Výhody
- bleskové prostredie
- solídny fotoaparát
Nevýhody
- málo zmien oproti predchodcovi
- cena
- absencia stereo reproduktorov
Nebudeme napínať a začneme rovno od stredu. Stereo reproduktory BoomSound, tá (na mobilné pomery) dokonalá lahôdka najkvalitnejšieho zvuku, tu nie je. Ako to? Pozriete sa na smartfón a vidíte dvojicu perforácií reproduktorov ako u predchodcu. Áno, reproduktory sú dva. No keď na smartfóne spustíte nejaký zvuk, príde obrovské sklamanie. Hrá iba spodný reprák, ten horný je vyhradený na telefonovanie.
Ťažko sa po takomto sklamaní pozerať na prístroj objektívne, ale je to moja práca, tak som sa o to pokúsil. Čo sa týka dizajnu, štylistov poteší zladenie senzorov v hornej stene s „bodkami“ reproduktora, splývajú v takmer jednoliaty celok.
Zámok displeja sa konečne presunul do pravej steny. Pohodliu to veľmi prospelo. Konektory sú rozmiestnené tradične, chybou je len absencia funkcie OTG na microUSB konektore. Desire 620 bol pre mňa po dlhšom čase prvý smartfón, ktorý používateľa pustí pod zadný kryt. Podľa potreby môžete vložiť nanoSIM kartu, microSD kartu (pri 3,75 GB priestore v telefóne to budete potrebovať) i vybrať batériu.
Ovládacie tlačidlá systému sa nachádzajú na displeji, čo je čoraz bežnejší jav. HTC však nemôže svojim súperom konkurovať v pomere displeja k telu. Aj, ale nielen kvôli dvojici reproduktorov. Pre inžinierov HTC bude asi výzvou priblížiť sa v tomto ohľade konkurencii, ktorá má vpredu reproduktor iba jeden.
Displej sa oproti 610-tke zväčšil. Nielen uhlopriečkou, na dnes už priemerných 5 palcov, ale aj rozlíšením na síce tiež priemerných, ale ideálnych 720 x 1 280 pixlov. Jemnosť stúpla výrazne. Ak budete veľmi chcieť, zblízka náznak rastra uvidíte, ale to nemôže byť argument pre Full HD, z bežnej vzdialenosti je HD ideál.
Nad displejom sa nachádza vylepšená 5 Mpx webkamera. Tá na rozdiel od niektorých konkurentov zaostruje a automaticky sleduje vašu tvár. Ženy selfie maniačky poteší možnosť nastaviť si úroveň mejkapu. Na seriózne fotografovanie je dobre vybavený zadný 8 Mpx fotoaparát, aj keď už z výroby nastavený na 6 Mpx. Čakajte teda menšiu úroveň detailov ako v prípade 13 Mpx konkurencie. Niektoré testovacie fotky boli aj tak pekné, avšak tam, kde bola dynamika svetlosti väčšia, snímky vyzerali naozaj zle. Svetlé pozadie vtedy pripomínalo atómový výbuch. Od času testovania (február) však už mohol výrobca túto chybu softvérovo opraviť. To žiaľ posúdiť neviem.
Nielen fotoaparát je rýchly. Celé rozhranie HTC Sense 6 nad Androidom 4.4.4 je bleskové. High-endy síce v poslednom čase až tak často netestujem, ale Desire 620 je najrýchlejší Android, aký som v poslednom čase skúšal. A to hovoríme o prístroji s procesorom Snapdragon 410 a iba 1 GB RAM! Z tej máte k dispozícii bežne najviac 380 MB, po ukončení náročného programu (3DMark) aj 440. Nie je to veľa a najmä v budúcnosti nebude, dá sa hovoriť o jednej z najväčších slabín prístroja. Keď konkurencia osádza v tejto cenovej kategórii často už 2 GB moduly, aký môže byť problém s ideálnym objemom 1,5 GB? Niekedy sa mi zdá, že stratégie výrobcov vo vytváraní tried produktov robí niekto, kto žiadny smartfón nepoužíva.
Kvôli menšej operačnej pamäti dochádza k spomaleniu pri viacerých spustených aplikáciách. Ale kritické to nie je. Nebyť perfektnej optimalizácie systému, problém by predstavoval aj procesor. V prevažne grafickom teste 3DMark Ice Storm Unlimited získal smartfón 4 201 bodov, v univerzálnom teste AnTuTu 19 350 bodov. Výsledky vás neohromia, ale keď to funguje tak dobre, prečo nadávať.
Súčasťou čipsetu je samozrejme aj LTE a GPS/GLONASS. Schopnosti navigačného modulu potešili. Do 15 sekúnd už má 28 satelitov a vašu rýchlosť meria s presnosťou asi 0,25 km/h.
Zo softvérového hľadiska sa objavil jeden bug – po zámernom reštarte prístroja sa usporiadanie plôch vrátilo na staršie (nie však továrenské). Inak všetko šliapalo ako hodinky. Pohodlná klávesnica dostala pár nových možností prispôsobenia, dokonca môžete kalibrovať jej citlivosť na dotyk. Stále však chýba číselný rad. Vynovenie by si už zaslúžila aj horná lišta. Jednak mi príde neprehľadná, chýba mi v nej posuvník jasu a napokon sa mi nepáči systém prepínania medzi notifikáciami a skratkami.
Batéria v predchodcovi napriek neprimeranej kapacite potešila – efektívny procesor a displej s rozumným rozlíšením dali výdrži vyniknúť. Žiaľ s Desire 620 už to také veselé nie je. Procesor by síce mal byť ešte efektívnejší, no nárast displeja a najmä jeho rozlíšenia sa prejaviť musel. Batéria pritom nenarástla takmer vôbec. V režime spánku je vybíjanie takmer nulové (za noc v lietadlovom režime sa stav batérie nezmenil), pri webovom teste (jas 50 %, Wi-Fi) sme však vypočítali výdrž iba podpriemerných 5 hodín.
HTC Desire 620 v nás zanechal horší dojem ako predchodca. Jednak nepriniesol až toľko noviniek (viac-menej len lepší displej a pár softvérových drobností), výkonom ostal na mieste (čiže oproti konkurencii skôr zaostal), zhoršil sa vo výdrži a najmä úplne nepochopiteľne prišiel o svoju hlavnú zbraň, predné stereo reproduktory. S cenou nastavenou vyššie nad porovnateľnú konkurenciu to bude mať ťažké.
Cena 229,00 € Rozmery 150 x 73 x 9,6 mm, 160 g Displej 5“ Super LCD (720 x 1 280 px, 294 PPI) Hardvér Qualcomm Snapdragon 410 (štvorjadrový 1,2 GHz Cortex-A53, GPU Adreno 306, 28 nm), 1 GB RAM, 3,75 GB Flash + microSDXC, LTE, Wi-Fi, Bluetooth 4.0, GPS, GLONASS, 8 Mpx fotoaparát (AF, LED, Full HD 30fps video), 5 Mpx webkamera (AF, Full HD 30fps video), Li-Pol 2 100 mAh Softvér Android 4.4.4 + HTC Sense 6, HTC Dot View, Power To Give, Kid Mode, Car Mode
Ďalšie odborné tablet na smartfón HTC Desire 620 nájdete na Recenzie.SME.sk.