Koniec minulého roku by sa dal označiť aj za „boom“ rozličných hybridných zariadení. Na scéne sú preto rôzne „mobilo-tablety“, „tableto-displeje“ a samozrejme „tableto-notebooky“ či v našom prípade „tableto-ultrabooky“. Nami testovaný ThinkPad Twist je tak akýmsi krížencom notebookov radu ThinkPad Edge a modelu Yoga.
Po stránke dizajnu sa v S230-tke spája známe s niečím novým. Celková koncepcia je totiž zjavne prebraná z iných modelov radu ThinkPad Edge. Vzhľadom k tomu, že novinka používa aj ako „tablet“ výrobca predsa len pozmenil niekoľko detailov. Medzi ne patrí samozrejme umiestnenie ovládania hlasitosti či tlačidla zapínania prístroja na rám dotykového displeja. Tieto prvky sú tak dostupné aj v tabletovom móde. Zaujímal ma však hlavne samotný kĺb displeja. Jeho pevnosť je dobrá, no otáča sa iba do jednej strany. Celkovo však technické spracovanie hodnotím pozitívne. Oceňujem totiž hlavne príjemný povrch klávesnice a priestoru okolo nej.
ThinkPad Twist však nevyniká iba svojou konštrukciou s otočným dotykovým displejom. Do jeho pomerne malých rozmerov boli osadené pekne výkonné súčiastky. Dvojjadrový procesor z rodiny Core i7 či 8 GB pamäte RAM je doprevádzaných 128 GB SSD diskom. Pri práci zo systémom tak len zriedka pocítite nedostatok výkonu. Takisto ovládanie dotykom je pohodlné a plynulé. Na tom sa podpísal aj kvalitný 12,5“ displej s 5-bodovým dotykovým ovládaním, ktorého kryciu vrstvu tvorí sklo Gorilla Glass. Jedinú chybu osobne opäť vidím v lesklom prevedení displeja. Odlesky sú však v tomto prípade spôsobené práve kvôli použitiu Gorilla Glass, ktoré v mnohých prípadoch odráža viac ako lesklý displej. Nuž, aj to je daň za odolný displej. Odtlačky prstov boli totiž na tomto displeji až prehnane viditeľné. Pri dlhšom používaní prístroja ako tabletu mi takisto trochu chýbalo akési uchytenie displeja na svojom mieste. Displej totiž nemá žiaden mechanický zámok ani magnetické prichytenie a kĺb ho nedrží tak pevne aby bez problémov držal v „zatvorenej“ polohe. Na druhej strane výrobca osadil aspoň 2 malé výstupky, ktoré zabraňujú otáčaniu displeja do strán.
Operačným systémom je aj u Twistu Windows 8. Lenovo však do tohto modelu doinštalovalo aj niekoľko svojich vlastných aplikácií, obľúbil som si napríklad aplikáciu pre nastavenia funkcií prístroja či informačné centrum. Na ovládanie prístroja som používal opäť kombináciu trackpointu, klávesnice a dotykov ktorá sa ukázala pre mňa ako najefektívnejšia. Veľké ikony a často nepraktické rolovanie myšou totiž priamo nabádali ku klikaniu do displeja.
Zážitky z používania: Musím priznať, že súčasnú situáciu výrobcom notebookov a ultrabookov naozaj nezávidím. Windows 8 ich totiž prinútil robiť naozaj zvláštne typy zariadení. Windows 8 som na Twiste používal niekoľko dní a v podstate sa dá používať rovnako ako Windows 7 v „desktop“ režime. Až na chýbajúce tlačidlo štart sa tu mnoho rozdielov naozaj nedá pozorovať. Problém však je práve nové užívateľské prostredie bývalého štartu, prípadne nový prístup k nastaveniam, sieťam a vypínaniu. Tu som už podvedome „stláčal“ obrazovku, aj keď som dovtedy pohodlne robil s klávesnicou a trackpointom a nič mi nechýbalo. Preto mám pocit, že dotyková plocha je v podstate len málo využitá. Twist sa síce dá ovládať ako tablet, no pri jeho hmotnosti a výdrži to nie je úplne ideálne. Zato slúži perfektne ako notebook, no bez dotykovej obrazovky je ovládanie niektorých prvkov nových Windows naozaj také malé utrpenie. Mal som tak pocit, že dotyková plocha tak je viac menej z nutnosti operačného systému. Pokiaľ som skúsil na Twiste používať niektorú z distribúcií Linuxu (Lenovo našťastie dovoľuje v BIOS-e vypnúť obmedzenie kvôli ktorému nenainštalujete iný OS než Windows 8) tak som dokázal prístroj používať ako moderný Ultrabook a dotykovú plochu som nemusel použiť ani raz (aj keď fungovala aj pod Linuxom).
S230-ka má podobne ako mnoho nových modelov vstavanú batériu, čo je vec, ktorú ja osobne vidím iba veľmi nerád, no je to trendom poslednej doby. Podstatné je, že výdrž batérie dosahuje od troch do štyroch hodín používania, čo považujem za zdravé minimum. Aj tak pri hmotnosti na hranici 1,5 kg sa nedá prístroj dlhodobo držať v ruke väčšiny z nás. Teším sa však z tichého chladenia a celkovo nízkych teplôt prístroja.
Lenovo ThinkPad S230u je jedným z prvých krížencov notebooku a tabletu s OS Windows 8. Pri jeho koncovej cene prevyšujúcej 1 000 € sa určite nejeden z vás poriadne rozmyslí či si ho zaobstará, alebo nie. Dôvodov na kúpu však nie je málo. Kvalitné materiály, zaujímavé aplikácie a špičkový výkon sú iba niektoré z nich. Či sa vám však zapáči „kombinované“ ovládanie displeja je už otázkou na každého z vás.
Hodnotenie 4/5
Cena: 1 200 €
+ výkon, množstvo portov, Gorilla Glass
– nižšia výdrž batérie, vyššia cena, lesklý displej
Rozmery 313 x 236 x 20 mm, 1,58 kg Displej 12,5“ 1 366 x 768 px, LED podsvietenie, dotykový Hardvér Intel Core i7-3517U 1,9 GHz (2 jadrá/4 vlákna, 4 MB cache, 3 GHz Turbo), Intel HD Graphics 4000, 8 GB DDR3 RAM, 128 GB SSD, Wi-Fi b/g/n, Bluetooth 4.0, WWAN, 720p webkamera, 2x USB 3.0, mini HDMI, mini DisplayPort, LAN, 3,5 mm jack (slúchadlá/mikrofón), čítačka pamäťových kariet SDXC, stereo reproduktory (2W), 4-článková batéria 42,4 Wh. Softvér OS Windows 8 64-bit