pozitívne prejavilo v pozorovacích uhloch. Taktiež viditeľnosť vonku je pri plnom nastavení jasu veľmi dobrá. Nie síce excelentná, ako pri napr. OLED displejoch, ale… „môže byť“. Pomer strán displeja je dnes už, čím ďalej, tým menej používaný 4:3 a rozlíšenie, trochu prekvapujúcich, 1 024 × 768 bodov. Avšak, subjektívne, počas niekoľkodňovej práce s tabletom som nemal pocit, že by toto rozlíšenie bolo prekážkou. Osobne ma potešilo, že dotykové ovládacie tlačidlá nie sú obmedzené len na štandardnú trojicu Späť, Domov a Multitasking, ale priamo na displeji je možné ovládať hlasitosť a dokonca vytvárať snímky obrazovky, teda screenshoty. Tabletu ale nechýbajú ani klasické hardvérové tlačidlá zapínania/blokovania tabletu a hlasitosti. Z pohľadu horizontálneho režimu sú v hornej časti pravej strany. Nižšie pod nimi je umiestnený slot microSD(HC) pamäťovej karty. Nad displejom je predný fotoaparát, na vrchnej strane ešte 3,5 mm jack a microUSB konektor pre pripojenie k počítaču a nabíjanie. Na spodnej strane je umiestnený mikrofón, ktorý poteší pri nahrávaní zvukových záznamov, videí, ale aj pri videohovoroch. Vzadu sú, okrem fotoaparátu, dva otvory reproduktorov. Keďže zadný kryt je neodnímateľný, nemôžem to overiť fyzicky, ale podľa zvukového výstupu som nadobudol dojem, že aj reproduktory sú dva a zvuk je stereofónny. Potešiteľné, aj keď kvalita zodpovedá mobilnosti zariadenia.
K celkovému dizajnu tabletu OP3N DOTT nájdete na internete mnoho názorov, ktoré ho porovnávajú s drahším a značkovejším produktom. Ja sa k tomu vyjadrím len toľko, že na mňa pôsobí štandardne, neextravagantne, vďaka rozmerom a pomeru sa mi dobre držal i v jednej ruke a práca s ním bola celkom bezproblémová. Viem si predstaviť situácie, kedy by sa mi hodil väčší tablet, ale pri bežnom používaní, z pohľadu menej náročného používateľa, prípadne i začiatočníka, som bol spokojný. Konštrukcia tabletu je pevná, a to najmä vďaka hliníkovému chrbtu, čo sa odrazilo aj na celkovej hmotnosti a manipulácii s tabletom. Stálo by ale za zmienku, či sa pre dotykové tlačidlá nedal využiť priestor pod displejom, aby z neho nebolo ubrané. Na druhej strane ale pri rotácii displeja sú vždy po ruke na jeho spodku… Tak si vyberte.
Výpočet hardvéru dokončím tým najdôležitejším. OP3N DOTT Tablet je vybavený procesorom Intel Atom Z2520, ktorý obsahuje dve jadrá s frekvenciou 1,2 GHz. Ten je doplnený grafikou PowerVR SGX 544MP2 a jednogigovou pamäťou RAM (podľa benchmarkov 968 MB). Nie je to síce nejaká vražedná herná výbava, ale čo väčšina používateľov potrebuje? Aby mu zariadenie plynule fungovalo, nereštartovalo sa niekoľkokrát za deň, aby nemusel na spustenie akejkoľvek aplikácie čakať desiatky sekúnd a pod. To všetko tento tablet skutočne spĺňa. Za viac ako týždeň sa mi ani raz nereštartoval, väčšina aplikácií (Gmail, fotoaparát, Adobe Reader atď.) sa spustila do 2-3 sekúnd. Najdlhšie, pochopiteľne, trvalo spustenie s načítaním aktualít Facebooku a podobným, na internetovom pripojení závislých aplikácií. No vždy, aj po vyčistení RAM či multitaskingu, to bolo do 4 max. 5 sekúnd. Na svoje si prídu aj milovníci hier. Tie náročnejšie stačí prepnúť do nižších nastavení. Pri teste hry Minecraft Pocket Edition 0.10.4 mojím spolutesterom a špecialistom na hry, synom Slavomírom, na serveri s cca 50 hráčmi ju tablet najskôr zvládal bez problémov, po asi 15 minútach sa síce vypla, po reštarte už fungovala v poriadku. Pri hre Modern Combat 3 tabletu trochu dochádzal dych, „štvorku“ už nezvládol.
TIP: Počas natáčania videa môžete ťuknutím na displej vytvárať fotografie.
OP3N DOTT Tablet nemá podporu SIM kariet, čo ale neprekáža. Pripojenie k internetu prostredníctvom Wi-Fi bolo bezproblémové, prakticky 24 hodín denne som mal tablet on-line na „wifine“. Na prenos súborov využijete obligátne Bluetooth alebo USB. To však nefunguje v režime veľkokapacitného úložného priestoru (Mass storage), ale len v režimoch MTP a PTP (Multimedia resp. Photo Transfer protokol). Prenos súborov z/do tabletu cez Windows prieskumníka je predsa len menej pohodlný. Úložného priestoru má tento tablet neúrekom. Na produktovej stránke je uvedených 8 GB vnútornej pamäte. V skutočnosti testovaný kus disponoval užívateľsky dostupným priestorom 9,23 GB. K tomu si prirátajte maximálne 32 GB pamäťovú kartu. Komu by to nestačilo? Miesta na hudbu, ale aj fotografie či videá neúrekom. Fotografovať môžete jedným z dvojice fotoaparátov, predným 2 Mpx, alebo zadným 5 Mpx. Predný zosníma video v HD 720p rozlíšení, zadný fotoaparát aj vo Full HD 1 080p. Počas natáčania dokázal preostrovať, tak sa pri prezeraní výsledného videa nečudujte podivným zvukom. Napriek jednoduchému menu fotoaparátov nechýba dostatok rôznorodých nastavení. Tablet ale nedisponuje LED diódou, preto videá či fotky skôr poslúžia na dokumentačné účely, než na umelecké prezentácie.
Veľmi vhod príde aj prítomnosť GPS prijímača, využiteľného nie iba pri fotení, alebo zázname videí, ale najmä v Mapách, vďaka ktorým sa môžete nechať aj navigovať. Počas jazdy však nezabudnite na internetové pripojenie (napríklad s mobilom cez Wi-Fi), keďže Google Mapy sú on-line. Alebo si nainštalujte niektorú z aplikácií s offline mapami. Po všetkom už prečítanom ste isto zvedaví, ako je na tom OP3N DOTT Tablet po stránke výdrže. Hodnotu kapacity vstavanej batérie sa ani z produktovej stránky, ani z dostupnej dokumentácie nedozviete. Podľa rôznych informácií na internete by to malo byť 4 600 mAh. Tento údaj aplikácia CPU-Z ale ani z ďaleka nepotvrdzuje vyčíslením hodnoty iba 1 704 mAh. Nech je tak, či onak, podstatné je, že výdrž batérie, a teda využiteľnosť tabletu je veľmi dobrá. Pri nonstop pripojení a synchronizácii viacerých účtov, surfovaní na internete niekoľko hodín denne, vrátane Facebooku, popri tom niekoľko hodín počúvania hudby a iných spustených aplikáciách som tablet nabíjal až každý druhý deň. Na úroveň menej ako 24 hodinovej výdrže som sa dostal len maximálnym vyťažením hrami, sťahovaním súborov z internetu, či sledovaním videí vo vyššom rozlíšení.
Podškrtnuté, spočítané! Ako som na začiatku napísal, neočakával som zázraky, dostalo sa mi prekvapenia. Za cenu do 100 € nie je na trhu veľa kvalitných, ale najmä spoľahlivých tabletov. OP3N DOTT Tablet by tento predsudok mal prekonať. Počas viac ako týždňového intenzívneho používania som skutočne nezaznamenal žiadne výrazné problémy, ako samoreštartovanie, či nutnosť manuálneho reštartu, zamŕzanie systému alebo aplikácií, s výnimkou už naozaj veľmi náročných hier. Kvalita fotoaparátov, alebo rozlíšenie displeja tiež nie je tragédiou. Účel proste svätil prostriedky. Nuž, v predvianočnom období je to jeden z horúcich kandidátov na darček najmä pre nenáročných, alebo tých, ktorí každé euro aj dvakrát „obrátia“, kým ho minú.
Ak si chcete prečítať recenziu aj OP3N DOTT smartfónu a fitness náramku, príďte na TECHBOX.sk opäť už túto nedeľu 7.12.2014.
Cena 99,99 € Rozmery 199 x 134 x 8 mm, 323 g Displej 7,87” IPS (1 024 x 768 px, 163 PPI) Hardvér Intel Atom Z2520 (dvojjadrový, 1,2 GHz, Intel Hyper-Threading, GPU PowerVR SGX 544MP2), 1 GB RAM, 9,23 GB Flash (dostupných) + microSD (do 32 GB), 5 Mpx fotoaparát (2 560 x 1 920 px, AF, Full HD video, Panoráma, Časozber), 2 Mpx (1 600 x 1 200 px) web kamera, GPS, Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n, microUSB, 3,5 mm jack, Li-Ion 4 600 mAh (?) Softvér Android 4.4.2, OP3N DOTT aplikácie (Books, Magazines, Movies, Cloud, Talk), Filmové štúdio