Trvalo to osem rokov, ale sen Elona Muska sa začína plniť. Jeho spoločnosť Neuralink, vyvíjajúca rozhranie človek-stroj ovládané pomocou myšlienok, prvýkrát implantovala svoj čip priamo do mozgu človeka.
Elon Musk udalosť oznámil na sociálnej sieti X (Twitter) slovami: „Prvý človek včera dostal implantát Neuralinku a darí sa mu dobre. Počiatočné výsledky ukazujú sľubnú detekciu neurónovej aktivity.“
Stalo sa tak zhruba 8 mesiacov potom, čo spoločnosť Neuralink získala od amerického Federálneho úradu pre lieky a potraviny (FDA) povolenie na prvú klinickú štúdiu, v ktorej bude implantovať mozgové čipy ľudským dobrovoľníkom.
„Prvý produkt Neuralinku sa nazýva Telepatia. Umožňuje myšlienkové ovládanie počítača a telefónu, pomocou ktorých potom môžete ovládať prakticky akékoľvek iné zariadenie. Prvými užívateľmi budú osoby s paralýzou končatín. Predstavte si, keby Stephen Hawking mohol komunikovať rýchlejšie ako na klávesnici píše profesionálny pisár, alebo burzový maklér. To je teraz náš cieľ“, uviedol ďalej E. Musk na X.
Po udelení povolenia od FDA nebolo jasné, či sa nájde dostatok dobrovoľníkov, ktorí by si chceli nechať implantovať neuročip do mozgu. Ohlas je však obrovský a Neuralink zaznamenal záujem tisícov potenciálnych pacientov. Úrad pre kontrolu potravín a liečiv, ktorý v USA reguluje aj vývoj a testovanie zdravotných zariadení, tak údajne nedávno schválil vykonanie rozsiahlejších testov implantátov ako bolo pôvodne plánované.
Stále však ide o štádium klinických testov, počas ktorých zrejme Neuralink zdokonalí niektoré postupy a možno aj samotný hardvér. Takýto prístup „rýchlej iterácie“ uplatňuje Elon Musk v Tesle, aj v SpaceX, ale v oblasti humánnej neurochirurgie nebude zmeny presadzovať také jednoduché.
Plánom Neuralinku je v roku 2024 vykonať 11 operácií, v roku 2025 viac ako dvojnásobok (27) a v roku 2026 už 79. Následne by sa mala stať z implantovania mozgových čipov rutinná záležitosť a počet operácii by mal narastať zo 499 v roku 2027 na viac ako 22 000 v roku 2030. Uvádza sa to v dokumentoch, ktoré Neuralink nedávno poskytol investorom.
Za roky vývoja síce Neuralink minul veľa peňazí od investorov, aj samotného Muska, ale toto úsilie by sa malo v budúcnosti bohato zúročiť. Podľa Ashleeho Vancea, ktorý napísal jeden zo životopisov Elona Muska, Neuralink odhaduje náklady na implantáciu okolo 10 500 USD, vrátane vyšetrení, hardvéru a samotného zákroku. Zdravotným poisťovniam však chce za implantáciu účtovať asi 40 000 dolárov, takže do piatich rokov Neuralink predpovedá ročné tržby až 100 miliónov dolárov.
V rámci štúdie PRIME testuje Neuralink svoje implantovateľné bezdrôtové rozhranie mozog-počítač (brain-computer interface, BCI) s cieľom zhodnotiť bezpečnosť implantátu a chirurgického robota a posúdiť počiatočnú funkčnosť BCI, ktoré umožní ochrnutým ľuďom s kvadruplégiou ovládať externé zariadenia pomocou myšlienok.
Zariadenie je navrhnuté tak, aby interpretovalo nervovú aktivitu človeka, takže môže ovládať počítač alebo smartfón jednoduchou predstavou pohybu. Nie sú potrebné žiadne káble ani fyzický pohyb.
Firma oslovuje potenciálnych dobrovoľníkov na klinické testy z radov pacientov, ktorí majú obmedzenú alebo nulovú schopnosť používať obe ruky v dôsledku poranenia krčnej miechy alebo amyotrofickej laterálnej sklerózy (ALS). Ak sa pomocou implantátov Neuralink skutočne podarí zlepšiť kvalitu ich života, bude to veľká vec. Na druhej strane pri aplikácii zdravým ľuďom s cieľom vylepšenia ich „počítačových zručností“ vzbudzuje takýto „mozgový piercing“ mnohé otázniky.
Pozrite si aj reportáž k tejto dôležitej správe, kde sa k téme vyjadroval náš Roman Calík, zakladateľ TECHBOX.
Zdroj: TVnoviny.sk