Starý vtip o tom, že Japonsko v technológiách nedobehneme, ani keby nám bežalo oproti, sa dá, žiaľ, aplikovať aj na znižovanie emisií skleníkových plynov. Pravda je totiž taká, že otepľovanie klímy bude pokračovať, aj keby sme akokoľvek razantne znížili vypúšťanie oxidu uhličitého a ďalších skleníkových plynov.
Klíma sa vo svojej zotrvačnosti podobá na obrovskú nákladnú loď. alebo ropný tanker. Ich kurz nemožno zmeniť na opačný len otočením kormidla, zmena chce istý čas. Švajčiarska spoločnosť Climeworks sa domnieva, že našla recept, ako proces klimatickej zmeny zvrátiť rýchlejšie.
Climeworks vyvinula technológiu, ktorá odčerpáva oxid uhličitý priamo zo vzduchu a umožňuje ho využiť na komerčné účely, napríklad pri výrobe sýtených nápojov, hasiacich prístrojov a podobne.
Inou možnosťou je využitie získaného CO2 pri pestovaní rastlín v skleníkoch. Tie v atmosfére obohatenej oxidom uhličitým rastú rýchlejšie a lepšie prospievajú.
Takýto CO2 sa síce po spotrebovaní opäť vracia do atmosféry, ale výroba zanechá menšiu uhlíkovú stopu.
Na pomoc prichádza chémia a geológia
Radikálnejším a taktiež účinnejším riešením je trvalé uskladnenie CO2 v zemi. Ide to aj v podzemných zásobníkoch, napríklad v opustených banských priestoroch. Keďže CO2 je ťažší ako vzduch, drží sa dolu.
Climeworks však na Islande odštartovala v rámci projektu CarbFix2 zaujímavé riešenie, ktoré umožňuje zachytený CO2 bezpečne a natrvalo uložiť v geologickom podloží do čadiča. Projekt CarbFix2 napodobňuje prírodné geologické procesy, ale funguje podstatne rýchlejšie.
Ako to pracuje? Modul Climeworks DAC (Direct Air Capture ) zachytáva CO2 z okolitého vzduchu a viaže ho v patentovanom filtri. Po nasýtení oxidom uhličitým, je filter zahrievaný nízkym množstvom odpadového tepla z geotermálnej elektrárne.
V dôsledku toho sa CO2 uvoľnuje a reaguje s vodou. Takáto „sódovka“ sa čerpá do hĺbky viac ako 700 m pod zemou, kde reaguje s bazaltickým podkladom a vytvára tuhé nerasty. Vytvára sa tak trvalé, bezpečné a definitívne riešenie pre ukladanie oxidu uhličitého.
Cena je problém
Projekt CarbFix2 získal finančnú podporu z výskumného a inovačného programu Horizont 2020 a realizuje sa v spolupráci s islandskou spoločnosťou Reykjavik Energy. Je nasadený v jednej z najväčších geotermálnych elektrární na svete v islandskom Hellisheide, kde sa v súčasnosti vstrekuje a mineralizuje CO2 v priemyselnom meradle.
Ide tak o prvú elektráreň, ktorá má záporné emisie oxidu uhličitého. Nielenže žiadny CO2 nevypúšťa, ale odčerpáva oxid uhličitý z atmosféry a ukladá ho do hornín pod zemou.
Spoločnosť Climeworks má ambicióznu predstavu, že prostredníctvom jej technológií sa podarí zachytiť 1% celosvetových emisií CO2 do roku 2025. To sa však sotva podarí naplniť.
Optimizmus je síce potrebný a blahodarný prístup, ale projekt CarbFix2 v Hellisheide je stále len skúšobnou prevádzkou. A aj keď funguje, jeho prevádzka je príliš nákladná. Pri cene 100 USD za tonu uloženého CO2 môžeme na masové nasadenie pokojne zabudnúť.
Ide však o náklady niekoľkonásobne nižšie než boli na ukladanie CO2 potrebné ešte pred 5-6 rokmi. Climeworks verí, že sa ďalším zdokonaľovaním systému podarí náklady podstatne znížiť a bude tak vhodný na nasadenie napríklad v tepelných elektrárňach spaľujúcich fosílne palivá.