Konštrukcie mobilných počítačov majú za sebou búrlivý vývoj. Vlastne ešte nemajú, pretože ten stále pokračuje. Acer vzal konštrukciu známu z radu Lenovo Yoga a posunul ju o trochu ďalej. Výsledkom je Aspire Switch 12.
Najskôr si povedzme, čo konštrukcia dokáže. Režimov je päť: klasický notebook, displej na stojane, tablet, „stan“ a desktop. Je to teda zjavný posun oproti konkurencii a znamená aj reálne praktické prínosy.
Základom najmä pre režim desktop je oddeliteľná klávesnica. S tabletom komunikuje cez Bluetooth, takže medzi počítačom a klávesnicou môže byť vzdialenosť aj niekoľko metrov. Notebooky nás o možnosť ergonomického používania stolného počítača – t. j. displej vo výške očí vo väčšej vzdialenosti a klávesnica bližšie na úrovni pásu – ukrátili, toto je návrat späť správnym smerom. Na rozdiel od lacných tabletov s Bluetooth klávesnicou, túto môžete s tabletom spojiť aj fyzicky. Dva magnety sú dostatočne pevné, aby ste za klávesnicu udržali celý (a nie práve najľahší) tablet, aj keď úplnú istotu pri tom nemáte.
Keď sa pozriete na klávesnicu, určite vo vás vzbudí otázniky. Je to skutočne veľmi kompaktné riešenie, písanie na menšom a čiastočne neštandardnom rozložení treba nejaký čas trénovať. Tlačidlá majú o niečo menší odstup, rad F1-F12 chýba (funguje cez Fn), niektoré tlačidlá sú výrazne zmenšené, iné ako napríklad Del sú na netradičnom mieste. Ale na toto by ste si iste zvykli. Vzhľadom na svoju veľkosť je spracovanie výborné.
A čo touchpad, kam sa podel? Popravde, predstava Windows počítača bez adekvátneho polohovacieho zariadenia ma ešte stále desí. Keď však Acer chcel čo najmenšiu klávesnicu, musel použiť netradičné riešenie. Trackpoint s dvomi tlačidlami pod klávesnicou je vskutku husársky kúsok. Za pár dní by som si naň pravdepodobne zvykol. Aj keď musím priznať, že každý presun z „tradičného“ počítača na Switch 12 pre mňa predstavoval nepríjemnosť. Nuž čo, človeka to aspoň naučí poriadne používať klávesové skratky. Akurát som neprišiel na to, či Acer vymyslel nejaký rozumnejší spôsob skrolovania – žiadny som neobjavil.
Odporcovia môžu namietať, že veď predsa ide o tablet, trackpoint je tu viac-menej ako doplnok. Ak to niekto berie takto, rešpektujem jeho názor, ale pre moje prsty je aj po tých pár rokoch s Windowsom 8 každé stretnutie s Desktop aplikáciami bolesťou a dotykovú aplikáciu v rozhraní Modern UI dlhodobo nepoužívam vlastne žiadnu. Navyše, 12,5“ tablet s hmotnosťou 1,2 kg (bez klávesnice) je riadna opacha na štandardné tabletové používanie. Mne osobne prídu aj 10“ tablety veľké (alebo prinajlepšom na hranici), zmysel týchto moderných zariadení nechápem.
Ale poďme ďalej. Klávesnicu je možné zasunúť do tabletu nielen spredu, ale aj do jeho stojanu, teda základne. Tu sa okrem magnetických spojov nachádza aj dokovací konektor, ktorý klávesnicu nabíja z batérie tabletu. Dômyselné riešenie. Klávesnicu tablet v takomto stave neregistruje, čo je v podstate správne. Navyše, zaklopením stojanu s pripojenou klávesnicou vzniká prakticky jednoliata plocha. Potom už máte klasický, aj keď poriadne veľký, ťažký a najmä hrubý tablet. Kvôli obmedzeniu kĺbu však po zavretí zostáva displej smerom von. Aspoň klávesnica je krytá a chránená.
Stojan má ešte jednu výhodu. Umožňuje taký rozsah polôh, aký nedosahujú ani notebooky – približne 135 stupňov. Aj vďaka tomu konštrukcia zvláda toľko režimov. Ja som používal Acer najmä v režime notebook a občas tablet, na prácu si dokážem predstaviť aj desktop. V režime notebook treba spomenúť problematické písanie na kolenách – základňa pre položenie dlaní jednoducho chýba. Na stole je to vďaka tenkej (t. j. nízkej) klávesnici v poriadku.
Mimochodom, vďaka microHDMI výstupu sa nemusíte obmedzovať iba na prácu s malým 12,5“ displejom. Pokiaľ si však budete chcieť dopriať aj väčšiu klávesnicu a myš, narazíte na limit v podobe jediného štandardného USB portu. Nachádza sa v stojane a dokonca ide o pomalšiu verziu 2.0. Či situáciu vyrieši microUSB 3.0 konektor je rečnícka otázka.
Vráťme sa ešte k displeju. Na 12,5“ uhlopriečke znamená ideálne Full HD rozlíšenie jemnosť 176 PPI. Hoci podľa špecifikácií nejde o IPS, ale obyčajný LED panel, pozorovacie uhly aj farby sú výborné. Poteší odolné sklo Gorilla Glass. Samozrejme ale neskúšajte na plastovom tablete jeho odolnosť voči pádom.
Z výkonového hľadiska je Switch 12 klenotom moderných technológií. Procesor pochádza zo 14 nm výrobných liniek, posplietaný je architektúrou Broadwell, konkrétne ide o model Core M-5Y10a z nízkonapäťovej rodiny. To znamená niekoľko vecí. V prvom rade, jeho maximálna spotreba je iba 4,5 W, čím už sa Intel dostreľuje k svetu menších tabletov – už nielen rodinou Intel Atom. (Staré sny o Core i7-čke v mobile možno neboli iba blúznením…) Vďaka nízkej spotrebe je čipset chladený úplne pasívne, tablet za celý čas nevydal ani náznak nejakého zvuku. Žiaľ nie je to úplne zadarmo. Pri prehrávaní náročnejšieho videa čo len minútu vyskočia teploty cez 70°C, pričom sa im nadol veľmi nechce ani pri upokojení vašich nárokov. Procesor má dve jadrá (4 vlákna) so základnou frekvenciou smiešnych 800 MHz, v Turbo režime však dokáže zrýchliť až na 2 GHz. Tým dokáže byť bleskový v krátkych náročných úlohách, no pri dlhodobejšej záťaži narazí na limit spotreby a tepla a jeho výkon klesá. Každopádne na tých 4,5 wattov je výkon ohromujúci, podľa benchmarkov sa vyrovná 15 W Core i3-kám predchádzajúcej generácie. A to sú procesory, ktoré pre bežného používateľa spravia všetko, čo mu uvidia na očiach!
Integrovaná grafika Intel HD Graphics 5300 funguje na rovnakom princípe. V základe má iba 100 MHz, v turbe až 800. V notebookoch už by stačila aj na nejaké tie hry, v tomto prípade však bude kvôli limitom odpadového tepla slúžiť skôr ako akcelerátor videí. A v tom bude slúžiť perfektne.
Pamäte nesklamú – operačná má 4 GB v dvojkanálovom zapojení, elektronické úložisko v našom variante 60 GB, z toho 42,5 GB voľných, po nainštalovaní prvých aktualizácií zostalo 36,6 GB. Na tablet stačí, najmä keď má Flash pamäť bleskovú odozvu. Komu by bolo málo, existuje aj 120 GB variant, prípadne môžete využiť microSD slot.
Dojem z výkonu trochu kazil nepopulárny „antivírus“ McAfee, ktorý hneď musel ísť preč. Svojich programov Acer tiež doplnil požehnane, pričom som nenašiel nič zvlášť hodnotné. Naopak, mnohé aplikácie vás otravujú po každom štarte, aby ste sa tam a tam registrovali, to a tamto zálohovali… pokiaľ si nenájdete čas vysporiadať sa s nimi, musíte ich zakaždým zavrieť.
Od softvéru odskočme späť k hardvéru. Zámok displeja je v hornej stene, v pravej sa výrobca rozhodol umiestniť tlačidlo Štart. Jas displeja môžete regulovať manuálne alebo nechať na automatiku s možnosťou vlastného doladenia.
Predné stereo reproduktory síce kvôli svojej blízkosti neposkytnú priestorový efekt, inak sú však perfektné. Hlasitosť je dobrá, čistota výborná, basy naznačené. Viac v tejto triede netreba.
Batéria dostala kapacitu 36 Wh, očakávania vzbudzovala najmä kvôli čipsetu Broadwell. Pri surfovaní na webe cez Wi-Fi s 50 % jasom čakajte 4 hodiny 55 minút, po znížení jasu na minimum (večer to s prehľadom stačí aj pri zasvietenej lampe v miestnosti) výdrž stúpla na necelých 7 hodín. Stačí.
Oveľa zaujímavejší by možno bol offline textový režim, kedy by sa kombinácia Core M + Flash pamäť prejavila naplno. Tento test som žiaľ na konci stretnutia s Acerom nestihol. Dopomohla mi k tomu nepríjemná záležitosť, ktorou si to Switch 12 poriadne pokazil. Z neznámeho dôvodu nebolo možné zapnúť Bluetooth (jednoducho bol prepínač sivý, možnosť nedostupná) a tým pádom som bol odrezaný od klávesnice. Dobre reku, zapojím si svoju bezdrôtovú s USB prijímačom. Lenže systém ho vôbec neregistroval. Tak som si povedal, že si z tabletu vystrihnem screenshoty a poznámky a následne recenziu dopíšem na notebooku. USB kľúč však Acer neregistroval tiež (ani v microUSB porte cez redukciu), takže bola chyba aj v USB konektore. Som si takmer istý, že takýto problém vyrieši nejaká skorá aktualizácia, ale aspoň som bol nútený tablet používať len na základe jeho dotykového displeja a opäť som zistil, že… mi to nejde.
Acer modelom Switch 12 dokázal, že aj on dokáže byť inovátorom. Konštrukcia síce má svoje nevýhody, ale posúva princíp dopredu. Moderný čipset, elektronický disk, výborný displej a príjemné reproduktory tiež potešia. Cena na rozdiel od konkurencie zostala na obhájiteľnej úrovni. Pokiaľ si trúfate žiť s trackpointom namiesto touchpadu, môže to byť výhodná kúpa. Škoda akurát tých pár bugov.
Hodnotenie 4/5
+ moderný hardvér, výborné reproduktory, inovatívna konštrukcia
– softvérové chyby, nevýhody konštrukcie (trackpoint, hmotnosť…)
Cena 649,00 € Rozmery 317 x 221 x 16,5 mm, 1,2 kg Displej 12,5“ LED-LCD dotykový (1 920 x 1 080 px, 176 PPI) Hardvér Intel Core M 5Y10a (2 jadrá/4 vlákna, 800 MHz – 2 GHz TurboBoost, GPU Intel HD Graphics 5300, 4,5 W, 14 nm Broadwell), 2×2 GB 1 600 MHz RAM, 42 GB Flash + microSD, microUSB 3.0, USB 2.0, microHDMI, stereo reproduktory, Bluetooth 4.0, Wi-Fi, 36 Wh Softvér Windows 8.1 64-bit
Foto: TECHBOX