Reklama

RECENZIA Lenovo Yoga Tablet 2 Pro s projektorom!

Dominik Fúsek

Lenovo a ASUS sú dvoma lídrami, pokiaľ ide o nápady s novými konštrukciami počítačov. Človek by si povedal, že po toľkých hybridoch už ho nemôže nič prekvapiť. Lenovo však vzalo svoj tablet s valčekom a stojanom, natiahlo ho na 13 palcov a do valčeka ešte integrovalo aj projektor! Samsung Galaxy Beam či videokamery a kompaktné fotoaparáty tak už nie sú jedinými prístrojmi, z ktorých si obrovský obraz spravíte kdekoľvek.

Lenovo Yoga Tablet 2 Pro

Ak vytiahnete z tašky Lenovo Yoga Tablet 2 Pro, zaručene strhnete na seba všetky pohľady. V mojom prípade boli vždy nasledované otázkou „to čo je?“ Odpovedal som že tablet, akurát trochu špecifický. A to veru je. Už len veľkosť 13,3“ je pre väčšinu ľudí nevídaným javom. A treba povedať, že právom. Používať totiž takúto dosku nie je dvakrát pohodlné, v ruke ten takmer kilogram dlho v pohodlí neudržíte. Veľký displej v kombinácii s dotykovým ovládaním tiež znamená skrátenie pozorovacej vzdialenosti výrazne pod odporúčanú, čo sa po dlhšom čase môže prejaviť väčšou únavou očí.

Lenovo Yoga Tablet 2 Pro

Lenovo však zapracovalo jedno vylepšenie, ktoré aspoň časť nevýhod gigantického tabletu eliminuje – hliníkový výklopný stojan. Nie je síce dokonalý, najmä sa vám ho nepodarí zaklapnúť vždy na prvý raz a pri držaní na kolenách sa zvykne uvoľňovať. Tabletu však dáva mnoho praktických polôh – okrem malého sklonu takmer rovnobežne so stolom a klasického státia na podstavci je zaujímavá najmä možnosť zavesenia na stenu, pokojne aj na klinec. A samozrejme si môžete prispôsobiť polohu v pomerne veľkom rozsahu – minimálne nový exemplár mal dostatočne tuhý kĺb stojanu, takže vybraný uhol držal.

Lenovo Yoga Tablet 2 Pro

Ďalšou nevšednou konštrukčnou záležitosťou je spodný valček. Ten dal predchádzajúcim generáciám tabletu silnú batériu, čo platí aj v prípade tohto modelu. Ľavá strana valčeku skrýva zámok displeja – ja som ho hľadal asi tri minúty 🙂 Tlačidlo je obtiahnuté efektnou kruhovou informačnou diódou, ktorá pri nabíjaní pulzuje.

Lenovo Yoga Tablet 2 Pro

Testovaný tablet však valček využil ešte lepšie. Integruje totiž v ňom sľubné reproduktory značky JBL. Dva 1,5 W kúsky smerujú vpredu priamo na používateľa a vzadu má mriežku dokonca 5 W subwoofer! Najväčší problém je však práve v tom, že od 8 W reproduktorov v tablete čakáte brutálny zážitok. Ten sa však nedostaví. Keď sa nejaký čas pohráte s ekvalizérom v aplikácii Dolby, sústava bude hrať obstojne a dostatočne nahlas, začujete aj určité basy. Priestorový efekt sa vďaka dvom reproduktorom vpredu tiež dostaví. Ale popravde, nie je to nič mimoriadne. Smartfóny od HTC hrajú čistejšie a myslím že aj priemerné 13“ Ultrabooky hlasnejšie, možno aj lepšie. Takže problém robia hlavne očakávania, ktoré výrobca síce dokáže vzbudiť, ale už nie naplniť.

Lenovo Yoga Tablet 2 Pro

Reproduktormi však potenciál valčeka stále nie je vyčerpaný. V jeho pravej strane sa totiž nachádza projektor! Áno, ešte menej tradičná záležitosť. Tým, čo majú lepšiu fantáziu, už sa určite vynára predstava sledovania filmu na strope pri ležaní, prezeranie fotiek na chate či dokonca núdzová záchrana prezentácie v prípade technických problémov. Áno, nie je nad to mať vždy poruke 50“ obraz, aj keď 13“ tablet poruke vždy nemáte. V úplnej tme (teda večer alebo v noci, zatemnenie počas dňa nestačí) je projektor vhodný na sledovanie videa či prezeranie fotiek – pokiaľ po niečom takom túžite, ale technológia vám to doteraz neumožnila, jasajte. Lenže možnosti miniatúrneho pikoprojektora sú značne obmedzené. Jeho oficiálne parametre som nenašiel, neoficiálne hovoria o rozlíšení 854 x 480 pixlov a svietivosti 40-50 lúmenov. Na základe mojich skromných skúseností (s malými i veľkými projektormi) môžem potvrdiť, že zodpovedajú realite.

Lenovo Yoga Tablet 2 Pro

O obmedzeniach v otázkach jasu už sme hovorili, s ostrosťou to však nie je o nič lepšie. Na zaostrenie slúži malý posuvný volič, ktorý bol na novom testovacom kuse veľmi necitlivý, ale myslím, že časom sa vybehá. V každom prípade ani po problematickom nastavení nie je obraz dostatočne ostrý na to, aby ste mohli z projekcie čítať text, hoc len titulky k filmu. Projekcia naozaj postačí len na fotografie a video v štandardnom rozlíšení. Viac od tejto, akokoľvek pokrokovej, technológie nečakajte.

Lenovo Yoga Tablet 2 Pro

Aspoň že softvér výrobca zvládol – nájdete tu špeciálnu aplikáciu združujúcu multimédiá aj nastavenia projekcie, automatickú i manuálnu korekciu lichobežníkového skreslenia, možnosť nastavenia farieb a jasu (iný ako maximálny však nepripadá do úvahy) i možnosť zhasínať displej – buď po časovom limite, alebo jednoducho vypínačom, pričom projekcia pokračuje. Keďže však displej zostáva jediným ovládačom, pri každom dotyku sa automaticky rozsvieti. Počas núdzovej prezentácie potešia praktické kresliace nástroje.

Lenovo Yoga Tablet 2 Pro

Keď už sme načali displej, tak ho aj dokončime. O jeho uhlopriečke už som sa vyjadril – pre veľkú väčšinu ľudí je to zbytočne veľa. IPS panel však kreslí nádherné farby v plných pozorovacích uhloch a rozlíšenie QHD znamená 220 PPI, čo je na tejto ploche ideálna jemnosť. Áno, QHD má zmysel až na takto veľkom tablete, na bežných smartfónoch určite nie. Lesklý displej už som si na dotykových zariadeniach kritizovať odvykol, ale stojan a ďalšie nadštandardné nápady výrobcu ma prinútili zamyslieť sa, či by tu nemohla byť antireflexná vrstva. Mohla, ale nie je…

Lenovo Yoga Tablet 2 Pro

Displej sa vám bude páčiť aj vďaka vyfarbenej nadstavbe výrobcu. Lenovo akoby nasledovalo príklad Huaweiu, a treba povedať dobrý príklad. Softvér výrobcu totiž zďaleka nie je iba o farbičkách, ale je tu množstvo aspoň potenciálne užitočných aplikácií a vylepšení. Lišty sú v podstate až tri – horná je klasická informačná s notifikáciami, spodná združuje skratky nastavení (vrátane fotoaparátu, jasu, projektora či vylepšenia zvuku Dolby), tretia spúšťa aplikácie v režime viacerých okien. Podporovaných programov síce nie je veľa, ale zídu sa – zvlášť keď si môžete ľubovoľne prispôsobiť veľkosť a pozíciu ich okna.

Lenovo Yoga Tablet 2 Pro

A nadšenecké funkcie pokračujú – mne najviac ulahodila možnosť brániť akejkoľvek aplikácii v behu počas spánku tabletu. Samovybíjanie by sa tak stalo neznámym javom. Iste, v prípade obrovského tabletu s 9 600 mAh batériou to nie je žiadny problém, ale v smartfónoch by táto funkcia urobila divy a je dobré, že sa rozširuje.

Lenovo Yoga Tablet 2 Pro

Žiaľ softvér nie je dokonalý. Nič podstatné síce nechýba, ale výrobca podľa mojich skúseností nedotiahol úplne do konca optimalizáciu. Vzhľadom na kombináciu nadštandardného štvorjadrového procesora Intel Atom (a to ešte z najnovšej 22 nm generácie), 2 GB RAM (voľná bežne 900-1200 MB s možnosťou prečistenia priamo v správcovi) a 24,9 GB pamäte (dokonca rozšíriteľnej) som čakal svižnejšie reakcie. Pri bežných činnostiach nie sú nijak obmedzujúce, ale preberanie zo spánku a najmä prepínanie aplikácií v správcovi úloh trvajú nezvykle dlho. Raz mi tablet dokonca zamrzol, zhasol a nechcel sa za žiadnu cenu zapnúť. Presvedčil ho až prísun energie z nabíjačky (samozrejme vybitý nebol, mal 85 %). Bug pri písaní v mojom obľúbenom MemoWidgete už nepočítam, ten sa vyskytuje na viacerých nových zariadeniach.

Lenovo Yoga Tablet 2 Pro

Aký teda výkon je? Nadpriemerný. V AnTuTu 33 700 bodov, v 3DMarku ISU 16 700 bodov. 720p režim tohto testu prebehol s výsledkom „Maxed Out“, na takto veľkom a jemnom displeji však už HD obsah vyzerá zle. Full HD už bolo lepšie a výkon ešte prijateľný. Problém je však v tom, že tablet má reálne ešte 1,78-krát viac pixlov a na to už dosť pary nedodá. QHD obsahu, najmä hier zatiaľ veľa nie je, ale myslím že výrobca mohol použiť graficky výkonnejší čipset. Nedostatok grafického výkonu sa prejavuje napríklad pri prezeraní fotografií (a pokojne aj screenshotov) v QHD a vyššom rozlíšení – trvá jednu až tri sekundy, kým sa v nich vykreslia detaily. Aj na tomto by teoreticky mohol výrobca zapracovať v rámci aktualizácie systému. Aspoň že vďaka 22 nm výrobnému procesu nepredstavuje žiadny veľký problém zahrievanie – vo veľkom tablete sa teplo stratí.

Lenovo Yoga Tablet 2 Pro

Tablet dostal aj dva fotoaparáty. Zadný má dokonca 8 Mpx a výbornú svetelnosť f/2,2. Keby bol v smartfóne, určite by podával dôstojné výsledky, ale povedzme si na rovinu, fotiť kilovým tabletom bez akejkoľvek stabilizácie je… bez komentára. Aspoň keď ohromíte známych mega tabletom, rozosmejete ich fotoaparátom s možno najväčším hľadáčikom na svete. S výsledkami ich ale napriek obstojnému senzoru a množstvu nastavení na zadok neposadíte. To skôr už využijete 1,6 Mpx webkameru – možno mal výrobca investovať skôr do nej. Keď už hovoríme o hardvérových drobnostiach, funkcia USB on the Go funguje. Pri 13“ tablete by už sa dalo uvažovať aj o klasickom veľkom USB porte, možno sa objaví v ďalšej generácii. A možno len treba počkať na USB typu C.

Lenovo Yoga Tablet 2 Pro

Nakoniec sa pozrime na batériu. Charakter tabletu s projektorom si vyžiadal niekoľko meraní, predpoklady mal veľký 9 600 mAh článok dobré. Klasický webový test (Wi-Fi, polovičný jas, bez úsporných funkcií) skončil s hodnotou 6 hodín 27 minút. Ak si na tablete nastavíte minimálny jas a priateľom budete na projektore (ten bude samozrejme na maxime) premietať fotografie, čakajte zhruba 4 hodiny 45 minút. Pokiaľ budete pri rovnakom scenári potrebovať polovičný jas displeja, výdrž sa skráti na 3 hodiny 40 minút. Vplyv displeja je preto zjavný, takže počas prehrávania videa či filmu jednoznačne oceníte možnosť vypnúť ho. V takomto prípade čakajte výdrž na úrovni 4 hodín. V obrovskom tablete samozrejme ešte výraznejšie funguje „tabletový zákon výdrže“, teda výrazný kontrast medzi výdržou počas aktivity a počas spánku. Ak tablet nepoužívate, nečakajte takmer žiadny úbytok energie, a to nemusíte ani siahnuť po zákazoch spúšťania aplikácií. Na druhej strane nechápem, ako výrobca prišiel na tých 15 hodín, ktoré udáva.

Lenovo Yoga Tablet 2 Pro

Revolučné produkty majú väčšinou extrémny údel. Buď sa ľahko ujmú a začne ich kopírovať aj konkurencia, alebo hneď v prvej generácii skončia na prepadlisku dejín. Lenovo Yoga Tablet 2 Pro si zaslúži uznanie za konštrukciu s valčekom a stojanom, na druhej strane nevidím veľký zmysel 13,3“ tabletu, výkon či vyladenie systému majú rezervy a pikoprojektor je použiteľný len na núdzové účely. Či dokáže nevýhody kompenzovať atraktívna cena je otázne. Yoga Tablet 2 Pro by si zaslúžil druhú generáciu s menším displejom a najmä lepším HD projektorom, aj keď ideálne to ani potom nebude – zákony optiky sú neúprosné a veľký filmový projektor do pár milimetrového strojčeka integrovať nedokážeme. Napriek tomu musím uznať, že ak chcete niečo moderné a inovatívne, tak tento tablet sa za cenu 509 € určite oplatí a kúpu neoľutujete.

Lenovo Yoga Tablet 2 Pro

Hodnotenie 3,5/5

+ množstvo inovatívnych riešení, najmä stojan a projektor, reproduktory

– nevyladenosť, nižší grafický výkon, otázny zmysel obrovského tabletu, výrazné obmedzenia projektora

Lenovo Yoga Tablet 2 Pro

Cena 509,00 € Rozmery 333 x 223 x 3,7-12,6 mm, 950 g Displej 13,3“ IPS (2 560 x 1 440 px, 220 PPI) Hardvér Intel Atom Z3745 (štvorjadrový 1,33-1,86 GHz, GPU Intel HD Graphics, 22 nm Bay Trail-T), 2 GB RAM, 24,9 GB Flash + microSDXC, Wi-Fi, Bluetooth 4.0, 2 x 1,5 W reproduktory JBL + 5 W subwoofer, projektor, 8/1,6 Mpx fotoaparáty, Li-Ion 9 600 mAh Softvér Android 4.4.2, Kingsoft Office, Projection, Security HD, SYNCit HD, SHAREit, CLONEit, Dolby audio, Lenovo eFrame, prehliadač súborov, Lenovo Sketchpad, Route 66

Foto: TECHBOX

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.