Reklama

Qualcomm si začína plniť sen o 5G

Zdroj | Engadget
Juraj Procházka
Zdroj | Engadget
Zdroj | Engadget

Práce na štandarde 5G prebiehajú minimálne od začiatku desaťročia a momentálne finišujú. Podľa plánov 3GPP by mal byť finálny štandard na svete v 2. polroku 2018 a komerčné siete by sa mali postupne budovať od roku 2020.

Niektorí operátori a výrobcovia IT sú však ambicióznejší a pretekajú sa, kto prinesie komerčné služby ako prvý, hoci aj podľa neúplného štandardu, alebo tzv. pred-štandardu.

Takýto zámer prezentoval napríklad Ericsson pre kórejský KT, ktorý chce skúšobnú sieť 5G spustiť už pre Zimné olympijské hry 2018 v juhokórejskom Pchjongčchangu. Sieť je momentálne v záverečnej fáze testovania.

Pozrite si

Ericsson, Verizon a Intel ukázali „rýchle a zbesilé“ 5G  

O rôzne demonštrácie „živej 5G“ technológie nie je v poslednom čase núdza, aj keď sme stále dosť ďaleko od finálnej podoby, aj parametrov, ktoré budú siete 5G ponúkať.

5G smartfóny už čoskoro?

Medzi najnovšími je prezentácia 5G v tallinskom prístave, kde Intel, Ericsson a estónsky operátor Telia vytvorili pomocou 5G prístup do internetu pre Wi-Fi hotspoty na lodi pre 2 000 pasažierov.

Zdroj | Engadget

Všetky tieto demonštrácie majú však jedno spoločné, chýbajú pri nich konkrétne mobilné zariadenia a terminály podporujúce 5G. Dôvodom je, že takéto smartfóny, tablety, alebo routre jednoducho neexistujú. Na strane používateľa preto figurujú rôzne prototypy a laboratórne konštrukcie, ktoré predstavujú fakticky len dátové rozhranie.

Pozrite si

Telia, Intel a Ericsson predviedli v Talline prvú živú sieť 5G

Tento stav bol markantný pri zavádzaní sietí 3G. Vtedy dokonca aj po schválení oficiálneho štandardu výrobcovia dodávali takmer výlučne modemy a dátové karty a operátori siete UMTS prevádzkovali v režime „data only“. Na Slovensku sa 3G objavila až neskôr, keď už boli jej detské choroby prekonané.

Zdroj | Qualcomm

Pri spúšťaní LTE a neskôr aj 4G sme už tento trend nepozorovali a zdá sa, že aj v 5G technológiách sa čoskoro dočkáme koncových mobilných zariadení.

Pozrite si

Nokia predviedla 5G FIRST

Nádejou je výrobca čipov Qualcomm, ktorý už vlani predstavil svoj prvý 5G modem Snapdragon X50. Aktuálne firma oznámila, že pri 5G dátovom pripojení pomocou modemu X50 dosiahla gigabitové rýchlosti v pásme milimetrových vĺn 28 GHz (mmWave).

Práce na štandarde akcelerujú

Okrem toho Qualcomm tiež vytvoril referenčný návrh 5G smartfónu, ktorý má poslúžiť výrobcom, akonáhle začnú vyvíjať mobilné zariadenia pre 5G. Qualcomm predpokladá, že k tomu dôjde v budúcom roku.

Zdroj | Qualcomm

Prenosová rýchlosť 1 Gbit/s síce vyzerá veľmi slušne, ale v skutočnosti je to len evolúcia súčasných sietí 4G. Rovnakú „marketingovú“ rýchlosť sú schopné dosiahnuť aj súčasné technológie LTE-A. V reálnych podmienkach však majú užívatelia k dispozícii rýchlosti 100 až 300 Mbit/s.

https://www.youtube.com/watch?v=LAh2_HRKEiQ

V sieťach 5G má byť užívateľská skúsenosť veľmi blízka „papierovým“ parametrom a má to byť niekoľkonásobne viac, ako 1 Gbit/s. Hovorí sa, že oproti 5G bude mať nová generácia sietí 100x vyššiu typickú rýchlosť prenosu dát, 100x vyšší počet pripojených zariadení a 1 000x vyššiu systémovú kapacitu.

Qualcomm so svojim modemom X50 už dosiahol údajne rýchlosť 5 Gbit/s, ale nie v reálnej prevádzke. Napriek tomu referenčný návrh dáva nádej, že smartfóny s  5G, alebo aspoň „pred 5G“ funkcionalitou by sa mohli čoskoro začať objavovať. Podporuje ju aj novovyvinutý anténny modul pre mm pásmo o veľkosti mince, ktorý bude možné ľahko integrovať do mobilu.

Pozrite si

V mobile budeme surfovať cez 1 Gbit/s, Qualcomm a Intel majú nové modemy

Podľa zástupcov Qualcommu by špecifikácia 5G mohla byť dokončená skôr, ako sme očakávali. Prvá verzia môže byť údajne hotová už v decembri tohto roku a v prvom polroku 2019 by sa zákazníci mohli začať čudovať, čo dokážu 5G smartfóny.

Vlani v októbri síce očakával Qualcomm príchod takýchto  ešte o rok skôr, ale rok 2019 je reálnejším termínom. Pritom ide stále o progresívnejší odhad, než uvádza 3GPP.  Počkáme teda a uvidíme. Dovtedy sa môžeme tešiť zo stále sa vyvíjajúcich a zrýchľujúcich technológií z rodiny LTE.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.