Reklama

RECENZIA LG Optimus L9 II: bestseller dostal HD displej a 28 nm CPU

Dominik Fúsek

LG Optimus L9 II nás zaujal už pri predstavení. Príjemný smartfón strednej triedy s dobrou cenou, za ktorú dostanete prakticky všetky funkcie, a to na veľmi dobrej úrovni. Zostal nám tento názor aj po teste?

LG Optimus L9 II

Mne ako používateľovi phabletu sa každý smartfón zdá byť malý. Na väčšinu ľudí, ktorí o L9-dvojke budú rozmýšľať, však pravdepodobne bude pôsobiť dojmom veľkosti, čo je určite žiadaná charakteristika. Dizajn čiastočne zapadá do aktuálneho radu L Series II, čiastočne sa z neho vymedzuje. Škoda že výrobca použil na všetkých stranách lesklé plasty, ktoré sa ťažko udržujú v pohľadnom stave. Škoda tiež chýbajúceho fyzického tlačidla pod displejom, všetky tri sú dotykové. Aspoň že zostala zachovaná ich časom vyskúšaná logika – späť, domov (podržaním správca úloh) a menu. Zámok displeja je síce na pravej strane, ale má dosť nízky zdvih a niekedy je ťažké nahmatať ho. V rovnakom štýle je aj dvojtlačidlo hlasitosti na druhej strane, nad ním sa opäť nachádza tlačidlo QuickMemo, ktoré natívne spúšťa funkciu kreslenia na obrazovku, ale môžete mu priradiť aj inú funkciu. Žiaľ, nemôžete ho použiť ako spúšť fotoaparátu, hoci sa takáto funkcia doslova ponúka.

LG Optimus L9 II

Na spodnej strane sa nachádzajú hneď dva reproduktory. Teda vlastne dve mriežky, v skutočnosti je reproduktor len jeden a pod druhou sa skrýva iba mikrofón (výrobca pôvodne nachytal aj nás, vďaka patrí čitateľom za upozornenie v diskusii). Na túto triedu hrá reproduktor čisto a dostatočne hlasno. Po pripojení slúchadiel si môžete užívať technológiu Dolby Mobile. Na zadnej strane zas kraľuje vylepšený 8 Mpx fotoaparát s AF a LED bleskom. Príjemné (a prispôsobiteľné) rozhranie obsahuje množstvo nastavení, výsledky však považujem len za priemerné, problém vznikol aj pri fotení za silného slnečného svitu – bledšie objekty boli celkom rozmazané, akoby prepálené svetlom. Podstatne lepšie hodnotím video, ktoré na svoju kategóriu príjemne prekvapí už Full HD rozlíšením, k tomu však pridáva automatické aj dotykové preostrovanie, pauzu, fotenie počas videa a dokonca možnosť kedykoľvek zapnúť a vypnúť LED svetlo.

LG Optimus L9 II


Pod zadným krytom sa nachádza slot na (už môžeme povedať štandardnú) microSIM kartu a pod batériou je skrytá šachta pre microSD kartu. Batéria však trošku sklamala. Namiesto pôvodne ohlásených 2 470 mAh má „iba“ 2 150 mAh/8,2 Wh. O batérii sa teda dá povedať to isté, čo o spracovaní. Sú v poriadku, ale keby LG zapracuje o trošku viac, mohlo v oboch oblastiach získať silnú konkurenčnú výhodu.

LG Optimus L9 IILG Optimus L9 II

Tou v každom prípade bude displej. 4,7“ uhlopriečka mu dáva zaujímavosť v očiach cieľovej skupiny, IPS technológia plné pozorovacie uhly, HD rozlíšenie dokonalú jemnosť aj morálnu životnosť a napokon aj pekné farebné podanie prispieva k tomu, že displej musím pochváliť. Určite ma k tomu priviedlo aj rozsiahle a pekne spracované rozhranie LG. To poteší príjemnou grafikou s animáciami, bohatou informačnou lištou (vrátane posuvníka jasu, automatický žiaľ chýba – čo je ďalšia zbytočná chyba), spomínaným QuickMemo kreslením do screenshotov, priehľadnými miniaplikáciami QuickSlide a množstvom doplnených programov. Ich zoznam nájdete v tabuľke na konci, z najzaujímavejších spomeňme DLNA zdieľanie, univerzálne diaľkové ovládanie televízora (pravdepodobne cez infraport), SOS funkcie, prehliadač dokumentov, poznámky, režim hosťa/dieťaťa a množstvo ďalších. Opäť nechýba praktická funkcia sledovania očí (ak sa na displej pozeráte, nikdy nezhasne), naopak sa na prístroj nedostala informačná dióda.

LG Optimus L9 IILG Optimus L9 II

Objem nadstavby sa žiaľ prejavuje na dostupnej operačnej pamäti. Z 1 GB vám zostáva bežne k dispozícii 220-300 MB, maximum je asi 380 MB. Ide o plne akceptovateľné hodnoty, žiaľ v budúcnosti sa asi stanú najslabším článkom. Úložisko má v čistom veľmi slušných 3,9 GB, okrem toho je k dispozícii microSD slot. Ako procesor LG zvolilo slušný Snapdragon 400, konkrétne dvojjadrový 1,4 GHz model MSM 8230. Nejde o nižšie taktovanú verziu napríklad z phabletu Galaxy Mega 6.3, skôr o pretaktovanú verziu toho, čo nájdete napríklad v Xperii L. Ide teda o priemerný a cenovej hladine primeraný procesor s jadrami Krait 200, ktorý však väčšinu konkurentov poráža efektívnejším 28 nm výrobným procesom. Grafika Adreno 305 zas zabezpečuje, že si bez problémov zahráte aj HD hry. Celkovo získal Optimus L9 II v Quadrante približne 5 100 bodov, v AnTuTu 14 000 (test stability potvrdil minimálne zahrievanie) a 3 684 bodov v 3D Marku Ice Storm Unlimited. Na strednú triedu slušné hodnoty, praktické skúsenosti tiež nepriniesli ani náznak nedostatku výkonu.

LG Optimus L9 IILG Optimus L9 II

V spánku aj pri bežnej jednoduchej činnosti je čipset veľmi úsporný a z 2 150 mAh batérie ťahá energiu veľmi pomaly. Webový test však žiadne prevratné hodnoty nepriniesol – pri štvrtinovom jase vychádza výdrž na pomerne slabé štyri hodiny, CSR Racing si s vami LG pri polovičnom jase zahrá takmer navlas rovnako dlho, čo je pozoruhodné. V každom prípade, batéria mohla byť väčšia, pôvodne avizovaných 2 470 mAh by sme ocenili viac.

LG Optimus L9 II

LG Optimus L9 II nie je dokonalý, ale ako celok napriek svojim malým chybičkám pôsobí veľmi príjemne. Za cenu v e-shopoch okolo 240 € je to výborná kúpa a aktuálny favorit strednej triedy.

Hodnotenie: 4,5/5

Cena: 269 €

+ plná výbava, HD displej, 28 nm čipset
– pamäť RAM a batéria mohli byť väčšie, lesklé spracovanie, chýba fyzické tlačidlo pod displejom

LG Optimus L9 II

Rozmery 124 x 66,5 x 9 mm, 120 g Displej 4,7“ True HD IPS (720 x 1 280 px, 312 PPI) Hardvér Qualcomm Snapdragon 400 MSM8230 (2 jadrá Krait 200 1,4 GHz, GPU Adreno 305, 28 nm), 1 GB RAM, 3,9 GB Flash + microSDHC, HSPA+, Wi-Fi, Bluetooth 4.0 LE, GPS, Dolby Mobile mono reproduktor, 8 Mpx (AF, LED, HDR, Full HD video)/1,3 Mpx fotoaparát, Li-Ion 2 150 mAh Softvér Android 4.1.2 + nadstavba LG, QuickMemo, Qslide Apps, LG Backup, Polaris Viewer 4, QuickRemote, QuickTranslator, RomoteCall Service, Režim hosťa, Safety Care, Smart Share, LG World, Správca aplikácií, Správca súborov, Správca úloh


Foto: TECHBOX

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.