Reklama

Lenovo A7000: najvýhodnejší mobil súčasnosti, takmer...

Dominik Fúsek
69 %
Predstavte si malý phablet s 5,5“ HD displejom, osemjadrovým procesorom, 2 GB RAM, šikovnými funkciami, slušným fotoaparátom a unikátnou technológiou vylepšenia zvuku. Koľko by ste zaň dali? 300 eur? 250? Donedávna možno áno.

Výhody

  • perfektná cena
  • displej
  • výkon

Nevýhody

  • viacero bugov
  • chyby technológie Dolby Atmos a nemožnosť jej reálneho vypnutia

Lenovo však modelu A7000 nastavilo ak nie agresívnu, tak rovno „kamikadze“ cenovku. Za 169 € nemá konkurenta. Samozrejme za predpokladu, že nenesie nejakú skrytú vadu. Jej prípadné odhalenie bolo cieľom tejto recenzie.

Lenovo A7000

Dizajnovo je A7000-ka pomerne nudná, ale zároveň uhladená, konzervatívna. 5,5“ uhlopriečka displeja ju robí jedným z väčších smartfónov dnešnej doby. Z teoretického hľadiska je veľkosť jedinou prekážkou, ktorá by mohla zabrániť masovému úspechu tohto extrémne výhodného prístroja. K praktickému hľadisku neskôr…

Lenovo A7000

Pochváliť musím pomerne malý rámik displeja, v tejto triede to nebýva zvykom. Lenovo ako už zabehnutý výrobca dobre chápe nutnosť umiestnenia zámku displeja v pravej stene. Experimentoval aj s umiestnením reproduktora, v hornej časti zadného krytu ho pri bežných situáciách nezakryjete.

Lenovo A7000

Naopak, zvyknúť si musíte na umiestnenie fotoaparátu v rohu. Pri klasickom „fotografickom“ držaní s ukazovákmi navrchu prekrývanie reálne hrozí.

Lenovo A7000

MicroUSB konektor zvláda bez problémov funkciu OTG, žiaľ kábel (či už nabíjací USB alebo OTG redukcia) v nej nedrží celkom pevne a pri pohnutí sa ľahko vytiahne. Na to pozor najmä v prípade pripájania USB kľúča, jeho životnosti to dvakrát nepomôže.

Pri rozbaľovaní, ktoré sme pre vás aj nahrali, poteší jednoduché plastové puzdro a ochranná fólia v cene. Osobne by som toto puzdro/kryt doplnil zasúvacím koženým puzdrom.

Lenovo A7000

Pod zadným krytom poteší dvojica slotov na microSIM karty (jeden s podporou LTE) a ďalší na microSD, i keď podporovaná kapacita 32 GB môže byť pre niekoho obmedzujúca. Vnútorná pamäť ponúka používateľovi približne 3,5 GB. Viac miesta môžete uvoľniť odinštalovaním niektorých aplikácií pridaných výrobcom – napríklad hier. Nie všetkého sa však takto zbavíte. Na svoje vlastné aplikácie je výrobca príliš hrdý na to, aby vám to dovolil.

Lenovo A7000

Lenovo A7000 sa chváli technológiou Dolby Atmos, ktorú má ako prvý na trhu. Niečo veľmi podobné som dávnejšie testoval na tablete – ak si dobre spomínam, bol tiež značky Lenovo, takže tu výrobca pravdepodobne má na mysli prvenstvo medzi smartfónmi.

Lenovo A7000

Musím priznať, že som nemal žiadne očakávania, no aplikácia ma aj tak sklamala. Zadný reproduktor, na to že je jeden a vzadu, hrá nádherne čisto a dosť hlasno, i keď nižšie hlasitosti by mohli byť lepšie odstupňované – reproduktor nedokáže hrať potichu.

Lenovo A7000

Po pripojení 2.1-kanálových reproduktorov však prišlo nepríjemné prekvapenie – výrazný šum. Neviem v čom je chyba, môžem vylúčiť príčinu na strane reproduktorov i vplyv niektorých možných rušení (Wi-Fi, nabíjačka). Stíšenie šumu pár sekúnd po tom, ako prístroj prestal prehrávať zvuky, je však veľavravné.

Lenovo A7000

Našťastie, v slúchadlách som nič také nezaznamenal. Po ich pripojení som sa teda konečne mohol pohrať s ekvalizérom Dolby Atmos, ktorý má štyri prednastavené režimy (Hudba, Film, Hlas, Hra), v rámci každého tri dynamické predvoľby (Otvorené, Bohaté, Zaostrené) a okrem toho možnosť zapínať virtuálny priestorový zvuk, posilnenie hlasu alebo regulátor hlasitosti. Nechýba pomerne jednoduchý 5-pásmový manuálny ekvalizér. Kombinácia hudba+slúchadlá je, zdá sa, pre Dolby Atmos najlepšia, i keď, bežný používateľ tento softvér na kvalitný zážitok v slúchadlách nepotrebuje.

Lenovo A7000Lenovo A7000

Žiaľ, sú tu aj negatíva. Napríklad v hre Hill Climb Racing narobil Dolby riadnu galibu. Zvuk motora vozidla stíšil takmer na nepočuteľnú úroveň a „cinkanie“ pri zbieraní zosilnil na neznesiteľnú úroveň. V slúchadlách to bolo na infarkt.

Lenovo A7000

Žiaľ, potvrdila sa tým moja skúsenosť z istého „hudobného“ notebooku. Ani tu sa nedá „vylepšenie“ zvuku reálne vypnúť. Keď Dolby Atoms nastavíte na manuálny režim, alebo pokojne aj stlačíte „hlavný vypínač“ v aplikácii, A7000-ka nehrá ako bežný smartfón bez Dolby. Naopak, zvuk je stále veľmi deformovaný. Výrobca by mal čo najskôr zapracovať na oprave, aspoň do tej miery, čo sa softvérom opraviť dá. Začínam sa báť čohokoľvek, čo disponuje vylepšeným zvukom…

Lenovo A7000

Aspoň že fotoaparát nesklamal. Rozlíšenie 8 Mpx (6 Mpx v 16:9) mu síce neumožňuje zachytiť toľko detailov, ako zvládajú moderné fotomobily, ale ostrosť je v rámci možnosti výborná a farebná vernosť za dobrého svetla tiež, aspoň teda väčšinou. Za horšieho svetla už je to bieda.

Lenovo A7000

Vo videu poteší rýchle preostrovanie, pauza, fotenie, prepínanie svetla a dobrá zvuková stopa. V nastaveniach fotoaparátu nájdete nad štandard najmä viacero scén. Škoda chýbajúcej aspoň elektronickej stabilizácie.

Lenovo A7000

Celkovo fotoaparát viac-menej zodpovedá svojej triede. Za podobné peniaze síce kúpite aj niečo s lepším 13 Mpx snímačom, ale len za cenu výrazného zhoršenia ostatných parametrov smartfónu.

Lenovo A7000

Fotografie dobre vyzerajú aj na 5,5“ IPS HD displeji. Nenechajte sa oklamať marketingom, 267 PPI nie je vôbec málo, obraz je ostrý a pekný. Neostré sú akurát karty niektorých aplikácií v správcovi úloh, ale to je buď ich chyba, alebo nedoladenosť systému. Každopádne je to malý problém, ktorý vyriešia aktualizácie.

Lenovo A7000Lenovo A7000

V správcovi poteší možnosť „zamknúť“ aplikáciu proti hromadnému ukončeniu i možnosť jedným dotykom ukončiť všetko a prečistiť nadštandardnú 2 GB RAM-ku. Jej voľná kapacita sa pohybuje od 900 do 1 200 MB, krátko po reštarte prekonala dokonca 1 400 MB. Spomeňme, že značná časť priamych konkurentov má k dispozícii iba 1 GB RAM a z nej typicky okolo 300 MB. Napriek veľkej pamäti nebolo vždy prepínanie aplikácií rýchle, ale to ľahko prepáčime pri pohľade na cenu.

Lenovo A7000Lenovo A7000

O výkon prístroja sa okrem nadštandardnej pamäte stará aj osemjadrový 1,5 GHz procesor. Ešte pred rokom som MediaTek považoval za výrobcu-začiatočníka, v aktuálnej generácii procesorov však veľmi pokročil. Osemjadro je viac než dvojnásobne výkonnejšie ako priamy konkurent od Qualcommu (Snapdragon 410) a má výbornú grafiku Mali-T760MP2, ktorá si na HD displeji poradí s akoukoľvek hrou. Výkonovú rezervu má značnú.

Lenovo A7000Lenovo A7000

Grafický výkon ohodnotil benchmark 3DMark IceStorm Unlimited na 9 200 bodov. Vzhľadom na displej je však najaktuálnejší základný 720p režim. V ňom Lenovo získalo najlepšie hodnotenie – Maxed out. AnTuTu tiež dopadol skvele, 42 800 bodov prekonáva aj minuloročný Samsung Galaxy S5! Vzhľadom na výkon je výborné aj hodnotenie stability a zahrievania, a to test prebiehal v plastovom kryte a počas horúceho letného dňa. Akurát GPS modulom MediaTek ešte stále za Qualcommom poriadne zaostáva. Lenovo sa „našlo“ za 2 minúty, aj to iba pomocou 9 satelitov. Qualcomm zvykne chytať 20 aj viac satelitov, často za polovičný čas.

Lenovo A7000Lenovo A7000

Žiaľ, napriek vysokému výkonu nie všetko šliapalo ako hodinky. Najmä pri surfovaní na webe, konkrétne pri otváraní viacerých kariet Chrome naraz na pozadí, sa zvykol prístroj na chvíľku zaseknúť, prípadne Chrome minimalizoval. V jednom prípade zároveň došlo k výpadku Wi-Fi a neschopnosti opäť sa na sieť pripojiť, to sa podarilo až po reštarte. Takisto som spozoroval jemné trhanie pri posúvaní webstránky. V hrách sa trhanie ani nestabilita nepotvrdili.

Lenovo A7000Lenovo A7000

Na konci testu sa mi podarilo Chrome aktualizovať a krátko vyskúšať novú verziu. Žiadne chyby sa neopakovali. Ďalší bug som však zaznamenal pri používaní môjho obľúbeného MemoWidgetu. Raz sa po zvolení „apply“ síce uložili zmeny a aplikácia sa zatvorila, no klávesnica systému ostala vysunutá a nad ňou zostala biela plocha. Aj toto verím bude vyladené.

Lenovo A7000

Klávesnica Androidu 5.0 sa mi najskôr nepáčila – je síce usporiadaná klasicky a na veľkom displeji sa píše dobre, ale podľa mňa Google nemal ísť za dizajnom za každú cenu. Rámčeky písmen by mi dali väčšiu istotu pri písaní. Takisto chýba číselný rad, ktorý sa na phablete vyslovene pýta. Napokon som ale musel konštatovať, že veľa preklepov nerobím.

Lenovo A7000Lenovo A7000

Výrobca v systéme upravil viacero pasáží – ako je napokon o ňom známe. Môžete sa tešiť na viacero správcov a detailnejšie nastavenia. Poteší aj užitočný správca prístupových práv aplikácií, čo bude inak novinka až v ďalšej generácii OS Android M.

Lenovo A7000Lenovo A7000

V lište skratiek nájdete okrem iného aj svietidlo. K skratkám sa dostanete dvojitým stiahnutím lišty, prvýkrát sa zobrazia len notifikácie. Žiaľ, až v lište skratiek sa dozviete percento nabitia batérie, trvalé zobrazenie chýba, čo považujem za krok späť. Aspoň som ho teda nikde nenašiel.

Lenovo A7000

Webový test výdrže batérie bol kvôli galibe s prehliadačom trochu problematický, navyše vrátil podozrivo nízku hodnotu. S 50% jasom displeja a vypnutými úspornými funkciami som vypočítal výdrž na iba 2 hodiny 47 minút. To bolo ešte so staršou, zle fungujúcou verziou Chrome a častým zasekávaním. Nová aplikácia predĺžila výdrž za rovnakých podmienok na 7 hodín 2 minúty, čo už je jemný nadpriemer. Žiaľ, v závere testovania sa objavil ďalší bug, podarilo sa spadnúť aj samotnému UI systému.

Lenovo A7000

Na Lenovo A7000 som mal najväčšie možné očakávania. Už som mal preň pripravený titul „najvýhodnejší mobil na trhu“. Ten síce ešte nie je definitívne stratený, ale dojem výrazne pokazilo viacero softvérových chýb a tiež „vylepšenie“ zvuku, ktoré podľa mňa robí viac škody ako úžitku. Takže inžinieri Lenova, rýchlo do práce zachrániť tento prístroj s ohromným potenciálom.

Lenovo A7000

Cena 169,00 € Rozmery 153 x 76 x 8 mm, 140 g Displej 5,5“ IPS (720 x 1 280 px, 267 PPI) Hardvér MediaTek MT6752m (osemjadrový 1,5 GHz Cortex-A53 64-bit, dvojjadrový GPU Mali-T760MP2, 28 nm), 2 GB RAM, 3,5 GB Flash + microSD, dual SIM, LTE, Bluetooth 4.0, GPS + GLONASS, Wi-Fi, 8 Mpx fotoaparát (AF, LED, Full HD 30fps video), 5 Mpx webkamera, Li-Pol 2 900 mAh Softvér Android 5.0 Lollipop 64-bit + Lenovo Vibe UI, Dolby Atmos

Lenovo A7000

  Ďalšie odborné tablet na smartfón Lenovo A7000 nájdete na Recenzie.SME.sk.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.