Juhokórejský telekomunikačný operátor SK Telecom už testuje sieť 5G v niekoľkých mestách po celej krajine. Pridáva sa tak k ďalším veľkým mobilným operátorom v zahraničí, ktorí tiež spustili pilotné projekty sietí 5G.
Čas prvých
Názov ruského historického filmu Время первых (Čas prvých, prípadne Čas priekopníkov), ktorý zobrazuje dramatické udalosti súvisiace s prvým výstupom človeka do kozmického priestoru, evokuje aj súčasnú situáciu v telekomunikačnom biznise.
Tá sa opakuje pravidelne pri generačnej výmene technológií, minimálne od nástupu sietí 3G. Operátori sa predháňajú, kto má svetové prvenstvo v spustení testovacej siete, neskôr komerčného pokrytia, kto preniesol prvé dáta, uskutočnil prvý hovor a tak ďalej. Výrobcovia čipov a zariadení zas podobne súťažia vo vyhláseniach o prvých produktoch.
Nakoniec sa tých „víťazov“ objaví toľko, že by pódium na udeľovanie medailí muselo mať najvyšší stupienok aspoň 10x širší, ako ostatné dva, aby sa tam všetci „prví“ pomestili.
Ide, samozrejme, o marketingovú prestíž. Pritom by sa operátori a výrobcovia hardvéru mali skôr zamýšľať nad tým, aký obchodný model treba vymyslieť a uplatniť. Musia totiž motivovať zákazníkov k využívaniu (a plateniu vyšších poplatkov) za služby v nových sieťach.
V súčasnosti väčšina populácie 5G technológie „nerieši“, alebo ich vníma len ako ďalšie zrýchlenie mobilného internetu. Predpokladajú, že portfólio služieb zostane nezmenené. Nemožno im to vyčítať, pretože pri prechode z generácie 3G na 4G to tak naozaj viac-menej bolo. Siete 5G však majú byť revolučne odlišné.
V súvislosti s očakávaniami od sietí 5G publikoval zaujímavý prieskum medzi americkou populáciou Intel.
Kórea na čele
V prípade SK Telecomu však musíme uznať, že ide skutočne o jedného z hráčov, ktorí v budovaní siete 5G postúpili na čelo pomyselného peletónu. Podľa portálu Telecoms Tech sa kórejský operátor stal prvým na svete, ktorý uskutočnil komerčný videohovor v sieti 5G pomocou mobilného telefónu Samsung.
Ide zároveň o prvenstvo aj pre ďalšiu kórejskú spoločnosť – Samsung, ako výrobcu koncových zariadení. Pri videohovore, ktorý uskutočnil výkonný riaditeľ SK Telecomu Park Jung-ho s riaditeľom ľudských zdrojov v Soule, bol použitý prototyp telefónu Samsung 5G. Skúsenosť z 5G spojenia hodnotil Jung-ho ako „väčšiu zreteľnosť“ v porovnaní s videohovorom cez LTE.
Tu by sme sa možno opäť mali vrátiť k tým očakávaniam a špecifikáciám služieb pri sieťach 5G. Keďže videohovor, ktorý mal byť hlavnou motiváciou v sieťach 3G skončil ako služba operátorov úplným fiaskom, ťažko by mohol byť hlavným ťahákom pri sieťach 5G.
Väčšie rozlíšenie, ani lepšia „zreteľnosť“ nie je podmienená potenciálom dátového pripojenia 5G. Aj cez LTE by sa dalo v pohode prenášať on-line video v 4K UltraHD rozlíšení. Malý displej smartfónu ho však aj tak nedokáže zmysluplne využiť.
5G siete však môžu byť nápomocné pri holografických 3D videách a určite ešte skôr pri prenose videa v rámci rozšírenej (AR, XR) a virtuálnej reality (VR). A práve na tejto báze bude potrebné budovať aplikácie, ako lákadlá pre budúcich zákazníkov v sieťach 5G.
Smartfóny chystajú Kórejci, aj Číňania, Apple zaostáva
Južná Kórea patrí k lídrom v budovaní sietí 5G. Okrem SK Telecomu tu spustili svoje testovacie siete aj operátori KT a LG Uplus. Zatiaľ sú síce dostupné len pre vybraných firemných zákazníkov (prostredníctvom dátových terminálov), očakáva sa však, že zhruba v priebehu marca 2019 už budú siete 5G sprístupnené aj širokej verejnosti.
V budúcom roku plánuje svoj prvý 5G telefón uviesť na trh aj Samsung, takže 5G technológie bude možné začať využívať naplno.
Plány na spustenie dodávok 5G zariadení v budúcom roku potvrdili aj viacerí ďalší výrobcovia, napríklad LG, OnePlus a Xiaomi. Apple sa naopak podľa agentúry Bloomberg nechystá ponúknuť iPhone s podporou 5G minimálne do roku 2020, kedy sa očakáva masívny nástup sietí novej generácie.
Vtedy už ale môžu byť karty rozdané medzi konkurenciou. Vedúci čínski výrobcovia OEM mobilov vrátane Xiaomi, OnePlus, OPPO, Vivo a ZTE vyvíjajú 5G mobilné zariadenia na báze mobilnej platformy Qualcomm Snapdragon 855 a rodiny modemov Snapdragon X50 5G NR.
Snapdragon 855 Mobile Platform je prvou komerčnou mobilnou platformou na svete, podporujúcou multigigabitové 5G prenosy, špičkovú technológiu umelej inteligencie a spoločnej rozšírenej reality (XR). To sú hardvérové základy, na ktorých vzniknú podstatne príťažlivejšie aplikácie a služby ako videohovor, ktorý môže už dnes cez voľne dostupné platformy využívať ktokoľvek.