Reklama

BenQ F5: návrat vo veľkom štýle

Imrich Maťo
84 %
Taiwanský výrobca elektroniky BenQ sa vracia na trh mobilných telefónov. Tentokrát opäť samostatne.

Výhody

  • rozsvietenie displeja dvojpoklepom
  • pridávanie ďalších obrazoviek na zablokovanom displeji
  • 15 (3x5) ikon v spodnej posuvnej lište
  • počas snímania videa preostrovanie a možnosť zapínania LED i fotografovania

Nevýhody

  • tlačidlo vypínania navrchu
  • zabudovaná batéria

Isto si väčšina z vás ešte pamätá na to, keď krachujúcu mobilnú divíziu Siemensu v roku 2005 odkúpil BenQ, ktorý dovtedy produkoval mobily samostatne pod vlastnou značkou. Táto fúzia, ktorá priniesla na tú dobu niekoľko zaujímavých modelov pod označením BenQ-Siemens, žiaľ, nemala dlhú trvácnosť a ani nie po dvoch rokoch bola ukončená. Teraz sa ale BenQ snaží o celosvetový comeback. A vďaka tomu sa aj na náš trh dostala hneď dvojica mobilných telefónov, ktoré sme otestovali.

BenQ F5

BenQ F5

Model BenQ F5 je väčší a vybavenejší z tejto dvojice. Rozmery mobilu sú primerané veľkosti displeja. Ale vďaka 8,5 mm hrúbke, zaobleným všetkým hranám, ktoré tak v ruke netlačia a matnému nešmykľavému povrchu zadného krytu sa veľmi dobre drží.

BenQ F5

Displej má veľkosť 62 x 111 mm, čo činí niečo málo cez 5 palcov. Pri HD rozlíšení (720 x 1 280 b.) je hustota bodov slušných 294 ppi. Keď k tomu pridám, že využíva technológiu IPS, tak môžem smelo povedať, že jeho jemnosť, čitateľnosť a podanie farieb je na výbornej úrovni.

BenQ F5

Podsvietenie displeja je možné regulovať ručne, ale spoľahlivo to urobí aj automatika. Zaujímavosťou je technológia Low Blue Light. Tou si manuálne regulujete úroveň modrého svetla (zafarbenia podsvietenia displeja) v troch stupňoch, podľa činnosti, ktorú vykonávate. Pri multimédiách je to -30%, pri prezeraní webu -50% a pri čítaní si úroveň modrého svetla môžete znížiť až o 70%. Zdá sa vám to zbytočné? Skúste čítať elektronickú knihu pri nulovej a pri maximálnej hodnote aspoň hodinku a rozdiel na očiach určite pocítite.

BenQ F5

F5-ka možno dizajnovo nevytŕča. Výrobca sa rozumne nepustil do prehnaných experimentov. Čiernu verziu však osviežil červenými prvkami. A to pri slúchadle nad displejom, okolo šošovky fotoaparátu a pod mriežkou zadného reproduktora. Celý mobil to na pohľad príjemne odľahčuje.

BenQ F5

Rozmiestnenie ovládacích či iných prvkov je zrejmé z fotografií a žiadna zásadná zmena sa pri F5-ke nekoná. Preto len stručne zosumarizujem, že na prednej strane sú popri web kamere potrebné senzory a notifikačná dióda, no a pod displejom podsvietená trojica dotykových tlačidiel Späť, Doma a Multitasking, ktoré po dlhšom podržaní vyvolá menu telefónu alebo príslušnej aplikácie.

BenQ F5

Poloha tlačidiel hlasitosti je dobrá, výčitku by som zameral na umiestnenie tlačidla Zapnutia – Blokovania, ktoré je na vrchnej strane. Radšej mohlo byť na ktoromkoľvek boku, bolo by ľahšie nahmatateľné bez prehmatov.

BenQ F5

TIP: Zhasnutý displej rozsvietite dvojitým poklepaním naň. Fotoaparát pri zablokovanom rozsvietenom displeji spustíte pohybom prsta doľava. Naopak, pohybom doprava môžete pridávať ďalšie plochy zablokovaného displeja, na ktoré umiestnite niektorý z prednastavených widgetov.

BenQ F5 BenQ F5

Hnacím motorom smartfónu BenQ F5 je 4-jadrový procesor Qualcomm Snapdragon 400 (MSM8926) s architektúrou ARM Cortex-A7 a taktom 1,2 GHz, ktorý dopĺňa grafika Adreno 305 a 1 GB RAM pamäte. Na cenovú hladinu mobilu je to dostatočná kombinácia a cieľová zákaznícka skupina by mala byť s jeho celkovým výkonom spokojná. K detailom sa dostanem neskôr.

BenQ F5

Chcem ešte spomenúť vnútornú 16 gigabajtovú pamäť telefónu, pričom používateľsky je dostupných až 12,67 GB, s čím vyjadrujem spokojnosť. Multimediálnych maniakov určite poteší možnosť rozšírenia pamäťového priestoru o ďalších 64 GB pomocou microSD karty. Mimochodom, pokiaľ vám to tá-ktorá aplikácia dovolí, môžete ju na pamäťovú kartu presunúť.

BenQ F5 BenQ F5

Mobilný telefón BenQ F5 je vybavený operačným systémom Android vo verzii 4.4.2. Ten je pomerne decentne upravený prostredím Q Home UI. Aj preto je chod mobilu dostatočne plynulý a spoľahlivý. Ani raz, počas viac ako trojtýždňového intenzívneho používania, sa samovoľne nereštartoval a nedošlo ani k jeho zamŕzaniu či iným softvérovým výpadkom.

BenQ F5 BenQ F5

Ďalšou z perličiek mobilu BenQ F5 je, že nemá klasické menu aplikácií, tak, ako ho poznáme z ostatných mobilov. Preto sú všetky ikony aplikácií a ostatných funkcií telefónu priamo na ploche domácich obrazoviek, prípadne v priečinkoch. Niektoré priečinky sú rovno predinštalované, napríklad Google, TopApps alebo Q Family. V poslednom menovanom je rodina BenQ aplikácií napr. prehrávač QissMusic, poznámky Qmemo, správca financií QMoney, vzdialený server Qloud Media, galéria PiQture či QSora, čo je ovládanie mobilu cez počítač prostredníctvom Wi-Fi.

BenQ F5 BenQ F5

Je tu aj priečinok Nováčik (New Comer), v ktorom sa ukladajú ikony novonainštalovaných aplikácií a napomáha to udržaniu poriadku na plochách domácich obrazoviek. Odtiaľ si ich už ľahko premiestnite kam chcete. Spodná lišta s ikonami môže mať tri samostatné, posuvné plochy (ak to v nastavení domácej obrazovky umožníte) a každá z nich pojme po päť skratiek aplikácií. To znamená, že ďalších pätnásť ikon si, mimo domácich obrazoviek, môžete umiestniť na túto spodnú lištu. Čerešničkou je možnosť pridania ďalších plôch (obrazoviek) pri zablokovanom displeji, na ktoré si môžete vložiť niektorý z widgetov (E-mail, Gmail, Asistent Google, Správy, Kalendár…).

BenQ F5 BenQ F5

TIP: Počas nahrávania videa môžete zapínať alebo vypínať LED diódu prisvetlenia, prípadne aj vytvárať fotografie.

BenQ F5 BenQ F5

F5-ka sa nehrá na výkonného žraloka, čo vidieť na implementovanom, vyššie uvedenom hardvéri. Avšak aj vďaka spomenutej, nenásilnej softvérovej úprave je výkon tohto mobilu, z pohľadu cenového zaradenia, na veľmi slušnej úrovni. Pri priamom porovnaní napríklad s mobilom Sony Xperia E3, ktorý má totožný procesor, grafiku i veľkosť RAM, je tento rozdiel vidieť nielen pri práci s každým z nich, ale aj porovnaním benchmarkov.

BenQ F5 BenQ F5

BenQ F5 získal v AnTuTu zaujímavých 19 138 bodov (E3: 18 333 b.) a v Quadrant Standard 8 684 bodov (E3: 8 438). Jedine v testoch 3D Mark (Ice Storm) F5-ka mierne zaostala (ISU: F5 – 4 654 b., E3 – 4 896 b.). Ale aj tak sa to na hrateľnosti a plynulosti hier neprejavilo negatívne. Skôr naopak. Naši spolutesteri (synovia Slavomír a Peter) F5-ku podrobili hernému krstu ohňom. Minecraft aj v multiplayeri šliapal ako hodinky. Pretekárske klasiky Need For Speed: Most Wanted a Real Racing 3 zvládla F5-ka bez najmenšieho spomalenia či zasekávania, rovnako ako aj Blitz Brigade. No a pri Modern Combat 4: Zero Hour sme zostali milo prekvapený nad tým, ako túto takmer dvojgigovú hru F5-ka aj v multiplayeri utiahla bez „lagovania“ či spadnutia.

BenQ F5 BenQ F5

Nielen výkon alebo plynulosť systému mobilu BenQ F5 je milým prekvapením, ale aj jeho fotoaparát. Je známe, že množstvo bodov fotografického čipu v mobiloch nie je vždy v priamej úmere s kvalitou fotografií. F5-ka je akoby výnimkou potvrdzujúcou pravidlo. 13 Mpx hlavný fotoaparát dosahuje veľmi slušné výsledky aj vďaka tomu, že je to produkt Sony.

BenQ F5

BenQ F5

Popýšiť sa môže množstvom nastavení a režimov. „Ultra citlivosť“ zlepšuje kvalitu fotografií pri slabšom svetle, no niekedy je na týchto fotkách výrazný šum alebo sú „prepálené“. „Zvuk“ spustí uzávierku hlasovým pokynom. Zábavné a občas aj praktické. Nechýbajú tiež režimy Úsmev a Panoráma. A taktiež HDR, účinne potlačujúci protisvetlo. Pri Sérii fotoaparát zosníma podržaním spúšte maximálne 20 snímok a dá sa nastaviť, či si chcete pred uložením vybrať, ktoré fotky uložíte, alebo ich pri fotení rovno všetky uloží. Aj bez samostatného makro režimu dokáže F5-ka vytvoriť kvalitné snímky už od 2-3 cm.

BenQ F5

BenQ F5

Video dokáže zaznamenať až vo Full HD rozlíšení. Počas záznamu videa je možné snímať fotografie, ale aj zapínať či vypínať LED prisvetlenie. Fotoaparát pri natáčaní dokáže aj automaticky preostrovať. Režim Časový posun je obdoba časozberného videa, len škoda, že sa nedajú nastavovať detailnejšie parametre časozberu. Ak vás baví hrať sa s rôznymi režimami videa, je tu aj Spomalený pohyb, vytvárajúci efektné spomalené videá. Predná dvojmegapixelová kamera dobre poslúži pri video hovoroch a užijú si ju aj selfie maniaci.

BenQ F5 BenQ F5

Hudobný fajnšmekri si svoje obľúbené skladby vypočujú nie len prostredníctvom „gúglovského“ hudobného prehrávača, ale aj predinštalovanou BenQ appkou QissMusic. Triedenie podľa albumov, umelcov, žánrov, či priečinkov s hudobnými súbormi je samozrejmosťou, ako aj režimy opakovania a náhodné prehrávanie. Poteší jednoduchší, ale účinný ekvalizér a po pripojení slúchadiel aj zosilnenie basov či priestorový zvuk. Apropo, slúchadlá. Tie v balení oboch BenQ mobilov nájdete. Majú však málo pohodlné ploché náušníky, čo je škoda, lepšie by boli tzv. „štupľáky“. Pri spúšťaní pesničky cez manažéra súborov vám, ako Android zvykne, ponúkne program na spustenie. Tu je v zozname aj ES Media Player, ktorý ale ako samostatnú aplikáciu v mobile nenájdete. Škoda len, že ani jeden z troch vyššie spomenutých hudobných prehrávačov nespustí súbory formátu WMA, ale iba MP3.

BenQ F5 BenQ F5

Pred záverom si povedzme ešte niekoľko nezanedbateľných technických parametrov. BenQ F5 podporuje siete LTE Cat.4, čo dátovo znamená teoretické maximá prenosov 150/50 Mbps. Bezdrôtovo môžete surfovať aj prostredníctvom Wi-Fi. Na prenosy súborov, prípadne pripojenie náhlavnej súpravy, využijete NFC, respektíve Bluetooth. Na spojenie mobilu s počítačom a nabíjanie batérie poslúži microUSB konektor.

BenQ F5

Spomenul som batériu. Tá je, žiaľ, zabudovaná do mobilu. Jej výdrž pri bežnom používaní (pripojenie k sieti cez 2G, zopár hovorov za deň, nejaké tie SMS, občasné surfovanie na internete a na pozadí synchronizácia Google a Facebook konta) dokáže dosiahnuť 1,5 až 2 dni. Pochopiteľne, ak cez Wi-Fi budete streamovať videá, alebo hrať nejakú multiplayerovú hru (napr. Modern Combat 4 v režime MP), tak je jasné, že po zhruba 6 až 8 hodinách už budete zháňať voľnú elektrickú zásuvku. Ale ruku na srdce, akú kapacitne veľkú batériu by sme pri takomto extrémnom využívaní mobilu potrebovali, aby vydržala aspoň od rána do večera? 😉

BenQ F5 BenQ F5

Mobilný telefón BenQ F5 považujem za milé prekvapenie a viac, než len spestrenie mobilného trhu, obzvlášť jeho strednej triedy. Prémiovým značkám už dávno rastie konkurencia geometrickým radom spomedzi minoritných, a už nie iba čínskych, výrobcov. V tejto cenovej hladine mať „päťpalec“ s veľmi solídnym výkonom a vysokou funkčnou spoľahlivosťou, podporou LTE či NFC, zaznamenávajúci snímky i videá nadpriemernej kvality, navyše ktorého dizajn nie je vôbec tuctový síce už nie je také zriedkavé, ale F5-ka si svoje miesto hrdo zastane.

BenQ F5 - ukážková fotografia BenQ F5 - ukážková fotografia

Fotografia v HDR režime. – Šesťnásobný zoom (digitálny).

Cena 169,00 € Rozmery 142,95 x 72,8 x 8,5 mm, 138 g Displej 5,01” IPS (720 x 1 280 px, 62 x 111 mm, 294 ppi) Hardvér CPU Qualcomm Snapdragon 400, ARM Cortex-A7 (MSM8926, štvorjadrový, 1,2 GHz) GPU Qualcomm Adreno 305, 1 GB RAM, 16 GB flash (12,26 GB dostupná) + microSD (do 64 GB), LTE Cat.4 (150/50 Mbps), HSPA (42,2/5,76 Mbps), 13 Mpx fotoaparát Sony (4 208 x 3 120 px, AF, LED, HDR, Panoráma, Sériové snímanie, Hlasom riadená uzávierka, video: Full HD, Časový posun, Spomalený pohyb), 2 Mpx (1 600 x 1 200 px) web kamera, GPS, Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n, NFC, microUSB, 3,5 mm jack, Low Blue Light, Li-Ion 2 520 mAh Softvér Android 4.4.2, Q Home UI, QissMusic, Qmemo, QMoney, Qloud Media, PiQture, QSora, Flipboard, FM rádio

BenQ T3

BenQ T3

Druhým mobilom BenQ na našom trhu je model T3. Ten má nie len menšie rozmery, ale aj „chudobnejšiu“ hardvérovú výbavu. Hoci, ako pre koho. Pretože, čo sa týka toho najhlavnejšieho, teda procesora, grafiky a RAM, sú na tom oba modely úplne rovnako. Aj T3-ku drží výkonovo vysoko nad vodou procesor Qualcomm Snapdragon 400 (MSM8926, 4-jadr., 1,2 GHz), grafika Adreno 305 a 1-gigová RAM-ka. Vnútornú pamäť má BenQ T3 však iba 4 GB (dostupné 2 GB). Preto určite využijete možnosť jej rozšírenia microSD kartou až do 64 GB.

BenQ T3

Displej T3-ky kvalitatívne takmer nezaostáva za väčším súrodencom, hoci má veľkosť necelých 4,5 palca a rozlíšenie štvrtinové, oproti F5-ke, teda qHD. T3-ka je dizajnovo trošku konzervatívnejšia a na prednej strane smerom do bokov má ostrejšiu hranu. Zadná strana je ale rovnako vhodne zaoblená s matným nešmykľavým povrchom. Fotoaparát, doplnený LED diódou, má rozlíšenie 8 Mpx. Aj pri slabšom svetle sa z neho dajú získať celkom solídne fotografie. Z režimov stoja za zmienku HDR, Séria, Panoráma, pri videu Časový posun a Spomalený pohyb. Video zaznamená aj vo Full HD rozlíšení. Predná VGA kamera je skôr len na videohovory, kvalitné selfie z nej nevyťažíte.

BenQ T3 BenQ T3

Hoci BenQ T3 nemá bezkontaktný NFC čip, poteší podpora LTE Cat.4, rovnako, ako Bluetooth verzie 4.0. Samozrejmosťou sú konektory microUSB a 3,5 mm jack. BenQ T3 pochválim aj za umiestnenie zapínacieho – blokovacieho tlačidla na bočnú stranu, a to na ľavú. Zato tlačidlá hlasitosti mohli byť vyššie. Aj T3-ka má oči šetriacu technológiu Low Blue Light. Systém Android v. 4.4.2 je doplnený prostredím Q Home UI, hoci v testovanom kuse trochu inak (insitnejšie) nadizajnovaným. A nechýba ani rodina BenQ aplikácií. Chod systému je tak, ako pri F5-ke, veľmi plynulý a ani väčšie herné tituly ho nepoložili na lopatky. BenQ T3 sa počas testov zopárkrát reštartoval a s mojimi spolutestermi Slavomírom a Petrom sme našli niekoľko nedokonalostí pri preklade niektorých predinštalovaných aplikácií. Ak som BenQ F5 porovnával so Sony Xperia E3 po stránke výkonu, tak T3-ku možno s E3-kou porovnať, popri výkone, aj v iných parametroch, ako napr. celkové rozmery a hmotnosť a pri zhodnej veľkosti displeja jeho rozlíšenie, teda jemnosť, a hlavne cena. BenQ T3 má proste navrch.

BenQ T3 BenQ T3

Myslím si, že ani BenQ T3 nie je žiadnym prepadákom a za cenu na hranici 130-tich eur si určite zaslúži pozornosť. Darmo, vyzerá to tak, že po rokoch odmlky sa výrobca BenQ riadne nadýchol a je pripravený svojím návratom na trh mobilov urobiť vietor v tomto segmente.

BenQ T3 - ukážková fotografia

Hodnotenie: 75%
+ plynulý a svižný chod systému, spustenie fotoaparátu zo zamknutej obrazovky, zapínanie LED, fotografovanie a preostrovanie počas snímania videa
– chýba notifikačná dióda, malá vnútorná pamäť, zabudovaná batéria, neúplné preklady v aplikáciách

Cena 129,00 € Rozmery 131,9 x 66,7 x 8,5 mm, 118 g Displej 4,48” IPS (540 x 960 px, 56 x 99 mm, 245 ppi) Hardvér CPU Qualcomm Snapdragon 400, ARM Cortex-A7 (MSM8926, štvorjadrový, 1,2 GHz) GPU Qualcomm Adreno 305, 1 GB RAM, 4 GB flash (2 GB dostupná) + microSD (do 64 GB), LTE Cat.4 (150/50 Mbps), HSPA (42,2/5,76 Mbps), 8 Mpx fotoaparát (3 264 x 2 448 px, AF, LED, HDR, Panoráma, Sériové snímanie, Rozpoznanie úsmevu, video: Full HD, Časový posun, Spomalený pohyb), 0,3 Mpx (640 x 480 px) web kamera, GPS, Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n, microUSB, 3,5 mm jack, Low Blue Light, Li-Ion 2 520 mAh Softvér Android 4.4.2, Q Home UI, QissMusic, Qmemo, QMoney, Qloud Media, PiQture, QSora, Flipboard, FM rádio

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.