Vesmírny teleskop Jamesa Webba, vypustený 25. decembra 2021, ktorý obieha okolo libračného budu L2 v sústave Zem-Slnko vo vzdialenosti asi 1,5 milióna kilometrov, konečne ukončil proces spúšťania a kalibrácie.
NASA v spolupráci s ESA (Európska vesmírna agentúra) a CSA (Kanadská vesmírna agentúra) zverejní celý súbor prvých Webbových plnofarebných obrázkov a spektroskopických údajov počas televízneho vysielania dnes (12. júla) o 14:30 UTC (16:30 SELČ), ale už včera americký prezident Joe Biden odhalil prvý obrázok kopy galaxií SMACS 0723, známej ako Webbovo prvé hlboké pole, počas akcie v Bielom dome.
Prvá snímka z vesmírneho teleskopu Jamesa Webba je doteraz najhlbším a najostrejším infračerveným záberom vzdialeného vesmíru. Obrázok kopy galaxií SMACS 0723 prekypuje detailmi, keď ukazuje tisíce galaxií, vrátane najslabších objektov, aké boli kedy pozorované v infračervenej oblasti.
Táto snímka vesmíru pritom pokrýva kúsok oblohy len približne o veľkosti zrnka piesku, ktoré by niekto na zemi držal na dĺžku paže a je prvým zverejneným farebným obrazom, ktorý ďalekohľad Jamesa Webba vyhotovil.
Ide pritom o pohľad do ďalekej minulosti. Kopu galaxií SMACS J0723.3-7327 záber ukazuje tak, ako vyzerala pred 4,6 miliardy rokov – toľko trvalo svetlu, kým dorazilo do našej Slnečnej sústavy. Vďaka svojej hmotnosti zároveň kopa galaxií SMACS 0723 poslúžila ako gravitačná šošovka, takže najvzdialenejšie objekty pozorujeme v dobe, ako vyzerali pred asi 13 miliardami rokov, krátko po Veľkom tresku.
Webbov prístroj Near-Infrared Camera (NIRCam) zaostril na vzdialené galaxie s takými slabými štruktúrami, aké nikdy predtým neboli videné, vrátane hviezdokôp a difúznych prvkov. Výskumníci čoskoro odhalia viac informácií o hmotnostiach, veku, histórii a zložení galaxií, pretože JWST hľadá najstaršie galaxie z raného vesmíru.
Hlboké pole vesmíru nasnímané Webbovou kamerou NIRCam je kompozitom vytvoreným zo snímok na rôznych vlnových dĺžkach s celkovou expozíciou 12,5 hodiny.
NASA, ESA a CSA zverejnia celú sériu prvých Webbových plnofarebných obrázkov a spektrálnych údajov dnes, 12. júla počas živého vysielania NASA TV.
Medzi zábermi, ktoré vesmírne agentúry zverejnia pri oficiálnej premiére teleskopu, by mali byť atraktívne objekty: vesmírna hmlovina Carina – jedna z najväčších a najjasnejších hmlovín na nočnom nebi, exoplanéta WASP 96b – plynný obor vzdialený 1 150 svetelných rokov, planetárna hmlovina NGC 3132 a Stephanov kvintet – jedna z prvých objavených kompaktných skupín galaxií s intenzívnou tvorbou nových hviezd. Pozorujeme tu 5 galaxií, pričom 4 sa k sebe pravidelne navzájom približujú a vzďaľujú a interagujú.
Aktualizácia: NASA zverejnila ďalšiu várku záberov z teleskopu. V plnom rozlíšení si ich môžete pozrieť ich otvorením v novom tabe či okne.