Výhody
- Dizajn
- 3D snímanie obrazu
- Kvalita konštrukcie
Nevýhody
- Horší obraz pri slabom svetle
- Softvérové a hardvérové obmedzenia
- Vyššia cena
Píše sa ale rok 2017, a webkamera už nie je iba nástroj na videohovor s rodinou, alebo kamarátmi v zahraničí. Nástup sociálnych sietí, streamov či poloprofesionálnych videí na rôznych portáloch viedol k tomu, že sa medzi nami vytvorila nová kategória ľudí, ktorí sa venujú prenášaniu svojho obrazu k masám divákov za monitormi.
Čo to má spoločné práve s modelom Stargazer od Razeru? Ak ste niekedy riešili pohovor alebo dôležité stretnutie cez internet, tak ste sa pravdepodobne snažili vyzerať čo najserióznejšie. Aj väčšina „streamerov“ sa snaží dodať istú profesionalitu svojmu vystupovaniu.
Preto tí, ktorým to dovoľuje rozpočet siahnu po zelenom plátne, dobrom osvetlení a premietajú svoje vystúpenie s profesionálnym vzhľadom.
Čo ale v prípade ak ste v tej druhej skupine, ktorá na podobné vybavenie nemá rozpočet? Stargazer sa v tomto prípade ponúka ako alternatíva, ktorá dokáže dodať profesionálny výsledok iba s využitím webkamery.
Už na prvý pohľad vás asi zaujala trojica snímačov. Áno, kamera sníma v 3D a podporuje Intel RealSense, teda technológiu, ktorá vás dokáže snímať v 3D. Potom už stačí iba podpora na strane softvéru a Stargazer dokáže určiť, ktorá časť obrazu ste vy a ktorá je nechcené pozadie alebo predmety v miestnosti.
Je to šikovné, rýchle a bezbolestné. Prečo teda neukončiť testovanie hneď tu a skoncovať zo všetkými zelenými pozadiami na veky vekov? Pretože Razer nám okrem iného prestavuje webkameru a tá by teda mala plniť aj účely, na ktoré je navrhnutá.
Po stránke dizajnu je príjemné, že kamera osadená na vrchu monitora pomerne nerušivo sedí na hornej hrane, čo je príjemnou zmenou oproti väčšine konkurentov, ktorí vyzerajú ako klasické webkamery.
Vyklopiteľná nožička drží tam kde má, teda za predpokladu, že do kamery neúmyselne neudriete, potom bude Stargazer lietať aj tam kde nechcete. Ak vám skôr vyhovuje uchytenie na trojnožke, tak máte samozrejme k dispozícii aj túto možnosť vďaka závitu na statív.
Teší ma prítomnosť nadštandardne dlhého kábla, ktorý je po vzore ostatných modelov značky zhotovený naozaj kvalitne. Nič vám ale nebráni použiť akýkoľvek USB 3.0 kábel s microUSB koncom.
Kvalita obrazu nesklame, no od kamery za 169,99 € by som očakával lepší obraz a to najmä pri nízkom osvetlení, či nie úplne vhodných podmienkach. Mám taký pocit, že celá pozornosť sa upriamila na vytvorenie kvalitného 3D obrazu a a Razer akosi zabudol, že by bolo vhodné mať v prvom rade kvalitný 2D obraz.
Pokiaľ by som teda mal hodnotiť iba 2D výsledky tak Stargazer je priemer s nadpriemernou cenou. Ak je ale napríklad počas streamu váš portrét vidieť ako maličký obraz v rohu displeja, tak si asi nikto rozdiel v kvalite nevšimne.
Kvôli technológii Intel RealSense je dôležité poukázať aj na hardvérové a softvérové nároky. V podstate treba mať operačný systém Windows 10, aby ste mohli využiť všetky prednosti kamery. Takisto je potrebné mať procesor Intel aspoň šiestej generácie.
To je napríklad vo svetle nových a výkonných AMD procesorov celkom obmedzujúce. Netreba však zabúdať kto je tvorcom tejto technológie. Internet poskytuje návody ako sprevádzkovať všetky funkcie aj mimo odporúčaných parametrov, ale výsledky sa môžu líšiť prípad od prípadu.
Dobrou správou je že Stargazer a jeho funkcie fungujú s dodávaným softvérom Razer Cortex: Gamecaster ako aj s populárnym Open Broadcaster Software.
Razer tak vytvoril streamovaciu kameru pre začínajúcich poloprofesionálnych streamerov. V tomto ohľade získavate skvelý nástroj, ktorý vás presne a dobre deteguje, či ste blízko alebo ďaleko od kamery a to všetko v reálnom čase. V ostatných smeroch ale zaostáva a to aj za lacnejšou konkurenciou. Keby Stargazer stál povedzme 100 € tak je to bezkonkurenčná voľba, takto je to skôr produkt pre vybraný malý úsek používateľov, ktorých na Slovensku stále nie je mnoho.