Reklama

Raketa spoločnosti SpaceX Falcon 9 poslala na vesmírnu stanicu robota

Zdroj | Airbus
Richard Pliešovský
Zdroj | Airbus
Zdroj | Airbus

Pamätáte si slávnu scénu z Votrelca, kde sa ukáže, že Bishop je vlastne robot? Toto sa našťastie nestane na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), pretože robot sa na človeka nepodobá.

Zdroj | NASA

Raketa Falcon 9 spolu s takmer 2 700 kg nákladu vynesie na vesmírnu stanicu ISS aj robota s umelou inteligenciou. Raketa odštartovala v piatok ráno 5:42 miestneho času z Mysu Canaveral Air Force Station na Floride. K vesmírnej stanici by mala družica Dragon doraziť v pondelok 2. júla ráno.

Zdroj | Airbus

Robot dostal meno CIMON – Crew Interactive Mobile Companion a skôr než android Bishop vyzerá ako lopta s obrazovkou. Tá bude slúžiť na interakciu s ľuďmi na vesmírnej stanici ISS. CIMON má vo vnútri 12 ventilátorov, ktoré však neslúžia na chladenie, ale na pohyb. Nasávajú vzduch, ktorý následne vypúšťajú a vďaka tomu sa dokáže CIMON pohybovať, presnejšie označenie je plávať, po celej stanici a priblížiť sa tak k astronautom, ktorí ho zavolajú na pomoc.

https://youtu.be/ycMagB1s8XM

Robota vyvinuli v Airbuse pre nemeckú národnú vesmírnu agentúru DLR (Deutches Zentrum für Luft- und Raumfahrt). Cieľom je zistenie, či môže umelá inteligencia spolupracovať s astronautmi a či dokáže pracovať aj samostatne. CIMON je navrhnutý tak, aby „videl“ vďaka kamerám, mikrofónom a senzorom, dokázal nielen počúvať a hovoriť, ale aj chápať a komplexne vnímať situáciu na vesmírnej stanici. V neposlednom rade je CIMON určený na jednoduché rutinné úlohy, napríklad dokumentovanie experimentov, alebo vyhľadávanie objektov. Robot sa ovláda hlasom, takže astronaut môže nerušene pokračovať na svojom projekte.

Pozrite si

SpaceX zmení premiéru rakety Falcon Heavy na neobvyklú show

Z dlhodobého hľadiska budú CIMON a jeho nasledovníci pomáhať nielen astronautom vo vesmírnom priestore, ale aj dolu na Zemi. Napríklad v zdravotníctve, vzdelávaní, či skúmaní interakcií človeka a stroja.

Na vesmírnej stanici ISS sa momentálne nachádza šesť astronautov. Družica im okrem CIMON-a dovezie zásoby vody a jedla, nové materiály na vedecké experimenty a technológie, ktoré majú testovať na mikrogravitácii. Môže sa to zdať zvláštne, ale aj tento robot prešiel výcvikom, kým sa dostal do vesmíru. Trénoval s nemeckým astronautom Alexandrom Gerstom, ktorý je už na ISS. Má to výhody, pretože robot už pozná jeho hlas a tvár. Tvorcovia CIMON-a však tvrdia, že schopnosť AI, ktorú poskytla IBM, umožňuje komunikovať s každým astronautom, ktorý vysloví jeho meno.

Zdroj | Airbus

Keď bude CIMON na palube a Gerst ho osloví, môže začať pomáhať s vedeckými experimentami. Prejdu si napríklad komplexný postup pomocou obrázkov a videí, ktorý sa zobrazí na obrazovke. Robot tiež môže odpovedať na otázky, ktoré počas práce vyskytnú.

CIMON má na vesmírnej stanici pracovať celkom len tri hodiny, ale aj to by malo stačiť na vyskúšanie spoločnej technológie AI, overiť funkčnosť dizajnu a položiť základy do ďalšieho rozvoja podobných robotov s AI.

 

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.