Výhody
- kompaktné telo
- ovládanie pomocou Wi-Fi
- veľmi dobrá obrazová kvalita
Nevýhody
- pomalšie GPS
- chýba tlačidlo ISO a WB
- málo nastavení pri ovládaní cez smartfón
Nikon D5300 je jasným nástupcom svojho predchodcu, aj keď pri detailnom porovnaní by ste asi okrem číselného označenia mali problém určiť, o ktorý model sa konkrétne jedná. D5300 je však aj napriek tomu o niečo menšia a ľahšia ako minuloročný model, čo oceníte najmä pri častom prenášaní. Jasným znakom kompaktnosti v prípade D5300 je aj to, že pribalená nabíjačka má takmer rovnaké rozmery, ako samotné telo fotoaparátu. Aby som vám ale predsa pri rozlišovaní poradil, ako rozoznať D5300 od D5200, tak je to tlačidlo režimu snímania, ktoré sa presunulo z hornej časti k bajonetu. Muselo totiž spraviť miesto pre modul GPS a Wi-Fi, ktorým je D5300 vybavená, o tom ale až neskôr.
Potešením je, že aj napriek kompaktnosti tela samotného sa fotoaparát veľmi dobre a hlavne isto drží. Grip je v tomto prípade dokonca väčší a priestrannejší, ako pri D5200 a to musím pripomenúť, že D5300 je o niekoľko milimetrov menšia, ako predchodca! Rovnako musím Nikon aj v tomto prípade iba pochváliť za spracovanie, ktoré je na veľmi dobrej úrovni. D5300 mu vďačí najmä za novú konštrukciu tela, ktoré je vytvorené ako celistvý blok. Ak ste už niekedy držali v ruke zrkadlovku od Nikonu, budete v priebehu niekoľkých minút doma. Všetky ovládacie prvky sú rýchlo a jasne prístupné. Jedinú výhradu môžem vysloviť k pomerne malému tlačidlu pre ovládanie nahrávania videa, ktoré je navyše hneď vedľa spúšte, takže sa môže stať, že ho stlačíte náhodou.
Bohužiaľ musím povedať, že Nikon sa ani v tomto prípade nepoučil a na tele D5300 aj naďalej chýbajú samostatné tlačidlá pre prístup k nastaveniam ISO a vyváženiu bielej. Jeden z týchto parametrov si síce môžete nastaviť na jediné funkčné tlačidlo, ale druhý parameter budete musieť aj naďalej nastavovať pomocou menu na displeji. Práve výklopný displej je veľkou výhodou D5300 podobne, ako v prípade predchodcu a niektorých konkurenčných modelov. V prípade D5300 je navyše väčší (D5300 – 3,2“ D5200 – 3“) Možnosť jeho vyklopenia oceníte najmä ak budete experimentovať s fotografovaním z rôznych uhlov, alebo pri natáčaní videa. Práve pri videu si môžete displej úplne preklopiť a pri natáčaní tak vidieť priamo seba.
Rovnako ako v prípade rozmiestnenia ovládacích prvkov som bol okamžite doma aj v prípade menu. To síce za tie roky postupne menilo svoju grafiku, ale logika ovládania ostáva tá istá. Pre začiatočníka môže byť menu pomerne matúce, ale na druhú stranu, ak venujete chvíľku nastaveniam v časti vlastné menu, môžete mať všetky potrebné nastavenia hneď po ruke. V prípade, že si nebudete istí niektorou z funkcií, postačí ak stlačíte tlačidlo s otáznikom a v kontextovej ponuke sa dozviete všetko potrebné. Ak nepatríte k anglicky jazykovo zdatným, Nikon D5300 vás nepoteší slovenčinou, zato si však istotne vystačíte s češtinou, ktorá je aj pre našincov stále zrozumiteľným jazykom. Keďže Nikonu D5300, na rozdiel od lepšie vybavených zrkadloviek, chýba stavový displej, zastáva túto funkciu hlavný displej, ktorý aktivujete stlačením tlačidla „i“ na zadnej strane. Následne na ňom uvidíte informačný displej známy z amatérskych zrkadloviek, ktorý môže mať dve podoby. Pre začiatočníkov má jasné grafické vyobrazenie nastavených parametrov a tí skúsenejší ocenia naopak jasné číselné vyobrazenie nastavených hodnôt.
Jednoduché menu, alebo kvalitne spracované telo nie sú ničím, ak je snímač nevydarený. Našťastie toto nie je prípad D5300, aj keď osobne som proti modernému trendu hnania sa za počtom Mpx. U podobne zameranej zrkadlovky považujem za optimálnu hodnotu niekde okolo úrovne 16 Mpx, nakoľko viac asi cieľová skupina fotografov nepotrebuje a v prípade zbytočne vysokých rozlíšení sa tak budú musieť iba popasovať s väčšou veľkosťou výsledných fotografií. Snímač v prípade tohto modelu poskytuje rozlíšenie 24,2 Mpx a oproti D5200 má jednu vlastnosť navyše, nenájdete v ňom AA filter (AA – AntiAliasing). Výsledné fotografie sú práve vďaka tomu ostrejšie, a to najmä v prípade použitia kvalitnejších objektívov. Potešením je aj procesor EXPEED štvrtej generácie, ktorý sa podpisuje na kvalite výsledných fotografií, ale aj rýchlosti ich spracovania. Veľmi dobrú robotu si odvádza aj systém ostrenia Multi-CAM 4800DX, ktorý okrem predchodcu nájdeme napríklad aj vo vybavenejšej zrkadlovke D7100. Povedať k nemu môžem len dve slová – presné a rýchle. Bohužiaľ to platí iba do momentu, kým nebudete používať režim Live View. V ňom trochu ostrenie na svojej rýchlosti a konzistentnosti stráca. Darmo, detekcia kontrastu stále nevie byť tak rýchla, ako fázová detekcia ostrenia.
f/5,3, 1/1250 s, ISO 100
Z formátov fotografií samozrejme okrem štandardného JPEG nechýba ani nekomprimovaný formát RAW (14-bit) a hodnoty citlivosti ISO je možné vyhnať až na ISO 25 600 (Hi1). Ak by som sa mal vyjadriť k obrazovej kvalite, nemôžem povedať nič iné, ako to, že je výborná! D5300 veľmi dobre zvláda aj šum a jeho redukciu postačí v menu nastaviť na hodnotu „nízka“. Rovnako je veľmi dobrý aj dynamický rozsah a v prípade potreby je samozrejme možné využiť aj režim HDR. Ako optimálnu hodnotu považujem ISO do hranice ISO 6 400, potom sa už budete musieť v posprocessingu popasovať so šumom. Začínajúcich fotografov poteší väčšie množstvo polo a automatických režimov, ktoré uľahčia fotografovanie za rôznych podmienok. Toto nie je v prípade digitálnych zrkadloviek zvykom. V prípade D5300 môžete funkciu Active D-Lightning využívať pri všetkých citlivostiach ISO, čo v prípade predchodcu nebolo možné. D-Lightning sa stará o zosvetlenie tmavých častí fotografie a najlepšie funguje v automatickom režime. Nikon D5300 si zaslúži pochvalu za vynikajúci automatický mód, ktorý väčšina začínajúcich fotografov bude hojne využívať. Aj pri jeho použití môžete dosiahnuť skutočne vydarené fotografie. Škoda len miernejšieho zeleného nádychu v prípade fotografií v interiéri, ale aj s tým si budete vedieť hravo poradiť pri následnej úprave fotografií.
f/5,6, 1/640 s, ISO 100
Nikon D5300 samozrejme okrem fotografií zvládne aj veľmi kvalitné Full HD video. Pribudol totiž režim 60p, takže D5300 nahradí aj vašu domácu kameru. Škoda len, že v maximálnej kvalite môžete natočiť len desaťminútové sekvencie. Ešte pripomeniem, že pri natáčaní videa radšej nepoužívajte priblíženie, alebo automatické ostrenie. Ak totiž nebudete mať svoju D5300 vybavenú externým mikrofónom, budete vo výslednom videu dokonale počuť všetky zvuky jednotlivých mechaník. Za samozrejmosť v tejto triede je možné považovať fotografovanie počas nahrávania videa, alebo možnosť jeho následnej editácie priamo vo fotoaparáte. Kopec zábavy si však užijete aj vďaka možnosti aplikovania filtrov na video. Mne sa napríklad veľmi pozdával režim miniatúry, ktorý rozmaže vrchnú a spodnú časť scény a celé video zrýchli. Vďaka tomu bude ulica plná áut a ľudí vyzerať ako model.
V prípade D5200 bol často kritizovaným nedostatkom chýbajúci modul GPS, ktorý sa dá využiť na jednoduchšie triedenie fotografií v počítači. Pri predstavení D5300 som sa správe o integrácii GPS potešil. Práve GPS mi však počas testu spôsobila mierne sklamanie. Jedným slovom je pomalá. Chytiť signál a následne ho udržať nie je tak jednoduché, ako som si zvykol zo smartfónov. Niekedy je nutné počkať aj päť minút, kým modul zafixuje svoju pozíciu. Samozrejme tomuto čakaniu sa dá predísť režimom zápisu GPS súradníc aj pri vypnutom fotoaparáte. Ako som sa však správne obával už pri predstavení, ak tento režim necháte zapnutý, budete mať fotoaparát spoľahlivo vybitý aj vo vypnutom stave za štyri až päť dní. Aj napriek tomu je však integrácia GPS vítanou novinkou a hodiť sa bude najmä pri fotografovaní krajiniek, kde budete hneď a jasne vedieť, kde ste danú fotografiu vytvorili.
Po sklamaní z GPS modulu ma potešila integrácia Wi-Fi modulu, ktorý využijete aj na diaľkové ovládanie zrkadlovky. Vyskúšal som si aplikáciu Nikon Wireless Mobile Utility na iOS aj na Androide a na oboch fungovala bez problémov. Ak by som jej mal niečo vytknúť, tak by to bola len chýbajúca možnosť nastavovania času uzávierky a clony, ktorá je napríklad v CSC kompakte Olympus OM-D E-M1. Pripojenie však bolo takmer vždy nadviazané v priebehu okamihu a ovládanie spúšte, ako aj následný prenos fotografie do smartfónu je otázka niekoľkých sekúnd. Tento spôsob ovládania môžete využiť aj na rýchle zdieľanie vašich fotografií na sociálnych sieťach, či na ich následnú úpravu priamo v smartfóne, alebo tablete.
Nikon D5300 je skutočne vydarenou zrkadlovkou, ktorá je priamo stvorená pre začínajúcich fotografov, ktorí ocenia najmä jednoduché ovládanie, návod v menu a množstvo poloautomatických režimov pre vytvorenie čo najlepšej fotografie za všetkých podmienok. D5300 je súčasne prvou zrkadlovkou od Nikonu, ktorá disponuje integrovaným GPS modulom a Wi-Fi. Práve GPS bude chcieť vašu trpezlivosť, ale aj napriek tomu túto inováciu vítam a D5300 môžem najmä vďaka veľmi dobrej obrazovej kvalite len odporučiť.
Cena 849,00 € (so setovým objektívom 18-55 mm VR) Rozmery 125 x 98 x 76 mm, 530 g (telo) Displej 3,2“, 1 037 tis. bodov, TFT LCD, Live View Hardvér 24,2 Mpx, DX (APS-C), max ISO 12 800 (ISO 25 600 rozšírené), procesor Expeed 4, kontinuálne snímanie 5 fps, uzávierka 1/4 000, 39-bodový AF Multi-CAM 4800DX (9 krížových), RAW (12 bit / 14 bit), JPEG, slot pre SDXC, zaostrovacia matica BriteView Clear Matte Mark VIII, hľadáčik s 95% pokrytím, meranie expozície TTL pomocou 2 016 px snímača RGB, +/- 5 EV, Full HD video (1080p, 60p, stereo zvuk, MPEG-4, H.264), microUSB, mini HDMI (typ C), 3,5 mm audio konektor vstup + výstup, batéria Li-Ion EN-EL15 1 230 mAh