Reklama

PRVÉ DOJMY HTC One max – keď na veľkosti záleží

Marek Šimunek

Keď som začal písať prvé dojmy s novým HTC One max, chcel som pôvodne čo možno najväčším písmom na celú stránku napísať „JE TO VEĽKÉ!“ Po prvom šoku však moje emócie opadli a ja som postupne začal skúmať tohto obra, ktorý nevie, či sa má zaradiť medzi smartfóny, alebo tablety.

HTC One max

PREČÍTAJTE SI

PRVÝ DOJEM z HTC One mini – UltraPixel v kompaktnom tele
RECENZIA HTC One – najlepšie HTC v histórii

Nové HTC One max je jasnou odpoveďou tchajwanského výrobcu na módu phabletov, ktoré by mali v sebe kombinovať kompaktnosť bežných smartfónov s veľkým displejom a výbavou tabletov. Okrem toho novinka doplnila rodinu One zariadení a po HTC OneHTC One mini je tretím a zároveň najväčším súrodencom medzi hliníkovými HTC. Treba však upozorniť, že HTC nepovažuje One max za vlajkovú loď! Tou aj naďalej ostáva HTC One.

HTC One max

Prívlastok max nemá toto HTC len tak náhodou. Skutočne sa v tomto prípade jedná o maximálne veľký smartfón, ktorého hmotnosť 217 gramov pocítite a na jeho rozmery si budete dlho zvykať. Jeho veľkého konkurenta Samsung GALAXY Note 3 som ešte zvládol po troške cviku ovládať aj jednou rukou, ale max je už nad možnosti mojich kĺbov. Dve ruky sú teda podmienkou. Nové HTC One max zdieľa dizajn svojich starších súrodencov. Kombináciou hliníku a plastu je však bližšie k One mini. Ako prvé nové One ponúka možnosť odobratia zadného krytu, pod ktorým sa okrem slotu pre micro SIM kartu nachádza konečne aj slot pre microSD kartu. Toto je výborná správa pre všetkých fanúšikov HTC, ktorým chýbali pamäťové karty v nových HTC One smartfónoch. One max tak okrem svojej 16 GB (prípadne 32 GB) integrovanej pamäte zhltne aj 64 GB microSD kartu. Aby som sa ešte vrátil k zadnému krytu, možno je to chyba konkrétneho kusu, ale pri jeho zatlačení je cítiť istú vôlu. Jednoducho sa v tomto prípade už nejedná o dokonalú unibody konštrukciu. To je pravdepodobne daň za otvárací kryt.

HTC One max

HTC One max konečne ako prvé HTC série One ponúka slot na microSD kartu

Keďže One max disponuje Full HD displejom s uhlopriečkou 5,9“ je priam nemožné ho ovládať jednou rukou. Skôr ako medzi smartfóny sa tak novinka radí k malým tabletom. Našťastie HTC vzhľadom na skutočne gigantické rozmery One max pochopilo, že nie každý je Saxana, ktorá si predlžuje končatiny podľa potreby. Tlačidlo pre zapnutie sa tak spolu s tlačidlami pre ovládanie hlasitosti dostalo na pravú stranu. Je síce prístupnejšie, ale na jeho stlačenie som si aj tak chvíľu zvykal. Na hornej stene ostal iba infraport. One max totiž môže byť skutočne pohodlné a veľké diaľkové ovládanie! HTC One max boduje stereo reproduktormi, ktoré nájdete rovnako ako v prípade ostatnej dvojky na prednej strane. Ak ste ešte nepočuli ako hrajú reproduktory na HTC One, One mini, tak vedzte, že ich s kľudným svedomím môžem označiť za to najlepšie, čo na trhu v súčasnosti nájdete. V prípade One max sú ešte o niečo lepšie a výkonnejšie nakoľko sú aj väčšie.

HTC One max

Stereo reproduktory HTC BoomSound sú skutočne pýchou One max

Aj napriek tomu, že som si prešiel už prvým One a mal som na test aj One mini, nedokážem pochopiť rozloženie kapacitných ovládacích tlačidiel pod displejom na HTC One max. Prečo HTC zvolilo iba tlačidlá domov a späť vedia iba vývojári v HTC. Často sa mi stáva, že pri snahe o návrat na domácu obrazovku stlačím nápis HTC namiesto kapacitného tlačidla s domčekom, alebo hľadám tlačidlo pre vyvolanie ponuky. To sa totiž napríklad v Evernote nachádza v pravom hornom rohu a skúste tam dosiahnuť na smartfóne, ktorý má 5,9“ displej! K displeju samotnému nemám výhrady. Je jemný, dobre čitateľný, jednoducho patrí k tým lepším, ale na to sme už v prípade HTC zvyknutí. Čo ma však neskutočne mrzí je mrhanie priestorom. Matica 5 x 5 ikon na domácej obrazovke necháva zbytočne veľa voľného miesta. To iste platí aj menu s aplikáciami, kde sa matica ikon ešte zmenší na 5 x 4 a to nehovorím o tom, že v spodnej lište môžete mať maximálne štyroch zástupcov pre programy, alebo zložky. Posledným miestom kde HTC One max priestorom šetrí je klávesnica. Tá je rovnaká ako pri menších modeloch, len natiahnutá na väčšiu plochu. Nie, neprekáža to v pohodlnom písaní, ale na druhú stranu by som si vedel predstaviť keby bola o niečo menšia a horný riadok by bol napríklad využitý na čísla, tak ako tomu je napríklad u Note 3. Riešením teda ostáva softvérová klávesnica z obchodu Google Play.

HTC One max

HTC One max nie je vlajkovou loďou spoločnosti. Preto neprekvapí Snapdragon 600 s taktom 1,7 GHz, alebo RAM s kapacitou 2 GB. To však neznamená, že max je nejaký slimák. Všetko šľape viac než dobre a reakcie sú takmer okamžité. Môže za to aj najnovší operačný systém Google Android 4.3, ktorý je zabalený do HTC Sense 5.5. To prináša niekoľko noviniek, ako je napríklad možnosť pridania sociálnych sietí Instagram a Google+ do BlinkFeed, alebo lepšie prispôsobenie obsahu. Ja som sa však najviac potešil možnosti BlinkFeed úplne vypnúť. Aj tak ho nepoužívam, tak načo by mi mal zaberať systémové prostriedky. V One max nájdete rovnaký UltraPixel fotoaparát, ako v prípade One mini, teda bez stabilizácie. Samozrejme nechýba ani funkcia HTC Zoe, ale väčšiu radosť mi spôsobili vylepšenia vo funkcii video zostrihov fotografií (Video Highlights). Práve v tejto možnosti jednoduchej a hlavne rýchlej tvorby krátkych videí vidím veľký potenciál. V HTC Sense 5.5 postačí ak sa v galérii (pri zobrazení prehľadu udalostí) presuniete na ľavú stranu a okamžite máte k dispozícii 12 motívov, ktoré môžete použiť. Svoje výsledné video môžete obohatiť hudbou podľa vlastného výberu, prípadne nechať vo videu prednastavenú hudbu podľa zvolenej témy. Potešením je aj nová vlastnosť Androidu 4.3, vďaka ktorej si môžete vybrať aj ľubovoľný úsek skladby. Práve s touto funkciou som si doposiaľ na každom HTC One užil veľa zábavy.

HTC One max

iPhone 5S už nie je sám, čítačku otlačkov prstov má aj One max

Žeby som na niečo zabudol? Aha jasné, ten malý štvorček pod fotoaparátom. To je prosím pekne čítačka odtlačkov prstov. Umožňuje nastavenie odtlačku prsta, ako hesla napríklad pre odomknutie smartfónu. Využiť však môžete rôzne prsty oboch vašich rúk (prsty na nohách som neskúšal) a nastaviť si tak napríklad na ukazovák pravej ruky odomknutie, na prostredník spustenie fotoaparátu a nakoniec na ukazovák ľavej ruky napríklad spustenie svietidla. Znie to super, však? Problémom je, že vždy musíte najprv displej rozsvietiť pomocou tlačidla pre zapnutie a až následne môžete snímať prst. Osobne by sa mi viac pozdávalo, ak by stačilo prstom prejsť po snímači a One max by to hneď rozoznal a odomkol sa, prípadne spustil nastavenú aplikáciu. K fungovaniu snímača nemám žiadne výhrady. Pracuje až prekvapivo dobre a iba raz za čas sa stane, že môj prst nerozozná. Aj napriek tomu sa mne osobne viac pozdáva riešenie, aké nájdeme na iPhone 5S, na ktorom treba prst iba priložiť, kým na One max ním musíte po snímači prejsť, čo vzhľadom na jeho umiestnenie nie je najšťastnejšie riešenie. Často si totiž prstom zbytočne ušpiním objektív fotoaparátu, ktorý je priamo nad snímačom. Na snímanie odtlačku si budete musieť chvíľku zvykať, ale ide to celkom rýchlo a ak si nastavíte odomknutie na ukazovák pravej ruky (v prípade, že ste pravák), bude aj tak väčšinou váš pravý ukazovák na mieste kde HTC umiestnilo snímač. Pri použití ostatných prstov to je celkom akrobacia, takže som si radšej vždy One max otočil, aby som videl kde snímač je. Ešte aby som nezabudol, ak vám nepôjde odomknutie pomocou prsta, môžete One max odomknúť aj heslom, ktoré si nastavíte.

HTC One max

Na záver by som ešte spomenul jednu úsmevnú príhodu. HTC One max mi totiž z redakcie dorazil zapnutý a zamknutý! Roman akosi zabudol vypnúť svoj odtlačok. Takže som musel hneď po vybalení bádať, ako ho dostať do továrenských nastavení, aby som ho mohol používať. Poviem vám dá sa to! Takže ak HTC One max stratíte, ten kto ho nájde ho bude môcť používať ďalej, ale k vašim dátam sa nedostane. Apple to vyriešilo trošku lepšie. Ak stratíte iPhone 5S, alebo v podstate akýkoľvek iPhone s iOS 7, nikto, kto nepozná vaše Apple ID ho nevie štandardne vrátiť do továrenských nastavení a používať ďalej.

HTC One max

HTC One max je zaujímavým počinom, no pre mňa osobne už priveľkým smartfónom na reálne a denné používanie. Viem si ho však predstaviť ako vynikajúci smartfón na pozeranie videí a to najmä vďaka veľkému displeju a skutočne ukážkovým reproduktorom. Rovnako ho budú milovať ľudia, ktorý ocenia veľkú plochu displeja, veď zbytočné mrhanie priestorom na domácej obrazovke a v prípade klávesnice rýchlo vyriešia aplikácie tretích strán z Google Play. One max by sa mal dostať do predaja už v priebehu novembra, pričom jeho predpokladaná cena je 699 €. To, či je to veľa, nechám na vás. Osobne by som sa asi skôr rozhodol pre pôvodný HTC One, ktorý ponúkne všetko to, čo One max, síce bez snímača odtlačkov prstov, ale v kompaktnejšom tele.

Kompletnú recenziu nového HTC One max si budete môcť prečítať v novom vydaní časopisu TECHBOX 11-12/2013, ktoré sa do stánkov dostane už 21. novembra.

HTC One max

Pohľad šéfredaktora TECHBOX Romana Calíka:

Oceňujem možnosť odobratia zadného krytu ako aj možnosť použitia pamäťovej karty. Osobne stále nie som veľký nadšenec cloudových riešení a interná pamäť bez možnosti rozšírenia bola pre mňa pri modeloch One a One mini sklamaním. Taktiež sa mi páči, že HTC počúva recenzentov a užívateľov a presunulo neprakticky umiestnené tlačidlo zapnutia/vypnutia z horného ľavého rohu na bočnú stranu smartfónu. Jednoznačne sa tak lepšie ovláda. Ocenil som aj vylepšené funkcie Video Highlights a HTC Zoe, už sa to blíži k dokonalosti. Pekne si vyberiete snímky či videá, z ktorých si chcete spraviť videoklip, vyberiete si dokonca vlastné skladby resp. úsek skladby a pekné video máte hotové veľmi rýchlo. Toto je to prudko návyková záležitosť. V budúcnosti by mali pribudnúť aj slovenské médiá pre BlinkFeed, čím aj táto softvérová vychytávka získa na použiteľnosti aj na Slovensku. Teším sa, keď si budem môcť na hlavnej obrazovke HTC zariadení čítať TECHBOX. Novému snímaču odtlačkov prstov som však na chuť zatiaľ neprišiel. Umiestnenie pod objektívom fotoaparátu sa mi zdá nepraktické, vždy keď zadávam odtlačok si musím otočiť smartfón. Možno to chce len cvik, ale počas kratšej doby testovania som sa to nenaučil. Výhodou je, že snímaču môžem priradiť tri funkcie, t.j. tri rôzne prsty vykonajú tri rôzne aktivity. Avšak veľkým sklamaním je, že ak chcete napríklad odblokovať One max, najskôr je nutné stlačiť tlačidlo zapnutia a až následne si môžete odomknúť smartfón odtlačkom. Je to krok navyše. HTC One max nemá podľa slov výrobcu konkurovať súčasnej vlajkovej lodi HTC One, má len doplniť portfólio a ponúknuť najmä väčší displej všetkým, ktorí oň majú záujem. Škoda, že výrobca sa k One Max postavil takýmto spôsobom a vlastne nič prevratné nepriniesol, konkurencia to pre veľký Galaxy Note 3 s unikátnym perom rozhodne nie je.

 

microSD karta, výdrž batérie, HTC Sense 5.5 a Android 4.3 s novými funkciami HTC Video Highlights

 

veľké rozmery, málo inovácií oproti ostatným modelom série HTC One, nevyužitý priestor v systéme

 

Cena: predpokladaná 699,00 € Rozmery 164,5 x 82,5 x 10,29 mm, 217 g Displej Super LCD 3 5,9”, Full HD (1 920 x 1 080 px, 373 ppi) Hardvér štvorjadrový Qualcomm Snapdragon 600, 1,7 GHz, GPU Adreno 320, 2 GB RAM, 16 GB pamäť (dostupných cca 11 GB), microSD (do 64 GB), HSPA (42 Mbps / 5,76 Mbps), LTE (100 Mbps / 50 Mbps), Wi-Fi b/g/n/ac, Wi-FI Direct, DLNA, NFC, Bluetooth 4.0, IR Remote, GPS (A-GPS + GLONASS), FM rádio s RDS, akcelerometer, gyroskop, digitálny kompas, microUSB, 3,5 mm audio konektor, batéria Li-Pol 3 300 mAh Softvér Google Android 4.3, HTC Sense 5.5, HTC BlinkFeed, Kreslenie, TV remote, Polaris Office 5, KeyVPN, Parent Dashboard, svietidlo, Kid Mode

Foto: TECHBOX

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.