Nepochybne, 3D tlač je jednou z oblastí, ktorá je v chirurgii a ortopédii jednou z najmodernejších technológii, ktoré ľuďom môžu predĺžiť, či uľahčiť život. V pekinskej nemocnici voperovali do tela chlapca s pokročilým štádiom rakoviny v oblasti miechy a krčných stavcov titánový implantát. Je to vôbec prvá operácia titánového implantátu vyrobená technológiou priestorovej tlače. V ortopédii umelé náhrady rôznych častí pohybového aparátu nie sú výnimkou.
V čom je teda rozdiel? Takýto druh implantátu nepotrebuje žiadne skrutky. Je vyrobený z práškového titánu a v jeho konštrukcii sa nachádzajú otvory, ktoré nebránia ostatným stavcom, aby rástli a rozvíjali sa. Podľa plánov by sa implantát mal po niekoľkých rokoch stať prirodzenou súčasťou tela. Aj keď lekári nevedia, ako nakoniec telo prijme implantát, predpokladajú, že by sa mal stať stabilnou súčasťou chrbtice. A dodatočné zásahy? Tie by nemali hroziť.
Aj keď spomínaný chlapec bude musieť nasledujúce, minimálne 3 mesiace nosiť na krčnej chrbtici oporný systém, lekári dúfajú v úspešnosť tejto technológie. Ak pôjde všetko podľa plánu, implantáty tohto druhu budú na svete čoraz dostupnejšie a môžu nahradiť tie skrutkové, ktoré v našich zemepisných podmienkach implantujú dnes.
Foto: Forbes, Gizmag