Reklama

Proti COVID-19 môže bojovať aj váš počítač

Zdroj | Alissa Eckert, MS; Dan Higgins, MAMS
Stanislav Vinc
Zdroj | Alissa Eckert, MS; Dan Higgins, MAMS
Zdroj | Alissa Eckert, MS; Dan Higgins, MAMS

Prísť na kĺb novému koronavírusu sa snaží aj najvýkonnejší superpočítač na svete – Summit. Výkonom ho však hravo prekonala komunita používateľov Folding@home, ktorej súčasťou sa môžete stať aj vy.

Superpočítače sú zvyčajne využívané na vykonávanie náročných vedeckých výpočtov, s ktorými by si váš notebook alebo desktop v dohľadnej dobe skrátka neporadil. Ak však do jednej siete pripojíte státisíce takýchto obyčajných počítačov, do vrecka môžu výkonom strčiť aj najvýkonnejší superpočítač na svete.

To sa aktuálne stalo v prípade projektu Folding@home, ktorého účelom je distribúcia parciálnych úloh do siete počítačov pre vykonanie simulácie skladania bielkovín. Projekt vznikol ešte v roku 2000 a od vtedy boli jeho výsledky použité napríklad pri boji proti Alzheimerovej chorobe, rakovine či Ebole. Veľkú zásluhu na popularizácii projektu mala aj herná konzola PlayStation 3, ktorej bola aplikácia Folding@home súčasťou.

Do širšieho povedomia sa dostal projekt Folding@home práve po tom, čo sa jeho potenciál rozhodli výskumníci využiť aj v boji proti novému koronavírusu SARS-CoV-2. Ani oni však zrejme nečakali, akú vlnu podpory projekt v priebehu niekoľkých dní získa.

Pozrite si

Môžu vás čističky vzduchu ochrániť pred koronavírusom?

Aktuálne celkový výkon počítačov zapojených do projektu Folding@home prekonáva 470 petaflopov. Len pre porovnanie, spomínaný superpočítač Summit ponúka teoretický maximálny výkon 200 petaflopov, v praxi v súčasnosti maximálne 148,6 petaflopov.

Projekt zaznamenal nárast pripojených počítačov o zhruba 1 200 %, resp. nárast o zhruba 400-tisíc účastníkov za posledné dva týždne. Záujem o takúto pomoc vo výskume je dokonca až tak vysoký, že komunita často vyprázdni zásobu výpočtových úloh pre simuláciu proteínov COVID-19 rýchlejšie, ako ich stihnú výskumníci doplniť o nové úlohy.

Pozrite si

Proti koronavírusu sa postaví ďalšia appka, okrem GPS využíva už aj Bluetooth

Do siete Folding@home je možné pripojiť akýkoľvek počítač s operačným systémom Windows, Linux, macOS a dokonca aj zariadenia s operačným systémom Android. Proces zapojenia spočíva iba v inštalácii klienta, ktorý sa už následne o sťahovanie úloh pre výpočty postará sám. Po spustení výpočtov je však samozrejme potrebné počítať aj s vyšším odberom elektrickej energie.

Počítač v prípade zapojenia do výpočtov využíva iba v tej chvíli nepoužívaný výkon počítača. Výpočty tak môžu prebiehať aj na pozadí bez toho, aby Folding@home ovplyvnil správanie systému a programov. Vo webovom prostredí si dokonca môžete zvoliť, aby výpočty prebiehali iba vo chvíli, kedy počítač nepoužívate.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.