Fake News, pojem, ktorý spopularizoval prezident Trump, ale tiež krajiny šíriace propagandu sú populárnym nástrojom na ovplyvňovanie myslí ľudí. Nástroj Full Fact proti nim bojuje aj na Facebooku.
Full Fact je firma, ktorá pracuje pre Facebook a bojuje proti falošným správam a konšpiráciám, ktoré sa vo veľkom šíria na najväčšej sociálnej sieti na svete. Firma vydala správu, v ktorej hodnotí aktuálny stav.
Full Fact pracuje od začiatku roku na budovaní nástroja, ktorý bude overovať informácie na Facebooku a odhaľovať falošné správy. Kým prvé mesiace boli spojené so zoznamovaním sa so situáciou, momentálne prebieha fáza rozširovania pokrytia na kľúčové témy, ktoré môžu ovplyvniť životy používateľov.
Full Fact hovorí o nutnosti rozširovať tieto nástroje do všetkých krajín, keďže falošné správy sa týkajú každej krajiny. Momentálne firma a Facebook spolupracuje s viacerými krajinami s nástrojmi na overovanie faktov, ktoré sú dostupné v 42 jazykoch. Spoločnosť tiež pridáva viacero odporúčaní pre Facebook ako napríklad, aby poskytol viac dát na zisťovanie falošného obsahu, pridanie hodnotenia kvality obsahu a tiež rozlíšiť hodnotenie satiry a vtipných príspevkov. Firma tiež odporúča do hodnotení obsahu pridať aj Instagram, ktorý patrí pod Facebook.
Okrem Facebooku by zodpovednosť mala prevziať aj vláda, ktorá by mala poskytnúť verejnosti informáciu na témy, kde by prípadná neinformovanosť a prístup k falošným správam mohla spôsobiť problémy.
Vo filme The Great Hack na Netflixe bolo pekne ukázané, prečo je dôležité bojovať s falošnými správami. Práve cielené správy, ovplyvňovanie a propaganda spôsobili, že voľby o Brexite či v USA dopadli tak ako dopadli.
Falošné správy sa netýkajú iba politiky, ale aj závažnejších tém ako napríklad očkovania či liečby rakoviny, kde ide skutočne o ľudský život.
Problémom je, že aj keď falošnú správu vyvrátia oficiálne úrady, ostáva naďalej na Facebooku a šíri sa ďalej medzi ľuďmi. Pri odhaľovaní falošných správ je najdôležitejšia rýchlosť odpovede a tiež dosah na čo najviac ľudí. Na Slovensku da factcheckingom (overovaním faktov) venuje nezisková organizácia Demagog.sk. Tá sa však zameriava na politické diskusie. O vyvracaní Fake News zvykne tiež písať Denník N. Je teda hlavne na Facebooku a tiež na vládnych orgánoch, aby svoje nástroje v boji proti fake news vylepšili.