Nedá sa povedať, žeby šéf SpaceX a Tesly Motors Elon Musk trpel prehnanou skromnosťou. Naopak, prednosti svojich produktov, ale aj ideí (Hyperloop) dokáže marketingovo veľmi dobre využiť.
V prípade nosnosti rakiet Falcon 9 a Falcon Heavy boli však doteraz publikované údaje príliš konzervatívne.
Podľa informácií, ktoré publikovala spoločnosť SpaceX na svojich stránkach, populárna raketa Falcon 9 bude odteraz schopná na nízku obežnú dráhu (LEO) vyniesť náklad až 22 800 kg, namiesto doterajších 13 150 kg.
Toto zvýšenie o viac ako 50 percent bude pritom možné bez akýchkoľvek zásahov do konštrukcie motorov. Podľa Elona Muska sa pri testovaní jednoducho ukázalo, že motory Merlin, ktorých má Falcon 9 práve deväť, sú silnejšie, než sa predpokladalo.
Vďaka tomu budú môcť motory pri štarte bezpečne vyvinúť vyšší ťah a vyniesť na obežnú dráhu väčší náklad. Zvýši sa aj nosnosť silnejšej rakety Falcon Heavy na LEO, hoci len mierne, a to z pôvodných 53 100 kg na 54 400 kg.
Na Mars bude schopný Falcon Heavy dopraviť náklad s hmotnosťou 13,6 tony. Elon Musk na Twitteri informoval, že Falcon 9 teraz dosiahne ťah 7 607 kN a Falcon Heavy trojnásobok – 22 819 kN.
Údaje o hmotnosti platia pre jednorázové rakety. V prípade viacnásobne použiteľných nosičov má byť nosnosť o 30 až 40% nižšia. Deväť motorov Merlin zo zliatiny hliníka a lítia poháňajúcich prvý stupeň rakety Falcon je usporiadaných do štruktúry octaweb s 8 motormi po obvode a s jedným motorom v strede.
Druhý stupeň Falconu 9 má jeden motor, ktorý vyvinie ťah 934 kN a dokáže pracovať 397 sekúnd. Keďže v tom čase je už 1.stupeň odpojený, motor urýchľuje niekoľkonásobne nižšiu hmotnosť.
Ambíciou SpaceX však nie je len vynášanie nákladov na ISS, alebo na obežnú dráhu, v čom je už dnes zavedenou firmou. V pokročilom štádiu vývoja je aj pilotovaná verzia kozmickej lode Dragon pre 7 kozmonautov. Na lety tejto lode už získala SpaceX kontrakt NASA, rovnako ako konkurenčný Boeing so svojou loďou CST-100.
Elon Musk s raketou Falcon9
Podľa Muska bude pilotovaná loď Dragon najdokonalejšou kozmickou loďou v doterajšej histórii a mohla by lietať aj na Mesiac. Métou Elona Muska a celej SpaceX je však Mars. Tu už ide o lety na príliš veľké vzdialenosti, než aby ich bolo možné absolvovať v kabíne lode Dragon.
Mars však zostáva jednou z priorít a už v roku 2018 chce SpaceX na povrchu planéty vysadiť kapsulu lode Dragon bez posádky, ktorá by mala pristáť prostredníctvom pomocných rakiet SuperDraco. Pôvodne bol tento testovací let plánovaný na rok 2022.
Lety ľudí na Mars si vyžiadajú väčšie kozmické lode, ktoré sú zatiaľ predmetom vývoja. Dopraviť by ich tam mala práve raketa Falcon Heavy. Ak všetko dobre pôjde, Elon Musk očakáva, že prví ľudia by mohli letieť na Mars v roku 2025.