Reklama

Range Rover Evoque narástol a dospel

Marek Šimunek
87 %
Nie je to tak dávno, čo Range Rover uviedol svoju prvú verziu modelu Evoque. Ten jasne cielil najmä na nežnejšiu časť motoristickej verejnosti. Ten nový, pripravený na rok 2020 však určite osloví aj mužov. Teda mňa minimálne oslovil, ak by ho mal kto tankovať. Ale poďme na to pekne pomaly.

Výhody

  • moderný dizajn
  • bohatá ponuka technológii
  • komfort jazdy

Nevýhody

  • príliš vysoká spotreba
  • Android Auto a Apple CarPlay za príplatok

Range Rover Evoque bol väčšinou v očiach vodičov mužskej populácie autom pre ženy. Najmenší s logom Range Rover na prednej kapote tak akosi vždy pasoval k dáme. Čo ale čert nechcel, za volant si sadalo aj množstvo mužou a ten najnovší má na to, aby percento mužskej populácie za jeho volantom ešte o niečo stúplo. Ostatne ani ja som sa necítil za jeho volantom nijako inak, ako v prípade iných vozidiel. Pravdou však ostáva , že nový Evoque už na prvý pohľad pôsobí väčší, mohutnejší a akosi celkovo dospelejší, oproti svojmu predchodcovi.

Pozrite si

Range Rover Velar – luxusné SUV, ktoré navrhol Slovák

Niet sa čomu čudovať, veď nový Evoque si toho pomerne veľa požičal od novodobej ikony v podobe modelu Range Rover Velar. Už samotný prvý letmý pohľad dáva jasne najavo, kde sa najmenší Range inšpiroval. A že mu tá inšpirácia prospela, o tom nie je pochýb.

Okamžite pri pohľade spredu vidieť prvky, ktoré priniesol práve spomínaný Velar. A je to len dobré. Keďže Evoque vo svojej najnovšej generácii narástol vo všetkých rozmeroch, úzke predné svetlá a veľká maska sa mu nesmierne hodia. Dokonca sa dá povedať, že pri pohľade spredu si ho môžete hravo pomýliť s inými a podstatne väčšími modelmi značky.

Svetlá sú síce úzke, ale disponujú modernou technológiou LED a ako sa na auto podobnej cenovej kategórie patrí, nejedná sa len o také bežné LED svetlá. Dokážu totiž dynamicky meniť smer lúča svetlá tak, aby ste vy vždy videli maximum a vodiči oproti sa nesťažovali na to, že ich osvetľujete.

Zabudnúť však nesmiem ani na dynamické smerovky, ktoré fungujú v rovnakom podpise ako svieti denné svietenie. Jednoducho povedané je Evoque naozaj krásnym kusom auta a nemení sa to ani pri pohľade z boku. Tu je však jasne vidieť, že toto nie je až tak veľké auto.

Aj napriek tomu, že rázvor náprav, ako aj šírka auta narástli, v celkovej dĺžke sa to prejavilo len minimálne. To predurčuje nový Range Rover Evoque do mesta, kde s ním nebude problémom zaparkovať. Bočný pohľad však dáva jasne najavo odkaz na predošlú generáciu. Podobné sú línie, ako aj známy skosený zadok.

Ak sa však na Range Rover Evoque pozriete z boku, jasne uvidíte ako sa automobilke s cieľom získať maximum priestoru pre posádku na pomerne malom pôdoryse podarilo posunúť kolesá doslova až do rohov karosérie. Výsledkom je priestrannejšia kabína a viac miesta pre cestujúcich. Pravdou však ostáva, že práve bočný pohľad dáva jasne najavo, že sa jedná o kompaktné SUV.

Pozrite si

VIDEORECENZIA – Range Rover Velar ohuruje okolie

V podobnej úzkej línii, akú je vidieť pri pohľade spredu sú ladené aj zadné svetlá. Vďaka tomu auto pôsobí podstatne mohutnejšie. Koncové svetlá predstavujú len akýsi malý pásik a určite zaujmú svojou grafikou. Tá má 3D efekt, ktorý pôsobí veľmi príjemne. Každopádne určite budete vedieť, ak vás nový Range Rover Evoque predbehne.

Samozrejme pri pohľade zozadu nechýba ani obrovský nápis Range Rover, to len pre prípad, ak by ste nevedeli, aké auto pred vami stojí. Podobne, ako mnoho súčasných výrobcov, aj Range Rover Velar sa pri pohľade zozadu tvári, ako keby mal skutočnú dvojicu veľkých koncoviek výfukov.

Jedná sa však len o falošné koncovky a dokonca ani v prípade testovanej motorizácie nie sú reálne. Je to škoda, keďže pri detailnom pohľade zozadu si uvedomíte, že reálne koncovky sa skrývajú pod nárazníkom.

Čo si však všimnete okamžite sú obrovské disky kolies. Sám nechápem toto naháňanie sa za vždy väčším rozmerom pneumatík, avšak pravdou ostáva, že novému Evoque sa 21“ koláče naozaj hodia. Na moje veľké prekvapenie však aj napriek nízkoprofilovým pneumatikám nebolo auto na ceste nijako prehnane tvrdé.

Určite by jazda bola o niečo komfortnejšia, ak by boli použité napríklad 19“ disky s o niečo väčšou časťou gumy, ale na druhú stranu by Range Rover Evoque v tomto prípade ani zďaleka nepôsobil tak dynamicky.

Po stránke dizajnu musím spomenúť ešte dve veci, ktoré má hneď zaujali. Tou prvou je určite farba, ktorá patrí sérii First Edition a nesie označenie Nolita Grey. Jedná sa totiž o modernú sivú farbu s miernym nádychom modrej, ktorá tomuto autu sadne neskutočne. Navyše v prípade tejto výbavy je farba samotná doplnená o niekoľko prvkov v efektnej medi.

Pozrite si

Range Rover Evoque 2020 ponúkne top technológie a hybridný pohon

Druhým prvkom, ktorý určite stojí za povšimnutie sú kľučky dverí. Tie sa totiž podobne, ako v prípade modelu Velar vysúvajú v prípade potreby. Akonáhle sa s autom pohnete, automaticky sa zasunú naspäť do dverí. Je to prvok, ktorý som vždy sledoval v spätnom zrkadle, keď som sa s autom pohol.

Podľa výrobcu sa nebudete musieť báť ani v prípade, ak sa vyberiete na cestu v zime. Kľučky vraj toho vydržia pomerne dosť a dokonca im nechýba ani ochrana v prípade, ak si tam svoje malé pršteky strčí vaša ratolesť. Akonáhle niektorá z kľučiek zistí prekážku, nedovolí úplné zatvorenie.

Už niekoľkokrát som spomenul pohonnú jednotku, ktorú mal testovaný kúsok pod kapotou. Tá mimochodom nie je priehľadná, aj keď si môžete priplatiť kamerový systém ClearSight Ground View, ktorý vám bude ukazovať, čo sa pod autom a prednými kolesami deje. Hodí sa to najmä v teréne, kde sa však podľa mňa aj napriek skutočne vydarenému systému Terrain response 2 nedostane snáď ani jeden Evoque.

Ja som teda na test dostal model vybavený dvojlitrovým štvorvalcovým benzínovým motorom s výkonom 180 kW (249 k) a krútiacim momentom 365 Nm. Ten bol spojený s deväťstupňovou automatickou prevodovkou. Celkovo tieto parametre znejú naozaj veľmi dobre. A musím uznať, že ten motor taký aj je.

Má naozaj dostatok sily a výkonu pre svižnú jazdu, ako aj predbiehanie. Navyše jeho zvukový prejav je viac ako príjemný. Nie je ukričaný, ale pritom viete, čo sa deje. Tento motor sa naozaj celkovo k autu veľmi hodil a to vrátane 9 stupňovej prevodovky. Jediným drobným nedostatkom motora je jeho apetít.

Palivovú nádrž s nadpriemernou kapacitou 67 litrov miniete pomerne rýchlo. Výrobca síce udáva priemernú spotrebu na úrovni 7,9 l/100km, no realita je iná. Aj napriek maximálne ekonomickej jazde sa budete ťažko dostávať pod hranicu 9 l/100km. Osobne sa mi priemer spotreby zastavil na hranici 9,8 l/100km. Ak teda chcete pri novom aute hľadieť aj na spotrebu, odporučil by som vám skôr siahnuť po naftovej verzii.

Inak však motoru a prevodovke nemám čo vytknúť. Naozaj sa jedná o kombináciu, ktorá vám bude robiť radosť a jazda s Evoque v tejto motorizácii je príjemná a najmä tichá. Auto má dostatok dynamiky v prípade potreby a aj napriek tomu, že sa jedná len o štvorvalec, budete milo prekvapení.

Podobne ako som v prípade exteriéru hovoril o prepracovaní a odkaze na moderný Range Rover Velar, to isté platí aj v momente, keď si sadnete do interiéru. V podstate sa celý interiér nesie v podobnom dizajne, ako väčší súrodenec. Základom sú vodorovné línie a prvotriedne spracovanie. Na rozdiel od modelu Velar však volič prevodovky nepredstavuje otočné koliesko, ktoré sa vysunie v momente, keď naštartujete, ale štandardný volič. Osobne mi vyhovuje aj bežná páka, aj keď musím uznať, že štýlový otočný volič má tiež čosi do seba.

Čo však ostalo zachované je volant s dotykovými plochami pre jednotlivé systémy a ovládače. Jednotlivé funkcie tak môžete ovládať prostredníctvom dotyku, ale aj ako samostatné tlačidlá. Najefektnejšie však prvky vyzerajú, keď motor nie je naštartovaný. Vtedy totiž tvoria len jednu veľkú čiernu plochu.

Akonáhle sa však rozsvietia, po chvíľke budete vedieť presne, kde ktorý hľadať. Príjemne pôsobí najmä zobrazenie ikon, ktoré sa mení v závislosti na použití. Teda napríklad systém pre sledovanie jazdných pruhov svieti na zeleno len v momente, keď je aktívny. Podobné to je v prípade tlačidiel pre príjem a odmietnutie hovorov, ktoré sa zobrazia len v momente, keď hovor prebieha.

Volant nového Range Rover Evoque však nielen pôsobí elegantne, ale sa aj veľmi dobre drží. Má totiž primeranú hrúbku a akosi za ním máte pocit, že šoférujete podstatne väčšie auto, než akým Evoque v skutočnosti je. Jasne teda vidieť, že „baby Range“ dospel.

O tom svedčí aj sústava trojice obrazoviek, ktoré v interiéri nájdete, podobne ako v prípade Velaru. Tou základnou je plne grafický prístrojový panel priamo pred vodičom. Ten ponúkne uhlopriečku 12,3“ a skutočne jemné rozlíšenie. Okrem klasických budíkov na ňom môžete mať podľa potreby zobrazené aj informácie z navigácie.

Okrem neho však ponúka Evoque ešte niekoľko displejov navyše. Aj napriek tomu, že testovaný kúsok nebol vybavený head-up displejom, nechýbal mu stredový displej spojený s displejom multimediálneho systému, ktorý výrobca označuje ako Touch Pro Duo. Táto dvojica displejov umožňuje ovládanie systémov auta, ako aj multimédií a navigácie.

Spodný displej z dvojice je určený pre nastavenie klimatizácie, vyhrievania a ventilácie sedadiel, ako aj parametrov systému Terrain Response 2. Ten vrchný zas slúži pre ovládanie navigácie, multimédií a samozrejme integrácie smartfónu prostredníctvom technológie Apple CarPlay a Android Auto. Prekvapilo ma, že práve podpora spomínanej dvojice patrí do príplatkovej výbavy, takže v prípade testovaného modelu chýbala.

Každopádne platí, že aj stredové displeje ponúkajú vynikajúce rozlíšenie a v prípade vrchného nechýba ani možnosť nastavenia jeho polohy, aby ste videli maximum informácií. Bohužiaľ stále platí, že so sebou budete musieť mať utierku, keďže na displejoch budete vidieť všetky odtlačky prstov.

Aby tých displejov však nebolo málo, tak jeden nájdete aj priamo v spätnom zrkadle. Tu sa ukrýva systém ClearSight5, ktorý prenáša obraz z kamery umiestnenej na streche v anténe. Tento systém slúži na to, aby ste aj v prípade maximálneho využitia kapacity batožinového priestora mali možnosť sledovať, čo sa za autom deje.

Obraz kamery sa totiž prenáša priamo do skla spätného zrkadla a vy tak vidíte takmer rovnako, ako cez spätné zrkadlo. Samozrejme je obraz mierne skreslený, ale v núdzovom prípade budete za toto riešenie vďační. Aktivácia je pritom jednoduchá, postačí zrkadlo sklopiť rovnakým spôsobom, ako keď sklápate zrkadlo, aby vás auto za vami neosvetlovalo.

Keďže je nový Range Rover Evoque moderným SUV, nechýba v jeho prípade ani poriadna dávka asistenčných systémov. Základom je samozrejme adaptívny tempomat, ktorý nie je potrebné po opätovnom naštartovaní aktivovať. Funguje veľmi dobre a osobne ma potešili najmä jeho plynulé reakcie. Zbytočne agresívne nezrýchľuje, ani príliš prudko nebrzdí, keď to nie je potrebné.

Súčasťou výbavy je aj systém pre sledovanie jazdných pruhov. Ten na vybočenie nielen upozorní, ale v prípade potreby je schopný aj zasiahnuť do riadenia. Jeho zásahy však nie sú až tak výrazné, že by ste mohli auto nechať šoférovať samé po diaľnici, ako je tomu v prípade niektorých konkurentov. Navyše ak nebudete držať volant systém vás na to upozorni akusticky a vizuálne a následne sa automaticky ďaktivuje. Toto nepovažujem za šťastné riešenie.

Samozrejme nechýba ani sledovanie mŕtveho uhla, prípadne už spomínanie LED svetlá s funkciou inteligentného svietenia, ale protikolízny systém. Keďže tento kúsok budú pravdepodobne pomerne často využívať mamičky poteší systém upozornenia na blížiace sa auto, aby ste náhodou neotvorili dvere v momente, keď sa k vám blíži auto.

Slúži na to malá kontrolka, ktorá je umiestnená vo všetkých dverách. Ak auto zastane a vy by ste chceli otvoriť dvere, rozsvieti sa. Nestane sa tak, že by ste dvere otvorili v momente, keď sa k vám blíži iné auto, alebo cyklista. K dokonalosti systému chýba už len blokovanie otvorenia dverí, podobne ako ho ponúka napríklad nový Hyundai Santa Fé.

Ako môžete vidieť nový Range Rover Evoque je stále kompaktným SUV, no vďaka vyspelosti asistenćných systémov, modernému dizajnu a technológiám, ktoré ponúka si označenie baby Range už nezadslúži. Jedná sa totiž o dospelé a veľmi dobre vybavené auto.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.