Nový 8K laserový televízor prináša zaujímavú alternatívu k OLED a Mini-LED technológii s niektorými bonusmi. Najväčšou výhodou laserových projektorov oproti LED alebo lampovým projektorom je, že dokážu dosiahnuť oveľa vyšší jas a potrebujú minimálnu údržbu.
Laserové televízory Hisense fungujú ako projektor s krátkou projekčnou vzdialenosťou, pričom riadiaca jednotka je umiestnená priamo pod obrazovkou. Nová generácia laserových televízorov je vybavená obrazovou technológiou TriChroma. Tá využíva až tri laserové lúče a ponúka 8K rozlíšenie, čo je momentálne najviac na svete. Používatelia sa môžu tešiť na viac ako 33 miliónov pixelov (7 680 x 4 320 px).
Základom laserových TV Hisense je televízna konzola, čo je projekčná časť televízora s ultrakrátkou (19 cm) premietacou vzdialenosťou a zobrazovací panel v pevnom ráme. Ten môže byť upevnený fixne, alebo môže byť aj výsuvný, ako sme videli v modeli predstavenom minulý rok.
Laserové televízory sú vybavené špeciálnou obrazovkou na potlačenie okolitého svetla, postarajú sa tak o ostrejší obraz za akýchkoľvek svetelných podmienok. Technológia od Hisense uľahčuje dosiahnutie mimoriadne veľkej uhlopriečky obrazu s laserovým televízorom. Momentálne ponúka 100″ až 120″ obrazovky. Pri tejto väčšej veľkosti je rozdiel medzi 4K a 8K oveľa viac viditeľnejší.
Spomínaný trojfarebný laser ponúka farebný gamut BT.2020, teda rovnaký ako HDR displej, ale keďže v tomto prípade je obraz vytvorený odrazeným svetlom, neobsahuje modré svetlo a kratšie vlnové dĺžky, ktoré dokážu LED displeje produkovať.
V neposlednej miere je tu prínos v úspore elektrickej energie. 8K laserový televízor so 120″ uhlopriečkou spotrebuje zhruba 350 W, teda podobne, ako majú 75″ až 85″ LED TV. Bonusom sú aj priestorové nároky. Keď totiž televízor nepoužívate, môžete si obrazovku zrolovať.
„Hisense je priekopníkom v oblasti laserových televízorov, ktoré vyvíja už od roku 2014. Tieto projektory s ultrakrátkou projekciou sú skvelou voľbou v kategórii TV s obrazovkou nad 65 palcov. S rastúcou veľkosťou obrazovky sa totiž výrazne zvyšuje schopnosť oka zachytiť rozdiel medzi 4K a 8K rozlíšením,“ hovorí hovorí Matej Hušták, produktový manažér pre TV Hisense v SR.
„Rozdiel v zážitku zo sledovania je obrovský, najmä keď sedíte blízko – zvyčajne asi 3,5 m od obrazovky. Okrem toho je projekčná zobrazovacia technológia pre ľudské oko prirodzenejšia, a preto neunavuje. Ďalšou výhodou je energetická úspornosť: v porovnaní s podobne veľkými LCD televízormi spotrebuje laserový televízor približne polovicu elektrickej energie. Obrazovka je tiež oveľa ľahšia, a preto sa ľahšie inštaluje,“ dodáva.
Bližšie informácie, vrátane dostupnosti a cien na našom trhu zatiaľ nemáme k dispozícii.