Prenosný rádiomagnetofón TESLA KM 351 – ANP 486 z roku 1990 je posledným kazetovým magnetofónom z produkcie štátneho podniku TESLA Přelouč. Spadá do ucelenej dizajnovej kolekcie, na ktorej spolupracujú aj dizajnéri z Holandska.
Z tejto plodnej spolupráce vzniká štvorica veľmi úhľadných a elegantných prístrojov, presnejšie mono magnetofón, mono rádiomagnetofón, nikdy nevyrábaný stereo magnetofón a pre nás dnes najzaujímavejší stereo rádiomagnetofón.
Celá kolekcia je navrhnutá v jednotnom čistom dizajne, avšak KM 351 je predsa len trošku iný. Krycie mriežky jeho reproduktorov už nechcú byť len šedou perforovanou plochou, ale chcú sa páčiť, pôsobiť moderne a lákavo, ale o tom až neskôr.
Rádiomagnetofón je skôr menších rozmerov, ale na prvé uchopenie ma teší slušná hmotnosť a hĺbka prístroja, čo často predznamenáva dobrý zvuk. Zaujme tiež množstvo ovládacích prvkov.
Ešte na základnej škole tomu so spolužiakmi pripisujeme veľkú dôležitosť a musím priznať, že ma dodnes teší, ak je na prístroji neúrekom ovládačov, prepínačov a páčiek. Spodný rad obsahuje prepínače režimov mono – stereo a tzv. široké stereo, prepínač typu vloženej pásky Fe, alebo Cr a prepínač systému na potlačenie šumu.
Horný rad ovládacích prvkov efektne prechádza cez celú šírku panela. Zľava sú tu ťahové ovládače ľavo-pravého vyváženia, hlasitosti, 100 Hz basov, 1 kHz stredov, 10 kHz výšok, prepínače rádia a celkom na konci prepínače vlnových rozsahov.
Na hornom paneli sú aj klávesy na ovládanie kazety a otočný ovládač na ladenie staníc. Celok dopĺňa výsuvná FM anténa. Na ľavoboku nachádzam prepínač beat, slúchadlový konektor jack 3,5 mm a din konektory pre externé reproduktory.
Na pravoboku je združený 7-pinový nahrávací din konektor. Chvíľu sa pozastavujem aj nad nápadito riešeným madlom na prenášanie, to v spustenej polohe pekne lícuje v oboch bočniciach aj v hornej časti rádiomagnetofónu.
Pri prenášaní priestor v bočniciach vypĺňa reliéfna guma, vďaka ktorej sa po prenesení prístroja madlo samo schová. Na zadnej stene sú umiestnené konektor na 220 V a šachta na 6 kusov 1,5 V batérií typu R14.
Opis čelného panelu si zámerne nechávam na záver. Veľké dvierka kazetovej mechaniky zaujímavo prekrývajú stĺpec farebných diód, ktorý obsahuje dôležité indikačné prvky funkcií rádia a magnetofónu. Veľmi praktické a efektné riešenie.
Aj v úplnej tme mi stačí letmý pohľad na toto miesto a ihneď mám jasno o zaradených funkciách. Vzhľad a prevedenie reproduktorov sa vymyká z pôvodne zamýšľaného jednotného dizajnu celej kolekcie. Vysvetlenie je pomerne jednoduché a pochopiteľné.
Deje sa to najmä posledným TESLA produktom. Na viditeľných miestach už nenesú továrenské logo, ale len skratku EP. Je to snaha dať domácemu produktu väčšie šance, aby nebol kvôli logu TESLA automaticky spotrebiteľmi zamietnutý.
TESLA KM 351 tak dostáva vtedy moderný zahraničný vzhľad reproduktorov so striebornými prachovkami, efektnou chrómovou obrubou a tvarovanými kovovými mriežkami. Zámer sa podaril, ani jeden z mnou oslovených respondentov nespoznáva TESLA produkt.
Všetky funkcie ukážkovo fungujú, obsluha je intuitívna, odozva prepínačov vzorová. Občas sa však strácam v hornom rade ťahových ovládačov, je ich tam ako hadov a keď zaujmú svoje maximálne pozície, tak sa dokonca dotýkajú.
Na tomto inak stereo prístroji je tiež len jeden mikrofón, dnu je síce predpríprava aj na druhý, ale fyzicky tam chýba. Poslednú pripomienku mám k trochu nesúrodému hranato-oblému vzhľadu, ktorý narúša moderné prevedenie reproduktorov.
Zvukom som naozaj prekvapený, trojpásmový ekvalizér robí zázraky a v spojení s rozšíreným stereom si zvuk naozaj užívam. Vďaka tomu si v skladbách vychutnávam aj pekné basy, ktoré sa v tejto triede moc nepočujú.
Rádiomagnetofón KM 351 je kvalitný a štýlový produkt, ktorý sa naozaj podaril. Najväčšia škoda je, že prišiel neskoro a v záplave zahraničných konkurentov už nedokázal plávať.