Samsung už nie je jediný s „malým“! Pravdepodobne po úspešnom vzore kórejského výrobcu uviedla aj spoločnosť HTC zmenšenú verziu svojej vlajkovej lode. Tá sa síce spolieha na slabší hardvér, ale na druhú stranu si ponecháva snáď najkrajší dizajn smartfónu súčasnosti a to za podstatne prijateľnejšiu cenu. My sme HTC One mini už mali v redakcii!
PREČÍTAJTE SI:
HTC sa učí od Samsungu. Ponúkne HTC One mini
Uvedenie vlajkovej lode HTC One sa stretlo s nadšením. Po dlhej dobe čiernych placiek to bol totiž telefón s nezameniteľným dizajnom a niekoľkými unikátnymi vychytávkami. Menší súrodenec nesie označenie HTC One mini a svojmu veľkému bratovi ako keby z oka vypadol. To je skvelé, hlavným prínosom “miníka” sú tak najmä kompaktné rozmery. Vzhľadom na menší 4,3” displej sa novinka podstatne ľahšie zmestí do vrecka nohavíc. Ak teda patríte k fanúšikom značky a One bol pre vás priveľký, je One mini tou správnou voľbou. Páči sa mi, že nechýba hliníkové telo, škoda len plastového rámiku okolo displeja, ktorý je síce originálny, ale mierne kazí dojem z inak veľmi vydarenej unibody konštrukcie. Smartfón je pevný, bohužiaľ rovnako ako jeho veľký brat, ani One mini si nerozumie s microSD kartami. Integrovaná pamäť s kapacitou 16 GB sa síce môže javiť ako dostatočná, ale už samotný systém vám z nej ukradne 5 GB a zostatok je pre moderný multimediálny smartfón jednoducho málo. Osobne ma rovnako nepotešila dvojica kapacitných ovládacích tlačidiel. Často sa totiž stávalo, že som namiesto tlačidla domov stláčal logo HTC.
Dvojitým stlačením tlačidla domov sa dostanete do správcu spustených aplikácií a jeho podržaním vyvoláte menu pre jednotlivé aplikácie.
Keďže je HTC One mini lacnejší, pravdepodobne by málokto v ňom hľadal štvorjadro. Napriek tomu nemôžem dvojjadrovému procesoru s taktom 1,4 GHz, ktorému pomáha grafická karta Adreno 305 a 1 GB operačnej pamäte nič vytknúť. Zvolený hardvér nemá problém svižne pracovať s operačným systémom Google Android 4.2.2, ktorý je navyše zabalený do poslednej grafickej nadstavby HTC Sense 5. Práve vďaka nej nájdete aj v One mini všetky vychytávky jeho veľkého vzoru. Tešiť sa môžete na BlinkFeed, ktorý na jednom mieste zobrazuje všetky aktuálne informácie, ale aj na aplikácie známe z veľkého One, alebo možnosť personalizácie menu, obrazovky uzamknutia, motívov, či upravenú notifikačnú lištu, v ktorej rýchlo nastavíte Wi-Fi, Bluetooth, režim lietadlo, šetrenie batérie, pripojenie k mobilným dátam, režim zvuku, Wi-Fi hotspot, alebo vytvoríte snímku obrazovky. Uff, dlhá veta, ale stojí za to spomenúť, že sa mi prostredie HTC Sense 5 páči. Zabudnúť v prípade One mini však budete musieť na NFC, alebo infraport v tlačidle pre zapnutie, ktorý môžete v prípade HTC One využiť na ovládanie televízora.
Menší One našťastie nepostráda unikátny fotoaparát s označením UltraPixel. Ten síce poskytuje rozlíšenie “iba” 4 Mpx, ale nenechajte sa ním odradiť. Fotoaparát v HTC One mini sa práve vďaka unikátnemu čipu vyznačuje najmä rýchlymi reakciami, okamžitým zaostrením a samozrejme veľmi dobrou kvalitou aj za slabšieho svetla. Aj napriek tomu, že v prípade šera je už badateľný šum, sú výsledné fotografie viac než vydarené a to najmä na displeji smartfónu, kde vo väčšine prípadov aj ostanú. Rovnaké je aj nastavenie a jedinou zmenou oproti vlajkovej lodi je chýbajúci režim redukcie otrasov. HTC Zoe, ktoré už poznáme s ostatných smartfónov značky, oživí vaše fotografie a aj celú galériu. Je to geniálny spôsob, ako s priateľmi zdieľať vaše zážitky. Ak vám nebudú stačiť fotografie, One mini vám ponúkne aj možnosť záznamu Full HD videa, vrátane HDR režimu pri jeho natáčaní. Od vlajkovej lode si mini prepožičal aj dvojicu reproduktorov, spolu so zosilňovačom, ktorú HTC označuje ako BoomSound. Poviem vám, že v súčasnosti by ste asi ťažko hľadali smartfón, ktorý svojim integrovaným reproduktorom produkuje tak kvalitný zvuk, ako dvojica HTC One a HTC One mini. Ak je pre vás zvuk dôležitý, nebudete chcieť iný smartfón!
HTC One mini ma skutočne prekvapil. Už pri prvom kontakte si zamilujete jeho pevné telo, eleganciu a najmä neopakovateľný zvuk stereo reproduktorov. Superrýchly fotoaparát je potom už len čerešničkou na torte. Body mu však uberá malá integrovaná pamäť a slabšia výdrž na jedno nabitie. Očakával som totiž, že sa iba dvojjadrový procesor a menší displej pozitívne prejavia práve na výdrži, no viac ako deň som pri aktívnom používaní One mini z integrovanej batérie nedostal. Cena ešte nie je pre náš trh oficiálne stanovená a tak nám všetkým zostáva len dúfať, že bude novinka minimálne o tretinu lacnejšia ako veľký brat HTC One. Očakávam cenu na úrovni 400 – 450 €. To by sa novinka výborne predávala!
Rozmery 132 x 63,2 x 9,25 mm, 122 g Displej Super LCD 2, 4,3“, HD (1 280 x 720 px), 341 ppi, Gorilla Glass 3 Hardvér dvojjadrový Qualcomm Snapdragon 400, 1,4 GHz, GPU Adreno 305, 1 GB RAM, 16 GB pamäť, HSPA (42 Mbps / 5,76 Mbps), Wi-Fi b/g/n, DLNA, HTC Connect, Bluetooth 4.0, 4 Mpx foto, HTC UltraPixel, LED blesk, HDR, Full HD video (1080p/30fps), predná 1,6 Mpx videokamera, GPS, GLONASS, akcelerometer, gyroskop, proximity senzor, digitálny kompas, microUSB, 3,5 mm audio konektor, stereo reproduktory, batéria Li-Ion 1 800 mAh Softvér Google Android 4.2.2 Jelly Bean, HTC Sense 5, BlinkFeed, Google Play, Gmail, YouTube, Google Talk, Google Maps, Picasa, Google Search, editor dokumentov, správca súborov, HTC Zoe, HTC Share, BoomSound, Beats Audio
Foto: TECHBOX