Firma Apple predstavila na svojej tlačovej konferencii ďalšiu generáciu inteligentných hodiniek Apple Watch Series 4, ktoré bežia na novom operačnom systéme watchOS 5. Sú naozaj také dobré, ako naznačovali úniky informácií za posledné týždne? Určite áno.
Keď sa Apple spamätal a v poslednej chvíli naskočil v roku 2015 na odchádzajúci vlak so smart hodinkami, mali už iní výrobcovia podchytených svojich zákazníkov. Prvé Apple Watch toho vedeli žalostne málo, druhá generácia bola o triedu lepšia, hodinky sa začali konečne predávať v zaujímavých číslach a stali sa napokon najpredávanejšími hodinkami na svete.
Tretia generácia Apple Watch bola predstavená minulý rok. Okrem iných noviniek a vylepšení prišli v jednom z modelových typov aj so zabudovanou e-SIM. Toľko z histórie. S akými novinkami k nám prichádzajú Apple Watch Series 4 tento rok?
V hodinkách je 64-bitový procesor S4, vďaka čomu majú byť až 2x rýchlejšie ako predchádzajúca generácia. Majú tiež vylepšený gyroskop a akcelerometer a budú schopné detegovať pád, čo sa bežne stáva pri športovaní.
Hodinky po detekovaní pádu ponúknu majiteľovi SOS obrazovku. Ak človek ostane nehybný dlhšie ako minútu, začnú automaticky volať záchranku – spolu s automatickým odoslaním poslednej polohy.
Zmeny sa dočkal reproduktor teraz je až o 50-percent hlasnejší. Korunka nebude už mechanická, ale digitálna, s haptickou odozvou, tak ako to poznáme pri iPhonoch 7 a 8. Namiesto nie príliš estetického červeného značenia pre LTE, má nová digitálna korunka len jemný červený pásik po obvode. Hneď vedľa korunky pribudla dierka pre mikrofón, ktorá zaručí lepšiu komunikáciu pri telefonovaní, ale aj so Siri.
https://youtu.be/6EiI5_-7liQ
Obrazovka hodiniek ide teraz skoro po okraj vďaka väčšiemu displeju so zaoblenými okrajmi. Displej Apple Watch 4 je až o viac ako 30 % väčší, čo uľahčí prácu a orientovanie sa v aplikáciách.
Dôležitými vylepšeniami prešlo meranie srdcového tepu, teraz dokáže detegovať nízky aj vysoký tep. Meranie pritom prebieha aj na pozadí. Pribudla ale aj obrovská novinka – schopnosť merať EKG. Výsledky majú byť presné, takže ich bude môcť používateľ zdieľať priamo so svojim lekárom a môže tak urýchliť vyšetrenie. Žiaľ, prvotné informácie hovoria o dostupnosti EKG iba v USA. Uvidíme časom.
Na pódiu sa objavil Ivor J. Benjamin, prezident Americkej kardiologickej asociácie (AHA), ktorý potvrdil, že zmienené funkcie sú certifikované Úradom pre kontrou potravín a liekov (FDA). Tento certifikát je samozrejme platný len pre americký trh. Meranie EKG je jednoduché – používateľ otvorí aplikáciu a umiestni prst na digitálnu korunku, čím spustí meranie EKG.
Apple Watch sú zariadením výkonným, osobným a oslobodzujúcim.
Jony Ive
Nový operačný systém watchOS 5 bol predstavený už na konferencii Worldwide Developers na jar tohoto roku. Apple sa zameralo na zdokonalenie funkcií, ktoré umožnia používateľom ostať aktívnym a v spojení s okolím. To dokáže splniť úplne nová aplikácia Walkie-Talkie, ktorá predstavuje nový spôsob komunikácie na hodinkách. Pracuje na starom známom princípe vysielačky, ktorá teraz umožní komunikovať s priateľmi pomocou funkcií push-to-talk.
Pre fitness nadšencov, športovcov a milovníkov pohybu bolo pridaných niekoľko nových typov tréningov, vrátane jogy a turistiky. Detekcia automatického tréningu zase znamená, že sa Apple Watch nebude môcť spustiť, alebo zastaviť zaznamenávanie aktivity, keď sa práve vykonáva.
https://www.youtube.com/watch?v=HXs8G7Kjrd8
WatchOS 5 integrovala WebKit, takže používatelia si budú môcť po prvý raz pozrieť obsah webových stránok s možnosťou kliknúť na odkazy a načítať si ich na Apple Watch. Nie je to plná podpora Safari, no občas to môže prísť vhod.
Vynovený je aj Siri ciferník, je s podporou športu, máp, tepovej frekvencie a podporuje Siri skratky a aplikácie tretích strán. Zmena je aj vo vyvolaní Siri, kde už nemusíme hovoriť frázu Hej Siri, bude už len stačiť zdvihnúť zápästie a hovoriť.
Ďalšia príjemná novinka je možnosť počúvania podcastov v špeciálnej aplikácii Podcasts, ktorá sa synchronizuje s aplikáciu Podcasty na iPhone. Existuje aj nová kompilácia pdcastov. Vo watchOS 5 sú aj ďalšie nové funkcie, napríklad Spomienky na tvár fotografie, smer vetra, rýchlosť vetra, index UV a kvalita vzduchu v aplikácii Počasie, výbava emodži, naplánovanie možnosti Nerušiť, prispôsobiteľné ovládacie centrum, a možnosť odpovedať na videohovor FaceTime bez vyťahovania iPhonu (samozrejme len s hlasovou komunikáciu).
Tim Cook, ktorý sprevádzal prezentáciu nových Apple Watch, zdôraznil, že výdrž hodiniek ostáva na celodennej úrovni. Všetky remienky ostávajú kompatibilné s predchádzajúcimi generáciami.
Apple Watch Series 4 budú k dispozícii v troch farbách – zlatej, striebornej a vesmírnej šedej. Cena hodiniek ostane na úrovni ako minulá generácia – 399 dolárov s GPS modulom, resp. 499 dolárov s LTE. Hodinky Apple Watch 3 sa budú predávať za 279 dolárov.
V Európe bude cena Watch Series 4 na úrovni 429 € za GPS model a 529 € za model s LTE modulom.
Čo poviete na nové hodinky od Apple? Mávnete nad nimi rukou, alebo si hovoríte už aby som ich mal!?
Oficiálna cena v dolároch je uvádzaná bez dane, pretože jej výška nie je rovnaká v každom americkom štáte.