Mercedes-Benz nás zobral na cestu po západnom Slovensku s absolútnou novinkou v ponuke, modelom EQE. Plne elektrická Trieda E sa ukazuje v tom najlepšom, s TOP parametrami, skvelými technológiami a luxusom, na ktorý sme zvyknutí.
Z Bratislavy cez Čičmany, Bojnice a späť. Ak ste v utorok (7. júna) išli po diaľnici medzi Bratislavou a Ilavou, mohli ste naraziť na kolónu siedmich naleštených modelov Mercedes-Benz. Tú najväčšiu pozornosť však na seba pútala pätica nových elektromobilov EQE, ktoré sa takto dostali prvýkrát do rúk slovenským novinárom.
Súčasťou kolóny elektromobilov EQE bolo niekoľko konfigurácií, pričom každý z nás sa mohol dostať k dvom konfiguráciám. Jednotlivé modely sa líšili rôznymi detailmi interiéru a exteriéru, ale aj viac funkčnými prvkami ako napríklad hyperscreen. Najdôležitejšie rozdiely medzi autami však boli vo výkone. K dispozícii boli základné verzie s označením 350+ a taktiež športovejšie AMG verzie s označením 43 4MATIC.
Vozový park pripravený na malý roadtrip po západnom Slovensku kopíroval ponuku na našom trhu. Presne tieto dva modely sú totiž aj v súčasnosti dostupné u predajcov vozidiel Mercedes. Parametre oboch verzií sú veľmi zaujímavé, no rozhodne nejde o posledné konfigurácie, ktoré automobilka pripravuje. V priebehu nasledujúcich mesiacov by sa do ponuky mali dostať aj verzie 350+ 4MATIC a aj 53 4MATIC+ v dvoch výkonových verziách.
- 350+ | 215 kW / 565 Nm | 210 km/h | 6,4 s | 660 km
- 43 4MATIC | 350 kW / 858 Nm | 210 km/h | 4,2 s | 533 km
- 53 4MATIC+ | 460 kW (505 kW) / 950 Nm (1 000 Nm) | 220 km/h (240 km/h) | 3,5 s (3,3 s) | 518 km
Jazdný prejav štandardnej 350+ a AMG 43 4MATIC skutočne razantne odlišný. Aj 350+ je stále veľmi výkonná verzia, ktorá ponúka veľmi dobré zrýchlenie a istotu pri predbiehaní. Ak by som sa mal rozhodovať z praktického hľadiska, určite by som šiel do tejto verzie, a to najmä kvôli citeľne lepšej spotrebe, teda vyššiemu dojazdu.
Po presadnutí do AMG 43 4MATIC sme okamžite pocítili prítomnosť dvojice motorov, nárast výkonu o 135 kW a krútiaceho momentu o 320 Nm. Dynamika dramaticky narástla a zároveň sme dostali lepšie možnosti ovládania jazdného prejavu. Priamo na volante je ovládač jazdných režimov s displejom, nastavenie tuhosti tlmičov a taktiež režim umelého zvuku motora.
Síce je zvuk naozaj zaujímavý, najmä pri zrýchlení s launch control, no nie som fanúšikom týchto umelých zvukov a preferujem ticho. Výkonná verzia teda určite je zábavnejšia a atraktívnejšia, pri pohľade na spotrebu a odhadovaný dojazd si musíte položiť otázku, čo od auta očakávate. Ak chcete auto na zábavu, zvoľte AMG, ak komfortnejšiu a efektívnu jazdu, berte 350+.
Nepredpokladám ale, že s výkonnejšou verziou je jazda na dlhé trasy zásadne komplikovanejšia, no rozdiel pocítite. Dizajnová príbuznosť k EQS je zjavná už od prvého pohľadu, no vzhľadom na rozdiely v triede je nutné počítať s istými kompromismi a nutne odlišnými parametrami. EQE má na dĺžku 4 964 milimetrov, na šírku 1 906 milimetrov a na výšku 1 492 milimetrov. Ide teda o menšie auto, ktoré ale stále ponúka veľmi dobrý vnútorný priestor.
Ešte pred vstupom do interiéru by som určite nechcel vynechať zmeny, ktoré odlišujú EQE od EQS práve v exteriéri. Možno sa to nezdá, ale EQE má predsa len o niečo inak tvarovanú prednú masku. Pri bližšom porovnaní zistíte, že je viditeľne viac tvarovaná a zároveň mierne inak skosená. Čo je tiež podstatné, chýba tu LED pás, ktorý prepája oba svetlomety. Tie môžu byť vysokovýkonné LED alebo príplatkové Digital Light.
Interiér EQE je naozaj veľmi komfortný, priestranný a skvele spracovaný aj vo verzii so slabšou konfiguráciou, ktorá ale stále lezie do vysokých súm. Ako prvé sme otestovali modré EQE 350+, ktorej finálna cena s príplatkovou výbavou prekročila hranicu 100 tisíc eur. Decentný obklad palubnej dosky s dizajnovým a kvalitným plastom síce trochu vyčnieva, ale do interiéru zapadá. Opierka rúk či plochy na uchopenie dverí boli osadené kovovou úpravou.
Až na výnimku otvárania dverí, reproduktora a ovládačov elektronického ovládania sedadiel boli dvere obložené kožou a kvalitnou látkou s veľmi precíznym prešívaním. Všetky časti, ktorých sme sa potenciálne často dotýkali boli precízne spracované. Skrátka, štandard Mercedes-Benz. Samozrejme, prítomné je tu aj klavírne lakovanie v čiernej, ktoré je doslova magnetom na jemné škrabance, odtlačky prstov a prach.
S ním sme teda bojovali rovnako ako v iných autách, no cvičná plocha pre skautov FBI je aj dotyková plocha infotainmentu. Klasický menší displej známy z bežnej S-klasy zbiera odtlačky prstov ako suveníry, ale to je jeho jediná nevýhoda. Systém beží ako hodinky, ponúka všetko podstatné v tej najvyššej obrazovej kvalite s TOP grafikou. Opäť teda štandard, ktorý poznáme, a to isté platí aj pre navigáciu.
Za volantom sa rovnako neskrývalo žiadne veľké prekvapenie, štandardný displej so skvelým rozlíšením a parádnou vizualizáciou. Z pohľadu displejov bola nami druhá testovaná AMG verzia totožná, no zatiaľ čo 350+ mala vo výbave klasický volant, AMG už dostala modernejší s väčšou porciou dotykových plôch. Mne osobne ani novšia verzia neprekáža, keďže sa na ňu dá rýchlo zvyknúť. Sedačky boli športové a odvetrávané / vyhrievané. S miestom je to veľmi dobré aj vzadu a rovnako s komfortom sedenia.
O teplotnú pohodu sa v aute stará štvorzónová klimatizácia, ktorú si aj pasažieri vzadu môžu ovládať individuálne cez fyzické tlačidlá. Kde sa z miesta uberalo najviac je kufor, ktorý je oproti EQS naozaj kompaktnejší. Stále ale ide o veľmi slušný priestor s objemom 430 litrov. Po zložení zadných sedadiel sa rozšíri na 895 litrov. Mimochodom, predný kufor tu opäť nie je, nakoľko predná kapota sa ani nedá otvoriť. Podobne ako v EQS je tu teda z boku prístupný otvor na dolievanie kvapaliny do ostrekovačov.
Ako som spomínal na začiatku, s EQE sme vyrážali z Bratislavy po diaľnici až do Ilavy, odkiaľ sme pokračovali po okresných cestách cez Čičmany až do Bojníc. Tu sme si menili autá a presadali sme z 350+ do AMG 43 4MATIC. Pred jazdou sme boli samozrejme nabití na 100 percent a auto ukazovalo dojazd približne 600 kilometrov.
Po diaľnici sme išli dynamicky, to čo pravidlá dovoľujú, ale určite sme auto nešetrili. Po prejdení 215 kilometrov sme dorazili do Bojníc s 53 percentami batérie a spotrebou 19,4 kWh / 100 km. To považujem za dobrý výsledok vzhľadom na profil trate a tempo jazdy. Na základe týchto čísiel by bol reálny dojazd EQE 350+ cez 460 kilometrov, čo je veľmi dobré. Síce to nie je sľubovaných takmer 600 kilometrov, ale ide o použiteľné číslo v bežnej praxi.
Pre porovnanie, posádky s AMG verziami mali spotrebu 25 až 28 kWh / 100 km. My sme však v Bojniciach presadli do AMG a pustili sa trasou cez Zlaté Moravce, za ktorými sme nastúpili na R1 a zastavili sa z dôvodu prestávky na odpočívadle Beladice. Síce sme nabíjať nemuseli, auto sme skúsili pripojiť k nabíjačke. S batériou nabitou na 65 % sa nabíjací výkon stále dostal na 117 kW. Všetky verzie EQE majú batériu s využiteľnou kapacitou 90,6 kWh, pričom maximálny nabíjací výkon je 170 kW.
Následne sme sa odpojili, aby sme neblokovali nabíjacie stanice. Počkali sme ostatných členov našej elektrickej kolóny a pokračovali pohodlne až do Bratislavy. Jazdu sme si opäť užívali, auto vôbec nešetrili a na pedál akcelerátora sme rozhodne neboli milí. Do Bratislavy sme ale prišli bez problémov a so spotrebou 24,7 kWh / 100 km, 27 percentami a dojazdom 112 kilometrov. Naše dojmy sú teda rozhodne pozitívne a tešíme sa na plnohodnotný test.