Reklama

Prvý iPhone neponúkal nahrávanie videa, MMS, ani appky, aj tak bol revolučný

Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Steve Jobs v tento deň pred 15. rokmi predstavil svetu prvý iPhone. Širokouhlý iPod s dotykovým ovládaním, revolučný mobilný telefón a prelomový internetový komunikátor spojil do jedného zariadenia, ktoré sa stalo okamžitým hitom aj napriek tomu, že mu vo výbave chýbal celý rád základných funkcií.

Ukrutne pomalý mobilný internet

Prvý iPhone sa volal prosto iPhone, až kým neprišiel na trh jeho nástupca, iPhone 3G. Vtedy dostala prvá generácia prezývku podľa najvyššej generácie mobilnej siete, ktorú podporovala – 2G, resp. jej subverziu zvanú Edge.

Zdroj | Apple

Hoci už prakticky všetky nové telefóny na trhu v tom čase podporovali 3G siete, Apple pri prvej generácii svojho telefónu zostalo pri pomalšej generácii sietí, v ktorej ste mohli prehliadať internet maximálnou teoretickou rýchlosťou 384 kb/s. Na načítanie máp, videí a náročnejších webových stránok ste si tak museli počkať, alebo vyhľadať nejakú otvorenú Wi-Fi sieť v okolí.

Množstvo chýbajúcich funkcií

Spomínate si, že na prvom iPhone ste si nemohli nastaviť vlastné pozadie na ploche? Vlastne to platilo pre všetky modely až do vydania operačného systému iOS 4 v roku 2010. Oficiálnym dôvodom bol nízky výkon hardvéru… Zaujímavé však je, že keď prvý iPhone ukazoval verejne vtedajší šéf operátora Cingular, na svojom iPhone mal nastavené vlastné pozadie.

Zdroj | neven | MacRumors

Rovnako prvý iPhone mnohých nahneval chýbajúcou možnosťou kopírovania a vkladania textu, čo už dnes považujeme za samozrejmosť. Aby sme nezabudli, vo výbave mu chýbala aj podpora MMS. Fotky ste mohli priateľom odosielať iba cez e-mail, ktorý zas ostatné telefóny v tom čase až tak dobre nezvládali.

Pozrite si

3,5″ telefón, ktorý zmenil svet. Apple iPhone má 15 rokov!

Bez predného fotoaparátu, bez nahrávania videa

Ak si ešte spomínate, operátori pri spúšťaní vyššie spomínaných 3G sietí upozorňovali najmä na príchod revolučnej novinky – videohovorov. Na tie ste mohli pri prvom iPhone taktiež zabudnúť. Vpredu totiž žiaden fotoaparát nemal, túto vychytávku so sebou priniesol až o tri roky neskôr iPhone 4.

Zdroj | Apple

Apple zjavne nemalo v tom čase video v láske, alebo naň nebol úplne pripravený jeho vtedajší mobilný hardvér. Vo výbave modelu iPhone 2G totiž chýbalo aj nahrávanie videa. Zadný 2 Mpx fotoaparát ste mohli na záznam videa použiť len v prípade, že ste si spravili tzv. jailbreak a prostredníctvom neoficiálneho nástroja na sťahovanie softvéru ste si doň stiahli aplikáciu Cycoder. Kvalita záznamu však vôbec nestála za veľa, čo je zrejme dôvod, prečo Apple túto funkciu z prvého iPhonu radšej vynechalo.

Problémový jack

Myslíte, že potreba použitia špeciálneho adaptéru pre pripojenie drôtových slúchadiel k iPhonu je výmyslom novodobého vedenia spoločnosti Apple? Kdeže, rovnakým nedostatkom trpel aj prvý iPhone, hoci z iného dôvodu.

Zdroj | C. Quilty-Harper | Engadget

Pôvodný iPhone 2G audio port (jack) mal, avšak vnorený tak hlboko v jeho hliníkovej konštrukcii, že sa doň dali zapojiť iba slúchadlá s dostatočne úzkym konektorom, napr. tie originálne od Apple. Pokiaľ ste si doň chceli zapojiť iné slúchadlá, použiť ste museli špeciálny adaptér, prípadne ste mohli skúsiť obrúsiť ich konektor (áno, aj my sme si tým prešli).

Žiaden App Store, appky a hry iba „na čierno“

Obchod s aplikáciami zabudovaný do iOS už dnes považujeme za samozrejmosť, no pri prvom iPhone to tak nebolo. Steve Jobs v skutočnosti žiadne aplikácie na iPhone nechcel a vývojárom odkazoval, aby radšej vytvárali webové aplikácie, ktoré by fungovali priamo v Safari. Mimochodom, v tom čase sa ešte iOS volal iPhone OS.

Kým Apple zareagovalo na žiadosti vývojárov a v roku 2008 napokon spolu s modelom iPhone 3G predstavilo aj App Store, existovala ešte jedna cesta, ako do iPhonu 2G dostať vlastné aplikácie a hry – jailbreak. Odomknutím operačného systému ste si do iPhonu mohli stiahnuť neoficiálny obchod s aplikáciami zvaný Cydia, ktorý vám odomkol dvere aj k mnohým zaujímavým vychytávkam a rozšíreniam inak pomerne obmedzeného systému.

Okrem vyššie spomínanej aplikácie na nahrávanie videa ste si tak do „iPhone OS“ mohli nainštalovať napr. aj legendárnu hru Pong, či hudobný titul Tap Tap Revolution, ktorý vám umožnil premeniť vašu hudobnú knižnicu na rytmickú hru na štýl legendárneho Guitar Hero. Len pre zaujímavosť, táto hra neskôr zamierila do App Store pod názvom Tap Tap Revente, v roku 2010 ju odkúpilo Disney a o štyri roky neskôr ukončilo jej vývoj.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.